Լուսանկարը` Արթուր Հովհաննիսյանի անձնական արխիվից
Տարիներ առաջ Տոկիոյի Օլիմպիական խաղերից հետո Մոսկվայում մարզիկների պատվին միջոցառում է եղել կազմակերպված:
Իգոր Նովիկովը զրուցելիս է եղել Անաստաս Միկոյանի հետ, երբ նրանց է մոտեցել Ալեքսեյ Կոսիգինը: Միկոյանը կատակել է, թե՝ «Ահա, Նովիկովը ռուս է, բայց հայերեն ինձնից լավ է խոսում»: Կոսիգինն այդ ժամանակ էլ հարցրել է Նովիկովին, թե վերջինս իրեն ինչ ազգի ներկայացուցիչ է զգում՝ հա՞յ, թե՞ ռուս: Եւ ստացել է այս պատասխանը. «Ես հայ ժողովրդի ռուս զավակն եմ»:
Mediamax Sport«Անցյալից եկած հերոսները» շարքում այս անգամ սիրով անդրադառնում ենք Օլիմպիական չեմպիոն, հնգամարտիկ Իգոր Նովիկովին:
Ճանապարհ դեպի հնգամարտ
Իգոր Նովիկովը ծնվել է 1929 թվականին Ռուսաստանի Դրեզնա քաղաքում։ 1930-ականներին նրա ընտանիքը տեղափոխվել է Երեւան: Մեծացել է սպորտային ընտանիքում։ Հայրը զբաղվել է ֆուտբոլով եւ հրաձգությամբ, ավագ եղբայրը եղել է բռնցքամարտիկ, ավագ քույրը խաղացել է վոլեյբոլ եւ զբաղվել լեռնագնացությամբ, իսկ փոքրը՝ մարմնամարզությամբ:Իսկ ահա Իգորը 10 տարեկանից «Դինամո» մարզադպրոցում սկսում է հաճախել լողի: Սակայն որոշ ժամանակ անց նա լրջորեն մարզվում է հնգամարտով:
Հայաստանում ժամանակակից հնգամարտը սկսում են զարգացնել 1950-ականներին: Այս տարիներին էլ Նովիկովը մասնակցում է Երեւանում կայացած բազմամարտի առաջնությանն ու դառնում ոսկե մեդալակիր: Երիտասարդ մարզիկին առաջին անգամ հրավիրում են Մոսկվա ուսումնամարզական հավաքի, որին մասնակցում էին նաեւ սուսերամարտիկներ, ձիարշավորդներ, լողորդներ, ատլետներ: ԽՍՀՄ-ում փորձում էին կազմավորել հնգամարտի թիմ, որը կմասնակցեր Հելսինկիի Օլիմպիական խաղերին:
Նովիկովը միանգամից աչքի է ընկնում բոլոր ձեւերում, բացի մեկից: Նա այդպես էլ չի կարողանում իրեն լավագույնս դրսեւորել ձիարշավում:
«Այդպես էլ ոչ մի կերպ ինձ չհաջողվեց բարեկամանալ ձիու հետ»,- տարիներ անց խոստովանել է նա:
Հենց այդ ժամանակ էլ նրան ցանկացել են հեռացնել հավաքականից, ինչին ինքն էլ դեմ չի եղել: Նովիկովը համոզված էր, որ մարզիկի համար դժվար է լինել հեծյալ, հրաձիգ, լողորդ ու վազորդ:
Բայց, ինչպես պատմել են ընկերները, մի քիչ մտածելուց հետո որոշել է, որ պետք է շատ աշխատել ու շարունակել մարզումները:  Եւ ահա, փորձամրցման ժամանակ գրավում է երկրորդ տեղն ու մեկնում Հելսինկի: Նա իր առաջին Օլիմպիական խաղերում անհատական մրցումներում գրավում է 4-րդ տեղը:
«Հայկական վագրի» Օլիմպիական ոսկին
