Ալավերդյան. Կապացուցեմ, թե որքան ուժեղ է հայկական ծանրամարտը
Հունիսի 19-ից Հայաստանի ծանրամարտի պատանեկան ընտրանին, իսկ օգոստոսի 19-ից ՝ երիտասարդական ու մեծահասակների թիմերը կկարողանան մասնակցել միջազգային մրցումների:
Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար ու տղամարդկանց ընտրանու գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ արդեն կատարել են IWF-ի 18 պահանջներից 12-ը, 6-ն էլ ընթացքի մեջ է:
Որակազրկման հանումը
Դոպինգի թեման ինձ համար անցանկալի է, բայց միեւնույն է պետք է պարզաբանում տալ: Մեզ կթույլատրեն մասնակցել մրցումների, ես էլ կկարողանամ հունիսին Միլանում կայանալիք ԵԱ-ում ժյուրիի նախագահ լինել:
Կատարել ենք պահանջների մեծ մասն ու վճարել 50 հազ. դոլար տուգանք: Աշխարհի առաջնությունում ու Օլիմպիական խաղերում կապացուցեմ, թե որքան ուժեղ է հայկական ծանրամարտը, չնայած վերջին տարվա ընթացքում մեզ շատ են քննադատել:
1 տարվա մրցումային բացը չեք զգա, մեր մարզիկները շարունակում են մարզվել ու աշխարհի ռեկորդներ են սահմանում: Մինչ նոյեմբերին Տաշքենդում կայանալիք ԱԱ-ն հնարավոր է ծանրորդների մի մասին ուղարկեմ ուսանողական խաղեր, մյուսներն էլ կմասնակցեն Մ-20 ու Մ-23 տ. Եվրոպայի առաջնությանը: Գոռ Մինասյանից ու Ռուբեն Ալեքսանյանից բացի ողջ թիմը մտնում է այդ տարիքային խմբի մեջ:
Կանանց ընտրանին
Հայաստանի կանանց ընտրանու նախկին մարզիչներ Արտաշես Ներսիսյանն ու Արման Ղազարյանը ժամանակավոր են հեռացված աշխատանքից: Դա էլ միջազգային ֆեդերացիայի պահանջն է, ու թիմի հետ ժամանակավոր աշխատում է Վիգեն Խաչատրյանն ու աղջիկներին պատրաստում Եվրոպայի առաջնությանը: Մեր նպատակն է, որ ԵԱ-ում կարողանանք Օլիմպիական ուղեգիր ապահովել, տղաների թիմն արդեն մեկ վարկանիշ ունի:
Առաջիկա ծրագրերը
Տղամարդկան ընտրանին հիմա հավաք է անցկանում Աբովյանում, աղջիկների թիմը Օլիմպավանում է: Մեծահասակների թիմի համար կարեւոր ստուգատեսը վարկանշային ԱԱ-ն է լինելու, որտեղ առաջին անգամ 10 քաշային կարգերում են ելույթ ունենալու: Օլիմպիական են համարվելու 7-ը: Անդրանիկ Կարապետյանը հանդես է գալու 80-ում, նա վնասվածքից հետո կարողացել է վերգտնել իրեն ու պոկում վարժությունում 175 կգ է բարձրացնում, ինչպես Օլիմպիական խաղերի ժամանակ, իսկ հրում վարժությունում  վստահորեն գլխավերեւում պահում այն քաշը, որի արդյունքում ձեռքի վնասվածք էր ստացել:

Alaverdyan: I will show how strong the Armenian weightlifting is
On June 19 Armenia national cadet weightlifting team and on August 19 national junior and senior teams will be able to participate in international tournaments.
Secretary General of Armenian Weightlifting Federation, Head Coach of the men’s team Pashik Alaverdyan told in a news conference that they have already met 12 out of 18 demands of IWF and another 6 are in the process.
Removal of disqualification
I don’t like discussing the doping issue, but we need to clarify anyway. We will be able to participate in competitions, and I will be the President of the Jury at the European Championship in Milan.
We have already met the majority of the demands and paid USD 50k fine. I will prove in the World Championship and the Olympic Games how strong the Armenian weightlifting is, despite the criticism that we have received over the past year.
You will not feel the gap that could be over a year, as our athletes continue to train and set world records. Before the World Championship in Tashkent I will possibly send a number of athletes to Universiade and some to U20 and U23 European Championships. Gor Minasyan and Ruben Aleksanyan can also participate in this age category.
Women’s team
Former Head Coaches of the women’s team Artashes Nersisyan and Arman Ghazaryan temporarily left the job. This was yet another demand of the International Federation. The team currently trains under the leadership of Vigen Khachatryan, who prepares the women for the European Championship. Our goal is to participate in the European Championship and qualify for the Olympic Games. The men have already gained one ticket to the Olympics.
Future projects
The men’s team is now holding a training camp in Abovyan and the women’s team in Olimpavan. The most important challenge for the seniors will be the European Championship, where we will have athletes in 10 weight categories, of which 7 will be considered Olympic. Andranik Karapetyan will perform in 80kg weight category; he was able to recover from the injury and now can lift 175kg in snatch, just as at the Olympic Games. In clean and jerk he confidently lifts the same weight as when he received the injury.