Սարգսյանը՝ սպորտի «կիսասովետական համակարգի» ու «Ադրբեջան»-ը փակելու մասին
Հայաստանի դահուկասպորտի ֆեդերացիայի նախագահ Գագիկ Սարգսյանն անդրադարձել է Միքայել Միքայելյանի հետ տեղի ունեցած միջադեպին եւ դրան՝ ԿԳՄՍ-ի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի արձագանքին:
Օրեր առաջ Միջազգային դահուկային ֆեդերացիան Tour de Ski-ի ժամանակ տուգանեց դահուկորդ Միքայել Միքայելյանին, որը ելույթի ընթացքում իր մրցակցային հագուստի վրա կպչուն ժապավենով փակել էր մրցաշարի հովանավորի «Ադրբեջան» գրությունը:
«Հայաստանի դահուկային սպորտի ֆեդերացիայի բոլոր մարզիկները կրում են մարզահագուստ, որոնց վրա հայերենով ավելի մեծ գրված է «Հայաստան», իսկ անգլերենով ավելի փոքր՝ «Armenia»: Մենք ազգային ֆեդերացիաներից առաջինն ենք, որ մրցումային հագուստի վրա հայերեն գրություն ունի:
Ինչո՞ւմն է թյուրիմացությունը․ դահուկային բոլոր ձեւերում կան մրցումային համարներ, որոնք մարզիկները կրում են համազգեստի վրայից ու նշված են նաեւ հովանավորի անվանումը: Միքայելը չի կրել «Ադրբեջան» գրությամբ մարզահագուստ․ իր մարզահագուստի վրայի էլաստիկ շապիկն ունեցել է հովանավորի անվանումը:
Մի հետաքրքիր հանգամանք՝ պատահականության արդյո՞ւնք է, թե՞ այդ դեպքը հաշվի առնելու շնորհիվ է, որ հաջորդ օրը Միքայելի ստացած համարի վրա եղել է այլ հովանավորի անվանում:
Շատ են հարցնում, եթե մեր մարզիկները շարունակեն փակել «Ադրբեջան» գրությունը, ի՞նչ կանի Հայաստանի ֆեդերացիան: Մեր ֆեդերացիան միայնակ չէ, մարզիկը ստացել ու ստանալու է ամբողջ աշխարհի հայերի աջակցությունը: Չեմ կարծում, որ գործնականում որեւէ տեսանելի լուրջ խնդիր կունենանք։
Տույժերի դեպքում մենք սիրով կվճարենք գումարը: Իսկ եթե տեսականորեն Միքայելին կամ մարզիկներից որեւէ մեկին փորձեն որակազրկել, կա խնդրի իրավական լուծում՝ կդիմենք Միջազգային սպորտային արբիտրաժային դատարան կամ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան եւ կվիճարկենք այն:
2 օր առաջ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ասուլիսի ժամանակ անդրադարձել է այս թեմային: Նա նշել է, որ հարցում են ուղարկել մեզ, որի պատասխանը ստանալուց հետո կհայտնեն իրենց դիրքորոշումը: Նույն օրը հարցում ենք ստացել սպորտը համակարգող փոխնախարարի կողմից (Հասմիկ Ավագյան, խմբ.), անմիջապես պատասխանել ենք: Քանի որ հարցը համազգային քննարկման առիթ է հանդիսացել, խոստանում եմ վաղը հրապարակել ԿԳՄՍ-ի հարցումն ու մեր պատասխանը:
Շատ հետաքրքիր էր տիկին նախարարի պատասխանը․ ասուլիսն ամբողջությամբ չեմ տեսել, բայց այդ թեմային նվիրված հատվածն այսպիսին էր. «Սպորտը պետք է լինի սպորտի մասին»:
Տիկին նախարարն առավել քան իրավացի է՝ սպորտը պետք է լինի սպորտի մասին: Դրան է նվիրված մեր կյանքի ամենամեծ մասը: Տիկի՛ն նախարար, մենք էությամբ դրանով ենք ապրում, որ սպորտը լինի սպորտի մասին: Մարզական կրթությունը, մարզական գիտությունը, գործունեությունն եւ պրոֆեսիոնալիզմը, սպորտը պետք է լինի սպորտի մասին:
