Լուսանկարը` Ուկրաինայի ըմբշամարտի ֆեդերացիա
Հայաստանի հունահռոմեական ոճի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լեւոն Ջուլֆալակյանը տարվա առաջին միջազգային մրցաշարի արդյունքներից գոհ է:
Նրա թիմը հանգստյան օրերին Կիեւում նվաճել էր 6 մեդալ, որոնցից մեկը ոսկե:
«Մրցաշարը բարձր մակարդակով էր կազմակերպված, իմ սաներն էլ հաջող ելույթ ունեցան: Թիմում շատ էին երիտասարդ ու խոստումնալից ըմբիշները: Ճիշտ է, թերություններ ունեն, սակայն աշխատանքի շնորհիվ մենք կկարողանանք դրանք ուղղել: Նրանք հավաքականի անդամներ են ու շարունակելու են մեզ հետ մարզվել»,- Mediamax Sport-ի թղթակցին ասել է Ջուլֆալակյանը:
Հունահռոմեական ըմբշամարտում տեղի ունեցած փոփոխություններից հետո սա հայ մարզիկների առաջին ելույթն էր: Մարզիչը գտնում է, որ հիմա ավելի դիտարժան են դարձել գոտեմարտերը, իսկ այն, որ եզրափակիչ անցած ըմբիշը հանդիպումն անցկացնում է հաջորդ օրը, չի խանգարում:
«Այսպիսի օրենք կար նաեւ այն ժամանակ, երբ ես մարզիկ էի: Ճիշտ է, այն մի քիչ դժվարեցնում է ըմբիշի գործը, բայց ուժեղագույնը միշտ էլ կարող է հաղթել»,-ավելացրել է նա:
Հայաստանի հունահռոմեական ըմբշամարտի ընտրանին առաջիկա հավաքը կանցկացնի մարտի 5-15-ը Երեւանում, ապա կմեկնի Բելառուս:

Фото: Федерация борьбы Украины
Главный тренер сборной Армении по греко-римской борьбе Левон Джулфалакян доволен результатами первого международного турнира этого года.
В выходные его команда завоевала в Киеве 6 медалей, одна из которых – золото.
«Турнир был организован на высоком уровне, мои подопечные успешно выступили. В команде было много молодых и многообещающих борцов. Конечно, есть недочеты, но благодаря усердной работе мы сможем их исправить. Они являются членами сборной и продолжат тренироваться с нами»,- отметил Джулфалакян.
Это было первое выступление армянских борцов после внесенных в правила греко-римской борьбы изменений. По мнению тренера, схватки стали более зрелищными, и то обстоятельство, что борец, прошедший в финал, проводит поединок в следующий день, не является помехой.
«Такой закон действовал также в то время, когда я был спортсменом. Конечно, он немного усложняет работу борца, но сильнейший всегда может победить»,- добавил он.
Сборная Армении по греко-римской борьбе проведет ближайший сбор 5-15 марта в Ереване, затем отправится в Беларусь.