Լուսանկարը` European Aquatics
Ջրացատկորդներ Վլադիմիր Հարությունյանն ու Լեւ Սարգսյանը Հայաստանի Հանրապետության առաջին մարզիկներն են, ովքեր կարողացել են ջրացատկ մարզաձեւում Եվրոպայի առաջնության մեդալ նվաճել:
Նրանք 10 մ սինքրոն աշտարակացատկում դարձել են ԵԱ-ի բրոնզե մեդալակիր:
Mediamax Sport-ի թղթակիցը զրուցել է Հարությունյանի հետ, որը պատմել է մինչ առաջնությունը եղած դժվարությունների ու ելույթի մասին:
Երկուսս էլ վնասվածքներ ունեինք, ես՝ ձեռքի, Լեւն՝ ուսի: Մարզումներն այստեղ դժվար էին ստացվում, ինչ-որ բան չէր բավականացնում: Ցատկերը շտկելու համար շատ քիչ ժամանակ ունեինք:
Շատ լավ տեղյակ եք, թե ինչպիսի պայմաններում ենք մարզվում Հայաստանում: Քանի որ սինքրոն ցատկի համար մենք մարզվելու հնարավորություններ չունենք, պարապել էինք միայն դահլիճում: Ինչպես նախորդ տարի, այս անգամ եւս մենք լողավազանում մարզումներ արեցինք միայն մրցավայրում, առաջնությունից մի քանի օր առաջ:
Բայց հավատում էինք, որ կարողանալու ենք մեդալ նվաճել: Շատ մեծ ջանքեր ենք այս տարիների ընթացքում ներդրել, վերջապես հասանք մեր նպատակին:
Ելույթից առաջ հաջողություն մաղթեցինք միմյանց, մարզիչ Հրաչյա Չանդիրյանն ասաց, որ հավաքվենք ու ցույց տանք մեր լավագույն ցատկը: 5-րդ փորձի ժամանակ Լեւին ասացի, որ պետք է կենտրոնանալ, քանի որ դրանից է կախված ԵԱ-ի մեդալ նվաճելը:
Հաջողության համար շնորհակալություն մեր մարզիչ Չանդիրյանին, որի շնորհիվ հասել ենք այս մեդալին: Շնորհակալ եմ նաեւ իմ ծնողներին ու, հատկապես, տատիկիս:
Զգացողություններն աննկարագրելի են, բառերով չեմ կարող բացատրել: Գիտակցում ենք, որ այս հաջողությունն աննախադեպ է Հայաստանի համար:
Բայց այս ամենը ես մի կողմ եմ դրել, որովհետեւ դեռ ուրախանալու ժամանակը չի: Այսօր եղբորս՝ Ազատի հետ 3 մ սինքրոն ցատկ ունենք: Պետք է կենտրոնանալ ու կրկին լավագույնս հանդես գալ:

Фото: European Aquatics
Прыгуны в воду Владимир Арутюнян и Лев Саргсян – первые спортсмены Республики Армении, которые смогли завоевать медаль на чемпионате Европы по прыжкам в воду.
Они стали бронзовыми призерами ЧЕ по синхронным прыжкам с 10-метровой вышки.
Корреспондент Mediamax Sport побеседовала с Владимиром Арутюняном, который рассказал о трудностях перед чемпионатом и выступлении.
У нас обоих были травмы: у меня травма руки, а и Лева – плеча. Тренировки здесь давались с трудом, чего-то не хватало. У нас было мало времени, чтобы подкорректировать прыжки.
Мы прекрасно знаем, в каких условиях тренируемся в Армении. Поскольку для синхронного прыжка у нас нет возможностей, занимались мы только в спортзале. Как и в прошлом году, на сей раз тренировки в бассейне мы провели только на месте проведения соревнований, за несколько дней до чемпионата.
Но мы верили, что сможем завоевать медаль. Мы приложили огромные усилия за эти годы и наконец достигли своей цели.
Перед выступлением мы пожелали удачи друг другу, тренер Грачья Чандирян призвал нас собраться и продемонстрировать наилучший прыжок. Во время 5-й попытки я сказал Леву, что нужно сконцентрироваться, поскольку от этого зависит, завоюем ли мы медаль ЧЕ или нет.
За успех мы признательны нашему тренеру Чандиряну, благодаря которому мы завоевали эту медаль. Благодарю также своих родителей и, особенно, бабушку.
Ощущения неописуемы, словами не могу передать. Мы осознаем, что это беспрецедентный успех для Армении.
Но все это  я отложил в сторону, поскольку сейчас пока еще не время радоваться. Сегодня вместе с моим братом Азатом мы должны совершить синхронный прыжок с 3 метров. Необходимо сконцентрироваться и снова выступить на отлично.