Ծանրամարտը կմնա ՕԽ-2024-ի ծրագրում, եթե դոպինգն արմատախիլ անի
Միջազգային Օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Թոմաս Բախը հայտարարել է, որ ծանրամարտը կմնա 2024 թվականի Օլիմպիական խաղերի ծրագրում, եթե իրավիճակը դոպինգի հետ մարզաձեւում շարունակի լավանալ:
«Մեզ զեկուցում է սպասվում, որտեղ կներկայացվի դոպինգի դեմ պայքարը: Դա շատ լուրջ խնդիր է, ու մարզիկների մասշատաբային թեստավորում պետք է անցկացվի: 2018 թվականի հունիսին ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիան եւս մեկ անգամ զեկույցով հանդես կգա: Գործկոմը կշարունակի հետեւել ՕԽ-2024-ի հետ կապված իրավիճակին»,- Բախի խոսքերը բեջբերում է Inside the Games-ը:
2020 թվականի Օլիմպիական խաղերում ՄՕԿ-ն արդեն կրճատել է ծանրամարտին հատկացվող տեղերը, պատճառը վերջին շրջանի որակազրկումներն են:
9 հավաքականներ, այդ թվում եւ Հայաստանը, բաց են թողել մի քանի օր առաջ ԱՄՆ-ում ավարտված Աշխարհի առաջնությունը:

2024 Olympic program to include weightlifting only with doping rooted out
International Olympic Committee (IOC) President Thomas Bach announced that weightlifting will be allowed in 2024 Olympic Games program, if the situation with doping in this sport keeps on improving.
“We will be soon introduced to the report on fight against doping. It is a very serious issue, so we have ordered retesting of more stored doping samples. International Weightlifting Federation must now report again by June of 2018. It will continue to follow the situation with 2024 Olympic Games,” Inside the Games quotes Bach.
IOC has already cut the number of weightlifters to participate in the 2020 Olympic Games, conditioned by recent disqualifications.
9 national teams, including Armenia missed the World Championship, held a few days ago in the United States.