Լուսանկարը` Վ.Բադալյանի անձնական արխիվից
Վազգեն Բադալյանին մարզասերներն ավելի շատ ճանաչում են որպես Վիկ Դարչինյանի մարզիչ: Բադալյանն այսօր էլ հարազատ Վանաձորում շարունակում է աշխատել բռնցքամարտիկների հետ ու սաներ է պատրաստում մեր հավաքականների համար: Սակայն քչերը գիտեն, որ նա նաեւ աշխատում է ոստիկանությունում ու սիրում է նկարել:
Այս բազմաշնորհ մարդու հետ զրույցները միշտ էլ հետաքրքիր են անցնում, ու Mediamax Sport-ը որոշեց Վազգեն Բադալյանի հետ այս անգամ խոսել ոչ թե սպորտի, այլ արվեստի, նրա ստեղծած գործերի, անհատական ցուցահանդեսների մասին:
Նկարչությունն Աստծո տված շնորհ է, ինչքան էլ աշխատես մարդու վրա, եթե նա բնատուր նկարել չի կարող, ապա չի էլ կարող ժամանակի ընթացքում սովորել:
«Մի անգամ երգիծաբան Սամվել Խալաթյանի հետ զրուցում էի ու ձեռքի հետ էլ թղթի վրա նկարում: Անցավ ահագին ժամանակ, մի օր հրավիրեց մեր ընդհանուր ընկերոջ՝ խաչքարագործ Բոգդան Հովհաննիսյանի մոտ: Տեսնեմ տանը ինձ  հոգեհարազատ նկարներ կան դրված: Նայեցի ու ընկերոջս ասացի, որ շատ լավ նկարներ են: Ինչին ի պատասխան իմացա, որ դրանք Սամվելի տանը նկարած իմ նկարներն էին, որոնք նա հավաքել ու պահել էր»,- նկարչության մասին մեր զրույցն այսպես է սկսում Վազգեն Բադալյանը:
Մինասին եմ նկարել, որտեղ փորձել եմ ցույց տալ նրա ոգին, ողբերգությունը, նկարել եմ այնպես, ինչպես ընկալել եմ այդ մեծությանը: Անչափ զգացված էի, երբ նրա տղան եկավ ցուցահանդեսին ու հավանեց:
Ընկերներն անընդհատ ոգեւորեցին Բադալյանին՝ կոչ անելով նրան ավելի լուրջ վերաբերվել նկարչությանը: Նա սկսեց գծանկարչությամբ զբաղվել, արդեն 2000 թվականին կրկին ընկերների խորհրդով Վանաձորում ունեցավ առաջին ցուցահանդեսը: Այս հաջողությունից հետո էլ սկսեց ավելի շատ նկարել:
«Հիմա արդեն տարբեր նյութերով եմ աշխատում՝ կենցաղային լաք, յուղաներկ, խառը տեխնիկա, սիրում եմ փայտի վրա աշխատել: Ես սա անում եմ, որովհետեւ հաճույք եմ ստանում, ոչ թե մրցակցում եմ որեւէ մեկի հետ: Երբ Կարեն Աղամյանը տեսավ գործերս, շատ ոգեւորվեց, ու ես, չնայած կրթություն չունեմ, դարձա նկարիչների Միության անդամ, ինչի համար շատ ուրախ եմ»,- շարունակում է մարզիչ-արվեստագետը:
Այս մեկը ընկույզ է, որի մեջ ընտանիք է: Ընկույզի մեջ փորձել եմ ցույց տալ ընտանիքի, միասնության ու համերաշխության գաղափարը:
Վազգեն Բադալյանի կարծիքով բոլոր նկարիչների գործերում առկա է կինը, իսկ հայ նկարիչների՝ կինն ու Մասիս սարը: Ինքն էլ է այդ ճանապարհով անցել, բայց նրա նկարներում ավելի շատ աչքի են ընկում բազմազանությունն ու ազատությունը, սյուռեալիստական ու աբստրակտ ոճը:
«Հիմնականում զգալով եմ նկարում, օրինակ ասում են, որ եթե կրթություն չունես, չես կարող մարդ նկարել: Բայց ինձ մոտ դա ստացվում է, քանի որ ֆիզկուլտուրայի ինստիտուտում մենք բժշկությունն ենք անցել, ու ես տիրապետում եմ մարդու մարմնի կառուցվածին»,- նշեց նա:
Ես մտածում եմ ու միանգամից սկսում եմ արագ նկարել: Օրինակ՝ Վիկին եմ նկարել ու շեշտը դրել եմ ոչ թե կերպարի, այլ ասելիքի վրա:
Նա սիրում է նկարել կենցաղային լաքով ու ծիծաղով հիշում, թե ինչպես էր կատակով ասել, թե իբր շոկոլադով է նկարում. «Երեւանում ցուցահանդեսի ժամանակ շատերն էին հարցնում, թե ինչով եմ նկարել, ասացի շոկոլադով: Հաջորդ օրը կարդացի մամուլում, թե Վիկ Դարչինյանի մարզիչը կարողանում է շոկոլադով նկարել: Իրականում կենցաղային լաք էր, որը շատ շուտ է չորանում: Դրա համար պատրաստում եմ ու երեք րոպեում պետք է հասցնեմ նկարն ավարտել»:
Բոլոր վանաձորցիներն են ճանաչում շուկայի Նանարին, հիվանդ կին է: Դեմքը չի երեւում, բայց կա շարժումը, գործողությունը, ինչն ավելի կենդանի է դարձնում նկարը:
Բադալյանի սիրած նկարիչը Պիկասոն է, որի գործերում ազատությունն է գնահատում: Ինքն էլ սիրում է ասելիքի վրա ուշադրություն դարձնել, ու երբեք նկարը մի քանի անգամ չի կարող վերարտադրել: Նրա գծանկարներով 6 բանաստեղծական գրքեր են լույս տեսել:
Տատիկիս եմ նկարել, ձեռքերն ու ոտքերը հոգնած, շատ աշխատած…
Վազգեն Բադալյանն անհատական 5 ցուցահանդես է ունեցել՝ Ալավերդի, Ստեփանավան, Երեւան քաղաքներում ու երկու անգամ էլ հարազատ Վանաձորում:
«Ես բռնցքամարտի մարզիչ եմ, տարբեր չեմպիոններ եմ պատրաստել, Օլիմպիական խաղերի երկու մասնակից եմ տվել՝ Լեռնիկ Պապյան ու Վիկ Դարչինյան: 23 տարի աշխատում եմ ոստիկանությունում, անցել եմ պատերազմական շրջանը, շարժման մասնակից եմ եղել: Բայց այս ամենին գումարած ես մշակույթի մարդ եմ, որն ամեն մի ազատ րոպե սիրում է ստեղծագործել ու նոր նկարներ ստեղծել»,- ահա այսպես եզրափակեց մեզ հետ զրույցը Վազգեն Բադալյանը:
Ուշացած թռիչք նկարում մարդու կերպարով թռչուն եմ ներկայացրել, որն արդեն ծերացել է, բայց մեկ է՝ ուզում է թռչել: Ու չնայած միտքն աշխատում է, սակայն ֆիզիկապես այլեւս անհնար է որեւէ բան անել:

Фото: из личного архива В.Бадаляна
Вазген Бадалян известен большинству любителей спорта как тренер Вика Дарчиняна. Бадалян и сегодня продолжает работать в родном Ванадзоре с боксерами и готовить спортсменов для наших сборных. Однако мало кто знает, что он также работает в полиции и любит рисовать.
Беседовать с этим разносторонним человеком всегда интересно. На этот раз Mediamax Sport решил поговорить с ним не о спорте, а об искусстве, его работах и персональных выставках.
Рисование – дар от Бога. Если нет природного дара, сколько ни старайся, вряд ли удастся этому научиться.
«Однажды я разговаривал с сатириком Самвелом Халатяном и параллельно что-то рисовал на листке. Через какое-то время он позвал меня к нашему общему другу, мастеру по изготовлению хачкаров Богдану Ованнисяну. Смотрю, у него дома висят очень родные мне рисунки. Я сказал другу, что мне нравятся его картины. А потом узнал, что это мои рисунки, сделанные в доме Самвела: он собрал их и сохранил», - начал свой рассказ о рисовании Вазген Бадалян.
Я изобразил Минаса, постарался передать его душу, переживания. Я изобразил его так, как сам вижу этого великого человека. Я был бесконечно тронут тем, что его сын пришел на выставку и оценил картину.
После этого Вазген Бадалян начал заниматься графикой. Уже в 2000 году, по совету друзей, в Ванадзоре состоялась его первая выставка. После первого успеха он стал рисовать еще больше.
«Я делаю это, потому что получаю удовольствие, а не соревнуюсь с кем-то. Когда Карен Агамян увидел мои работы, они очень вдохновили его, и скоро я стал членом Союза художников, хотя у меня нет образования. Я очень рад этому», - продолжает тренер-художник.
Вот это орех, а в нем семья. Через орех я попытался выразить идею единства  и дружности семьи.
По мнению Вазгена Бадаляна, в картинах всех художников присутствуют женщины, а в картинах армянских – женщины и Арарат.
«В основном я руководствуюсь ощущениями, когда рисую. К примеру, говорят, что без образования невозможно нарисовать человека. Но у меня получается, так как в институте физкультуры мы проходили медицину, и я хорошо знаком со строением человеческого тела», - отметил он.
Я думаю, а потом начинаю быстро рисовать. Например, я нарисовал Вика, и акцент сделал не на его образе, а на идее.
«Во время выставки в Ереване многие спрашивали, чем я рисовал, я сказал: шоколадом. На самом деле это был бытовой лак, который очень быстро сохнет. Поэтому я готовлюсь, а потом и за три минуты создаю работу».
Все ванадзорцы знают Нанар с рынка, это больная женщина.
У Вазгена Бадаляна было уже 5 персональных выставок: в Алаверди, Степанаване, Ереване, и дважды в его родном Ванадзоре.
Я нарисовал свою бабушку с уставшими руками, ногами, после многих трудов…
«Я – тренер по боксу. Я подготовил разных чемпионов, дал двух участников Олимпийских игр – Лерника Папяна и Вика Дарчиняна. 23 года я работаю в полиции, прошел военное время. Но плюс ко всему этому, я человек искусства: мне нравится творить каждую свободную минуту и создавать новые картины», - подытожил беседу с нами Вазген Бадалян.
В работе «Поздний полет» я представил птицу в образе человека. Он уже стар, но все равно хочет летать. И хотя мысль его жива, но физически он уже не способен на что-либо.