Լրագրողների 2-րդ միջազգային մրցաշար. Երեւանը կընդունի 6 երկրի
Մայիսի 26-ին Երեւանը երկրորդ տարին անընդմեջ հյուրընկալելու է Լրագրողների միջազգային ֆուտբոլային մրցաշարը:
Հետաքրքիր ու յուրօրինակ մրցաշարում այս անգամ ելույթ են ունենալու Լիտվայի, Լատվիայի, Վրաստանի, Ուկրաինայի, Ռուսաստանի, Բելառուսի լրագրողական թիմերը: Հայաստանից ներկայացված կլինի երկու թիմ՝ Երեւանից ու Գյումրիից:
Մեդիամաքսի գլխավոր խմբագիր, Երեւանի թիմի ավագ Դավիթ Ալավերդյան
Սա զուտ միայն մարզական միջոցառում չէ: Մեր հիմնական նպատակը Հայաստանի նկատմամբ հետաքրքրությունն ու զբոսաշրջիկների թվի աճն ապահովելն է: Փոքր բյուջեով մենք կարողանում ենք ավելի քան 100 լրագրող ընդունել մեր երկրում եւ, ինչպես նկատեցինք նախորդ տարի, նրանք մեծ բավականություն ստացան: Մեկնելով իրենց երկրներ՝ բազմաթիվ դրական հրապարակումներ գրեցին ու անընդհատ հարցնում էին, թե երբ ենք կազմակերպելու հաջորդ մրցաշարը:
Դիմեցինք մեր աջակիցներին ու շատ ուրախ ենք, որ նրանք օգնեցին մեզ երկրորդ տարին անընդմեջ կազմակերպել մրցաշարը:
Հյուրերի մի մասը վաղն արդեն կժամանի Հայաստան, մյուսները կլինեն մայիսի 25-ին: Արդեն 26-ին ժամը 12:00-ից «Փյունիկ» ակումբի դաշտերում կկայանան հանդիպումները: Մրցաշարը լինելու է շրջանաձեւ, բոլոր թիմերը կխաղան միմյանց դեմ, իսկ հանդիպումները կտեւեն 15 րոպե:
Մենք պատահական չենք ընտրել մրցաշարի անցկացումն այս օրերին: Ասեմ, որ մրցաշարը նվիրելու ենք Հայաստանի առաջին Հանրապետության 100 եւ Երեւանի 2800-ամյակին: Հյուրերից մի մասը մնալու է Երեւանում նաեւ մայիսի 28-ին եւ ներկա է գտնվելու 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին:
Հայաստանի առաջին ալիքի մարզական ծրագրերի ղեկավար, Երեւանի թիմի մարզիչ Կարեն Գիլոյան
Ընդհանրապես, տարբեր երկրներում լրագրողների միջեւ սպորտային միջոցառումներ կազմակերպելու ավանդույթ կա, բայց դրանք տեւում են մեկ կամ երկու անգամ: Միայն Լիտվայում է, որ ավելի քան 10 տարի ֆուտբոլային մրցաշար է կայանում: Մենք նույնպես ցանկանում ենք Երեւանի մրցաշարը դարձնել ավանդական:
Առաջին անգամ ամեն ինչ շատ լավ էինք կազմակերպել, մեր բոլոր հյուրերը գոհ մնացին, հետաքրքիր նյութեր պատրաստեցին Հայաստանի մասին: Նշեմ, որ հիմա էլ ամբողջովին պատրաստ ենք:
Բացի զուտ ֆուտբոլային մրցաշարից մենք նաեւ շրջայց ենք կազմակերպել լրագրողների համար: Մայիսի 27-ին նրանց տանելու ենք Սեւան ազգային պարկ:
Հաղթողը ստանալու է փոխանցիկ գավաթ, իսկ մրցանակակիրները՝ մեդալներ: Բացի այդ էլ մեր գործընկերները մրցանակներ են սահմանել մասնակիցների համար, կպարգեւատրվեն նաեւ լավագույն ֆուտբոլիստները:
ՎՏԲ Հայաստան բանկի գլխավոր տնօրեն, տնօրինության նախագահ Իվան Տելեգին
Մենք միշտ լավ հարաբերություններ ունենք լրատվամիջոցների հետ, պատահական չէ, որ այս անգամ էլ հաճույքով համաձայնեցինք դառնալ գլխավոր հովանավոր: Մեր բանկն էլ ունի իր թիմը, որը միշտ տարբեր մրցաշարերի է մասնակցում, մենք ներգրավված ենք սպորտի մեջ:

Yerevan to host 6 teams in II Journalists’ International Football Tournament
The countries to send teams to the event this year are Lithuania, Latvia, Georgia, Ukraine, Russia, and Belarus. Armenia will be represented by two teams, one from Yerevan and the other from Gyumri.
Chief Editor at Mediamax, Yerevan team captain Davit Alaverdyan
This isn’t only a sport event. Our main goal is to help raise Armenia’s attractiveness and tourist flow. We have a small budget, but we manage to host more than a hundred journalists. As you might have noticed last year, they were very happy with their visit to Armenia. The publications they made about the tournament were very positive and they kept asking when we could organize the next one.
Thankfully, our sponsors will support us this year as well. Some quests will arrive tomorrow and others will join us on May 25. The games will kick off at noon, May 26, FC Pyunik Training Center. It is a round-robin tournament, so all teams will compete against each other. Each game will last 15 minutes.
We have chosen the date to commemorate the centennial of the first Armenian Republic and the 2800th anniversary of Yerevan. Several guests will stay in Yerevan until May 28 and attend the festivities.
Head of Sports Department at Public TV, Yerevan team manager Karen Giloyan
Many countries organize football tournaments for media representatives, but Lithuania is the only country to hold annual competitions for over 10 years. We want to make the Yerevan tournament recurring too.
We had a great experience the first time, our guests were happy. We are 100% ready this year as well.
There will be a tour for our guests, we’ll take them to Sevan National Park on May 27.
The winning team of this tournament will be awarded a cup and runner-ups will get medals. Our partners have also prepared prizes for other participants and the best players.
VTB Bank (Armenia) CEO, General Director-Chairman of the Directorate Ivan Telegin
We have traditionally good relations with the media. It is no coincidence we were glad to finance the tournament again. Our bank’s team also competes in different tournaments, so we are involved in sports. I share the objectives of this competition, I believe it will be an entertaining event again.