Ինչպես Քալաշյանը Հայաստան բերեց ընտրանու դարպասապահներին
Հայաստանի հավաքականի կազմում այս օրերին մարզվում ու Մալթայի եւ Մոլդովայի դեմ խաղերին նախապատրաստվում են դարպասապահներ Արսեն Բեգլարյանը, Արամ Հայրապետյանը եւ Վալերի Ոսկանյանը:
Երեքին էլ ժամանակին Հայաստան տեղափոխվելուն ու այստեղ հանդես գալուն նպաստել է ֆուտբոլային գործակալ Խորեն Քալաշյանը:
Mediamax Sport-ի թղթակիցը խոսել է Քալաշյանի հետ, որն էլ պատմել է դարպասապահների մասին:
Այսօր ես չեմ համագործակցում տղաների հետ, բայց շատ ուրախ եմ, որ ժամանակին բացահայտել եմ նրանց ու համոզել հանդես գալ Հայաստանում, մի պիտանի գործ եմ արել հավաքականի համար:
Արսեն Բեգլարյանը լավ է խաղում ոտքերով, ռեակցիան շատ ուժեղ զարգացած է, սակայն նրա մոտ չի ստացվում դարպասից դուրս գալն ու մրցակցին դիմավորելը:
Բեգլարյանին 2012-ին, երբ նրա թիմը Կրասնոդարում ցրվեց, առաջարկեցի տեղափոխվել Հայաստան ու հանդես գալ Բարձրագույն խմբում, այլ ոչ թե Ռուսաստանի 2-րդ խմբում:
Բոլոր ակումբներին առաջարկում էի իրեն, բայց ոչ ոք չէր հավատում: Ի վերջո, «Գանձասարը» վերցրեց նրան ու կամաց-կամաց Արսենը սկսեց ավելի վստահ զգալ իրեն:
Արամ Հայրապետյանը լավագույն կողմերից կնշեմ դարպասից հաջող դուրս գալը: Այն, ինչ չի ստացվում Բեգլարյանի մոտ, կարողանում է լավ կատարել Հայրապետյանը: Դարպասապահին հատուկ լավ հատկություններ ունի:
Հայրապետյանը Սոչիում էր խաղում, իրեն եւս համոզեցի, որ գա Հայաստան: Նշեցի, որ հավաքականը դարպասապահների խնդիր ունի ու համոզված եմ, որ իրեն կնկատեն մարզչական շտաբից ու կհրավիրեն:
Վալերի Ոսկանյանին կայանալու համար դեռ ժամանակ է պետք, շատ անվստահ է գործում: Լավ ռեակցիա ունի, դարպասապահ դառնալու տվյալները կան, սակայն նրան ժամանակ է պետք:
Ոսկանյանին մոտ երկու տարի համոզում էի Ուկրաինայից տեղափոխվել այստեղ: Գիտեի, որ նա նույնպես վաղ թե ուշ կդառնա հավաքականի անդամ: Կարծում եմ, որ երեքի մեջ էլ կա այն ներուժը, որը կբավարարի իրենց ամբողջովին համապատասխանել ազգային հավաքականի մակարդակին:
Իհարկե, աճ գրանցել են, սակայն ավելի ուժեղ դարպասապահ ունենալու համար պետք է բարձրակարգ առաջնություն: Ցավոք, բայց այսօր մենք չունենք այլ երկրում հանդես եկող դարպասապահներ, իսկ Հայաստանի առաջնությունն այդքան էլ ուժեղ չէ:
Ռոման Բերեզովսկու ներկայությունն արդեն մեծ ոգեւորություն կհաղորդի հենց դարպասապահներին ու նաեւ թիմի այլ անդամներին: Նա շատ բան է տվել հավաքականին, ողջ կարիերան կապված է մեր թիմի հետ, հիմա էլ իր գիտելիքները կփոխանցի երիտասարդներին:
Ես մեր հավաքականի մարզչական շտաբին ու բոլոր ֆուտբոլիստներին մաղթում եմ հաջողություն: Մենք այսօր հաղթանակների կարիք շատ ունենք:

Как Калашян привел в Армению вратарей сборной
В эти дни в составе сборной Армении тренируются и готовятся к матчам против Мальты и Молдовы вратари Арсен Беглараян, Арам Айрапетян и Валерий Восканян.
В свое время переходу всех трех вратарей и их выступлению здесь способствовал агент Хорен Калашян.
Корреспондент Mediamax Sport побеседовал с Калашяном, который рассказал о вратарях.
Сегодня я не сотрудничаю с парнями, но очень радуюсь, что в свое время я заметил их и убедил выступать в Армении, сделал полезное дело для сборной.
Арсен Бегларян хорошо играет ногами, хорошо развита реакция, однако у него не получается выходить из ворот и встречать соперника.
Когда в 2012 году команда Бегларяна в Краснодаре распалась, я предложил ему переехать в Армению и выступать в Высшей лиге, а не во втором дивизионе России.
Я предлагал его всем клубам, но никто не верил в него. В итоге его взял  «Гандзасар», и постепенно Арсен начал чувствовать себя увереннее.
Среди лучших качеств Арама Айрапетяна отмечу успешный выход из ворот. То, что плохо получается у Бегларяна, удается хорошо выполнить Айрапетяну. У него есть хорошие качества, присущие вратарю.
Айрапетян играл в Сочи, его я также убедил переехать в Армению. Отметил, что в сборной есть проблема с вратарями и уверен, что его заметят в тренерском штабе и пригласят.
Валерию Восканяну еще нужно время для того, чтобы состояться как вратарь: он действует весьма неуверенно. У него есть хорошая реакция и данные, чтобы стать вратарем, однако ему нужно время.
Около двух лет я убеждал Восканяна перейти из Украины сюда. Знал, что он также рано или поздно станет членом сборной. Думаю, у всех троих есть этот потенциал, который будет достаточен, чтобы полностью соответствовать уровню национальной сборной.
Конечно, они выросли, однако для того, чтобы иметь более сильных вратарей, нужна первоклассная футбольная лига. К сожалению, у нас сегодня нет вратарей, выступающих в других странах, а чемпионат Армении не столь силен.
Присутствие Роман Березовского уже придаст большое воодушевление именно вратарям и также другим членам команды. Он отдал сборной очень многое, вся его карьера связана с нашей сборной, а сейчас передаст свои знания молодым.