Այս հաջողությունից հետո էլ Նովիկովը վերջնականապես համոզվում է, որ պետք է շարունակել մարզումները, քանի որ հնգամարտում շատ անելիքներ ունի: Նա կարողանում է ԽՍՀՄ առաջնությունում չեմպիոն դառնալ, սակայն միջազգային մրցումներում գրավում է ցածր տեղեր: Իսկ պատճառը ձիավարությունն էր: Մարզիկը սկսում է ավելի շատ ժամանակ անցկացնել ձիարշավարանում ու կարճ ժամանակ անց սպարտակիադայում թե թիմային, թե անհատական պայքարում ոսկե մեդալ է նվաճում:
1956 թվականին նա ԽՍՀՄ-ի հնգամարտի թիմի կազմում մեկնում է Մելբուրնի Օլիմպիական խաղեր: Այստեղ էլ թիմային պայքարում նվաճում է իր առաջին ոսկե մեդալը: Անհատական ելույթում կրկին ձիավարության պատճառով զբաղեցնում է 4-րդ հորիզոնականը:
Մինչեւ 1960 թվականի Օլիմպիական խաղերը Նովիկովը հնգամարտում ավելի է ամրապնդում իր դիրքերը: Այս չորս տարվա ընթացքում նա Աշխարհի առաջնություններում նվաճում է վեց ոսկե ու մեկ արծաթե մեդալ:
1959 թվականին ԱՄՆ-ում Աշխարհի չեմպիոն դառնալուց հետո նրա մականունը դառնում է «հայկական վագր»: Այսպես նրան անվանել էր տեղական լրատվամիջոցներից մեկի լրագրողը:
Հռոմի խաղերին հնգամարտիկը կրկին թիմային հաշվարկով դառնում է Օլիմպիական փոխչեմպիոն:
Հաղթանակն ինքն իր նկատմամբ
Հենց այս ժամանակ էլ խոսվում էր, թե Նովիկովը կհեռանա սպորտից: Բայց նա ապացուցեց հակառակը: Նա Աշխարհի առաջնություններում նվաճեց եւս երեք ոսկե, չորս արծաթե եւ մեկ բրոնզե մեդալ:
1964 թվականին մեկնեց Տոկիո՝ մասնակցելու իր չորրորդ Օլիմպիական խաղերին: ԽՍՀՄ-ի կազմում նա երկրորդ անգամ դարձավ Օլիմպիական չեմպիոն: Ինքն իրեն խոսք տված մարզիկը հասկանում էր, որ սա բացառիկ եւ, միգուցե, վերջին հնարավորությունն է նվաճել նաեւ անհատական մեդալ:
Անհատական մրցումներում Նովիկովը հաղթում է նախ ինքն իրեն, ապա նաեւ բոլոր նրանց, ովքեր չէին հավատում նրա հաջողությանը: Նա հնգամարտի մրցումներում նվաճում է Օլիմպիական արծաթե մեդալ:
35-ամյա Նովիկովը հրաժեշտ է տալիս ակտիվ մարզիկի կարիերային, բայց չի կտրվում սիրելի սպորտից: 1967-ին Բիատլոնի եւ ժամանակակից հնգամարտի միությունը նրան պարգեւատրում է բոլոր ժամանակների լավագույն մարզիկի մեդալով:
Հնգամարտիկը գերազանց տիրապետում է այն ամենին, ինչը պետք է կյանքում՝ կրակել, վազել, լողալ: Ցանկացած հնգամարտիկ ֆիզիկապես ուժեղ ու դիմացկուն մարդ է: 14 տարի եղել եմ տարբեր երկրներում, շատ անգամներ հաղթել եմ, ձգտում էի էլ ավելի շատ մեդալներ նվաճել, սակայն չկարողացա: Պարզապես այն, ինչ ունակ ես անել 30 տարեկանում, 36-ում այլեւս չես կարողանում:
Թե ինչպես Նովիկովը զրոյից հսկայական համալիր կառուցեց
Նովիկովն ուներ մեծ երազանք. Երեւանում կառուցել հնգամարտի դպրոց ու զարգացնել այս մարզաձեւը ողջ Հայաստանում: Դեռ մարզիկ եղած տարիներից նա աշխատում էր տարբեր տղաների հետ, որպեսզի նրանք եւս կարողանան հաջողությունների հասնել:
Պատմում է Իգոր Նովիկովի դպրոցի սաներից Արթուր Հովհաննիսյանը, որն այսօր մարզիչ է ու մի խումբ մարդկանց հետ սկսել է վերականգնել ժամանակակից հնգամարտի ավանդույթները Հայաստանում:
«Նովիկովը երիտասարդ տարիներին մրցումներից վերադառնալուց հետո հավաքել է մի քանի լողորդների ու սկսել է մարզել: Ապա այլ մարզաձեւեր է ներառել՝ վազք, ձիավարություն, սուսերամարտ: Անընդհատ աշխատելուց հետո արդեն ստեղծել են հնգամարտի թիմ, որը մասնակցել է ԽՍՀՄ մրցաշարերին:
Իսկ դպրոցը հիմնելուց հետո սկսեց կատարել ընդունելություն ամենափոքր տարիքից: Դպրոցի հիմնադրման սկզբում Նովիկովն անձամբ դասավանդել է փոքրիկներին, նրա շնորհիվ հնգամարտի մասնագետները Հայաստանում շատացել են, իսկ մարզիկները լուրջ նվաճումներ ապահովել: Ապա այդ աշակերտները մնացին դպրոցում ու սկսեցին դասավանդել ավելի փոքրերին: Այդպես աճեց հնգամարտի դպրոցը»:
Չարբախում սկսված հսկայական շինարարությունը զրոյից վերածվեց հիանալի ու եզակի համալիրի: Պատանի հնգամարտիկների մարզադպրոցն ուներ ամեն ինչ՝ լողավազաններ, հրաձգարան, մարզադահլիճներ, ձիարշավարան, հյուրանոցային համալիր:
Անահիտ Մոմջյանը 18 տարեկանից որպես լողի մարզիչ Նովիկովի հրավերով տեղափոխվում է հնգամարտի մարզադպրոց ու նրա հետ աշխատում մինչեւ դպրոցի փլուզումը:
«Չեք պատկերացնի, թե 60-ականներին ինչպիսի վատ թաղամաս էր Չարբախը: Բայց Նովիկովն այնտեղի բոլոր տղաներին գրավեց ու բերեց դպրոց, նրանք կտրվեցին վատ շրջապատից ու լավ մարզիկներ ու պիտանի մարդիկ դարձան: Հրաշք դպրոց էր, ինչպիսի լավ մարզիչներ էին աշխատում»:
Նովիկովի ստեղծած հրաշալի համալիրում սովորում էին հարյուրավոր երեխաներ: Նրանց համար ստեղծված էին ապրելու, սովորելու, մարզվելու ու հանգստանալու բոլոր պայմանները:
«Առավոտյան 6:30 լողի մարզումներն էին, ավտոբուսով տանում էին հանրակրթական դպրոց, հետո հետ էինք գալիս բազա ու շարունակում մնացած մարզումները: Հատուկ լսարան ունեինք, որտեղ հրավիրյալ ուսուցիչների հետ պատրաստում էինք տնային աշխատանքները: Նովիկովը համոզված էր, որ միայն սպորտը չի կարեւոր, մարզիկը պետք է նաեւ սովորի»,-նշում է Հովհաննիսյանը:
Խիստ, կարգապահ ու արդար Նովիկովը
Հովհաննիսյանը հիշում է, որ Նովիկովը բոլոր սաներին պարտադրում էր երեք բան՝ կարգապահություն, սեր ուսման նկատմամբ եւ մեծ ուշադրություն սպորտին:
Նա մրցումների կամ էլ մարզումների ժամանակ պարտադիր հետեւել է իր դպրոցի սաներին ու խորհուրդներ տվել նրանց:
Մեր զրուցակիցները նշում են, որ առավոտյան ժամը 9-ին արդեն դպրոցում էր լինում, կարգապահ ու աշխատանքին նվիրվելը նա փոխանցել էր նաեւ իր երեխաներին, դպրոցի մարզիչներին, աշակերտներին:
«Նովիկովը շատ խիստ, պարտաճանաչ մարդ էր, իր օրինակով մեզ սովորեցրեց, թե ինչ բան է աշխատասիրությունը: Եթե հանկարծ գար մարզման ու տեսներ նստած ենք դաս անում, գիտե՜ք ինչպես կզայրանար: Շատ պահանջկոտ էր: Չէր հասկանում այն մարզչին, ով երեխայի հետ ջուրը չէր մտնում: Ասում էր, ինչպես պետք է երեխան սովորի շնչելն ու արտաշնչելը, եթե քո օրինակով ջրում նրան չբացատրես: Մենք հենց նրա շնորհիվ ճիշտ մարդ դարձանք».-պատմում է Մոմջյանը:
Այդ հայտնի ու շատ բաների հասած մարդը հասարակ է եղել, ընկերական շփում ունեցել բոլորի հետ եւ միեւնույն ժամանակ շատ մեծ հարգանք վայելել: Պատմում են, որ դպրոցի շինարարության ժամանակ շատ է օգնել բանվորներին, աշխատել, որ ամեն ինչ ճիշտ ընթանա: Նա հաշվի է առել ամեն մանրուք եւ այնպես արել, որ բոլորը՝ բանվորից մինչեւ տնօրեն, իրենց հարգված զգան:
«Երբեք չի եղել, որ իրեն ցույց տա, թե տեսեք ես Նովիկովն եմ, այսքան հաղթանակներ ունեմ, ինձ ողջ հնգամարտի աշխարհն է ճանաչում: Նա հասարակ, շփվող, դրական լիցքեր փոխանցող մարդ էր»:
«Բոլոր աշխատողների հետ շատ սիրով էր շփվում: Մեզ ասում էր, հանկարծ այս կանանց չասեք հավաքարար: Նոր բառ եմ գտել հայերենում՝ մաքրուհի, նրանց կդիմեք այդպես: Նրան բոլորս անչափ շատ էինք սիրում»:
Հնգամարտի դպրոցի բոլոր սաներն էլ մեծ հպարտություն են զգացել, քանի որ իրենց տնօրենը եղել է Նովիկովի պես տիտղոսակիր մարզիկը, որն իրենց դասավանդել կամ էլ խորհուրդներ է տվել: Բոլորն են ձգտել նրա պես մարզիկ դառնալ:
«Նա հատկապես դպրոցում տեղի ունեցող բոլոր մրցումներին ներկա էր լինում, մեր մասնակցությունով ինքն էլ էր ապրում: Երբ մեկնարկի էինք կանգնում ու հայացքներս համընկնում էին, ոգեւորում էր, ձեռքով անում ու հաղթանակ մաղթում»,-շարունակում է Հովհաննիսյանը:
«Շատ մաքուր, արդար մարդ էր, նույնն էլ սովորեցրել է մեզ: Որ գործուղման էր մեկնում արտասահման ու փողն ավելանում էր, հետ էր վերադարձնում: Միշտ ասում էր, դուք հայ եք, ձեր պատիվը բարձր պահեք ամեն տեղ, կատարելագործվեք: Սա էր պատճառը, որ բոլոր աշակերտներին հորդորում էր ընդունվել ֆիզկուլտուրայի ինստիտուտ: Համոզված էր, որ կիրթ հասարակություն ունենալն է ամենակարեւորը»,-հիշում է Մոմջյանը:
Դպրոցի փլուզումը, Նովիկովի հեռանալն ու կարոտը
Իգոր Նովիկովի համար հնգամարտի դպրոցն ավելին է եղել, քան պարզապես աշխատանք: Նա մեծ ջանքեր է ներդրել այն կառուցելու, կահավորելու, մարզիչներ պատրաստելու ու հիանալի թիմ հավաքելու համար: Նովիկովի միակ երազանքն է եղել այդ համալիրի զարգացումը, երիտասարդների առողջությունն ու Հայաստանում ուժեղ հնգամարտ ունենալը:
«Դպրոցն իր տունն էր, ապրում էր դրանով: Ինքն ավելի շատ ժամանակ անցկացնում էր հենց այնտեղ: Այնքան է եղել, որ նույնիսկ գիշերներն է մնացել: Ցավոք, որ հիմա այնտեղ միայն ավերակներ են մնացել»:
1990-ական թվականներին որոշում է կայացվում հնգամարտի դպրոցի տարածքը վերածել ռազմական բազայի եւ հանձնել Պաշտպանության նախարարությանը: Դպրոցը կամաց-կամաց սկսում է քանդվել:
«Չեք պատկերացնի, ինչպես էր նա տանջվում: Երբեք չեմ մոռանա, որ միասին գնացինք Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի մոտ: Նա խնդրում էր դպրոցը հետմահու իր անունով կոչել, բայց բացասական պատասխան ստացավ: Շատ էր բարկացել, ասում էր ողջ կյանքս եմ ծառայել Հայաստանին, ես հայ ժողովրդի ռուս զավակն եմ, իսկ դուք փլուզում եք իմ այսքան աշխատանքը: Նա նույնիսկ պատրաստ էր իր անձնական միջոցներով դպրոցի գոնե մի մասում շարունակել պարապմունքները»,-հիշում է Մոմջյանը:
Մոմջյանը պատմում է, թե ինչքան շատ էր վիրավորվել Նովիկովը, շարունակում էր ծանր պայմաններում ապրել Հայաստանում, որովհետեւ չէր ուզում լքել այն երկիրը, որտեղ ապրել էր ողջ կյանքը:
«Միշտ ասում էր, շատ եմ սիրում Հայաստանը, հայ ժողովրդին, որն ինձ միշտ լավ է ընդունել: Բայց ի վերջո շատ դժվարությամբ վաճառեց տունն ու մեկնեց տղաների մոտ՝ Ռուսաստան: Մի անգամ Ռուսաստանում էի ու իրենց տուն գնացի: Ինձ պատմում էր, թե մի օր ռեստորան է գնացել, հայեր են մոտեցել ու ասել, որ իր հաշիվը փակված է: Այնքան էր շոյվել, ուրախացել, դա նրա համար մեծ բան էր»,-շարունակում է Մոմջյանը:
Ռուսաստանում հաստատվելուց հետո կարոտը նրան կրկին բերում է Հայաստան: Նա հանդիպում է ընկերներին, այցելում ավերվող դպրոցը եւ արդեն մեկընդմիշտ հեռանում:
«Ափսոս, շատ ափսոս, որ այսօր չեն հիշում նրան: Պետք չէ մոռանալ մեծերին, Նովիկովը հզոր մարզիկ է եղել, բացի այդ էլ անչափ շատ գործ է արել Հայաստանի համար: Ցավում եմ, բայց դա այդպես էլ չգնահատվեց: Հակառակ դեպքում հսկայական համալիրն այսօր ավերված չէր լինի»,-տխրությամբ շեշտում է Անահիտ Մոմջյանը:
Կյանքը հենց այնպես չանցկացրած մարդը
Իգոր Նովիկովը կնոջ հետ հաստատվում է նախ մեծ որդու մոտ Մոսկվայում, ապա մեկնում Սանկտ Պետերբուրգ՝ փոքր տղայի մոտ: Այստեղ եւս նա սկսում է ակտիվ գործունեություն ծավալել, սակայն 2000 թվականին սրտի կաթվածից հետո թոշակի է անցնում: Նրա որդին՝ պրոֆեսոր Յուրի Նովիկովը պատմել է, որ իրենց ամառանոցում մեծ լողավազան են ունեցել ու մինչեւ կյանքի վերջը հայրը զբաղվել է լողով: Հենց այնտեղ էլ 2007 թվականին 77 տարեկան հասակում կնքել է մահկանացուն:
Նովիկովի որդիները՝ Ալեքսանդրն ու Յուրին, ապրում են Ռուսաստանում: Յուրի Նովիկովը խոստովանել է, որ իրենց ընտանիքում այն մարդը, ով չի զբաղվում սպորտով, համարվում է ոչ ճիշտ մարդ:
Նովիկովն իր «Տասներեք մեկնարկները» գրքում գրել է.
