Կիսլովոդսկի հավաքին մասնակցում են 6 ազատ ոճայիններ
Հայաստանի ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականը Կիսլովոդսկում է, որտեղ մինչեւ հուլիսի 29-ն ուսումնամարզական հավաք է անցկացնելու:
Թիմը պատրաստվում է օգոստոսի 21-26-ը Փարիզում կայանալիք Աշխարհի առաջնությանը: Ազատ ոճայիններն այնտեղ մարզվում են Ռուսաստանի ընտրանու հետ:
Mediamax Sport-ին հավաքականի գլխավոր մարզչի պաշտոնակատար Հաբեթնակ Կուրղինյանն ասել է, որ հավաքին 6 ըմբիշներ են մասնակցում՝ Գարիկ Բարսեղյանը (57 կգ), Վոլոդյա Ֆրանգուլյանը (61 կգ), Գեղամ Գալստյանը (65 կգ) Գրիգոր Գրիգորյանը (74 կգ), Գեորգի Կետոեւը (97 կգ) եւ գերծանր քաշային Լեւան Բերիանիձեն:
Ըստ մարզչի՝ հիմնականում այս ըմբիշներն էլ կմասնակցեն Աշխարհի առաջնությանը: Բացառություն է կազմում Գալստյանը, որն ավելի երիտասարդ է ու փորձ է ձեռք բերում: Իսկ ԱԱ-ում 65 կգ-ում Հայաստանը ներկայացուցիչ չի ունենա, Նարեկ Սիրունյանը վնասվածք է ստացել ու չի հասցնի ապաքինվել:
«Գալստյանը խոստումնալից ըմբիշ է, նրան ընդգրկել եմ հավաքին, որ մեծերի հետ աշխատի: Նա հետագայում ցույց կտա իրեն, այս տարի Մ-23 տ. Աշխարհի առաջնությանը կմասնակցի: Ուզում ենք ավելի շատ երիտասարդների ընդգրկել մարզումներում, քանի որ մեր հիմնական նպատակը 2020 թ. Օլիմպիական խաղերին պատրաստվելն է»,- ասել է Կուրղինյանը:

6 Armenian freestyle wrestlers are training in Kislovodsk
The athletes are preparing for the World Championship in Paris, which will be held on August 21-26. The freestyle wrestlers are training with their Russian colleagues.
Head coach of the team Habetnak Kurghinyan told Mediamax Sport that he included 6 sportsmen in the camp: Garik Barseghan (57kg), Volodya Frangulyan(61 kg), Gegham Galstyan (65kg), Grigor Grigoryan (74 kg), Georgi Ketoev (97kg), and heavyweight Levan Berianidze (125kg).
The coach noted those were the athletes he intended to send to the World Championship, with the exception of Galstyan, who’s still young and needs to gain experience. Another missing face will be Narek Sirunyan, who’ll leave the 65kg category unoccupied for Armenia in Paris due to an injury.
“Galstyan is a promising wrestler. I took him to the camp so he can work with senior athletes. He’ll have a chance to show his abilities at the U23 World Championship this year. I want to include more youngsters in the training camps, as our main goal is to prepare for the 2020 Olympics,” Kurghinyan said.
Armenian athletes will hold their last training before the World Championship in the Olympic Sports Complex in Armenia.