Հայաստանի Օլիմպիական հավաքական. Կարապետ Չալյան
Կրթություն. Ավարտել է Շիրակի Մ. Նալբանդյանի անվան պետական համալսարանի Ֆիզիկական դաստիարակության տեսության եւ մեթոդիկայի բաժինը:
Անձնական մարզիչ. Արթուր Պետրոսյան
Կարիերայի սկիզբը. Ըմբշամարտով մարզվում է 9 տարեկանից:
Մարզաձեւի ընտրությունը. Ընկերներս գնում էին ըմբշամարտի ու առաջարկեցին միանալ իրենց: Ես էլ մեծ ցանկություն ունեի սպորտով զբաղվելու, մարզադպրոցը մոտ էր մեր տանն ու այդ առումով էլ հարմար էր: Մի օր էլ նրանց հետ գնացի ու սկսեցի պարապել: Առաջին օրերից էլ հասկացա, որ հունահռոմեական ոճն իմն է:
Նորամուտ. 2005-06 թվականներին մասնակցել եմ Հայաստանում կազմակերպված պատանիների մրցաշարի:
Մարզական կերպար. Շատերի ելույթներին եմ հետեւել, միայն մեկի անունը տալ չեմ կարող:
Գոտեմարտից առաջ. Տրամադրվում եմ, մտածում միայն հաղթանակի մասին: Այդ օրը լարված եմ լինում, սակայն արդեն սովորական է դարձել, առանց դրա չի լինի: Բայց երբ գորգ եմ բարձրանում, ամեն ինչ անցնում է ու ամբողջովին կենտրոնանում եմ:
Հաղթանակից ու պարտությունից հետո. Երկու դեպքում էլ մտածում եմ սխալներիս մասին ու աշխատում ուղղել դրանք: Իհարկե, հաղթելուց հետո տրամադրությունս բարձրանում է, բայց այնպես չէ, որ այդ ժամանակ սխալներ արած չեմ լինում: Իսկ պարտությունը տխրեցնում է, այս դեպքում էլ աշխատում եմ շուտ դուրս գալ այդ վիճակից ու մոռանալ, որպեսզի պատրաստվեմ հաջորդ մրցաշարերին:
Ամենատպավորիչ հաղթանակը. Եղել է Աշխարհի երիտասարդական առաջնության ժամանակ, երբ ոսկե մեդալակիր դարձա: Լավ գոտեմարտեր անցկացրի, հպարտ էի, որ աշխատանքս առանց գնահատականի չմնաց:
Հունահռոմեական ոճի ընտրանին. Իդեալական ու ընկերասեր թիմ ունենք, որտեղ բոլորը ցավում են իրար համար: Մարզիչներն ամեն ինչ անում են մեզ համար, մեզ հետ հաղթում են ու պարտվում:
Վարկանշային ուղեգիր. Այն նվաճեցի 2019 թվականի Աշխարհի առաջնության ժամանակ, երբ գրավեցի 5-րդ տեղը: Սա իմ ողջ կարիերայի ամենացավալի մրցումն էր, որովհետեւ կարող էի դուրս գալ եզրափակիչ ու նաեւ չեմպիոն դառնալ: Իհարկե, ինչ-որ տեղ ներքին բավարարվածություն կար, քանի որ ուղեգիր նվաճեցի, բայց, իսկապես, ցավալի պարտություն կրեցի:
Օլիմպիական խաղերը. Իմ առաջին խաղերն են լինելու, երեւի մի քիչ լարվածություն կունենամ: Մարզական կարիերայիս ամենակարեւոր մրցաշարն է լինելու, պետք է լավ մասնակցեմ: Դրա համար ողջ ուժերս ներդրել եմ, լավ մարզումներ եմ անցկացնում, որպեսզի պատրաստ լինեմ:
Սպասված խաղեր. Կորոնավիրուսի պատճառով խաղերը հետաձգվեցին, եւ մեր երազանքներն էլ ուշացումով են կայանալու: Կարծում եմ, որ խաղերն ավելի սպասված են լինելու բոլորի համար:
Նպատակը Տոկիոյում. Մեկն է՝ Հայաստան վերադառնալ ոսկով: Դրա համար  քրտնաջան մարզվում եմ ու ոչինչ չեմ խնայում:
Տոկիոն. Այն ասոցացվում է միայն Օլիմպիական խաղերի հետ:
Հայաստանի Օլիմպիական հավաքականը. Բոլորին էլ ճանաչում եմ, նրանք ուժեղ մարզիկներ են ու պատրաստ են լավագույնս դրսեւորվելու իրենց: Համոզված եմ, որ մեր թիմի բոլոր անդամներն էլ գնում են մրցավայր միայն հաղթանակի հետեւից:
Հաղթանակի կարեւորությունը. Հայ ազգի հետ տեղի ունեցածից հետո հիմա մարդիկ ավելի շատ են սպասում մեր հաղթանակներին: Բոլորս էլ անում ենք ամեն ինչ, որպեսզի մեր հաջողություններով արդարացնենք հայ ժողովրդի սպասելիքները:

Personal coach: Artur Petrosyan
Choice of sport: “My friends practiced wrestling and suggested I should try too. I really wanted to go into sports; the sport school was close to my house, so it was a convenient way. One day I went there with friends and started training.”
Debut: 2005-06 youth championships, Armenia
Before the match: “I prepare myself mentally and think only of the victory. I am nervous on the day of the match, but it is a familiar feeling and there is no way to avoid it. However, as soon as I get on the mat, the nervousness is gone and I am fully focused.”
After victory and defeat: “In case of either, I think about my mistakes and try to fix them. Of course, victory greatly improves the mood, but I make mistakes in the matches I win too. Defeat gives me a bad feeling and I try to overcome it quickly in order to prepare for the next competition.”
The most impressive win: “I won the gold in the World Junior Championship. I had good matches, and I was proud that my work paid off.”
The qualification: “I earned it in the 2019 World Championship, in which I finished 5th. It was one of the most difficult, painful competitions for me, because I had a chance of reaching the final and winning.”
Olympic Games: “These are my first Olympic Games, so there will be some nervousness. Olympics are the most important competition, so I must perform well.”
The long wait: “The Games were postponed because of the pandemic, so our dreams are coming true later than we expected. I think it has made everyone anticipate the Games even more.”
The goal for Tokyo: “There is just one goal – come back to Armenia with a gold medal. That is the purpose we train hard for.”
The Games: “Only Olympic.”
Armenia’s Olympic team: “I know all the athletes that have made the team. They are strong and ready to give a good performance in Tokyo. I am certain each of us will go for the win.”
The importance of victory: “After what our nation has had to endure (the 2020 war in Artsakh where many Armenians fought – Mediamax Sport), people need victories. We are doing everything we can to meet our people’s expectations.