Լուսանկարը` ՀԱՕԿ. ստեղծումը եւ կայացումը» գրքից
Այս տարի Հայաստանի ազգային Օլիմպիական կոմիտեն նշում է հիմնադրման 25-ամյակը: Ողջ մարզական աշխարհն է անհամբերությամբ սպասում այդ կարեւոր իրադարձությանը:
Իսկ մինչ այդ Mediamax Sport-ը պատրաստել է երեք մասից բաղկացած հոդվածաշար, որտեղ պատմում է երկրի սպորտային ամենակարեւոր կառույցներից մեկի հիմնադրման ու կայացման պատմությունը:
Մեր օրերում, երբ ինֆորմացիայի պակաս չկա, պարզվում է, որ իրականում մարդիկ այդքան էլ շատ բան չգիտեն ՀԱՕԿ-ի մասին: Շատ տեղեկություններ դեռ շարունակում են անհայտ մնալ մարզասերների համար:
Այդ պատճառով էլ մեր շարքի 2-րդ մասում ներկայացնելու ենք մանրամասներ ՀԱՕԿ-ի մասնաշենքի, նախագահների, խորհրդանշանների ու ՄՕԿ-ի նախագահի Հայաստան 1-ին այցելության մասին:
25 տարի ու 359 քառ. մետր տարածք
Իր կազմավորման օրվանից՝ արդեն 25 տարի է, Ազգային Օլիմպիական կոմիտեի մասնաշենքը գտնվում է Աբովյան 9 հասցեում: Երկար տարիներ ՀԱՕԿ-ը սպորտկոմիտեի շենքում զբաղեցրել է այնքան աշխատասենյակ, որքան տրամադրել են այդ կառուցի ղեկավարները:
ՀԱՕԿ-ին նույնիսկ այն ժամանակ չի տարածք հատկացվել, երբ սպորտկոմիտեի շենքում 1997 թ. ծագած հրդեհից հետո ՄՕԿ-ից ստացված 25 հազ. դոլար օգնության շնորհիվ շենքն ամբողջովին վերանորոգվեց:  Հարցը վերջնական լուծում ստացավ ՀԱՕԿ-ի այն ժամանակվա նախագահ Իշխան Զաքարյանի միջամտության շնորհիվ:
ՀԱՕԿ-ի խորհրդանիշները ՀԱՕԿ-ի խորհրդանիշները
Օլիմպիական կոմիտեի աշխատանքն ապահովելու եւ Երեւանում Օլիմպիական թանգարան ստեղծելու նպատակով Հայաստանի կառավարությունը 2004 թվականի որոշումներով ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական կոմիտեի նկուղային ու 1-ին հարկերից ՀԱՕԿ-ին անհատույց տարածք տրամադրեց:
Այդ 359 քառ. մետր տարածքում էլ արդեն երկար տարիներ է իրենց գործունեությունն են ծավալում ՀԱՕԿ-ի աշխատակիցները:
Մի քանի խորհրդանիշներն ու վերջնական տարբերակը
ՀԱՕԿ-ի հիմնադրման օրվանից առաջնային հարցերից մեկը եղել է սեփական խորհրդանիշ ունենալը: 1990 թվականի նոյեմբերին  հայտարարվեց հանրապետական մրցույթ: Հանձնաժողովը միաձայն որոշեց առաջին մրցանակ չշնորհել: 1000-ական ռուբլի գումարով 2-րդ տեղի համար մրցանակ ստացան նկարիչներ Սեւակ Հայրապետյանն ու Կարեն Ադամյանը:
Սակայն խորհրդանիշ ունենալը պարտադիր էր, ու որոշվեց ժամանակավոր օգտագործել մրցությում 2-րդ տեղը զբաղեցրած տարբերակը, որը պատկերում էր ՀՀ պետական դրոշը, իսկ ներքեւում`Օլիմպիական օղակները:
1993-ին ամերիկահայ Սեդրակ Ագոնյանն ուղարկեց խորհրդանիշի համակարգչային մի քանի տարբերակ, որոնցից մեկն էլ արժանացավ գործկոմի հավանությանն ու ուղարկվեց Լոզան՝ ՄՕԿ-ի հաստատմանը: Դրական պատասխանը եղավ 1993-ի սեպտեմբերին:
Սակայն կրծքանշան կամ էլ հուշանվեր պատրաստելիս խորհրդանիշն այդքան էլ լավ չէր ստացվում, ու նորը ստեղծելու անհրաժեշտություն առաջացավ:
Այն հանրության դատին ներկայացվեց 1998 թ-ին, իսկ հեղինակը Հայաստանի նկարիչների միության եւ դիզայներների միջազգային ասոցիացիայի անդամ Հրաչյա Ասլանյանն էր:
ՄՕԿ-ի նախագահի 1-ին այցը Հայաստան ու ստորագրած չեկը
Երբ Հայաստանում արդեն ամուր հիմքերով զարգանում էր Օլիմպիական շարժումն ու ՀԱՕԿ-ն իր հաստատուն քայլերն էր անում, առաջին անգամ մեր երկիր այցելեց ՄՕԿ-ի պատվիրակությունը՝ նախագահ Խուան Անտոնիո Սամարանչի գլխավորությամբ: 1994-ին կայացած այդ այցը բավական հագեցած էր ու ընդգրկուն:
Խուան Անտոնիո Սամարանչ Խուան Անտոնիո Սամարանչ
Լուսանկարը` tributes.com
