Լուսանկարը` Արթուր Հովհաննիսյանի անձնական արխիվից
Տարիներ առաջ Տոկիոյի Օլիմպիական խաղերից հետո Մոսկվայում մարզիկների պատվին միջոցառում է եղել կազմակերպված:
Իգոր Նովիկովը զրուցելիս է եղել Անաստաս Միկոյանի հետ, երբ նրանց է մոտեցել Ալեքսեյ Կոսիգինը: Միկոյանը կատակել է, թե՝ «Ահա, Նովիկովը ռուս է, բայց հայերեն ինձնից լավ է խոսում»: Կոսիգինն այդ ժամանակ էլ հարցրել է Նովիկովին, թե վերջինս իրեն ինչ ազգի ներկայացուցիչ է զգում՝ հա՞յ, թե՞ ռուս: Եւ ստացել է այս պատասխանը. «Ես հայ ժողովրդի ռուս զավակն եմ»:
Mediamax Sport«Անցյալից եկած հերոսները» շարքում այս անգամ սիրով անդրադառնում ենք Օլիմպիական չեմպիոն, հնգամարտիկ Իգոր Նովիկովին:
Ճանապարհ դեպի հնգամարտ
Իգոր Նովիկովը ծնվել է 1929 թվականին Ռուսաստանի Դրեզնա քաղաքում։ 1930-ականներին նրա ընտանիքը տեղափոխվել է Երեւան: Մեծացել է սպորտային ընտանիքում։ Հայրը զբաղվել է ֆուտբոլով եւ հրաձգությամբ, ավագ եղբայրը եղել է բռնցքամարտիկ, ավագ քույրը խաղացել է վոլեյբոլ եւ զբաղվել լեռնագնացությամբ, իսկ փոքրը՝ մարմնամարզությամբ:Իսկ ահա Իգորը 10 տարեկանից «Դինամո» մարզադպրոցում սկսում է հաճախել լողի: Սակայն որոշ ժամանակ անց նա լրջորեն մարզվում է հնգամարտով:
Հայաստանում ժամանակակից հնգամարտը սկսում են զարգացնել 1950-ականներին: Այս տարիներին էլ Նովիկովը մասնակցում է Երեւանում կայացած բազմամարտի առաջնությանն ու դառնում ոսկե մեդալակիր: Երիտասարդ մարզիկին առաջին անգամ հրավիրում են Մոսկվա ուսումնամարզական հավաքի, որին մասնակցում էին նաեւ սուսերամարտիկներ, ձիարշավորդներ, լողորդներ, ատլետներ: ԽՍՀՄ-ում փորձում էին կազմավորել հնգամարտի թիմ, որը կմասնակցեր Հելսինկիի Օլիմպիական խաղերին:
Նովիկովը միանգամից աչքի է ընկնում բոլոր ձեւերում, բացի մեկից: Նա այդպես էլ չի կարողանում իրեն լավագույնս դրսեւորել ձիարշավում:
«Այդպես էլ ոչ մի կերպ ինձ չհաջողվեց բարեկամանալ ձիու հետ»,- տարիներ անց խոստովանել է նա:
Հենց այդ ժամանակ էլ նրան ցանկացել են հեռացնել հավաքականից, ինչին ինքն էլ դեմ չի եղել: Նովիկովը համոզված էր, որ մարզիկի համար դժվար է լինել հեծյալ, հրաձիգ, լողորդ ու վազորդ:
Բայց, ինչպես պատմել են ընկերները, մի քիչ մտածելուց հետո որոշել է, որ պետք է շատ աշխատել ու շարունակել մարզումները:  Եւ ահա, փորձամրցման ժամանակ գրավում է երկրորդ տեղն ու մեկնում Հելսինկի: Նա իր առաջին Օլիմպիական խաղերում անհատական մրցումներում գրավում է 4-րդ տեղը:
«Հայկական վագրի» Օլիմպիական ոսկին
