Դավթյան. Պատանեկան թիմի ստացված ԵԱ-ն՝ 4 ոսկե ու 1 արծաթե մեդալ
Հայաստանի ծանրամարտի պատանեկան հավաքականը Միլանում կայացած Եվրոպայի առաջնությունից 4 ոսկե ու 1 արծաթե մեդալով է վերադարձել:
Mediamax Sport-ի հետ զրույցում թիմի գլխավոր մարզիչ, Եվրոպայի չեմպիոն, Աշխարհի առաջնության արծաթե ու Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր Գեւորգ Դավթյանն ասել է, որ առաջնությունն իրենց համար ստացված կարելի է համարել:
«Արդյունքներից հիմնականում գոհ եմ: 50 կգ քաշային Գոռ Սահակյանը ոսկե մեդալակիր դարձավ, թեեւ նրա պոկում վարժությունն այդքան էլ հաջող չէր: Արծաթե մեդալակիր Մնացական Աբրահամյանը (69 կգ) իր հնարավորություններից բարձր հանդես եկավ, մարզումների ժամանակ նա այդքան շատ կգ-ներ չէր բարձրացրել: Հարություն Գրիգորյանը (77 կգ) նույնպես փայլուն աշխատեց ու ոսկու արժանացավ: Հաղթող դարձավ նաեւ Գարիկ Կարապետյանը, տղաները լավ աշխատեցին»,- ասել է Դավթյանը:
ԵԱ-ում փայլել է նաեւ 77 կգ քաշային Կարեն Մարգարյանը: Մարզչի խոսքով՝ նախորդ մրցումներից 10 կգ-ով գերազանցել է իր արդյունքն ու հոկտեմբերին Բուենոս Այրեսում կայանալիք պատանեկան Օլիմպիական խաղերի հիմնական հավակնորդներից է: Մյուս թեկնածուն Տիգրան Ամիրյանն (80 կգ) է, որը ԵԱ-ում վատ ինքնազգացողություն է ունեցել ու 0 է ստացել:
Օգոստոսի 11-ից պատանեկան ընտրանին հավաք է անելու Ծաղկաձորում, ու ՕԽ-ի մասնակցի անունը հայտնի է դառնալու մինչեւ սեպտեմբերի 14-ը:

Armenia team has returned from EWF Youth&U15 Weightlifting Championships with four gold medals and one silver.
Head coach of the team, champion of Europe, silver medalist of World Championship, bronze medalist of the Olympic Games Gevorg Davtyan has told Mediamax Sport that he considers the tournament a success.
“I am generally pleased with the results. Gor Sahakyan took the gold in 50kg category, although he could do better in snatch. Silver medalist Mnatsakan Abrahamyan (69kg) exceeded our expectations, he didn’t lift that much in the training. Harutyun Grigoryan (77kg) was fantastic too and deserved his goal medal. Garik Karapetyan got a gold medal, so the boys worked very well in Milan,” said Davtyan.
Karen Margaryan (77kg) stood out as well. According to the head coach, Margaryan improved his results by 10kg as compared to previous tournaments and is one of the main candidates for competing in the Youth Olympics in Buenos Aires. Another candidate is Tigran Amiryan (80kg), who unfortunately felt unwell in the Milan tournament and had to withdraw.
The youth team will gather for a training camp in Tsaghkadzor on August 11. The name of the athlete who will represent Armenia at the Olympic Games is to be revealed before September 14.