Սամարանչը հանդիպում ունեցավ Հայաստանի այն ժամանակվա նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հետ, իսկ երեկոյան վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը կառավարության ընդունելությունների տանը պաշտոնական ընթրիք տվեց:
ՄՕԿ-ի պատվիրակությունը եղավ նաեւ Ծաղկաձորում եւ տեսավ Հայաստանի Օլիմպիական գլխավոր մարզաբազան: Սամարանչը հենց այնտեղ էլ ստորագրեց ու վերանորոգման համար մարզաբազային հանձնեց 7500 շվեյցարական ֆրանկի չեկ, իսկ ՀԱՕԿ-ին միջազգային մարզական ֆեդերացիաների անդամավճարները մուծելու համար`15 հազար ֆրանկ: Պատվիրակությունը եղավ նաեւ մարզահամերգային համալիրում եւ «Հրազդան» մարզադաշտում:
Սպորտային նվաճումների համար տրվող պարգեւներ
1996 թվականից սկսած ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի բնագավառում աչքի ընկածները ստանում են Մովսես Խորենացի մեդալը: Այդ թվականին էլ որոշվեց ստեղծել ՀԱՕԿ-ի Հատուկ պարգեւը, որը հաստատվեց մեկ տարի անց: Կառույցի Գլխավոր ասամբլեան սահմանեց «Հայաստանում օլիմպիական շարժման զարգացմանը մատուցած ծառայությունների համար» ՀԱՕԿ-ի «Պատվո նշան» պարգեւը: Աշխատանքը կրկին վստահվեց Հրաչյա Ասլանյանին:
ՀԱՕԿ-ի 1-ին «Պատվո նշանը» 1999 թվականին շնորհվեց Օլիմպիական չեմպիոն Ալբերտ Ազարյանին՝ ծննդյան 70-ամյակի առթիվ: 2002-ին պարգեւը վերանվանվեց «ՀԱՕԿ-ի Շքանշանի»:
Դավիթ Սաֆարյան Դավիթ Սաֆարյան
2002-ից է տրվում նաեւ Հրանտ Շահինյան մեդալը: Այն տրվում է Հայաստանի եւ օտարերկրյա պետությունների այն քաղաքացիներին, որոնք բարձրացրել են սպորտի հեղինակությունն ու մեծ ավանդ են ներդրել երկրում Օլիմպիական գաղափարների տարածման համար:
ՀԱՕԿ-ի նախագահները
ՀԱՕԿ-ը գլխավորել են 6 նախագահներ: Նրանցից առաջինը, ով այդ պաշտոնը ստանձնել է ամենաբարդ ու պատասխանատու տարիներին, եղել է Ռուբեն Հակոբյանը:
1993-ին բաց քվեարկությամբ ՀԱՕԿ-ի 2-րդ նախագահ ընտրվեց ՀՀ կառավարությանն առընթեր ֆիզիկական կուլտուրայի, սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի վարչության պետ Ռաֆայել Թորոյանը: Նրան էլ փոխարինեց Ալեքսան  Ավետիսյանը, որի ղեկավարման տարիներին ՀԱՕԿ-ը դարձավ ՄՕԿ-ի լիիրավ անդամ, հայ մարզիկները բարձր մակարդակով մասնակցեցին 1996 թ Ատլանտայի ու 1998-ի Նագանոյի Օլիմպիական խաղերին: Ատլանտայից Հայաստանի հավաքականը վերադարձավ 1 ոսկե ու 1 արծաթե մեդալներով, որոնք իրենց հաշվին գրանցեցին ըմբիշներ Արմեն Նազարյանն ու Արմեն Մկրտչյանը:
ՀԱՕԿ-ի նախագահությունը հաջորդը ստանձնեց Աշխարհի չեմպիոն Բենուր Փաշայանը: 1999-ին կայացած ընտրություններին առաջին անգամ 3 թեկնածուներ մասնակցեցին՝ Օլիմպիական խաղերի, Եվրոպայի ու Աշխարհի չեմպիոն Յուրի Վարդանյանը եւ կառույցի նախկին նախագահ Ալեքսանյանը:
Մեկ տարի անց Փաշայանը հրաժարական տվեց՝ դա բացատրելով Սիդնեյի Օլիմպիական խաղերում ծանր ապրումների արդյունքում ձեռք բերած առողջական խնդիրներով:  Այնուհետեւ 4 տարի կառույցը գլխավորեց Իշխան Զաքարյանը: Այդ ընթացքում կառուցվեցին ու վերանորոգվեցին բազմաթիվ մարզադպրոցներ, մարզիկներին սկսեցին տարբեր պարգեւներ ու կոչումներ շնորհել:
2004-ին էլ ՀԱՕԿ-ի նախագահի պաշտոնում ընտրվեց Գագիկ Ծառուկյանը, որն արդեն 11 տարի է գլխավորում է կառուցը: Այդ տարիների ընթացքում հայկական սպորտում զգալի դրական տեղաշարժեր ու մարզական մեծ նվաճումներ են արձանագրվել:

Photo: from “ARMNOC. Foundation, Development and Establishment” book
ARMNOC celebrates its 25th anniversary this year. The whole sport world is waiting impatiently for that important event.
