Լուսանկարը` Վ.Բադալյանի անձնական արխիվից
Վազգեն Բադալյանին մարզասերներն ավելի շատ ճանաչում են որպես Վիկ Դարչինյանի մարզիչ: Բադալյանն այսօր էլ հարազատ Վանաձորում շարունակում է աշխատել բռնցքամարտիկների հետ ու սաներ է պատրաստում մեր հավաքականների համար: Սակայն քչերը գիտեն, որ նա նաեւ աշխատում է ոստիկանությունում ու սիրում է նկարել:
Այս բազմաշնորհ մարդու հետ զրույցները միշտ էլ հետաքրքիր են անցնում, ու Mediamax Sport-ը որոշեց Վազգեն Բադալյանի հետ այս անգամ խոսել ոչ թե սպորտի, այլ արվեստի, նրա ստեղծած գործերի, անհատական ցուցահանդեսների մասին:
Նկարչությունն Աստծո տված շնորհ է, ինչքան էլ աշխատես մարդու վրա, եթե նա բնատուր նկարել չի կարող, ապա չի էլ կարող ժամանակի ընթացքում սովորել:
«Մի անգամ երգիծաբան Սամվել Խալաթյանի հետ զրուցում էի ու ձեռքի հետ էլ թղթի վրա նկարում: Անցավ ահագին ժամանակ, մի օր հրավիրեց մեր ընդհանուր ընկերոջ՝ խաչքարագործ Բոգդան Հովհաննիսյանի մոտ: Տեսնեմ տանը ինձ  հոգեհարազատ նկարներ կան դրված: Նայեցի ու ընկերոջս ասացի, որ շատ լավ նկարներ են: Ինչին ի պատասխան իմացա, որ դրանք Սամվելի տանը նկարած իմ նկարներն էին, որոնք նա հավաքել ու պահել էր»,- նկարչության մասին մեր զրույցն այսպես է սկսում Վազգեն Բադալյանը:
Մինասին եմ նկարել, որտեղ փորձել եմ ցույց տալ նրա ոգին, ողբերգությունը, նկարել եմ այնպես, ինչպես ընկալել եմ այդ մեծությանը: Անչափ զգացված էի, երբ նրա տղան եկավ ցուցահանդեսին ու հավանեց:
Ընկերներն անընդհատ ոգեւորեցին Բադալյանին՝ կոչ անելով նրան ավելի լուրջ վերաբերվել նկարչությանը: Նա սկսեց գծանկարչությամբ զբաղվել, արդեն 2000 թվականին կրկին ընկերների խորհրդով Վանաձորում ունեցավ առաջին ցուցահանդեսը: Այս հաջողությունից հետո էլ սկսեց ավելի շատ նկարել:
«Հիմա արդեն տարբեր նյութերով եմ աշխատում՝ կենցաղային լաք, յուղաներկ, խառը տեխնիկա, սիրում եմ փայտի վրա աշխատել: Ես սա անում եմ, որովհետեւ հաճույք եմ ստանում, ոչ թե մրցակցում եմ որեւէ մեկի հետ: Երբ Կարեն Աղամյանը տեսավ գործերս, շատ ոգեւորվեց, ու ես, չնայած կրթություն չունեմ, դարձա նկարիչների Միության անդամ, ինչի համար շատ ուրախ եմ»,- շարունակում է մարզիչ-արվեստագետը:
Այս մեկը ընկույզ է, որի մեջ ընտանիք է: Ընկույզի մեջ փորձել եմ ցույց տալ ընտանիքի, միասնության ու համերաշխության գաղափարը:
Վազգեն Բադալյանի կարծիքով բոլոր նկարիչների գործերում առկա է կինը, իսկ հայ նկարիչների՝ կինն ու Մասիս սարը: Ինքն էլ է այդ ճանապարհով անցել, բայց նրա նկարներում ավելի շատ աչքի են ընկում բազմազանությունն ու ազատությունը, սյուռեալիստական ու աբստրակտ ոճը:
«Հիմնականում զգալով եմ նկարում, օրինակ ասում են, որ եթե կրթություն չունես, չես կարող մարդ նկարել: Բայց ինձ մոտ դա ստացվում է, քանի որ ֆիզկուլտուրայի ինստիտուտում մենք բժշկությունն ենք անցել, ու ես տիրապետում եմ մարդու մարմնի կառուցվածին»,- նշեց նա:
Ես մտածում եմ ու միանգամից սկսում եմ արագ նկարել: Օրինակ՝ Վիկին եմ նկարել ու շեշտը դրել եմ ոչ թե կերպարի, այլ ասելիքի վրա:
Նա սիրում է նկարել կենցաղային լաքով ու ծիծաղով հիշում, թե ինչպես էր կատակով ասել, թե իբր շոկոլադով է նկարում. «Երեւանում ցուցահանդեսի ժամանակ շատերն էին հարցնում, թե ինչով եմ նկարել, ասացի շոկոլադով: Հաջորդ օրը կարդացի մամուլում, թե Վիկ Դարչինյանի մարզիչը կարողանում է շոկոլադով նկարել: Իրականում կենցաղային լաք էր, որը շատ շուտ է չորանում: Դրա համար պատրաստում եմ ու երեք րոպեում պետք է հասցնեմ նկարն ավարտել»:
Բոլոր վանաձորցիներն են ճանաչում շուկայի Նանարին, հիվանդ կին է: Դեմքը չի երեւում, բայց կա շարժումը, գործողությունը, ինչն ավելի կենդանի է դարձնում նկարը:
Բադալյանի սիրած նկարիչը Պիկասոն է, որի գործերում ազատությունն է գնահատում: Ինքն էլ սիրում է ասելիքի վրա ուշադրություն դարձնել, ու երբեք նկարը մի քանի անգամ չի կարող վերարտադրել: Նրա գծանկարներով 6 բանաստեղծական գրքեր են լույս տեսել:
Տատիկիս եմ նկարել, ձեռքերն ու ոտքերը հոգնած, շատ աշխատած…
Վազգեն Բադալյանն անհատական 5 ցուցահանդես է ունեցել՝ Ալավերդի, Ստեփանավան, Երեւան քաղաքներում ու երկու անգամ էլ հարազատ Վանաձորում:
