«Բանանց» ֆուտբոլային ակումբի գլխավոր տնօրեն Ռոման Ասխաբաձեն այսօր ներկայացրել է թիմի նոր գլխավոր մարզիչ իսպանացի Տիտո Ռամալյոյին, ինչպես նաեւ նշել իրենց մշակած զարգացման նախագիծը:
«Ռամալյոն ու նրա հետ Հայաստան եկած իսպանացի այլ մասնագետները միայն գլխավոր թիմի հետ չեն աշխատելու: Նրանք մասնակցելու են նաեւ 2-րդ թիմի ու ակադեմիայի տարբեր տարիքային խմբերի հետ աշխատանքներին: Պետք է այնպես անենք, որ «Բանանցում» զարգանան լավ ֆուտբոլիստներ, որոնք կհամալրեն ինչպես գլխավոր թիմը, այնպես էլ կհամոզեն Հայաստանի հավաքականի ներկա կամ ապագա մարզիչներին իրենց ընդգրկել ընտրանու կազմում»,- ասել է Ասխաբաձեն:
Իսպանացի մասնագետները մի քանի ամիս առաջ եղել են Հայաստանում, հետեւել առաջնությանը, ծանոթացել «Բանանցի» ենթակառուցվածքներին ու որոշել են համագործակցել:
«Ակումբի հայ մարզիչները շարունակելու են աշխատանքը: Մենք բժիշկների պակաս էլ ունենք: Տեսեք, թիմի հետ աշխատում է ընդամենը մեկ բժիշկ, միայն երեկ երկրորդը միացավ մեզ: Պետք է այս հարցը նույնպես լուծում ստանա»,- նշել է ակումբի գլխավոր տնօրենը:
Նա ընգծել է, որ այս տարի ձմռանը «Բանանցի» գլխավոր թիմում կլինեն որոշակի փոփոխություններ: Իրենք պայքարելու են Եվրոպայի Լիգայի ուղեգիր նվաճելու համար, իսկ արդեն հաջորդ տարի՝ Հայաստանի չեմպիոն դառնալու. «Ֆուտբոլը զարգացնելը համբերատար աշխատանք է պահանջում: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի արդեն մի քանի տարի անց «Բանանցն» ունենա բարձրակարգ թիմեր»:

Роман Асхабадзе: В «Бананце» мы должны готовить хороших футболистов
Гендиректор футбольного клуба «Бананц» Роман Асхабадзе представил сегодня нового главного тренера команды – испанца Тито Рамальо, а также рассказал о новых планах по развитию клуба.
«Рамальо и прибывшие с ним в Армению другие испанские специалисты будут работать не только с основной командой. Они будут участвовать в работе различными возрастными группами академии. Нужно сделать так, чтобы в «Бананце» развивались хорошие футболисты, которые будут не только пополнять основную команду, но и убедят нынешнего и будущих главных тренеров сборной Армении включать их в состав сборной», - сказал Асхабадзе.
Испанский специалист приезжал в Армению несколько месяцев назад, следил за национальным первенством, ознакомился с инфраструктурой «Бананца» и согласился работать с клубом.
«Армянские тренера продолжат работать в клубе. У нас существует также нехватка медперсонала. В клубе работает только один врач, и только вчера к нам присоединился второй. Этот вопрос также должен найти решение», - отметил гендиректор клуба.
Он подчеркнул, что этой зимой в основном составе «Бананца» произойдут изменения. Клуб будет бороться за путевку в Лигу Европы, а уже в следующем году – за титул чемпиона Армении: «Развитие футбола требует терпения и упорного труда. Мы хотим, чтобы уже через несколько лет в «Бананце» были высококлассные команды».