Այս հաջողությունից հետո էլ Նովիկովը վերջնականապես համոզվում է, որ պետք է շարունակել մարզումները, քանի որ հնգամարտում շատ անելիքներ ունի: Նա կարողանում է ԽՍՀՄ առաջնությունում չեմպիոն դառնալ, սակայն միջազգային մրցումներում գրավում է ցածր տեղեր: Իսկ պատճառը ձիավարությունն էր: Մարզիկը սկսում է ավելի շատ ժամանակ անցկացնել ձիարշավարանում ու կարճ ժամանակ անց սպարտակիադայում թե թիմային, թե անհատական պայքարում ոսկե մեդալ է նվաճում:
1956 թվականին նա ԽՍՀՄ-ի հնգամարտի թիմի կազմում մեկնում է Մելբուրնի Օլիմպիական խաղեր: Այստեղ էլ թիմային պայքարում նվաճում է իր առաջին ոսկե մեդալը: Անհատական ելույթում կրկին ձիավարության պատճառով զբաղեցնում է 4-րդ հորիզոնականը:
Մինչեւ 1960 թվականի Օլիմպիական խաղերը Նովիկովը հնգամարտում ավելի է ամրապնդում իր դիրքերը: Այս չորս տարվա ընթացքում նա Աշխարհի առաջնություններում նվաճում է վեց ոսկե ու մեկ արծաթե մեդալ:
1959 թվականին ԱՄՆ-ում Աշխարհի չեմպիոն դառնալուց հետո նրա մականունը դառնում է «հայկական վագր»: Այսպես նրան անվանել էր տեղական լրատվամիջոցներից մեկի լրագրողը:
Հռոմի խաղերին հնգամարտիկը կրկին թիմային հաշվարկով դառնում է Օլիմպիական փոխչեմպիոն:
Հաղթանակն ինքն իր նկատմամբ
Հենց այս ժամանակ էլ խոսվում էր, թե Նովիկովը կհեռանա սպորտից: Բայց նա ապացուցեց հակառակը: Նա Աշխարհի առաջնություններում նվաճեց եւս երեք ոսկե, չորս արծաթե եւ մեկ բրոնզե մեդալ:
1964 թվականին մեկնեց Տոկիո՝ մասնակցելու իր չորրորդ Օլիմպիական խաղերին: ԽՍՀՄ-ի կազմում նա երկրորդ անգամ դարձավ Օլիմպիական չեմպիոն: Ինքն իրեն խոսք տված մարզիկը հասկանում էր, որ սա բացառիկ եւ, միգուցե, վերջին հնարավորությունն է նվաճել նաեւ անհատական մեդալ:
Անհատական մրցումներում Նովիկովը հաղթում է նախ ինքն իրեն, ապա նաեւ բոլոր նրանց, ովքեր չէին հավատում նրա հաջողությանը: Նա հնգամարտի մրցումներում նվաճում է Օլիմպիական արծաթե մեդալ:
35-ամյա Նովիկովը հրաժեշտ է տալիս ակտիվ մարզիկի կարիերային, բայց չի կտրվում սիրելի սպորտից: 1967-ին Բիատլոնի եւ ժամանակակից հնգամարտի միությունը նրան պարգեւատրում է բոլոր ժամանակների լավագույն մարզիկի մեդալով:
Հնգամարտիկը գերազանց տիրապետում է այն ամենին, ինչը պետք է կյանքում՝ կրակել, վազել, լողալ: Ցանկացած հնգամարտիկ ֆիզիկապես ուժեղ ու դիմացկուն մարդ է: 14 տարի եղել եմ տարբեր երկրներում, շատ անգամներ հաղթել եմ, ձգտում էի էլ ավելի շատ մեդալներ նվաճել, սակայն չկարողացա: Պարզապես այն, ինչ ունակ ես անել 30 տարեկանում, 36-ում այլեւս չես կարողանում:
Թե ինչպես Նովիկովը զրոյից հսկայական համալիր կառուցեց
Նովիկովն ուներ մեծ երազանք. Երեւանում կառուցել հնգամարտի դպրոց ու զարգացնել այս մարզաձեւը ողջ Հայաստանում: Դեռ մարզիկ եղած տարիներից նա աշխատում էր տարբեր տղաների հետ, որպեսզի նրանք եւս կարողանան հաջողությունների հասնել:
Պատմում է Իգոր Նովիկովի դպրոցի սաներից Արթուր Հովհաննիսյանը, որն այսօր մարզիչ է ու մի խումբ մարդկանց հետ սկսել է վերականգնել ժամանակակից հնգամարտի ավանդույթները Հայաստանում:
«Նովիկովը երիտասարդ տարիներին մրցումներից վերադառնալուց հետո հավաքել է մի քանի լողորդների ու սկսել է մարզել: Ապա այլ մարզաձեւեր է ներառել՝ վազք, ձիավարություն, սուսերամարտ: Անընդհատ աշխատելուց հետո արդեն ստեղծել են հնգամարտի թիմ, որը մասնակցել է ԽՍՀՄ մրցաշարերին:
Իսկ դպրոցը հիմնելուց հետո սկսեց կատարել ընդունելություն ամենափոքր տարիքից: Դպրոցի հիմնադրման սկզբում Նովիկովն անձամբ դասավանդել է փոքրիկներին, նրա շնորհիվ հնգամարտի մասնագետները Հայաստանում շատացել են, իսկ մարզիկները լուրջ նվաճումներ ապահովել: Ապա այդ աշակերտները մնացին դպրոցում ու սկսեցին դասավանդել ավելի փոքրերին: Այդպես աճեց հնգամարտի դպրոցը»:
Չարբախում սկսված հսկայական շինարարությունը զրոյից վերածվեց հիանալի ու եզակի համալիրի: Պատանի հնգամարտիկների մարզադպրոցն ուներ ամեն ինչ՝ լողավազաններ, հրաձգարան, մարզադահլիճներ, ձիարշավարան, հյուրանոցային համալիր:
Անահիտ Մոմջյանը 18 տարեկանից որպես լողի մարզիչ Նովիկովի հրավերով տեղափոխվում է հնգամարտի մարզադպրոց ու նրա հետ աշխատում մինչեւ դպրոցի փլուզումը:
«Չեք պատկերացնի, թե 60-ականներին ինչպիսի վատ թաղամաս էր Չարբախը: Բայց Նովիկովն այնտեղի բոլոր տղաներին գրավեց ու բերեց դպրոց, նրանք կտրվեցին վատ շրջապատից ու լավ մարզիկներ ու պիտանի մարդիկ դարձան: Հրաշք դպրոց էր, ինչպիսի լավ մարզիչներ էին աշխատում»:
Նովիկովի ստեղծած հրաշալի համալիրում սովորում էին հարյուրավոր երեխաներ: Նրանց համար ստեղծված էին ապրելու, սովորելու, մարզվելու ու հանգստանալու բոլոր պայմանները:
«Առավոտյան 6:30 լողի մարզումներն էին, ավտոբուսով տանում էին հանրակրթական դպրոց, հետո հետ էինք գալիս բազա ու շարունակում մնացած մարզումները: Հատուկ լսարան ունեինք, որտեղ հրավիրյալ ուսուցիչների հետ պատրաստում էինք տնային աշխատանքները: Նովիկովը համոզված էր, որ միայն սպորտը չի կարեւոր, մարզիկը պետք է նաեւ սովորի»,-նշում է Հովհաննիսյանը:
Խիստ, կարգապահ ու արդար Նովիկովը
Հովհաննիսյանը հիշում է, որ Նովիկովը բոլոր սաներին պարտադրում էր երեք բան՝ կարգապահություն, սեր ուսման նկատմամբ եւ մեծ ուշադրություն սպորտին:
Նա մրցումների կամ էլ մարզումների ժամանակ պարտադիր հետեւել է իր դպրոցի սաներին ու խորհուրդներ տվել նրանց:
Մեր զրուցակիցները նշում են, որ առավոտյան ժամը 9-ին արդեն դպրոցում էր լինում, կարգապահ ու աշխատանքին նվիրվելը նա փոխանցել էր նաեւ իր երեխաներին, դպրոցի մարզիչներին, աշակերտներին:
«Նովիկովը շատ խիստ, պարտաճանաչ մարդ էր, իր օրինակով մեզ սովորեցրեց, թե ինչ բան է աշխատասիրությունը: Եթե հանկարծ գար մարզման ու տեսներ նստած ենք դաս անում, գիտե՜ք ինչպես կզայրանար: Շատ պահանջկոտ էր: Չէր հասկանում այն մարզչին, ով երեխայի հետ ջուրը չէր մտնում: Ասում էր, ինչպես պետք է երեխան սովորի շնչելն ու արտաշնչելը, եթե քո օրինակով ջրում նրան չբացատրես: Մենք հենց նրա շնորհիվ ճիշտ մարդ դարձանք».-պատմում է Մոմջյանը:
Այդ հայտնի ու շատ բաների հասած մարդը հասարակ է եղել, ընկերական շփում ունեցել բոլորի հետ եւ միեւնույն ժամանակ շատ մեծ հարգանք վայելել: Պատմում են, որ դպրոցի շինարարության ժամանակ շատ է օգնել բանվորներին, աշխատել, որ ամեն ինչ ճիշտ ընթանա: Նա հաշվի է առել ամեն մանրուք եւ այնպես արել, որ բոլորը՝ բանվորից մինչեւ տնօրեն, իրենց հարգված զգան:
«Երբեք չի եղել, որ իրեն ցույց տա, թե տեսեք ես Նովիկովն եմ, այսքան հաղթանակներ ունեմ, ինձ ողջ հնգամարտի աշխարհն է ճանաչում: Նա հասարակ, շփվող, դրական լիցքեր փոխանցող մարդ էր»:
«Բոլոր աշխատողների հետ շատ սիրով էր շփվում: Մեզ ասում էր, հանկարծ այս կանանց չասեք հավաքարար: Նոր բառ եմ գտել հայերենում՝ մաքրուհի, նրանց կդիմեք այդպես: Նրան բոլորս անչափ շատ էինք սիրում»:
Հնգամարտի դպրոցի բոլոր սաներն էլ մեծ հպարտություն են զգացել, քանի որ իրենց տնօրենը եղել է Նովիկովի պես տիտղոսակիր մարզիկը, որն իրենց դասավանդել կամ էլ խորհուրդներ է տվել: Բոլորն են ձգտել նրա պես մարզիկ դառնալ:
«Նա հատկապես դպրոցում տեղի ունեցող բոլոր մրցումներին ներկա էր լինում, մեր մասնակցությունով ինքն էլ էր ապրում: Երբ մեկնարկի էինք կանգնում ու հայացքներս համընկնում էին, ոգեւորում էր, ձեռքով անում ու հաղթանակ մաղթում»,-շարունակում է Հովհաննիսյանը:
«Շատ մաքուր, արդար մարդ էր, նույնն էլ սովորեցրել է մեզ: Որ գործուղման էր մեկնում արտասահման ու փողն ավելանում էր, հետ էր վերադարձնում: Միշտ ասում էր, դուք հայ եք, ձեր պատիվը բարձր պահեք ամեն տեղ, կատարելագործվեք: Սա էր պատճառը, որ բոլոր աշակերտներին հորդորում էր ընդունվել ֆիզկուլտուրայի ինստիտուտ: Համոզված էր, որ կիրթ հասարակություն ունենալն է ամենակարեւորը»,-հիշում է Մոմջյանը:
Դպրոցի փլուզումը, Նովիկովի հեռանալն ու կարոտը
Իգոր Նովիկովի համար հնգամարտի դպրոցն ավելին է եղել, քան պարզապես աշխատանք: Նա մեծ ջանքեր է ներդրել այն կառուցելու, կահավորելու, մարզիչներ պատրաստելու ու հիանալի թիմ հավաքելու համար: Նովիկովի միակ երազանքն է եղել այդ համալիրի զարգացումը, երիտասարդների առողջությունն ու Հայաստանում ուժեղ հնգամարտ ունենալը:
«Դպրոցն իր տունն էր, ապրում էր դրանով: Ինքն ավելի շատ ժամանակ անցկացնում էր հենց այնտեղ: Այնքան է եղել, որ նույնիսկ գիշերներն է մնացել: Ցավոք, որ հիմա այնտեղ միայն ավերակներ են մնացել»:
1990-ական թվականներին որոշում է կայացվում հնգամարտի դպրոցի տարածքը վերածել ռազմական բազայի եւ հանձնել Պաշտպանության նախարարությանը: Դպրոցը կամաց-կամաց սկսում է քանդվել:
«Չեք պատկերացնի, ինչպես էր նա տանջվում: Երբեք չեմ մոռանա, որ միասին գնացինք Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի մոտ: Նա խնդրում էր դպրոցը հետմահու իր անունով կոչել, բայց բացասական պատասխան ստացավ: Շատ էր բարկացել, ասում էր ողջ կյանքս եմ ծառայել Հայաստանին, ես հայ ժողովրդի ռուս զավակն եմ, իսկ դուք փլուզում եք իմ այսքան աշխատանքը: Նա նույնիսկ պատրաստ էր իր անձնական միջոցներով դպրոցի գոնե մի մասում շարունակել պարապմունքները»,-հիշում է Մոմջյանը:
Մոմջյանը պատմում է, թե ինչքան շատ էր վիրավորվել Նովիկովը, շարունակում էր ծանր պայմաններում ապրել Հայաստանում, որովհետեւ չէր ուզում լքել այն երկիրը, որտեղ ապրել էր ողջ կյանքը:
«Միշտ ասում էր, շատ եմ սիրում Հայաստանը, հայ ժողովրդին, որն ինձ միշտ լավ է ընդունել: Բայց ի վերջո շատ դժվարությամբ վաճառեց տունն ու մեկնեց տղաների մոտ՝ Ռուսաստան: Մի անգամ Ռուսաստանում էի ու իրենց տուն գնացի: Ինձ պատմում էր, թե մի օր ռեստորան է գնացել, հայեր են մոտեցել ու ասել, որ իր հաշիվը փակված է: Այնքան էր շոյվել, ուրախացել, դա նրա համար մեծ բան էր»,-շարունակում է Մոմջյանը:
Ռուսաստանում հաստատվելուց հետո կարոտը նրան կրկին բերում է Հայաստան: Նա հանդիպում է ընկերներին, այցելում ավերվող դպրոցը եւ արդեն մեկընդմիշտ հեռանում:
«Ափսոս, շատ ափսոս, որ այսօր չեն հիշում նրան: Պետք չէ մոռանալ մեծերին, Նովիկովը հզոր մարզիկ է եղել, բացի այդ էլ անչափ շատ գործ է արել Հայաստանի համար: Ցավում եմ, բայց դա այդպես էլ չգնահատվեց: Հակառակ դեպքում հսկայական համալիրն այսօր ավերված չէր լինի»,-տխրությամբ շեշտում է Անահիտ Մոմջյանը:
Կյանքը հենց այնպես չանցկացրած մարդը
Իգոր Նովիկովը կնոջ հետ հաստատվում է նախ մեծ որդու մոտ Մոսկվայում, ապա մեկնում Սանկտ Պետերբուրգ՝ փոքր տղայի մոտ: Այստեղ եւս նա սկսում է ակտիվ գործունեություն ծավալել, սակայն 2000 թվականին սրտի կաթվածից հետո թոշակի է անցնում: Նրա որդին՝ պրոֆեսոր Յուրի Նովիկովը պատմել է, որ իրենց ամառանոցում մեծ լողավազան են ունեցել ու մինչեւ կյանքի վերջը հայրը զբաղվել է լողով: Հենց այնտեղ էլ 2007 թվականին 77 տարեկան հասակում կնքել է մահկանացուն:
Նովիկովի որդիները՝ Ալեքսանդրն ու Յուրին, ապրում են Ռուսաստանում: Յուրի Նովիկովը խոստովանել է, որ իրենց ընտանիքում այն մարդը, ով չի զբաղվում սպորտով, համարվում է ոչ ճիշտ մարդ:
Նովիկովն իր «Տասներեք մեկնարկները» գրքում գրել է.
