Ինչպես Քալաշյանը Հայաստան բերեց ընտրանու դարպասապահներին
Հայաստանի հավաքականի կազմում այս օրերին մարզվում ու Մալթայի եւ Մոլդովայի դեմ խաղերին նախապատրաստվում են դարպասապահներ Արսեն Բեգլարյանը, Արամ Հայրապետյանը եւ Վալերի Ոսկանյանը:
Երեքին էլ ժամանակին Հայաստան տեղափոխվելուն ու այստեղ հանդես գալուն նպաստել է ֆուտբոլային գործակալ Խորեն Քալաշյանը:
Mediamax Sport-ի թղթակիցը խոսել է Քալաշյանի հետ, որն էլ պատմել է դարպասապահների մասին:
Այսօր ես չեմ համագործակցում տղաների հետ, բայց շատ ուրախ եմ, որ ժամանակին բացահայտել եմ նրանց ու համոզել հանդես գալ Հայաստանում, մի պիտանի գործ եմ արել հավաքականի համար:
Արսեն Բեգլարյանը լավ է խաղում ոտքերով, ռեակցիան շատ ուժեղ զարգացած է, սակայն նրա մոտ չի ստացվում դարպասից դուրս գալն ու մրցակցին դիմավորելը:
Բեգլարյանին 2012-ին, երբ նրա թիմը Կրասնոդարում ցրվեց, առաջարկեցի տեղափոխվել Հայաստան ու հանդես գալ Բարձրագույն խմբում, այլ ոչ թե Ռուսաստանի 2-րդ խմբում:
Բոլոր ակումբներին առաջարկում էի իրեն, բայց ոչ ոք չէր հավատում: Ի վերջո, «Գանձասարը» վերցրեց նրան ու կամաց-կամաց Արսենը սկսեց ավելի վստահ զգալ իրեն:
Արամ Հայրապետյանը լավագույն կողմերից կնշեմ դարպասից հաջող դուրս գալը: Այն, ինչ չի ստացվում Բեգլարյանի մոտ, կարողանում է լավ կատարել Հայրապետյանը: Դարպասապահին հատուկ լավ հատկություններ ունի:
Հայրապետյանը Սոչիում էր խաղում, իրեն եւս համոզեցի, որ գա Հայաստան: Նշեցի, որ հավաքականը դարպասապահների խնդիր ունի ու համոզված եմ, որ իրեն կնկատեն մարզչական շտաբից ու կհրավիրեն:
Վալերի Ոսկանյանին կայանալու համար դեռ ժամանակ է պետք, շատ անվստահ է գործում: Լավ ռեակցիա ունի, դարպասապահ դառնալու տվյալները կան, սակայն նրան ժամանակ է պետք:
Ոսկանյանին մոտ երկու տարի համոզում էի Ուկրաինայից տեղափոխվել այստեղ: Գիտեի, որ նա նույնպես վաղ թե ուշ կդառնա հավաքականի անդամ: Կարծում եմ, որ երեքի մեջ էլ կա այն ներուժը, որը կբավարարի իրենց ամբողջովին համապատասխանել ազգային հավաքականի մակարդակին:
Իհարկե, աճ գրանցել են, սակայն ավելի ուժեղ դարպասապահ ունենալու համար պետք է բարձրակարգ առաջնություն: Ցավոք, բայց այսօր մենք չունենք այլ երկրում հանդես եկող դարպասապահներ, իսկ Հայաստանի առաջնությունն այդքան էլ ուժեղ չէ:
Ռոման Բերեզովսկու ներկայությունն արդեն մեծ ոգեւորություն կհաղորդի հենց դարպասապահներին ու նաեւ թիմի այլ անդամներին: Նա շատ բան է տվել հավաքականին, ողջ կարիերան կապված է մեր թիմի հետ, հիմա էլ իր գիտելիքները կփոխանցի երիտասարդներին:
Ես մեր հավաքականի մարզչական շտաբին ու բոլոր ֆուտբոլիստներին մաղթում եմ հաջողություն: Մենք այսօր հաղթանակների կարիք շատ ունենք:

How Kalashyan brought in goalkeepers for Armenian team
Goalkeepers Arsen Beglaryan, Aram Hayrapetyan and Valeriy Voskonyan from the Armenian national team are training ahead of the matches against Malta and Moldova.
Football agent Khoren Kalashyan has his contribution in the decision of the three to move to Armenia.
Mediamax Sport reporter talked to Kalashyan about the goalkeepers.
Today I do not cooperate with the men, but I am very happy to have discovered them back then and persuade to play in Armenia. I have done a useful job for the team.
Arsen Beglaryan plays well with his feet and his reaction is quite developed too, but he fails to come off the line and meet the competitor.
I offered Beglaryan to move to Armenia in 2012 when his team in Krasnodar dissolved. I proposed him to play in the Armenian Premier League instead of the second group in Russia.
I suggested his candidacy to all football clubs, but no one believed in him. Finally, Gandzasar took Arsen and little by little he started to feel confident.
Aram Hayrapetyan’s strongest point is coming off the goal line. He does whatever Beglaryan fails to do. Hayrapetyan has great goalkeeping qualities.
He played in Sochi, but I persuaded him to come to Armenia. I noted that the team had an issue with goalkeepers, and that I was sure the Armenian team’s coaches would notice and invite him.
Valeriy Voskonyan needs more time, as he is very unconfident while playing. He has a great reaction and qualities for becoming a good goalkeeper, but still he needs some more time.
I was persuading Voskonyan to move from Ukraine here for two years. I knew that sooner or later he would become a member of the team. I think that all the three have the potential to reach the national team level.
Certainly we have registered a progress, but we need high-class tournaments to have stronger goalkeepers. Unfortunately, we do not have goalkeepers who play in other countries, while Armenian Championship isn’t quite strong.
Roman Berezovsky’s presence will motivate the goalkeepers and other members of the team. He gave a lot to this team, where he spent his whole career. Now Berezovsky will transmit his knowledge to the younger generation.