Սարգսյանն ԱԱ-ի 9-րդ տուրից հետո է հավատացել, որ կարող է ոսկի նվաճել
Շանթ Սարգսյանը շախմատի մինչեւ 16 տարեկանների Աշխարհի առաջնության 9-րդ տուրից հետո է հավատացել, որ կարող է ոսկե մեդալ նվաճել:
«Բոլոր պարտիաներն էլ դժվար էին, մրցակիցներս էլ պայքարում էին մինչեւ վերջ: Սակայն կառանձնացնեմ 9-րդ տուրում ուզբեկ շախմատիստի դեմ պարտիան, երբ ես խաղում էի սեւերով: Կարողացա հաղթանակի հասնել ու ամրապնդվել առաջին տեղում: Այդ ժամանակ հավատացի, որ կարող եմ հաղթող դառնալ»,-խոստովանել է շախմատիստը:
Նա նշել է, որ մինչեւ առաջնությունը Ծաղկաձորում հավաքներ են ունեցել, որի ընթացքում շատ են աշխատել ֆիզիկական պատրաստվածության վրա. «Սա էր պատճառը, որ մրցաշարի ժամանակ հոգնածություն չէի զգում ու հեշտ էր այդքան ժամ շախմատ խաղալը»:
Սարգսյանը նոյեմբերի 24-ից Հայաստանի մինչեւ 16 տարեկանների հավաքականի կազմում հանդես է գալու Համաշխարհային Օլիմպիադայում:

Шант Саргсян только после 9-го тура чемпионата мира по шахматам до 16 лет поверил в то, что ему удастся завоевать золотую медаль.
«Все партии были сложными, а мои соперники боролись до конца. Однако я бы выделил партию в 9-м туре против узбекского шахматиста, когда я играл черными. Тогда я смог победить и закрепить позиции на первом месте. Тогда я поверил, что могу стать победителем», - признался шахматист.
Он отметил, что до чемпионата в Цахкадзоре проводились сборы, на которых должное внимания было уделено физической подготовке. «Это была причина, по которой я не испытывал усталости во время турнира, и было легко играть в шахматы на протяжении стольких часов».