Զավեն Անդրիասյան. Դանիելյանը կարող է ԵԱ-ում մրցանակային տեղ գրավել
Էլինա Դանիելյանը Եվրոպայի անհատական առաջնությունում ունի 5,5 միավոր ու առաջատարից հետ է ընդամենը կես քայլով:
Կանանց հավաքականի մարզիչ Զավեն Անդրիասյանը կարծիք է հայտնել, որ հայ շախմատիստուհին լավ շանսեր ունի մրցանակային տեղ գրավելու համար:
«Էլինան լավ է պատրաստվել այս առաջնությանը: Նա նաեւ տղամարդկանց ԵԱ-ում էր հանդես եկել, բայց անհաջող: Դա էլ ինչ-որ տեղ օգնեց նրան, որպեսզի ավելի հավաքված հանդես գա այս պայքարում: Առաջնությունում կայանալու է վերջին երեք տուրը, որոնք անչափ կարեւոր են: Կարծում եմ, որ Էլինան կարող է տեղ գտնել լավագույն եռյակում, իսկ եթե դա նրան չհաջողվի, ապա կկարողանա Աշխարհի գավաթի ուղեգիր նվաճել»,-ասել է Անդրիասյանը:
Աշխարհի գավաթի ուղեգիր կարող են նվաճել այն շախմատիստուհիները, ովքեր Եվրոպայի առաջնությունում ելույթը կավարտեն առաջին 14 հորիզոնականներում:

Завен Андриасян: Даниелян может занять призовое место
Элина Даниелян набрала 5,5 очков в индивидуальном чемпионате Европы и отстает от лидеров всего на полшага.
Тренер женской сборной Завен Андриасян выразил мнение, что у армянской шахматистки есть хорошие шансы занять призовое место.
«Элина хорошо подготовилась к этому чемпионату. Онa участвовала также в ЧЕ среди мужчин, но без успеха. Это в какой-то степени помогло ей более собранно выступить на этом турнире. В чемпионате пройдут последние три тура, которые крайне важны. На мой взгляд, Элина сможет попасть в тройку лучших. Если ей этого не удастся, то сможет завоевать путевку на Кубок мира»,- отметил Андреасян.