Ծանրամարտը կմնա ՕԽ-2024-ի ծրագրում, եթե դոպինգն արմատախիլ անի
Միջազգային Օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Թոմաս Բախը հայտարարել է, որ ծանրամարտը կմնա 2024 թվականի Օլիմպիական խաղերի ծրագրում, եթե իրավիճակը դոպինգի հետ մարզաձեւում շարունակի լավանալ:
«Մեզ զեկուցում է սպասվում, որտեղ կներկայացվի դոպինգի դեմ պայքարը: Դա շատ լուրջ խնդիր է, ու մարզիկների մասշատաբային թեստավորում պետք է անցկացվի: 2018 թվականի հունիսին ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիան եւս մեկ անգամ զեկույցով հանդես կգա: Գործկոմը կշարունակի հետեւել ՕԽ-2024-ի հետ կապված իրավիճակին»,- Բախի խոսքերը բեջբերում է Inside the Games-ը:
2020 թվականի Օլիմպիական խաղերում ՄՕԿ-ն արդեն կրճատել է ծանրամարտին հատկացվող տեղերը, պատճառը վերջին շրջանի որակազրկումներն են:
9 հավաքականներ, այդ թվում եւ Հայաստանը, բաց են թողել մի քանի օր առաջ ԱՄՆ-ում ավարտված Աշխարհի առաջնությունը:

Тяжелая атлетика останется в программе ОИ-2024, если допинг будет искоренен
Президент Международного олимпийского комитета (МОК) Томас Бах заявил, что тяжелая атлетика может быть сохранена в программе Олимпийских игр 2024 года, если ситуация с допингом в этом виде спорта будет продолжать улучшаться.
«Нам представили отчет, свидетельствующий о наличии плана по улучшению ситуации с борьбой против использования допинга. Это очень серьезный вопрос, и требуется масштабное тестирование спортсменов. В июне 2018 года федерация должна будет предоставить еще один отчет. Исполком будет продолжать отслеживать ситуацию в связи с Олимпиадой-2024»,- слова Баха приводит Inside the Games.
МОК уже сократил квоту тяжелой атлетики на Олимпиаду-2020 в связи с последними случаями дисквалификации.