Զավեն Անդրիասյան. Դանիելյանը կարող է ԵԱ-ում մրցանակային տեղ գրավել
Էլինա Դանիելյանը Եվրոպայի անհատական առաջնությունում ունի 5,5 միավոր ու առաջատարից հետ է ընդամենը կես քայլով:
Կանանց հավաքականի մարզիչ Զավեն Անդրիասյանը կարծիք է հայտնել, որ հայ շախմատիստուհին լավ շանսեր ունի մրցանակային տեղ գրավելու համար:
«Էլինան լավ է պատրաստվել այս առաջնությանը: Նա նաեւ տղամարդկանց ԵԱ-ում էր հանդես եկել, բայց անհաջող: Դա էլ ինչ-որ տեղ օգնեց նրան, որպեսզի ավելի հավաքված հանդես գա այս պայքարում: Առաջնությունում կայանալու է վերջին երեք տուրը, որոնք անչափ կարեւոր են: Կարծում եմ, որ Էլինան կարող է տեղ գտնել լավագույն եռյակում, իսկ եթե դա նրան չհաջողվի, ապա կկարողանա Աշխարհի գավաթի ուղեգիր նվաճել»,-ասել է Անդրիասյանը:
Աշխարհի գավաթի ուղեգիր կարող են նվաճել այն շախմատիստուհիները, ովքեր Եվրոպայի առաջնությունում ելույթը կավարտեն առաջին 14 հորիզոնականներում:

Armenia chess manager: Danielyan can finish in top three of European Championship
Armenian grandmaster Elina Danielyan has gained 5.5 points in European Individual Chess Championship and sits just a half a point behind the tournament leaders.
Manager of the women’s team Zaven Andriasyan has stated that Danielyan has a good chance to take a prize-winning place.
“Elina has prepared well. She competed with the men in the European Championship too, but unfortunately, she did not succeed there. However, that helped her in a sense that she has arrived to this tournament more collected. There are three rounds left and they are very important. I believe Elina can finish in top three, and if she does not manage to do that, she will qualify for the World Cup anyway,” said Andriasyan.
Quotas to the World Cup will be given to the players who take places from 1 to 14 in the European championships.