Լուսանկարը` Լիտվայի ժուռնալիստների միություն
Հայաստանի լրագրողների ֆուտբոլի հավաքականը Լիտվայի Դրուսկինինկայ քաղաքում կայացած միջազգային ֆուտբոլային մրցաշարում կրկին բրոնզե մեդալակիր է դարձել։ 10 թիմերի պայքարում (Լիտվա (2 թիմ), Լատվիա, Գերմանիա, Լեհաստան, Ուկրաինա, Բելառուս, Ռուսաստան եւ Եգիպտոս) Հայաստանի թիմը 3-րդ տարին անընդմեջ մրցանակային եռյակում է հայտնվել:
Մրցաշարի նպատակների ու հայկական թիմի կայուն խաղի մասին Mediamax Sport-ին պատմել է Մեդիամաքսի գլխավոր խմբագիր ու Հայաստանի լրագրողների թիմի ավագ Դավիթ Ալավերդյանը:
«Նախորդ տարվա համեմատ չէր եկել Վրաստանի թիմը, փոխարենը Գերմանիան էր մասնակցում ու Լիտվայի 2-րդ թիմը՝ Կաունասը, որը բավական ուժեղ էր: 4 ժամվա ընթացքում 9 հանդիպում անցկացրինք, որոնք գրեթե բոլորն էլ ծանր էին: Այս անգամ էլ մեկնարկը լավ ստացվեց, հաղթանակներ տարանք, լավ էինք տրամադրված ու առաջին հատվածից հետո Ռուսաստանի եւ Լիտվայի թիմերի հետ կիսում էինք 1-ին տեղը: 2-րդ հատվածում վնասվածքներ ունեցանք, ու ընդհանուր ֆիզիկական վիճակը զգացնել տվեց: Հաջող հանդես եկան այն թիմերը, որոնց կազմերում ավելի շատ երիտասարդ խաղացողներ կային, կամ ովքեր ավելի գրագետ բաշխեցին ուժերը»,- նշում է Ալավերդյանը:
Նրա խոսքով, բոլորին գերազանցեց երիտասարդ ֆուտբոլիստներով համալրված Բելառուսի թիմը, որը 2-րդ տարին անընդմեջ գրավեց առաջին տեղը։ Ռուսաստանի փորձառու ընտրանին էլ մրցանակային 2-րդ տեղը զբաղեցրեց: Հայ լրագրողները զիջեցին հենց այս թիմերին՝ հաղթելով 5 խաղերում եւ միավորներ կիսելով եւս երկուսում։
Հայաստանի թիմի ավագը պատմում է, որ երեւի պարտավոր էին հաղթել Գերմանիային, որը համարյա բոլորին զիջել էր ու վերջին տեղը գրավել. «Բայց հենց մեզ հետ խաղում փայլեց դարպասապահը, այնպիսի գնդակներ էր փրկում ու հրաշքներ գործում, որ պարզապես անհավանական էր, եւ այդ հանդիպումը ոչ ոքի ավարտվեց: Իսկ Վիլնյուսի թիմի հետ, ինչպես միշտ, դժվար խաղ ստացվեց, նրանք աթլետիկ ֆուտբոլ են խաղում, մենք՝ տեխնիկապես գրագետ, այս անգամ էլ ոչ ոքի արդյունք գրանցվեց»,- պատմում է ավագը:
Գրեթե ամեն տարի փոխվում են հաղթողներն ու 2-րդ մրցանակակիրները, իսկ հայերը շարունակում են պահել իրենց հաստատուն 3-րդ տեղը: Ալավերդյանը նշում է, որ, չնայած կողքից հեշտ է թվում մի քանի ժամում 9 խաղ խաղալը եւ 3-րդ տեղ գրավելը, բայց իրականում բազմաթիվ թիմեր պարզապես երազում են բրոնզե մեդալների մասին:
«Կարող է թվալ, որ մենք պայքարում ենք այլ թիմերի դեմ, բայց դա այնքան էլ այդպես չէ։ Առաջին հերթին ինքներս մեր օրգանիզմների դեմ ենք պայքարում, մեր թիմի միջին տարիքը 36 է, ունենք 43-44 տարեկան խաղացողներ։ Նման հագեցած օրակարգին չեն դիմանում նույնիսկ շատ երիտասարդներ, իսկ ահա մենք միշտ կայուն ենք ելույթ ունենում։ Մրցաշարի փակման արարողությանը կատակով նույնիսկ առաջարկ հնչեց 3-րդ տեղի մրցանակն այլեւս չխաղարկել եւ ընդմիշտ տալ Հայաստանի թիմին, կամ էլ անվանել այն Հայաստանի անունով»,- ավելացնում է նա:
Թեեւ ֆուտբոլն է միավորում լրագրողներին, բայց նրանց համար առաջնայինը համերաշխության ու եղբայրական մթնոլորտն է: Լրագրողներից շատերն արդեն երկար տարիներ միմյանց ճանաչում են ու մտերմություն անում:
«Այս մրցաշարը կարելի է համարել Եվրոպայի լրագրողների ֆուտբոլի առաջնություն, թեեւ ավանդաբար մասնակցում է նաեւ Եգիպտոսը, որն այս տարի մեծ թիմով ու երկրպագուներով էր եկել: Մենք Հայաստանի վարկանիշը միշտ բարձր ենք պահում: Մեզ որպես ֆավորիտներից մեկն են ընկալում ու գիտեն, որ մեզ հետ հանդիպումները թեժ են լինելու, պայքարելու ենք մինչեւ վերջ: Վերջում էլ անպայման ստանալու են իրենց նվերները, որովհետեւ երբեք դատարկաձեռն չենք գնում, մեր երկիրը նաեւ մշակութային առումով ենք ներկայացնում:
Օգտվելով առիթից՝ մեր թիմին մշտապես աջակցելու համար ուզում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿ-ին է, որը սպորտի եւ հատկապես ֆուտբոլի մեծ բարեկամն է։ Արժե նշել նաեւ Լիտվայի ժուռնալիստների միության՝ ի դեմս Տաուտվիդաս Վինցեվիչյուսի (Tautvydas Vencevičius) ու Հայաստանում Լիտվայի դեսպանատան աջակցությունը, ովքեր հայ ժողովրդի լավ բարեկամներն են։ Մեզ մեծապես աջակցեց եւ ոգեւորեց նաեւ Լեհաստանում Հայաստանի դեսպան Էդգար Ղազարյանը։ Իսկ Դրուսկինինկայ քաղաքի հայ համայնքը եւ հատկապես մեր թիմի գլխավոր երկրպագու Մարտինը արեցին ամեն հնարավորը, որպեսզի նույնիսկ լիտվական այդ փոքրիկ քաղաքում մենք մեզ ինչպես տանը զգանք։ Հավատացեք, բոլոր այդ մարդկանց աջակցությունն անհետք չի մնում եւ շատ է ոգեւորում մեզ»,- եզրափակում է Դավիթ Ալավերդյանը:

Photo: Lithuanian Union of Journalists
Armenian journalists’ team has won the bronze again in the football tournament in Druskininkai, Lithuania. For the third successive year, the Armenian team took the third place in the competition between ten teams (two teams from Lithuania, Poland, Ukraine, Belarus, Russia, Egypt, Germany and Latvia).
Mediamax Chief Editor and team captain Davit Alaverdyan has told Mediamax Sport about the goals of the tournament and the consistent performance of the Armenian team.
“If we make comparison with last year’s competition, Georgian journalists didn’t send a team. Instead, we had Germany and two teams from Latvia. The second one, Kaunas, was very strong. We played nine games in four hours, almost all of them were difficult for us. We started well this year too and won our games. We were aiming for the win and shared the top spot with Russia and Lithuania after the first round of games. We had injuries in the second round and the fatigue started affecting us, so the teams with more young players or a better squad rotation strategy performed better,” said Alaverdyan.
According to him, the team from Belarus surpassed everyone thanks to their young squad and took the gold for the second consecutive year. The experienced Russian team won the silver and the Armenian team didn’t beat only the gold and silver medalists, winning 5 games and drawing 2 in total.
The captain says they should have beaten Germany, who lost to almost everyone and took the last place. “Unfortunately, their goalkeeper chose the game against us to find unexpected brilliance. He made crazy saves, so the game ended in a draw. As usual, it was difficult against the Vilnius team. They play athletic football, we play technically competent football, so we drew again,” said Alaverdyan.
The winners and runners-up change almost every year, but the Armenian team is still the bronze medalist. According to Davit Alaverdyan, it might seem easy to play nine games in several hours and finish third, but many teams actually dream to get the bronze.
“We aren’t really fighting against other teams as much as our own bodies. The average age is 36 in our team and we have players aged 43 and 44. Even young players can’t keep up with the packed schedule, but we play consistently.
At the closing ceremony, the organizers even jokingly suggested booking the bronze for Armenia forever or even naming the prize after our country,” he added.
Although they compete during the tournament, the priority is an environment of brotherhood and solidarity for the journalists. Many of the participants have known each other for years.
“You can consider it a European championship among journalists, although Egypt usually competes too and they came with a big squad and fans this time. We secure high ratings for Armenia and are listed as favorites. Everyone knows playing against us is difficult and we fight till the end. Everyone gets a prize, though, because we never arrive with empty hands. We also represent our country in the cultural aspect.
I would like to use this opportunity to thank ACBA-Credit Agricole Bank, a big friend of sports and football particularly, which always supports our team. We are also grateful to the Lithuanian Union of Journalists as represented by Tautvydas Vencevičius and the Lithuanian Embassy in Armenia, both good friends of Armenian people. We received significant help and encouragement from Ambassador of Armenia to Poland Edgar Ghazaryan. It should be noted that the Armenian community of Druskininkai and especially our biggest fan Martin did everything to make us feel at home even in a small Lithuanian town. Believe me, the support we received from all these people is noted and appreciated,” concluded Davit Alaverdyan.