Շատ կուզեմ, որ սպորտի համակարգը Հայաստանում կիսասովետական չմնա, այլ լինի 21-րդ դարին համապատասխան, ժամանակակից ու տեխնոլոգիական: Բազմիցս ասել եմ, որ ինքս պատրաստ եմ կամավորական հիմունքներով օգնելու ձեզ սպորտը դարձնել 21-րդ դարին համահունչ տեխնոլոգիական համակարգ:
Հարգելի՛ տիկին նախարար, շատ հարգելով Ձեր անձը, տարիների ընթացքում բազմաթիվ նամակներ ենք գրել, բարձրաձայնել խնդիրներ՝ հատկապես 2026-ի Օլիմպիական խաղերի նախապատրաստական ծրագրի վերաբերյալ: Ոչինչ չի փոխվելու, բացարձակ, 0 արդյունք: Այո՛, սպորտը պետք է լինի սպորտի մասին, տիկին նախարար:
Հայաստանի դահուկասպորտի հավաքականի գլխավոր մարզիչը հիրավի պատմական արդյունքներ է գրանցում: Սպորտը համակարգող փոխնախարարն ի՞նչ պատմական արդյունքերի եք հասել 2026-ին հարցին անդրադառնալով՝ նշել էր պարադահուկավազորդ Գարիկ Մելքոնյանի մասին, որը Համաշխարհային ուսանողական խաղերում բրոզնե մեդալակիր է դարձել:
Այդ արդյունքը գրանցվել է հավաքականի գլխավոր մարզիչ ու Միքայել Միքայելյանի հայր Արթուր Միքայելյանի ու նրա տիկնոջ՝ Ալլա Միքայելյանի շնորհիվ: Այն մարզչի, որը Ձեզ բազմաթիվ նամակներ է հղել՝ ցանկանալով հանդիպել ու քննարկել դահուկային սպորտի առջեւ ծառացած խնդիրները: Նա ցանկացել է ներկայացնել ձմեռային մարզաձեւերում մեր բարեփոխման տեսլականը, բայց այդպես էլ մնացել է անպատասխան:
Տիկի՛ն նախարար, սպորտը պետք է լինի սպորտի մասին:
Դուք տեղյակ եք խնդիրներից, քանի որ դրանց մասին բազմիցս ենք Ձեզ գրել: Մի քանի տարիների ընթացքում մի անգամ կարճ հանդիպում է եղել Ձեզ հետ: Քննարկել ենք մի ցավոտ հարց, որը շատ հեշտ լուծելի է: Ձմեռային մարզաձեւերի հավաքականները մրցումների մասնակցելու համար մի քանի տարի պետությունից մարզահագուստ չէին ստացել: Եւ վերջապես 2025-ին ԱԱ-ի համար ստացան ամառային մարզաձեւերի համար նախատեսված հագուստ: Եթե չեմ սխալվում, կառավարության որոշման մեջ գրված է․ «Հայաստանի Հանրապետությունը պատշաճ ներակայացնելու համար»:
Եթե պատշաճ ներկայացնելը պետք է ամառային մարզահագուստով անել, բնականաբար, սպորտը պետք է լինի սպորտի մասին»:

Саргсян - о «полусоветской системе» спорта и позиции МОНКС по поводу инцидента с надписью «Азербайджан»
Фото: Пресс-служба правительства РА
Президент Армянской лыжной федерации Гагик Саргсян коснулся темы инцидента с Микаелом Микаеляном и реакции на него министра образования, науки, культуры и спорта Жанны Андреасян.
Несколько дней назад во время Tour de Ski Международная лыжная федерация оштрафовала лыжника Микаела Микаеляна, который во время своего выступления заклеил скотчем надпись «Азербайджан» спонсора турнира на своей спортивной одежде.