«Ես շատ հիշողություններ ունեմ եւ կարող եմ ասել, որ կյանքս հենց այնպես չի անցել: Ուրախ եմ, որ սպորտում մեծ հաջողությունների եմ հասել, կարիերաս ավարտելուց հետո էլ շարունակել եմ աշխատել: Ասում են, որ մարդ պետք է տղա ունենա, ծառ տնկի ու տուն կառուցի: Ես երկու հրաշալի որդի ու թոռներ ունեմ, ոչ թե սովորական տուն եմ կառուցել, այլ մի ողջ հնգամարտի պատանեկան դպրոց, որտեղ կրթվել են հիանալի մարզիկներ: Տնկել եմ ոչ թե ծառ, այլ մի հսկա այգի, որը շրջապատում էր հենց այդ դպրոցը»:
Իգոր Նովիկովը ծնվել է 1929 թվականի հոկտեմբերի 19-ին Դրեզնայում, 1934-ին ընտանիքի հետ հաստատվել է Երեւանում:
Մասնակցել է Օլիմպիական չորս խաղերի՝1952-1964։ Նա Օլիմպիական խաղերի կրկնակի (1956, 1964), աշխարհի թիմային հնգակի (1957-1959, 1961-1962) եւ անհատական առաջնության քառակի (1957, 1958, 1959, 1960) չեմպիոն է։ 1960 եւ 64 թվականներին ՕԽ-ում թիմային ու անհատական պայքարում նվաճել է արծաթե մեդալներ: ԱԱ-ում 5 անգամ դարձել է արծաթե, 1 անգամ էլ բրոնզե մեդալակիր:
Կարիերան ավարտելուց հետո անցել է մարզչական աշխատանքի։ Երեւանում հիմնադրել է Պատանի հնգամարտիկների մարզադպրոցը: 1972-1988 թվականներին նշանակվել է ժամանակակից հնգամարտի եւ երկամարտի միջազգային ֆեդերացիայի փոխնախագահ, իսկ 1988-1998-ին՝ նախագահ։ Նա առաջին հայաստանցին է, որը ղեկավարել է միջազգային կառույց:
ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո Երեւանում նրա դպրոցը դադարել է գոյություն ունենալ, եւ Նովիկովը ստիպված լքել է Հայաստանը։ Նա երկու գրքի հեղինակ է: 1974-ին լույս տեսած «Հինգ օր ու ամբողջ կյանք» գիրքը սպորտային գրականության մրցույթում զբաղեցրել է առաջին տեղը: Կյանքի վերջին տարիներին գրել է «Տասներեք մեկնարկ» գիրքը:

Фото: Из архива Артура Ованисяна
В 1964 году, после Олимпийских игр в Токио, в Москве было организовано торжественное мероприятие в честь спортсменов.
Игорь Новиков беседовал на тот момент с Анастасом Микояном, когда к ним подошел Алексей Косыгин. Микоян пошутил: «Вот, Новиков – русский, но говорит на армянском лучше меня». Тогда и Косыгин спросил Новикова, представителем какой нации он себя ощущает – русским или армянином, и он получил такой ответ: «Я – русский сын армянского народа».
В рубрике Mediamax Sport  «Герои из прошлого» на этот раз с любовью расскажем об Олимпийском чемпионе, пятиборце Игоре Новикове.
Дорога к пятиборью
Игорь Новиков родился в 1929 году в российском городе Дрезна. В 1930-х его семья переехала в Ереван. Игорь рос в спортивной семье. С 10 лет начал ходить на плавание в спортивную школу «Динамо». Однако некоторое время спустя стал серьезно заниматься пятиборьем.
Новиков участвует в ереванском чемпионате по многоборью и становится обладателем золотой медали. Молодого спортсмена впервые приглашают в Москву на учебно-тренировочное сборы, в которых принимали участие фехтовальщики, всадники, пловцы, атлеты. В СССР хотели сформировать команду по пятиборью, которая приняла бы участие на Олимпийских играх. На испытательном соревновании он занимает второе место, и его отправляют в Хельсинки. На своих первых Олимпийских играх  Новиков занимает 4-е место в личном первенстве.
Олимпийское золото «армянского тигра»
В 1956 году в составе сборной СССР по пятиборью спортсмен отправляется на Олимпийские игры в Мельбурн. Именно здесь он завоевывает свою первую золотую медаль в командной борьбе.  В личном первенстве (вновь из-за конкура) занимает 4-е место.
