Լրագրողների 2-րդ միջազգային մրցաշար. Երեւանը կընդունի 6 երկրի
Մայիսի 26-ին Երեւանը երկրորդ տարին անընդմեջ հյուրընկալելու է Լրագրողների միջազգային ֆուտբոլային մրցաշարը:
Հետաքրքիր ու յուրօրինակ մրցաշարում այս անգամ ելույթ են ունենալու Լիտվայի, Լատվիայի, Վրաստանի, Ուկրաինայի, Ռուսաստանի, Բելառուսի լրագրողական թիմերը: Հայաստանից ներկայացված կլինի երկու թիմ՝ Երեւանից ու Գյումրիից:
Մեդիամաքսի գլխավոր խմբագիր, Երեւանի թիմի ավագ Դավիթ Ալավերդյան
Սա զուտ միայն մարզական միջոցառում չէ: Մեր հիմնական նպատակը Հայաստանի նկատմամբ հետաքրքրությունն ու զբոսաշրջիկների թվի աճն ապահովելն է: Փոքր բյուջեով մենք կարողանում ենք ավելի քան 100 լրագրող ընդունել մեր երկրում եւ, ինչպես նկատեցինք նախորդ տարի, նրանք մեծ բավականություն ստացան: Մեկնելով իրենց երկրներ՝ բազմաթիվ դրական հրապարակումներ գրեցին ու անընդհատ հարցնում էին, թե երբ ենք կազմակերպելու հաջորդ մրցաշարը:
Դիմեցինք մեր աջակիցներին ու շատ ուրախ ենք, որ նրանք օգնեցին մեզ երկրորդ տարին անընդմեջ կազմակերպել մրցաշարը:
Հյուրերի մի մասը վաղն արդեն կժամանի Հայաստան, մյուսները կլինեն մայիսի 25-ին: Արդեն 26-ին ժամը 12:00-ից «Փյունիկ» ակումբի դաշտերում կկայանան հանդիպումները: Մրցաշարը լինելու է շրջանաձեւ, բոլոր թիմերը կխաղան միմյանց դեմ, իսկ հանդիպումները կտեւեն 15 րոպե:
Մենք պատահական չենք ընտրել մրցաշարի անցկացումն այս օրերին: Ասեմ, որ մրցաշարը նվիրելու ենք Հայաստանի առաջին Հանրապետության 100 եւ Երեւանի 2800-ամյակին: Հյուրերից մի մասը մնալու է Երեւանում նաեւ մայիսի 28-ին եւ ներկա է գտնվելու 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին:
Հայաստանի առաջին ալիքի մարզական ծրագրերի ղեկավար, Երեւանի թիմի մարզիչ Կարեն Գիլոյան
Ընդհանրապես, տարբեր երկրներում լրագրողների միջեւ սպորտային միջոցառումներ կազմակերպելու ավանդույթ կա, բայց դրանք տեւում են մեկ կամ երկու անգամ: Միայն Լիտվայում է, որ ավելի քան 10 տարի ֆուտբոլային մրցաշար է կայանում: Մենք նույնպես ցանկանում ենք Երեւանի մրցաշարը դարձնել ավանդական:
Առաջին անգամ ամեն ինչ շատ լավ էինք կազմակերպել, մեր բոլոր հյուրերը գոհ մնացին, հետաքրքիր նյութեր պատրաստեցին Հայաստանի մասին: Նշեմ, որ հիմա էլ ամբողջովին պատրաստ ենք:
Բացի զուտ ֆուտբոլային մրցաշարից մենք նաեւ շրջայց ենք կազմակերպել լրագրողների համար: Մայիսի 27-ին նրանց տանելու ենք Սեւան ազգային պարկ:
Հաղթողը ստանալու է փոխանցիկ գավաթ, իսկ մրցանակակիրները՝ մեդալներ: Բացի այդ էլ մեր գործընկերները մրցանակներ են սահմանել մասնակիցների համար, կպարգեւատրվեն նաեւ լավագույն ֆուտբոլիստները:
ՎՏԲ Հայաստան բանկի գլխավոր տնօրեն, տնօրինության նախագահ Իվան Տելեգին
Մենք միշտ լավ հարաբերություններ ունենք լրատվամիջոցների հետ, պատահական չէ, որ այս անգամ էլ հաճույքով համաձայնեցինք դառնալ գլխավոր հովանավոր: Մեր բանկն էլ ունի իր թիմը, որը միշտ տարբեր մրցաշարերի է մասնակցում, մենք ներգրավված ենք սպորտի մեջ:

2-й международный турнир журналистов: Ереван примет 6 стран
В интересном и своеобразном турнире на этот примут участие журналистские команды Литвы, Латвии, Грузии, Украины, России, Беларуси. От Армении будут представлены две команды –из Еревана и Гюмри.
Главный редактор Медиамакс, капитан команды Еревана Давид Алавердян
Это не просто спортивное мероприятие. Наша основная цель – обеспечить рост заинтересованности к Армении и количества туристов. С маленьким бюджетом нам удается принять более 100 журналистов в нашей стране, и, как мы заметили в прошлом году, они получили колоссальное удовольствие. Вернувшись в свои страны, они написали множество положительных публикаций и постоянно спрашивали, когда мы организуем следующий турнир.
Мы обратились к нашим спонсорам и очень рады, что они помогли нам второй год подряд организовать турнир.
Часть гостей прибудет в Армению уже завтра, остальные – 25 мая. 26 мая с 12:00 на полях клуба «Пюник» начнутся матчи. Турнир будет проводиться по круговой системе, все команды сыграют друг против друга, а матчи будут длиться 15 минут.
Мы не случайно выбрали именно эти дни для проведения турнира. Скажу, что турнир будет посвящен 100-летию Первой Республики Армении и 2800-летию Еревана. Часть гостей останется в Ереване до 28 мая и будет присутствовать на мероприятиях, посвященных 100-летию.
Руководитель спортивных программ Первого канала Армении, тренер команды Ереван Карен Гилоян
В разных странах есть традиция проводить спортивные мероприятия между журналистами, но они проводятся один или два раза. Только в Литве организуют турнир, который длится более чем 10 лет. Мы также хотим, чтобы ереванский турнир стал традиционным.
В первый раз мы все организовали на отлично, все наши гости были довольны, мы подготовили интересные материалы об Армении. Отмечу, что сейчас тоже мы полностью готовы.
Кроме футбольного турнира, мы также проводим туры для журналистов. 27 мая они посетят Национальный парк Севана.
Победитель получит кубок, а призеры – медали. Кроме того, наши партнеры подготовили награды для наших участников, лучшие футболисты будут награждены.
Генеральный директор, председатель директората Банка ВТБ (Армения) Иван Телегин
Мы всегда поддерживаем хорошие отношения со СМИ. Не случайно, что и в этот раз мы с удовольствием согласились стать генеральным спонсором. У нашего банка есть своя команда, которая всегда участвует в разных турнирах, мы задействованы в спорте.