Ալավերդյան. Կապացուցեմ, թե որքան ուժեղ է հայկական ծանրամարտը
Հունիսի 19-ից Հայաստանի ծանրամարտի պատանեկան ընտրանին, իսկ օգոստոսի 19-ից ՝ երիտասարդական ու մեծահասակների թիմերը կկարողանան մասնակցել միջազգային մրցումների:
Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար ու տղամարդկանց ընտրանու գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ արդեն կատարել են IWF-ի 18 պահանջներից 12-ը, 6-ն էլ ընթացքի մեջ է:
Որակազրկման հանումը
Դոպինգի թեման ինձ համար անցանկալի է, բայց միեւնույն է պետք է պարզաբանում տալ: Մեզ կթույլատրեն մասնակցել մրցումների, ես էլ կկարողանամ հունիսին Միլանում կայանալիք ԵԱ-ում ժյուրիի նախագահ լինել:
Կատարել ենք պահանջների մեծ մասն ու վճարել 50 հազ. դոլար տուգանք: Աշխարհի առաջնությունում ու Օլիմպիական խաղերում կապացուցեմ, թե որքան ուժեղ է հայկական ծանրամարտը, չնայած վերջին տարվա ընթացքում մեզ շատ են քննադատել:
1 տարվա մրցումային բացը չեք զգա, մեր մարզիկները շարունակում են մարզվել ու աշխարհի ռեկորդներ են սահմանում: Մինչ նոյեմբերին Տաշքենդում կայանալիք ԱԱ-ն հնարավոր է ծանրորդների մի մասին ուղարկեմ ուսանողական խաղեր, մյուսներն էլ կմասնակցեն Մ-20 ու Մ-23 տ. Եվրոպայի առաջնությանը: Գոռ Մինասյանից ու Ռուբեն Ալեքսանյանից բացի ողջ թիմը մտնում է այդ տարիքային խմբի մեջ:
Կանանց ընտրանին
Հայաստանի կանանց ընտրանու նախկին մարզիչներ Արտաշես Ներսիսյանն ու Արման Ղազարյանը ժամանակավոր են հեռացված աշխատանքից: Դա էլ միջազգային ֆեդերացիայի պահանջն է, ու թիմի հետ ժամանակավոր աշխատում է Վիգեն Խաչատրյանն ու աղջիկներին պատրաստում Եվրոպայի առաջնությանը: Մեր նպատակն է, որ ԵԱ-ում կարողանանք Օլիմպիական ուղեգիր ապահովել, տղաների թիմն արդեն մեկ վարկանիշ ունի:
Առաջիկա ծրագրերը
Տղամարդկան ընտրանին հիմա հավաք է անցկանում Աբովյանում, աղջիկների թիմը Օլիմպավանում է: Մեծահասակների թիմի համար կարեւոր ստուգատեսը վարկանշային ԱԱ-ն է լինելու, որտեղ առաջին անգամ 10 քաշային կարգերում են ելույթ ունենալու: Օլիմպիական են համարվելու 7-ը: Անդրանիկ Կարապետյանը հանդես է գալու 80-ում, նա վնասվածքից հետո կարողացել է վերգտնել իրեն ու պոկում վարժությունում 175 կգ է բարձրացնում, ինչպես Օլիմպիական խաղերի ժամանակ, իսկ հրում վարժությունում  վստահորեն գլխավերեւում պահում այն քաշը, որի արդյունքում ձեռքի վնասվածք էր ստացել:

Алавердян: Я докажу, насколько сильна армянская тяжелая атлетика
С 19 июня юношеская сборная Армении по тяжелой атлетике, а с 19 августа – молодежная и взрослая сборные смогут принять участие в международных соревнованиях.
Генеральный секретарь федерации тяжелой атлетики Армении и главный тренер мужской сборной  Пашик Алавердян в ходе встречи с журналистами заявил, что 12 из 18 требований IWF уже выполнены, а 6 находятся в процессе.
Снятие дисквалификации
Тема допинга для меня нежелательна, но все равно я должен разъяснить. Нам разрешат принять участие в соревнованиях, и в июне я смогу стать председателем жюри в предстоящем в Милане ЧЕ.
Вы выполнили большую часть требований и заплатили штраф в размере 50 тыс. долларов. На чемпионате мира и на Олимпийских играх я докажу, насколько сильна армянская тяжелая атлетика, несмотря на то, что за последний год нас много критиковали.
Вы не почувствуете турнирный пробел, наши спортсмены продолжают тренироваться и устанавливать мировые рекорды. До предстоящего в ноябре в Ташкенте ЧМ я отправлю часть штангистов на студенческие игры, а другие примут участие в чемпионате Европы до 20 и 23 лет. Кроме Гора Минасяна и Рубена Алексаняна вся команда входит в эту возрастную категорию.
Женская сборная
Бывшие тренеры женской сборной Армении Арташес Нерсисян и Арман Казарян временно уволены. Это требование международной федерации, и с командной временно работает Виген Хачатрян. Он готовит девочек к чемпионату Европы. Наша цель – суметь обеспечить на ЧЕ путевку в Олимпийские игры, у мужской сборной уже есть один рейтинг.
Ближайшие планы
Мужская сборная сейчас проводит сбор в Абовяне, а женская сборная – в Олимпаване. Для взрослых рейтинговый ЧМ станет очень важным смотром, на котором впервые сборная выступит в 10 весовых категориях. Олимпийскими будут считаться 7 категорий.
Андраник Карапетян выступит в весовой категории 80 кг, после травмы ему удалось вновь обрести себя, и он поднимает 175 кг в упражнении рывок, как во время Олимпийских игр, а в толчке уверенно удерживает над головой тот вес, из-за которого получил травму.