Սարգսյանն ԱԱ-ի 9-րդ տուրից հետո է հավատացել, որ կարող է ոսկի նվաճել
Շանթ Սարգսյանը շախմատի մինչեւ 16 տարեկանների Աշխարհի առաջնության 9-րդ տուրից հետո է հավատացել, որ կարող է ոսկե մեդալ նվաճել:
«Բոլոր պարտիաներն էլ դժվար էին, մրցակիցներս էլ պայքարում էին մինչեւ վերջ: Սակայն կառանձնացնեմ 9-րդ տուրում ուզբեկ շախմատիստի դեմ պարտիան, երբ ես խաղում էի սեւերով: Կարողացա հաղթանակի հասնել ու ամրապնդվել առաջին տեղում: Այդ ժամանակ հավատացի, որ կարող եմ հաղթող դառնալ»,-խոստովանել է շախմատիստը:
Նա նշել է, որ մինչեւ առաջնությունը Ծաղկաձորում հավաքներ են ունեցել, որի ընթացքում շատ են աշխատել ֆիզիկական պատրաստվածության վրա. «Սա էր պատճառը, որ մրցաշարի ժամանակ հոգնածություն չէի զգում ու հեշտ էր այդքան ժամ շախմատ խաղալը»:
Սարգսյանը նոյեմբերի 24-ից Հայաստանի մինչեւ 16 տարեկանների հավաքականի կազմում հանդես է գալու Համաշխարհային Օլիմպիադայում:

Shant Sargsyan believed in the opportunity of winning the gold medal after the 9th round of U16 World Youth Championship.
“All the pairings were tough, while my competitors were fighting till the end. However, I would mention the pairing with Uzbek player in the 9th round, when I was playing the black. I was able to register victory and strengthen my position. I believed that I could win at that moment,” the chess player told.
He noted that they had trainings in Tsaghkadzor before the competition and worked well on physical preparedness: “That is why I didn’t feel tiredness during the competition, so it was easy to play chess for so many hours.”