Կիսլովոդսկի հավաքին մասնակցում են 6 ազատ ոճայիններ
Հայաստանի ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականը Կիսլովոդսկում է, որտեղ մինչեւ հուլիսի 29-ն ուսումնամարզական հավաք է անցկացնելու:
Թիմը պատրաստվում է օգոստոսի 21-26-ը Փարիզում կայանալիք Աշխարհի առաջնությանը: Ազատ ոճայիններն այնտեղ մարզվում են Ռուսաստանի ընտրանու հետ:
Mediamax Sport-ին հավաքականի գլխավոր մարզչի պաշտոնակատար Հաբեթնակ Կուրղինյանն ասել է, որ հավաքին 6 ըմբիշներ են մասնակցում՝ Գարիկ Բարսեղյանը (57 կգ), Վոլոդյա Ֆրանգուլյանը (61 կգ), Գեղամ Գալստյանը (65 կգ) Գրիգոր Գրիգորյանը (74 կգ), Գեորգի Կետոեւը (97 կգ) եւ գերծանր քաշային Լեւան Բերիանիձեն:
Ըստ մարզչի՝ հիմնականում այս ըմբիշներն էլ կմասնակցեն Աշխարհի առաջնությանը: Բացառություն է կազմում Գալստյանը, որն ավելի երիտասարդ է ու փորձ է ձեռք բերում: Իսկ ԱԱ-ում 65 կգ-ում Հայաստանը ներկայացուցիչ չի ունենա, Նարեկ Սիրունյանը վնասվածք է ստացել ու չի հասցնի ապաքինվել:
«Գալստյանը խոստումնալից ըմբիշ է, նրան ընդգրկել եմ հավաքին, որ մեծերի հետ աշխատի: Նա հետագայում ցույց կտա իրեն, այս տարի Մ-23 տ. Աշխարհի առաջնությանը կմասնակցի: Ուզում ենք ավելի շատ երիտասարդների ընդգրկել մարզումներում, քանի որ մեր հիմնական նպատակը 2020 թ. Օլիմպիական խաղերին պատրաստվելն է»,- ասել է Կուրղինյանը:

В сборе Кисловодска участвуют 6 борцов вольного стиля
Сборная Армении по борьбе вольного стиля находится в Кисловодске, где до 29 июля будет проводить учебно-тренировочный сбор.
Команда готовится к предстоящему 21-26 августа чемпионату мира в Париже. Борцы вольного стиля тренируются там вместе со сборной России.
Исполняющий обязанности главного тренера сборной Абетнак Кургинян сообщил Mediamax Sport, что в сборе принимают участие 6 борцов: Гарик Барсегян (57 кг), Володя Франгулян (61 кг), Гегам Галстян (65 кг), Григор Григорян (74 кг), Георгий Кетоев (97 кг) и борец супер-тяжелой весовой категории Леван Берианидзе.
Согласно тренеру, в основном эти борцы примут участие в Чемпионате мира. Исключением является Галстян, который помоложе и приобретает опыт. А в весовой категории 65 кг на ЧМ у Армении не будет представителя, Нарек Сирунян получил травму и не успеет восстановиться.
«Галстян – многообещающий борец, его включили в состав сборной, чтобы он работал вместе со взрослыми. В дальнейшем он себя проявит, в этом году примет участие в чемпионате мира до 23 лет. Хотим привлечь к тренировкам больше молодых, поскольку наша основная цель – подготовиться к Олимпийским играм 2020 года»,- отметил Кургинян.