До старта Олимпийских игр 1960 года Новиков укрепляет свои позиции в пятиборье. В течение 4 лет он завоевывает 6 золотых и одну серебряную медали на чемпионатах мира. В 1959 году, после победы на очередном чемпионате в США, ему дают прозвище «армянский тигр». Так Новикова назвал один из журналистов местных СМИ.
На играх в Риме он вновь становится Олимпийским вице-чемпионом в командном зачете.
Победа над собой
Именно в это время ходили слухи, что Новиков уйдет из спорта. Но он доказал обратное, завоевав еще 3 золотые, 4 серебряные и одну бронзовую медали на чемпионатах мира.
В 1964 году Новиков отправился в Токио, чтобы принять участие в своей четвертой по счету Олимпиаде. Он во второй раз стал Олимпийским чемпионом в составе сборной СССР. Спортсмен, который дал себе слово, понимал, что это исключительная и, возможно, последняя возможность завоевать индивидуальную медаль.
В личном первенстве Новиков побеждает, прежде всего, себя, а затем – всех тех, кто не верил в его успех. Он завоевывает серебряную медаль Олимпийских игр.
35-летний Новиков завершает активную спортивную карьеру, однако не «отрывается» от любимого вида спорта. В 1967 году Союз биатлона и современного пятиборья награждает его медалью лучшего спортсмена всех времен.
Пятиборец блестяще владеет тем, что необходимо в жизни: стрелять, бегать, плавать. Любой пятиборец – физически сильный и выносливый человек. За 14 лет я побывал в разных странах, много раз побеждал, стремился завоевать еще больше медалей, однако не смог. Просто в 36 лет ты не способен делать все то, на что был способен в 30.
О том, как Новиков с нуля построил огромный комплекс
У Новикова была большая мечта: построить в Ереване школу пятиборья. Он хотел развивать этот вид спорта по всей Армении. Еще до завершения спортивной карьеры он работал с разными мальчиками, чтобы те смогли достичь такого же успеха.
Рассказывает один из учеников Игоря Новика Артур Ованнисян, который сегодня является тренером и с группой  единомышленников восстанавливает традиции современного пятиборья в Армении.
«Сначала Новиков лично преподавал детям. Благодаря ему в Армении стало больше специалистов по пятиборью, а спортсмены обеспечили серьезные достижения. Потом эти ученики остались в школе и начали преподавать младшим поколениям. Так состоялась школа пятиборья».
Начатая с нуля масштабная стройка в Чарбахе превратилась в великолепный и редкий комплекс. У школы юных пятиборцев было все: бассейны, стрельбище, спортивные залы, ипподром, гостиничный комплекс.
По приглашению Новикова Анаит Момджян с 18 лет начинает работать в школе в  качестве тренера по плаванию. Она проработала с ним до закрытия школы.
«Утром в 6:30 начинались тренировки по плаванию, затем детей на автобусе отвозили в общеобразовательную школу, потом мы возвращались на базу и продолжали остальные тренировки. У нас была специальная аудитория, где дети с приглашенными учителями готовили домашние задания. Новиков был убежден, что важны не только тренировки, спортсмен должен также и учиться».
Строгий, пунктуальный и справедливый Новиков
Ованнисян вспоминает, что Новиков приучал всех своих учеников, в первую очередь,  к трем вещам: пунктуальности, любви к учебе и большому вниманию к спорту. Во время соревнований или тренировок он обязательно следил за своими подопечными и давал им советы.
Наши собеседники отмечают, что уже в 9 часов утра его можно было застать в школе. Пунктуальность и преданность работе он передал также своим детям, тренерам школы, ученикам.
«Новиков был очень строгим и ответственным человеком. Своим примером он научил нас трудолюбию. Он был очень требовательным. Именно благодаря ему мы стали правильными людьми»,- рассказывает Момджян.
Новиков был известным человеком, который достиг больших высот, однако со всеми общался по-дружески и в то же время пользовался большим уважением. Рассказывают, что во время строительства школы он очень помогал рабочим, старался сделать так, чтобы работы шли в нужном русле.
«Он никогда не выставлял себя напоказ, мол, смотрите я Новиков, у меня столько побед, меня знает весь мир пятиборья. Он был обычным, общительным человеком, который передавал положительные эмоции».