«Ես բռնցքամարտի մարզիչ եմ, տարբեր չեմպիոններ եմ պատրաստել, Օլիմպիական խաղերի երկու մասնակից եմ տվել՝ Լեռնիկ Պապյան ու Վիկ Դարչինյան: 23 տարի աշխատում եմ ոստիկանությունում, անցել եմ պատերազմական շրջանը, շարժման մասնակից եմ եղել: Բայց այս ամենին գումարած ես մշակույթի մարդ եմ, որն ամեն մի ազատ րոպե սիրում է ստեղծագործել ու նոր նկարներ ստեղծել»,- ահա այսպես եզրափակեց մեզ հետ զրույցը Վազգեն Բադալյանը:
Ուշացած թռիչք նկարում մարդու կերպարով թռչուն եմ ներկայացրել, որն արդեն ծերացել է, բայց մեկ է՝ ուզում է թռչել: Ու չնայած միտքն աշխատում է, սակայն ֆիզիկապես այլեւս անհնար է որեւէ բան անել:

Vazgen Badalyan: The artist coach
Vazgen Badalyan is better known as Vic Darchinyan’s coach. Today as well Badalyan works with boxers in Vanadzor and trains athletes for our teams. But very few know that Vazgen Badalyan also works for the police and loves to draw.
Talks with this talented person are always interesting and this time Mediamax Sport decided to put aside the topic of sport and talk to him about art, his works and personal exhibitions.
Painting is the God’s gift. No matter how much effort you commit in a certain person, if he is not gifted, he won’t master it during time.
“One day I was talking to humorist Samvel Khalatyan and at the same time drawing. In a long while, I was invited to the place of a mutual friend of ours – cross-stone maker Bogdan Hovhannisyan. I suddenly noticed several paintings hanging there that appeared very dear for my heart. I told my friend I liked those pictures when he said that those were the drawings I had made at Samvel’s place. It turned out he had gathered them and kept,” Vazgen Badalyan started the talk on art.
I drew Minas here. It was an attempt to convey his soul and tragedy, and so I drew him in the way I perceive his greatness. I was overexcited when his son visited my exhibition and said he liked it.
He engaged in drawing. Vazgen’s first exhibition was held in Vanadzor in 2000 on the recommendation of his friends. After the successful exhibition, he started drawing even more.
“I draw because I enjoy it and not because I am competing with anyone. After seeing my works Karen Aghamyan grew very excited and although I don’t have education, I became a member of the Artists’ Union and I am very happy for it,” said the artist coach.
This one depicts a nut and a family within it. The nut stands for the idea of family, unity and solidarity.
According to Vazgen Badalyan, the works of all painters feature the concept of the woman, while those of Armenian painters – have the concept of the woman and Mount Ararat.
“I usually draw having a feel for the subject. They say if you don’t have relevant education, you cannot draw a human. But I manage to do it as we used to study medicine at the Institute of Physical Culture, and I know the structure of human bodies,” he said.
I think and immediately start drawing. For example, I drew Vic and I put the emphasis on the idea and not on his image.
“During the exhibition in Yerevan, many people asked me what I had drawn with. In reality, it was a common gloss, which dries very quickly. In this regard, after preparing it I need to have the drawing completed within three minutes.”
Everyone in Vanadzor knows Nanar; she is a sick woman.
Vazgen Badalyan has had five personal exhibitions in Alaverdi, Stepanavan, Yerevan and Vanadzor (twice).
I have drawn my grandmother with tired hands and feet, worn out of much work...
“I am a boxing coach and have trained various champions and have sent two boxers to the Olympics – Lernik Papyan and Vic Darchinyan. I have worked for the police for 23 years and have passed the war period. But along with this, I am a cultural figure who loves to create and spend his every spare minute drawing,” concluded Vazgen Badalyan.
I drew a bird in the “overdue flight” painting – a bird which is already old but craves for flying, a bird that is physically unable to do anything despite its sound mind.