Անմոռանալի հաղթանակ. Լեւոն Արոնյան
Լեւոն Արոնյանը Հայաստանի շախմատի հավաքականի հետ նվաճել է բազամաթիվ ոսկե մեդալներ: Մեր թիմի առաջին խաղատախտակը երկար տարիներ գտնվում է վստահելի ձեռքում, որն էլ թիմային մրցաշարերում շատ կարեւոր միավորներ է բերում Հայաստանին:
Mediamax Sport«Անմոռանալի հաղթանակ» շարքում այս անգամ սիրով զրուցել է Արոնյանի հետ:
Հաղթանակներ իմ կարիերայում շատ եմ ունեցել: Բայց 2012-ին Ստամբուլում Համաշխարհային Օլիմպիադայում ոսկե մեդալ նվաճելն առանձնահատուկ է ինձ համար:
Բոլորիս մոտ այնքան մեծ էր հաղթելու ցանկությունը, որ բառերով չեմ կարող նկարագրել: Այդպիսի ուրախություն ես չէի ունեցել:
Ստացվեց այնպես, որ Ռուսաստանի թիմի հետ հավասար միավորներ ունեինք: Ամեն հանդիպում կարեւոր էր դառնում: Այդ տարի նրանք ֆենոմենալ ուժեղ հավաքականով էին եկել:
Գերմանիայի հետ շատ բարդ պարտիաներ ստացվեցին: Գաբրիելը պարտվեց, Սերգեյը ոչ-ոքի խաղաց, Վլադիմիրը հաղթեց: Ես նույնպես հաղթեցի, քանի որ հակառակորդս շատ վատ խաղաց: Այդ օրը այնքան էներգիա կար մեջսր, որ չէի կարողանում հանգիստ մտածել: Այնքան ակտիվ էի, որ լավ դիրքը բաց թողեցի, բայց կարողացա հետ բերել ու հաղթել:
Նախավերջին տուրում վիճակահանությունն այնպես եղավ, որ ռուսներն ընկան թույլ Արգենտինայի, իսկ մենք՝ ուժեղ Հոլանդիայի հետ: Ճիշտն ասած զարմացանք, որովհետեւ ուրիշ ձեւ պետք է լիներ, բայց չկոտրվեցինք: Հոլանդիային 3:1 հաշվով հեշտությամբ հաղթեցինք ու մոտեցանք եզրափակիչ հանդիպմանը:
Վերջին խաղում հաղթեցինք Հունգարիային: Սերգեյը հաղթեց, ես ու Գաբրիելը ոչ-ոքի արեցինք: Վլադիմիրը դեռ խաղում էր Պոլգարի հետ, շահած դիրք ուներ, բայց զոհաբերություն արեց ու վտանգավոր պահ ստեղծեց: Մենք զարմացանք, երեւի Պոլգարն էլ վախեցավ այդ դիրքից ու չփոխանակեց խաղաքարերը: Արդյունքում ոչ-ոքի արեցին: Մենք հաղթեցինք ու սպասում էինք, թե Ռուսաստանն ինչպես կավարտի հանդիպումը: Խառը վիճակ էր, հաշվարկներ էինք անում, բայց մեջներս վախ կար, բա որ…
Որոշ ժամանակ անց արդեն հանգիստ շունչ քաշեցինք, որովհետեւ մենք Օլիմպիադայի չեմպիոններ էինք: Հետո որոշեցինք նշել: Ես խմեցի Ռուսատանի թիմի կենացը, քանի որ իրենք այնքան հզոր են, որ միշտ 2-րդ տեղն են գրավում՝ առջեւում թողնելով Հայաստանին:
Շատ հայեր էին եկել մեզ երկրպագելու, Ստամբուլում ապրող իմ հայ ընկերներն էլ էին այնտեղ: Բոլորս այնքան ուրախ էինք, դժվար է այդ ամենը նկարագրել:
Նախապես որոշել էի, որ այս մրցաշարից հետո պետք է գնամ Հորդանան հանգստանալու: Բայց ամեն ինչ կասեցրի, հետ տվեցի տոմսերն ու տղաների հետ եկա Երեւան: Սա մեծ հաղթանակ էր, դժվար է ասել, ինչ էի զգում: Դրանք մեր թիմի լավագույն տարիներն էին:

Незабываемая победа: Левон Аронян
Левон Аронян вместе со сборной Армении по шахматам завоевал множество золотых медалей. Первая доска нашей сборной многие годы находится в надежных руках и приносит Армении важные очки на командных соревнованиях.
Mediamax Sport в рубрике «Незабываемая победа» на этот раз побеседовал с Левоном Ароняном.
Побед в моей карьере было много. Но особе место занимает золотая медаль на Всемирной Олимпиаде 2012 года в Стамбуле.
Желание победить у нас было настолько велико, что невозможно передать словами. Такой радости я не испытывал никогда.
Вышло так, что у нас с российской командой было одинаковое количество очков. Каждая партия была важна. В том году у них была феноменально сильная сборная.
Партии с Германией сложились у нас очень тяжело. Габриел проиграл, Сергей сыграл вничью, Владимир победил. Я тоже победил, потому что мой соперник сыграл очень плохо. В тот день энергия бурлила во мне, я не мог спокойно думать. Я был настолько активен, что упустил хорошую позицию, но мне удалось вернуть ее и победить.
В предпоследнем туре получилось так, что Россия играла со слабой Аргентиной, а мы – с сильной Голландией. Честно, говоря, мы удивились, потому что так не должно было быть, но не растерялись. С легкостью победили Голландию со счетом 3:1 и подошли к финальной встрече.
В последнем туре обыграли Венгрию. Сергей победил, а я и Габриел сыграли вничью. Владимир еще играл с Полгаром. У него была хорошая позиция, но он пожертвовал фигуру, и создалось опасное положение. Мы удивились, и, возможно, Полгар испугалась такой позиции и не стала обмениваться фигурами. В результате – ничья. Мы победили и ждали, как закончатся партии россиян. Была непонятная ситуация, мы делали расчеты, но оставались еще сомнения, а что если…
Через некоторое время мы вздохнули с легкостью, потому что стали чемпионами Олимпиады. Потом мы решили отметить. Я выпил за сборную России, потому что они были настолько сильны, что заняли второе место, пропустив вперед только Армению.
Многие армяне пришли болеть за нас. Мои армянские друзья, живущие в Стумбуле, тоже были там. Мы все так радовались, что сложно описать.
Я заранее решил, что после этого турнира поеду и Иорданию отдыхать. Но я все отменил, вернул билеты, и вместе с ребятами поехал в Ереван. Это была большая победа, сложно сказать, что я испытывал в тот момент. Это были лучшие годы нашей команды.