Все ученики школы пятиборья гордились, что их директором был такой титулованный спортсмен как Новиков, который преподавал или давал им советы. Все стремились стать такими же спортсменами как он.
«Он был очень чистым, справедливым человеком, чему и учил нас. Когда у него оставались деньги после заграничной командировки, он их возвращал. Новиков всегда говорил: «вы – армяне: сохраняйте свое достоинство везде, стремитесь к совершенству». Он призывал всех своих учеников поступить в институт физкультуры, так как был убежден, что очень важно иметь образованное общество», - вспоминает Момджян.
Закрытие школы, переезд Новикова и его тоска
Для Игоря Новикова школа пятиборья была гораздо большим, чем просто работой. Он вложил большие усилия для того, чтобы построить ее, меблировать, подготовить тренеров и собрать прекрасную команду. Он мечтал развивать этот комплекс, хотел видеть здоровую молодежь и сильную школу пятиборья в Армении. Это было его единственной мечтой.
«Школа была его домом. Он жил этим. Больше всего времени он проводил именно там. Он столько раз оставался там по ночам. К сожалению, сейчас на месте школы остались только развалины».
В 1990-х было принято решение отдать территорию школы пятиборья Министерству обороны под военную базу. Постепенно школа начинает разрушаться.
«Не представляете, как он мучился. Говорил, что всю жизнь служил Армении, что он русский сын армянского народа, а они разрушают его многолетнюю работу»,- вспоминает Момджян.
Она рассказала, как сильно это обидело Новикова. Но он продолжал жить в тяжелых условиях в Армении, потому что не хотел покидать ту страну, где вырос и жил всю свою жизнь.
«Он всегда говорил, что очень любит Армению, армянский народ, что его всегда здесь принимали хорошо. Но, в конце концов, он с большим трудом продал дом и переехал к своим сыновьям, в Россию. Однажды, когда я была в России, зашла к ним в гости. Он рассказывал, что как-то в ресторане к нему подошли армяне и сказали, что его счет оплачен. Он очень обрадовался, это очень много для него значило»,- продолжает Момджян.
Человек, проживший свою жизнь не просто так
Игорь Новиков с женой жил сначала у старшего сына в Москве, а затем отправился к младшему – в Санкт-Петербург. В 2000 году после инфаркта ушел на пенсию. Его сын, профессор Юрий Новиков рассказал, что у них на даче был большой бассейн, и отец до конца жизни занимался плаваньем. Именно там, в 2007 году на 77-м году жизни его не стало.
В своей книге «Тринадцать стартов» Новиков написал:
«У меня много воспоминаний, и я могу сказать, что моя жизнь прошла не просто так. Рад, что добился больших успехов в спорте, я продолжал работать  после завершения карьеры. Говорят, что человек должен вырастить сына, посадить дерево и построить дом. У меня двое прекрасных сыновей и внуков, я построил не обычный дом, а целую юношескую школу по пятиборью, где учились замечательные спортсмены. Посадил не просто дерево, а огромный парк на территории именно этой школы».
Игорь Новиков родился 19 октября 1929 года в Дрезне, а в 1934 поселился с семьей в Ереване.
Четыре раза участвовал в Олимпийских играх – 1952-1964гг. Он двукратный чемпион Олимпийских игр (1956, 1964), пятикратный чемпион мира в командных соревнованиях (1957-1959, 1961-1962), четырехкратный чемпион мира в индивидуальном первенстве (1957, 1958, 1959, 1960).  В 1960 и 64 гг. в командной и индивидуальной борьбе завоевал серебряные медали.
5 раз становился серебряным и один раз бронзовым призером на чемпионатах мира.
После завершения карьеры приступил к тренерской работе. Основал Школу юных пятиборцев в Ереване. 1972-1988 гг. был назначен вице-президентом Международной федерации современного пятиборья, а в 1988-1998 – президентом. Он первый представитель Армении, который руководил международной структурой.
После распада СССР его школа в Ереване прекратила свое существование, и Новиков вынужденно покинул Армению. Новиков – автор двух книг. Изданная в 1974 году его книга «Пять дней и вся жизнь» заняла первое место на конкурсе спортивной литературы. В последние годы жизни написал книгу «Тринадцать стартов».