Գեւորգ Դավթյանի ստացված ԵԱ-ն որպես պատանեկան թիմի ավագ մարզիչ
Հայաստանի ծանրամարտի պատանեկան հավաքականի ավագ մարզիչ Գեւորգ Դավթյանը գոհ է Կոսովոյում կայացած Եվրոպայի առաջնությունում իր սաների ցույց տված արդյունքներից:
10 հոգով մասնակցած Հայաստանի ընտրանին նվաճել է 3 ոսկե, 2 արծաթե ու 3 բրոնզե մեդալներ:
Mediamax Sport-ին Դավթյանն ասել է, որ որպես ավագ մարզիչ իր առաջին առաջնությունն է եղել ու այն շատ լավ է դասավորվել:
«Ռաֆայել Հարությունյանը մինչեւ 17 տարեկանների 69 կգ քաշայինների պայքարում պետք է ոսկե մեդալակիր դառնար, սակայն ոտքի վնասվածք ստացավ: Լավ է, որ այն լուրջ չէր, ու մեր ծանրորդը բրոնզե մեդալակիր դարձավ: Ամեն դեպքում այդ քաշային կարգում ոսկին չկորցրինք, այն նվաճեց Արմեն Գրիգորյանը»,- նշել է մարզիչը:
Հայաստանի հավաքականին Կոսովոյում երկրպագել են այնտեղ ծառայություն իրականացնող հայ խաղաղապահները: Դավթյանը նրանց հատուկ շնորհակալություն է հայտնել իրենց կողքին լինելու ու աջակցելու համար:
«Առավոտից երեկո նրանք մեզ հետ են եղել, բուռն կերպով մեզ երկրպագել, նման աջակիցներ ոչ մի հավաքական չի ունեցել: Օդանավակայանում էլ մեզ ճանապարհեցին: Շնորհակալ ենք ամեն ինչի համար»,- ավելացրել է Դավթյանը:
Նա խոսել է նաեւ մի քանի օր առաջ ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի կայացրած որոշման մասին, ըստ որի՝ 9 հավաքականներ, այդ թվում եւ Հայաստանը, 1 տարով որակազրկվելու են.
«Եթե որոշումը հաստատվի ու բողոքարկումը չազդի դրա վրա, ապա բոլոր տարիքային հավաքականներն էլ չեն կարողա հանդես գալ միջազգային մրցումներում: Մենք ստիպված կլինենք բաց թողնել նաեւ 2018-ի պատանեկան Օլիմպիական խաղերը: Շատ ցավալի որոշում կլինի, քանի որ լավ սերունդ ունենք»:

Davtyan’s first European Championship as Armenia’s junior team coach is a success
Head coach of the junior national weightlifting team of Armenia Gevorg Davtyan is happy with his athletes’ results at the European Championship in Kosovo.
The ten-member team won 3 gold, 2 silver and 3 bronze medals.
Davtyan told Mediamax Sport that was his first competition as a head coach and he considers it very successful.
“Rafael Harutyunyan (69kg) would have taken the gold in U17 competition, but he got a leg injury. Thankfully, it wasn’t serious and Rafael managed to win the bronze. In any case, we still got gold in that category, thanks to Armen Grigoryan,” said the coach.
Davtyan’s team had the support of Armenian peacekeepers serving in Kosovo, who came to cheer on young athletes. Davtyan expressed his special gratitude to them.
“They were with us all day long and cheered very loudly, no one else had fans like that. They also saw us off at the airport. We thank them for everything,” said Davtyan.
He also touched on the decision by the International Weightlifting Federation to suspend 9 countries, including Armenia, from weightlifting for a year.
“If the decision arrives and our appeal doesn’t work, teams of any age group will be banned from international tournaments. We’ll have to miss the 2018 Youth Olympics. That’s bad, as our new generation of athletes is very good.”