«Ես շատ հիշողություններ ունեմ եւ կարող եմ ասել, որ կյանքս հենց այնպես չի անցել: Ուրախ եմ, որ սպորտում մեծ հաջողությունների եմ հասել, կարիերաս ավարտելուց հետո էլ շարունակել եմ աշխատել: Ասում են, որ մարդ պետք է տղա ունենա, ծառ տնկի ու տուն կառուցի: Ես երկու հրաշալի որդի ու թոռներ ունեմ, ոչ թե սովորական տուն եմ կառուցել, այլ մի ողջ հնգամարտի պատանեկան դպրոց, որտեղ կրթվել են հիանալի մարզիկներ: Տնկել եմ ոչ թե ծառ, այլ մի հսկա այգի, որը շրջապատում էր հենց այդ դպրոցը»:
Իգոր Նովիկովը ծնվել է 1929 թվականի հոկտեմբերի 19-ին Դրեզնայում, 1934-ին ընտանիքի հետ հաստատվել է Երեւանում:
Մասնակցել է Օլիմպիական չորս խաղերի՝1952-1964։ Նա Օլիմպիական խաղերի կրկնակի (1956, 1964), աշխարհի թիմային հնգակի (1957-1959, 1961-1962) եւ անհատական առաջնության քառակի (1957, 1958, 1959, 1960) չեմպիոն է։ 1960 եւ 64 թվականներին ՕԽ-ում թիմային ու անհատական պայքարում նվաճել է արծաթե մեդալներ: ԱԱ-ում 5 անգամ դարձել է արծաթե, 1 անգամ էլ բրոնզե մեդալակիր:
Կարիերան ավարտելուց հետո անցել է մարզչական աշխատանքի։ Երեւանում հիմնադրել է Պատանի հնգամարտիկների մարզադպրոցը: 1972-1988 թվականներին նշանակվել է ժամանակակից հնգամարտի եւ երկամարտի միջազգային ֆեդերացիայի փոխնախագահ, իսկ 1988-1998-ին՝ նախագահ։ Նա առաջին հայաստանցին է, որը ղեկավարել է միջազգային կառույց:
ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո Երեւանում նրա դպրոցը դադարել է գոյություն ունենալ, եւ Նովիկովը ստիպված լքել է Հայաստանը։ Նա երկու գրքի հեղինակ է: 1974-ին լույս տեսած «Հինգ օր ու ամբողջ կյանք» գիրքը սպորտային գրականության մրցույթում զբաղեցրել է առաջին տեղը: Կյանքի վերջին տարիներին գրել է «Տասներեք մեկնարկ» գիրքը:

Photo: Artur Hovhannisyan's archive
Igor Novikov was speaking to Anastas Mikoyan, when Alexei Kosygin approached them. Mikoyan jokes, saying: “Novikov is Russian, but speaks Armenian better than me.” Back then Kosygin asked Novikov whether he was Armenian or Russian deep down. He answered: “I am the Russian son of the Armenian nation”.
