Գեւորգ Դավթյանի ստացված ԵԱ-ն որպես պատանեկան թիմի ավագ մարզիչ
Հայաստանի ծանրամարտի պատանեկան հավաքականի ավագ մարզիչ Գեւորգ Դավթյանը գոհ է Կոսովոյում կայացած Եվրոպայի առաջնությունում իր սաների ցույց տված արդյունքներից:
10 հոգով մասնակցած Հայաստանի ընտրանին նվաճել է 3 ոսկե, 2 արծաթե ու 3 բրոնզե մեդալներ:
Mediamax Sport-ին Դավթյանն ասել է, որ որպես ավագ մարզիչ իր առաջին առաջնությունն է եղել ու այն շատ լավ է դասավորվել:
«Ռաֆայել Հարությունյանը մինչեւ 17 տարեկանների 69 կգ քաշայինների պայքարում պետք է ոսկե մեդալակիր դառնար, սակայն ոտքի վնասվածք ստացավ: Լավ է, որ այն լուրջ չէր, ու մեր ծանրորդը բրոնզե մեդալակիր դարձավ: Ամեն դեպքում այդ քաշային կարգում ոսկին չկորցրինք, այն նվաճեց Արմեն Գրիգորյանը»,- նշել է մարզիչը:
Հայաստանի հավաքականին Կոսովոյում երկրպագել են այնտեղ ծառայություն իրականացնող հայ խաղաղապահները: Դավթյանը նրանց հատուկ շնորհակալություն է հայտնել իրենց կողքին լինելու ու աջակցելու համար:
«Առավոտից երեկո նրանք մեզ հետ են եղել, բուռն կերպով մեզ երկրպագել, նման աջակիցներ ոչ մի հավաքական չի ունեցել: Օդանավակայանում էլ մեզ ճանապարհեցին: Շնորհակալ ենք ամեն ինչի համար»,- ավելացրել է Դավթյանը:
Նա խոսել է նաեւ մի քանի օր առաջ ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի կայացրած որոշման մասին, ըստ որի՝ 9 հավաքականներ, այդ թվում եւ Հայաստանը, 1 տարով որակազրկվելու են.
«Եթե որոշումը հաստատվի ու բողոքարկումը չազդի դրա վրա, ապա բոլոր տարիքային հավաքականներն էլ չեն կարողա հանդես գալ միջազգային մրցումներում: Մենք ստիպված կլինենք բաց թողնել նաեւ 2018-ի պատանեկան Օլիմպիական խաղերը: Շատ ցավալի որոշում կլինի, քանի որ լավ սերունդ ունենք»:

Удавшийся ЧЕ Геворга Давтяна как старшего тренера юношеской сборной
Главный тренер юношеской сборной Армении по тяжелой атлетике Геворг Давтян доволен результатами своих воспитанников на чемпионате Европы, прошедшем в Косово.
Сборная Армении из 10 человек завоевала 3 золотые, 2 серебряные и 3 бронзовые медали.
Давтян сообщил Mediamax Sport, что это был его первый чемпионат в качестве старшего тренера.
«Рафаэль Арутюнян в противостоянии среди 17-летних весовой категории 69 кг должен был стать золотым призером, однако получил травму. Хорошо, что травма была несерьезной, и наш штангист стал бронзовым призером. В любом случае в этой весовой категории мы не потеряли золото: его завоевал Армен Григорян»,- отметил тренер.
В Косово за сборную Армении болели армянские миротворцы, осуществляющие там свою службу. Давтян выразил им особую благодарность за то, что были рядом и всячески поддерживали.
«С утра до вечера они были с нами, активно болели. Ни у одной сборной не было таких болельщиков. Они нас также проводили в аэропорт. Мы благодарны за все»,- добавил Давтян.
Он также отметил принятое несколько дней назад решение международной федерации по тяжелой атлетике, согласно которому 9 сборных, в том числе сборная Армении, дисквалифицированы на 1 год.
«Если решение будет утверждено и аппеляция не поможет, то участие всех возрастных категории в международных соревнованиях станет невозможным. Мы будем вынуждены пропустить также юношеские Олимпийские игры 2018 года. Будет очень обидно, так как у нас прекрасное поколение».