Լուսանկարը` Լիտվայի ժուռնալիստների միություն
Հայաստանի լրագրողների ֆուտբոլի հավաքականը Լիտվայի Դրուսկինինկայ քաղաքում կայացած միջազգային ֆուտբոլային մրցաշարում կրկին բրոնզե մեդալակիր է դարձել։ 10 թիմերի պայքարում (Լիտվա (2 թիմ), Լատվիա, Գերմանիա, Լեհաստան, Ուկրաինա, Բելառուս, Ռուսաստան եւ Եգիպտոս) Հայաստանի թիմը 3-րդ տարին անընդմեջ մրցանակային եռյակում է հայտնվել:
Մրցաշարի նպատակների ու հայկական թիմի կայուն խաղի մասին Mediamax Sport-ին պատմել է Մեդիամաքսի գլխավոր խմբագիր ու Հայաստանի լրագրողների թիմի ավագ Դավիթ Ալավերդյանը:
«Նախորդ տարվա համեմատ չէր եկել Վրաստանի թիմը, փոխարենը Գերմանիան էր մասնակցում ու Լիտվայի 2-րդ թիմը՝ Կաունասը, որը բավական ուժեղ էր: 4 ժամվա ընթացքում 9 հանդիպում անցկացրինք, որոնք գրեթե բոլորն էլ ծանր էին: Այս անգամ էլ մեկնարկը լավ ստացվեց, հաղթանակներ տարանք, լավ էինք տրամադրված ու առաջին հատվածից հետո Ռուսաստանի եւ Լիտվայի թիմերի հետ կիսում էինք 1-ին տեղը: 2-րդ հատվածում վնասվածքներ ունեցանք, ու ընդհանուր ֆիզիկական վիճակը զգացնել տվեց: Հաջող հանդես եկան այն թիմերը, որոնց կազմերում ավելի շատ երիտասարդ խաղացողներ կային, կամ ովքեր ավելի գրագետ բաշխեցին ուժերը»,- նշում է Ալավերդյանը:
Նրա խոսքով, բոլորին գերազանցեց երիտասարդ ֆուտբոլիստներով համալրված Բելառուսի թիմը, որը 2-րդ տարին անընդմեջ գրավեց առաջին տեղը։ Ռուսաստանի փորձառու ընտրանին էլ մրցանակային 2-րդ տեղը զբաղեցրեց: Հայ լրագրողները զիջեցին հենց այս թիմերին՝ հաղթելով 5 խաղերում եւ միավորներ կիսելով եւս երկուսում։
Հայաստանի թիմի ավագը պատմում է, որ երեւի պարտավոր էին հաղթել Գերմանիային, որը համարյա բոլորին զիջել էր ու վերջին տեղը գրավել. «Բայց հենց մեզ հետ խաղում փայլեց դարպասապահը, այնպիսի գնդակներ էր փրկում ու հրաշքներ գործում, որ պարզապես անհավանական էր, եւ այդ հանդիպումը ոչ ոքի ավարտվեց: Իսկ Վիլնյուսի թիմի հետ, ինչպես միշտ, դժվար խաղ ստացվեց, նրանք աթլետիկ ֆուտբոլ են խաղում, մենք՝ տեխնիկապես գրագետ, այս անգամ էլ ոչ ոքի արդյունք գրանցվեց»,- պատմում է ավագը:
Գրեթե ամեն տարի փոխվում են հաղթողներն ու 2-րդ մրցանակակիրները, իսկ հայերը շարունակում են պահել իրենց հաստատուն 3-րդ տեղը: Ալավերդյանը նշում է, որ, չնայած կողքից հեշտ է թվում մի քանի ժամում 9 խաղ խաղալը եւ 3-րդ տեղ գրավելը, բայց իրականում բազմաթիվ թիմեր պարզապես երազում են բրոնզե մեդալների մասին:
«Կարող է թվալ, որ մենք պայքարում ենք այլ թիմերի դեմ, բայց դա այնքան էլ այդպես չէ։ Առաջին հերթին ինքներս մեր օրգանիզմների դեմ ենք պայքարում, մեր թիմի միջին տարիքը 36 է, ունենք 43-44 տարեկան խաղացողներ։ Նման հագեցած օրակարգին չեն դիմանում նույնիսկ շատ երիտասարդներ, իսկ ահա մենք միշտ կայուն ենք ելույթ ունենում։ Մրցաշարի փակման արարողությանը կատակով նույնիսկ առաջարկ հնչեց 3-րդ տեղի մրցանակն այլեւս չխաղարկել եւ ընդմիշտ տալ Հայաստանի թիմին, կամ էլ անվանել այն Հայաստանի անունով»,- ավելացնում է նա:
Թեեւ ֆուտբոլն է միավորում լրագրողներին, բայց նրանց համար առաջնայինը համերաշխության ու եղբայրական մթնոլորտն է: Լրագրողներից շատերն արդեն երկար տարիներ միմյանց ճանաչում են ու մտերմություն անում:
«Այս մրցաշարը կարելի է համարել Եվրոպայի լրագրողների ֆուտբոլի առաջնություն, թեեւ ավանդաբար մասնակցում է նաեւ Եգիպտոսը, որն այս տարի մեծ թիմով ու երկրպագուներով էր եկել: Մենք Հայաստանի վարկանիշը միշտ բարձր ենք պահում: Մեզ որպես ֆավորիտներից մեկն են ընկալում ու գիտեն, որ մեզ հետ հանդիպումները թեժ են լինելու, պայքարելու ենք մինչեւ վերջ: Վերջում էլ անպայման ստանալու են իրենց նվերները, որովհետեւ երբեք դատարկաձեռն չենք գնում, մեր երկիրը նաեւ մշակութային առումով ենք ներկայացնում:
Օգտվելով առիթից՝ մեր թիմին մշտապես աջակցելու համար ուզում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿ-ին է, որը սպորտի եւ հատկապես ֆուտբոլի մեծ բարեկամն է։ Արժե նշել նաեւ Լիտվայի ժուռնալիստների միության՝ ի դեմս Տաուտվիդաս Վինցեվիչյուսի (Tautvydas Vencevičius) ու Հայաստանում Լիտվայի դեսպանատան աջակցությունը, ովքեր հայ ժողովրդի լավ բարեկամներն են։ Մեզ մեծապես աջակցեց եւ ոգեւորեց նաեւ Լեհաստանում Հայաստանի դեսպան Էդգար Ղազարյանը։ Իսկ Դրուսկինինկայ քաղաքի հայ համայնքը եւ հատկապես մեր թիմի գլխավոր երկրպագու Մարտինը արեցին ամեն հնարավորը, որպեսզի նույնիսկ լիտվական այդ փոքրիկ քաղաքում մենք մեզ ինչպես տանը զգանք։ Հավատացեք, բոլոր այդ մարդկանց աջակցությունն անհետք չի մնում եւ շատ է ոգեւորում մեզ»,- եզրափակում է Դավիթ Ալավերդյանը:

Фото: Союз журналистов Литвы
Сборная Армении по футболу среди журналистов вновь завоевала бронзовые медали в международном футбольном турнире в литовском городе Друскининкай. В борьбе из 10 команд (Литва (2 команды), Латвия, Германия, Польша, Украина, Беларусь, Россия и Египет) команда из Армении третий год подряд оказалась в тройке призеров.
О целях турнира и стабильной игре сборной Армении рассказал Mediamax Sport главный редактор Медиамакс и капитан сборной Армении среди журналистов Давид Алавердян.
«По сравнению с прошлым годом не было команды из Грузии: вместо нее участвовала Германия и вторая команда Литвы – Каунас, которая была достаточно сильна. В течение 4 часов мы провели 9 встреч, практические все из которых были тяжелыми. И в этот раз старт получился удачным: мы побеждали, настрой был хорошим. И после первого этапа делили с Россией и Литвой 1 место. Во второй части у нас были травмы, и общее физическое состояние дало о себе знать. Удачно выступили те команды, в составах которых было больше молодых игроков или те, которые более грамотно распределили силы», - отметил Алавердян.
По его словам, всех превзошла команда Беларуси, состоящая из молодых игроков. Она второй год подряд занимает 1-е место. А опытная команда из России заняла почетное 2-е место. Армянские журналисты уступили этим командам, одержав победу в 5 играх и разделяя очки еще в двух.
Капитан сборной Армении рассказывает, что они, наверное, были обязаны победить команду из Германии, которая уступила практически всем и заняла последнее место: «Но именно в игре с нами блеснул вратарь: он спасал такие мячи и творил такие чудеса, что по-другому было невозможно, и эта встреча завершилась ничьей. А с командой Вильнюса, как всегда, игра получилась сложной: они играют в атлетический футбол, мы – в технически грамотный. В этот раз была зафиксирована ничья», - рассказал Алавердян.
Почти каждый год меняются победители и обладатели 2 места, а армянская сборная продолжает держаться на своем 3 месте. Алавердян отмечает, что несмотря на то что со стороны кажется легко за несколько часов сыграть 9 матчей и занять 3 место, но в действительности многие команды мечтают о бронзовых медалях.
«Может показаться, что мы боремся против других команд, но это не совсем так. В первую очередь, мы боремся со своим организмом – средний возраст в нашей команде 36 лет, у нас есть также 43-44 летние игроки. Такого насыщенного графика не выдерживают даже многие молодые игроки, а мы всегда выступаем стабильно. На церемонии закрытия турнира в шутку прозвучало даже предложение не разыгрывать приз за третье место и навсегда закрепить его за армянской командой или назвать его в честь Армении», - добавил Алавердян.
Хотя футбол тоже объединяет журналистов, для них первостепенна атмосфера мира и дружбы. Многие из журналистов знают друг друга уже на протяжении долгих лет.
«Этот турнир можно считать чемпионатом Европы среди журналистов, хотя традиционно участвует и Египет, который в этом году приехал большим составом и с болельщиками. Мы держим марку и представляем Армению всегда на высоте. Нас воспринимают как фаворитов и знают, что встречи с нами проходят насыщенно, и что мы будем бороться до конца. А в конце обязательно будут подарки, потому что мы никогда не приезжаем с пустыми руками, представляя также и культуру нашей страны.
Пользуясь случаем, хочу специально поблагодарить АКБА-Кредит Агриколь Банк, который является большим другом спорта, особенно, футбола, за поддержку нашей команды. Следует также отметить поддержку союза журналистов Литвы в лице Таутвидаса Винцевичюса (Tautvydas Vencevičius) и посольство Литвы в Армении – они хорошие друзья армянского народа. Нас очень поддержал также посол Армении в Литве Эдгар Газарян. А армянская община города Друскининкай, в частности, главный болельщик нашей сборной Мартин сделали все возможное, чтобы даже в таком маленьком литовском городе мы чувствовали себя как дома. Поверьте, поддержка всех этих людей не остается бесследной, она очень вдохновляет нас», - заключил Давид Алавердян.