In this edition of Mediamax Sport’s  Heroes from the Past, we will tell about Olympic champion, pentathlete Igor Novikov.
Path to pentathlon
Igor Novikov was born in 1929, Drezna, Russia. In the 1930s his family moved to Yerevan. He grew up in the family of sportsmen.
Igor started going in for swimming at the age of 10, but some time later he was professionally involved in pentathlon. Novikov participated in the Pentathlon Championship in Yerevan and won the gold medal. The young athlete was invited to the training camp in Moscow for the first time, which was also attended by fencers, horse riders, swimmers, athletics specialists. Pentathlon team was being formed in the USSR those days, which would participate in Helsinki Olympic Games.
Novikov took the second place in test competition and departed for Helsinki. He won the 4th place in the individual competitions of the first Olympic Games in his life.
The Olympic gold of the “Armenian tiger”
In 1956 Novikov departed for Melbourn Olympic Games in the composition of the USSR team. He won his first gold medal in the team competition. Novikov took the 4th place in individual competition due to the horseriding again.
He strengthened his position in pentathlon by 1960 Olympic Games. Over these 4 years he won 6 gold and 1 silver medals in World Championships.
After 1959 World Championship in U.S. Novikov got the “Armenian tiger” nickname by a local journalist.
The pentathlete took the second place in team competition of Rome Olympic Games.
Victory over himself
This was the time when Novikov’s departure from sport was discussed. However, he proved the opposite. He took another three gold, four silver and one bronze medals.
In 1964 Novikov traveled to Tokyo to participate in his fourth Olympic Games. He became an Olympic champion for the second time in the composition of the USSR team. He promised himself and he knew that it was an exclusive and probably the last opportunity to win the gold in individual competition as well.
In the individual competition Novikov won over himself and over all those people, who didn’t believe in his success by taking the silver medal in pentathlon.
35-year-old Novikov finished his career but still continued his path in the sport that he loved. In 1967 the International Union of Modern Pentathlon and Biathlon awards him with the medal of “The best athlete of all times”.
“Pentathletes know perfectly all the skills that are necessary: shooting, running, swimming. Every pentathlete is a physically strong and durable person. I have traveled to different countries over the past 14 years, and I won a lot. I wanted to take more medals, but I wasn’t able to achieve them. You cannot accomplish at 36 what you could do at 30.”
How Novikov constructed a huge complex from scratch
Novikov had a dream: to build a pentathlon school in Yerevan and develop this discipline in Armenia. He worked with different young people when he was an acting athlete to help them achieve success.
One of Igor Novikov’s athletes Artur Hovhannisyan shares his memories. He is a coach today, and with a group of other people he has started restoring the traditions of modern pentathlon in Armenia.
“At the beginning of the establishment of the school Novikov taught the younger athletes himself. Thanks to him, the number of pentathlon specialists increased and the athletes provided significant successes. Those athletes stayed at school and then taught the younger ones. This was the way pentathlon developed in Armenia”.
The massive construction that had started in Charbakh resulted in a wonderful and unique complex. The training center for junior pentathletes had everything: swimming pools, shooting center, training halls, equestrian center, hotel complex.
On the invitation from Igor Novikov, Anahit Momjyan started working as a swimming coach at the age of 18 and worked with him at the complex until its collapse.
“The swimming classes started at 6:30 a.m. They would take athletes to schools by bus and then bring them back after classes to continue the trainings. There was a special auditorium to help them prepare homeworks, assisted by teachers invited to the center. Novikov was convinced that both sport and general education were essential”.
Strict, disciplined and honest Novikov
Hovhannisyan remembers that Novikov enforced three things on his athletes: discipline, love for education and great attention to sport.
He always followed his school’s athletes and gave them advice during the competitions or trainings.
Our interviewees noted that he was at school at 9 a.m. in the morning. He transmitted that discipline and dedication to work to his children, the school’s coaches and athletes.