«Все спортсмены Армянской лыжной федерации носят спортивную форму, на которой крупным шрифтом на армянском языке написано «Армения», а мелким шрифтом на английском - «Armenia». Мы - первая национальная федерация, на спортивной форме которой есть надпись на армянском языке.
В чем недоразумение? Во всех видах лыжного спорта на одежде спортсменов, которую они носят поверх спортивной формы, указаны номера и имена спонсора. Микаел не носил форму с надписью «Азербайджан» - имя спонсора было указано на футболке.
Интересный факт: то, что на номере, который Микаел получил на следующий день, было указано имя другого спонсора – совпадение или это было связано с инцидентом?
Многие спрашивают, как поступит Армянская федерация, если наши спортсмены продолжат убирать надпись «Азербайджан». Наша федерация не одинока - спортсмен получил и будет получать поддержку армян со всего мира. Я не думаю, что на практике у нас возникнут какие-либо видимые серьезные проблемы.
В случае штрафных санкций мы с радостью заплатим деньги. А если (теоретически) они попытаются дисквалифицировать Микаела или любого из спортсменов, есть законное решение проблемы: мы обратимся в Международный спортивный арбитражный суд или в Европейский суд по правам человека и оспорим это.
Два дня назад министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян затронула эту тему на пресс-конференции. Она отметила, что министерство прислало нам запрос, после получения ответа на который объявит свою позицию. В тот же день мы получили запрос от заместителя министра по координации спорта (Асмик Авагян, ред.), на который немедленно ответили. Поскольку этот вопрос стал поводом для общенационального обсуждения, обещаю завтра опубликовать запрос и наш ответ.
Ответ министра был очень интересным. Я не смотрел всю пресс-конференцию, но часть, посвященная этой теме, звучала так: «Спорт должен быть о спорте».
Министр более чем права: спорт должен быть о спорте. Большая часть нашей жизни посвящена этому. Госпожа министр, мы, по сути, живем именно по этому принципу: спортивное образование, спортивная наука, активность и профессионализм - спорт должен быть о спорте.
Мне бы очень хотелось, чтобы спортивная система в Армении не оставалась полусоветской, а была современной и технологичной, соответствующей XXI веку. Я много раз говорил, что готов на добровольной основе помочь вам превратить спорт в технологичную систему, соответствующую XXI веку.
Уважаемая госпожа министр, с большим уважением к Вам, за эти годы мы написали множество писем, поднимали вопросы, особенно касающиеся подготовительной программы к Олимпийским играм 2026 года. Ничего не меняется, результат нулевой! Да, госпожа министр, спорт должен быть о спорте.
Главный тренер армянской лыжной команды действительно добивается исторических результатов. Заместитель министра по координации спорта, отвечая на вопрос о том, каких исторических результатов Вы достигли в 2026 году, упомянул паралимпийского лыжника Гарика Мелконяна, завоевавшего бронзовую медаль на Всемирных студенческих играх.
Этот результат был достигнут благодаря главному тренеру команды и отцу Микаела Микаеляна, Артуру Микаеляну и его жене Алле Микаелян. Тренеру, который неоднократно писал Вам, желая встретиться и обсудить проблемы, стоящие перед лыжным спортом. Он хотел представить наше видение реформы зимних видов спорта, но его письма так и остались без ответа.
Госпожа министр, спорт должен быть о спорте.
Вы в курсе проблем, поскольку мы много раз писали Вам о них. Мы встретились с Вами всего лишь раз за несколько лет и обсудили болезненный вопрос, который очень легко решался. Сборные по зимним видам спорта несколько лет не получали от государства спортивную форму для участия в соревнованиях. И наконец, в 2025 году они получили форму для чемпионата мира, предназначенную для летних видов спорта. Если не ошибаюсь, в постановлении правительства говорится: «Для достойного представления Республики Армения».
Если достойное представление должно быть в летней спортивной форме то, да, конечно, спорт должен быть о спорте».