Հայաստանի Օլիմպիական հավաքական. Կարապետ Չալյան
Կրթություն. Ավարտել է Շիրակի Մ. Նալբանդյանի անվան պետական համալսարանի Ֆիզիկական դաստիարակության տեսության եւ մեթոդիկայի բաժինը:
Անձնական մարզիչ. Արթուր Պետրոսյան
Կարիերայի սկիզբը. Ըմբշամարտով մարզվում է 9 տարեկանից:
Մարզաձեւի ընտրությունը. Ընկերներս գնում էին ըմբշամարտի ու առաջարկեցին միանալ իրենց: Ես էլ մեծ ցանկություն ունեի սպորտով զբաղվելու, մարզադպրոցը մոտ էր մեր տանն ու այդ առումով էլ հարմար էր: Մի օր էլ նրանց հետ գնացի ու սկսեցի պարապել: Առաջին օրերից էլ հասկացա, որ հունահռոմեական ոճն իմն է:
Նորամուտ. 2005-06 թվականներին մասնակցել եմ Հայաստանում կազմակերպված պատանիների մրցաշարի:
Մարզական կերպար. Շատերի ելույթներին եմ հետեւել, միայն մեկի անունը տալ չեմ կարող:
Գոտեմարտից առաջ. Տրամադրվում եմ, մտածում միայն հաղթանակի մասին: Այդ օրը լարված եմ լինում, սակայն արդեն սովորական է դարձել, առանց դրա չի լինի: Բայց երբ գորգ եմ բարձրանում, ամեն ինչ անցնում է ու ամբողջովին կենտրոնանում եմ:
Հաղթանակից ու պարտությունից հետո. Երկու դեպքում էլ մտածում եմ սխալներիս մասին ու աշխատում ուղղել դրանք: Իհարկե, հաղթելուց հետո տրամադրությունս բարձրանում է, բայց այնպես չէ, որ այդ ժամանակ սխալներ արած չեմ լինում: Իսկ պարտությունը տխրեցնում է, այս դեպքում էլ աշխատում եմ շուտ դուրս գալ այդ վիճակից ու մոռանալ, որպեսզի պատրաստվեմ հաջորդ մրցաշարերին:
Ամենատպավորիչ հաղթանակը. Եղել է Աշխարհի երիտասարդական առաջնության ժամանակ, երբ ոսկե մեդալակիր դարձա: Լավ գոտեմարտեր անցկացրի, հպարտ էի, որ աշխատանքս առանց գնահատականի չմնաց:
Հունահռոմեական ոճի ընտրանին. Իդեալական ու ընկերասեր թիմ ունենք, որտեղ բոլորը ցավում են իրար համար: Մարզիչներն ամեն ինչ անում են մեզ համար, մեզ հետ հաղթում են ու պարտվում:
Վարկանշային ուղեգիր. Այն նվաճեցի 2019 թվականի Աշխարհի առաջնության ժամանակ, երբ գրավեցի 5-րդ տեղը: Սա իմ ողջ կարիերայի ամենացավալի մրցումն էր, որովհետեւ կարող էի դուրս գալ եզրափակիչ ու նաեւ չեմպիոն դառնալ: Իհարկե, ինչ-որ տեղ ներքին բավարարվածություն կար, քանի որ ուղեգիր նվաճեցի, բայց, իսկապես, ցավալի պարտություն կրեցի:
Օլիմպիական խաղերը. Իմ առաջին խաղերն են լինելու, երեւի մի քիչ լարվածություն կունենամ: Մարզական կարիերայիս ամենակարեւոր մրցաշարն է լինելու, պետք է լավ մասնակցեմ: Դրա համար ողջ ուժերս ներդրել եմ, լավ մարզումներ եմ անցկացնում, որպեսզի պատրաստ լինեմ:
Սպասված խաղեր. Կորոնավիրուսի պատճառով խաղերը հետաձգվեցին, եւ մեր երազանքներն էլ ուշացումով են կայանալու: Կարծում եմ, որ խաղերն ավելի սպասված են լինելու բոլորի համար:
Նպատակը Տոկիոյում. Մեկն է՝ Հայաստան վերադառնալ ոսկով: Դրա համար  քրտնաջան մարզվում եմ ու ոչինչ չեմ խնայում:
Տոկիոն. Այն ասոցացվում է միայն Օլիմպիական խաղերի հետ:
Հայաստանի Օլիմպիական հավաքականը. Բոլորին էլ ճանաչում եմ, նրանք ուժեղ մարզիկներ են ու պատրաստ են լավագույնս դրսեւորվելու իրենց: Համոզված եմ, որ մեր թիմի բոլոր անդամներն էլ գնում են մրցավայր միայն հաղթանակի հետեւից:
Հաղթանակի կարեւորությունը. Հայ ազգի հետ տեղի ունեցածից հետո հիմա մարդիկ ավելի շատ են սպասում մեր հաղթանակներին: Բոլորս էլ անում ենք ամեն ինչ, որպեսզի մեր հաջողություններով արդարացնենք հայ ժողովրդի սպասելիքները:

Вид спорта: Греко-римская борьба (77 кг)
Выбор вида спорта: Друзья начали заниматься борьбой и предложили мне присоединиться к ним. У меня было огромное желание заниматься спортом: спортивная школа была расположена рядом с нашим домом, так что в этом смысле было удобно. Однажды я пошел с ними – так начались мои тренировки.
Новичок: В 2005-2006гг. принял участие в юношеском турнире, организованном в Армении.
Перед боем: Настраиваюсь, думаю только о победе. В этот день бываю напряжен, но это стало уже обычным - без этого не бывает. Когда выхожу на ковер, все проходит, и я полностью сосредотачиваюсь.
После победы и после поражения: В обоих случаях я анализирую свои ошибки и стараюсь их исправить. После победы, конечно, настроение хорошее, но это не означает, что у меня совсем уж не было ошибок. В случае поражения оно падает, однако и тут я стараюсь выйти из этого состояния, поскорее забыть об этом, чтобы начать готовиться к следующим турнирам.
Самая впечатляющая победа: Она была на юношеском чемпионате мира, где я и завоевал золотую медаль. Это был хороший бой, я горжусь тем, что моя работа была оценена.
Рейтинговая путевка: Я выиграл ее на чемпионате мира 2019 года, когда занял 5-е место. Это был самый болезненный турнир в моей карьере, потому что у меня был шанс выйти в финал и стать чемпионом.
Олимпийские игры: Это мои первые игры, думаю, будет определенное напряжение. Это будет самый важный турнир в моей спортивной карьере, я должен добиться успеха.
Ожидаемые игры: Из-за коронавируса игры были отложены, и наши мечты также сбудутся с опозданием. Думаю, что все мы будем ждать игр с еще большим  нетерпением.
Цель в Токио: Цель одна  - вернуться в Армению с золотом. Вот почему я упорно тренируюсь, не жалея времени и сил.
Токио: Ассоциируется только с Олимпийскими играми.
Олимпийская сборная Армении: Я знаком со всеми, все они сильные спортсмены и готовы выложиться на все 100%. Уверен, что все члены нашей команды едут на турнир только за победой.
Важность победы: После всего того, что выпало на долю армянского народа, люди ждут наших побед еще сильнее. Все мы делаем все возможное, чтобы нашими успехами оправдать ожидания армянского народа.