“Novikov was a very strict and responsible man, who taught us with his example what hard work meant. He was very demanding. We became who we are owing to him,” Momjyan tells.
This popular man with a number of achievements was a humble person, friendly with everyone and respected by everyone. They say that he helped the workers a lot during the construction, and did everything for the right operation.
“He would never say: “Look, I am Novikov, I have so many victories, and everyone in pentathlon world knows me.” He was a simple, communicative man, who spread only positive vibes.”
All the athletes of the pentathlon school were proud to have a director like Igor Novikov, a title winning athlete, who taught them or gave advice. Everyone was trying to become as successful as him.
“He was a very decent man, and taught the same to us. When he went for business trips and the money was more than enough, he would return it back. He always said that we are Armenians and should always prioritize our honor and strive for perfection. This was the reason he advised all his athletes to apply for Institute of Physical Culture and Sport. He was convinced that educated society is essential,” Momjyan remembers.
The destruction of the school, Novikov’s departure and longing
The pentathlon school was more than just work for Igor Novikov. He put efforts in building it, furnishing, training coaches and gathering a great team. His only dream was the development of the complex, the health of the youth and the existence of strong pentathlon in Armenia.
“The school was his home, it was his life. He spent most of his time at that school, and he even spent nights there. Unfortunately, there are only ruins now.”
A decision was made in the 1990s to transform the territory of the school into a military base and give it to the Defense Ministry. The school was being destructed little by little.
“You can’t imagine how he suffered. He said that he had served Armenia all his life, that he was the Russian son of the Armenian nation, while they are destroying his work,” Momjyan remembers.
Momjyan told how upset he was; he continued to live in harsh conditions in Armenia, as he didn’t want to leave the country, where he lived all his life.
“He always said that he loved Armenia, the Armenian people, who had always accepted him warmly. It was difficult for him to sell the house and move to his sons’ places in Russia. Once I was in Moscow and decided to pay them a visit. He told me that he had gone to a restaurant one day, and Armenians approached him telling that his bill was paid. He was so happy and joyful; it was a significant event for him,” Momjyan continues.
A person who didn’t live in vain
With his wife Igor Novikov first lived with his older son in Moscow, and then moved to his younger son’s in Saint Petersburg. He retired in 2000 after suffering a heart attack. His son, Professor Yuri Novikov, told that they had a large swimming pool in their summer house and his father used to swim till his death. In 2007 he died there at the age of 77.
Novikov wrote in his “The Thirteen Beginnings” book:
“I have a lot of memories and my life hasn’t past in vain. I am happy for having achieved success in sport and being able to work after finishing my career. They say one should have a son, plant a tree and build a house.  I have two wonderful sons and grandchildren. I didn’t construct just a house; I built a whole school for junior pentathletes, which trained a number of great athletes. I planted not just a tree, but a whole garden, which surrounded that same school.”
Igor Novikov was born on October 19 of 1929, Drezna and moved to Yerevan in 1934.
Novikov participated in four Olympic Games in 1952-1964. He is two-times winner of the Olympic Games (1956, 1964), five-times winner in team competitions of World Championships (1957-1959, 1961-1962) and four-times champion in individual competitions (1957, 1958, 1959, 1960). In 1960 and 64 Novikov won silver medals in team and individual competitions of the Olympic Games. He is five-times silver and one-time bronze medalist of World Championships.
He started to coach after finishing his career. Novikov established the Training School of Junior Pentathletes in Yerevan. He worked as the Deputy President of the International Union of Modern Pentathlon and Biathlon in 1972-1988 and the President of the same establishment in 1988-1998. He was the first Armenian citizen, who led an international structure.
After the collapse of the USSR, his school in Yerevan stopped operation, and Novikov had to leave Armenia. He wrote two books. His “Five Days and the Whole Life”, published in 1974, took the first place in a sport literature competition. He wrote “The Thirteen Beginnings” during the last years of his life.