Ahead of this event, Mediamax Sport prepared a series of articles on the foundation and history of Armenia’s most important sport institution’s foundation and development.
The 2nd part of our series is devoted to ARMNOC’s building, presidents, symbols and about IOC’s president’s first visit to Armenia.
25 years and 359 square meter territory
Since its formation 25 years ago, National Olympic Committee building has been located at 9 Abovyan Street. For many years, National Olympic Committee occupied as many rooms in the Sports Committee building as the managers provided.
In order to create Olympic Museum and ensure the Olympic Committee’s work , it was decided to provide the basement of the State Committee for Physical Training and Sports to ARMNOC free of charge in 2004. The National Olympic Committee staff is carrying out their activities in that 359 sq. meters since then.
Several symbols and the final option
Since the foundation of ARMNOC, having a symbol has been one of the primary goals; to this end, a republican contest was announced in November 1990. The committee unanimously decided not to award the first prize to anyone. But having a symbol was mandatory, and it was decided to temporarily use the 2nd place winner’s work in the competition.
ARMNOC ARMNOC's symbols
In 1993, the American-Armenian  Sedrak Agonyan sent several computerized options, one of which was approved by the Executive Committee.
However, it was troublesome to create the symbol on a souvenir or a badge, and it became necessary to come up with a new one.
It was presented to the public in 1998, and the author of it was Hrachya Aslanyan-a member of the Artist’s Union and the International Association of designers.
IOC President’s first visit to Armenia and the signed check
When the Olympic movement was persistently developing and the Olympic Committee was taking its steady steps, the IOC delegation headed by President Juan Antonio Samaranch visited our country for the first time.
Juan Antonio Samaranch Juan Antonio Samaranch
Photo: tributes.com
Samaranch met with the President of Armenia at that time- Levon Ter-Petrosyan.
The IOC delegation visited Tsakhkadzor as well, and saw the main Olympic sports center in Armenia. Samaranch signed and handed over a check for 7,500 Swiss francs for renovation of the Sports Center. The delegation also visited Sport Complex and Hrazdan stadium.
Awards granted for sport achievements
Since 1996 people who had progress on the field of physical culture and sports have been granted Khorenatsi Medal. It was decided to create a special award by the National Olympic Committee that year, which was approved a year later.
David Safaryan David Safaryan
The General Assembly established ARMNOC’s Badge of Honor Award "For Development of the Olympic Movement". In 2002, the award was renamed the "National Olympic Medal".  Hrant Shahinian’s medal has also been given since 2002.
ARMNOC’s presidents
National Olympic Committee has been headed by 6 Presidents. The first of them, who had that position at the most difficult and crucial period, was Ruben Hakobyan.
Rafael Toroyan was elected the second president of the National Olympic Committee, who had been the president of Sports and Youth Affairs Department in the Government at that time. He was replaced by Aleksan Avetisyan, ARMNOC became a full member of IOC during his period and Armenian participants did well in the 1996 Atlanta and the 1998 Nagano Olympics.
The World Champion Benoit Pashayan was the next President of ARMNOC. A year later, Pashayan resigned, and the institution was headed by Ishkhan Zakaryan. In the meantime, many schools were built and renovated, the athletes were given various awards and titles.
In 2004, Gagik Tsarukyan was elected ARMNOC’s president, who is leading the institution for the past 11 years. Over these years Armenian sport has significantly developed and many positive achievements were recorded.
The excerpts have been quoted from Harutyun Yavryan’s “ARMNOC. Foundation, Development and Establishment” book.