Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականն Օլիմպիական խաղերում նվաճեց մեկ ոսկե եւ մեկ արծաթե մեդալ: Օլիմպիական չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանն ու նրա անձնական մարզիչ Գեւորգ Ալեքսանյանն այսօր Երեւանում ամփոփել են Ռիո-2016-ը:
Օլիմպիական չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյան. Ես հպարտ եմ, որ Հայաստանի 14-րդ չեմպիոնն եմ ու 20 տարի անց մեդալ եմ նվաճել իմ երկրի համար: Երբ փողոցում շնորհավորում են, զգում եմ, որ մարդիկ ինչքան են ուրախացել իմ հաջողությամբ: Այդ փաստն իմ ամենամեծ հաղթանակն եմ համարում: Սա դեռ սկիզբն է, ես ձգտելու եմ ավելացնել մեդալներիս քանակը, ինչպես Եվրոպայի ու Աշխարհի առաջնություններից, այնպես էլ Օլիմպիական խաղերից:
Ռիոյում պարգեւատրման արարողության ժամանակ ես հագել էի Ռոբերտ Աբաջյանի նկարով շապիկ, ողջ աշխարհին էի ուզում ցույց տալ մեր հերոսին: Օդանավակայանում, երբ անցնում էի մեզ դիմավորողների շարքերով, մի մարդ ինձ համբուրեց ու ասաց, որ Ռոբերտի հայրն է: Այդ պահին շատ հուզվեցի, այնքան մարդ էր հավաքվել, որ չկարողացա զրուցել, բայց անպայման մոտիկից կծանոթանամ նրա հետ:
Մարզիչ Գեւորգ Ալեքսանյան. Ողջ ազգից շնորհակալ ենք մեր ուրախությունը կիսելու, մեր կողքին լինելու ու ջերմ վերաբերմունքի համար: Արթուրը երկար տարիներ պատրաստվել է այս ոսկե մեդալին: Լոնդոնի խաղերում նա երիտասարդ էր ու բավարարվեց միայն բրոնզե պարգեւով: Այս չորս տարիների ընթացքում հսկայական աշխատանք է կատարվել, թիմում զգում էինք, որ Արթուրը պատրաստ է ու կարող է Օլիմպիական չեմպիոն դառնալ: Նա շատ վստահ անցավ ողջ Օլիմպիադան, առանց հնարավորություն տալու հաղթեց բոլոր մրցակիցներին ու վերջապես հասավ իր նպատակին:
Նրանք խոսել են նաեւ Գյումրիի մարզադպրոցի պայմանների մասին, որտեղ մարզվում է Արթուր Ալեքսանյանը: Անմխիթար պայմանները, բնականաբար, չեն գոհացնում ոչ մեկի, սակայն այլ ընտրություն չունեն:
Գեւորգ Ալեքսանյան. Ես մարզադպրոցի տնօրենն եմ եւ 2008 թվականից դիմել եմ պատասխանատու անձանց ու պատասխան եմ ստացել, որ գումար լինելու դեպքում դպրոցը կվերանորոգվի: 2014 թվականին Արթուրը դարձավ Աշխարհի չեմպիոն, այդ ժամանակ խոսվեց, որ միգուցե ինչ-որ բան կփոխվի: Նույնը եղավ նաեւ 2015-ին, երբ կրկին ԱԱ-ի ոսկե մեդալակիր դարձավ: Հիմա 2016-ն է, ու Արթուրն Օլիմպիական չեմպիոն է, տեսնենք մի բան կփոխվի, թե ոչ: Ես համոզված եմ, որ դպրոցում ինչքան պայմանները լավը լինեն, այնքան ավելի շատ արդյունքներ կլինեն: Այնտեղ միայն Արթուրը չի մարզվում, շատ տաղանդավոր երեխաներ ունենք:

Артур Алексанян: Я познакомлюсь с отцом погибшего Роберта Абаджяна
Сборная Армении по греко-римской борьбе завоевала на Олимпийских играх одну золотую медаль. Олимпийский чемпион Артур Алексанян и его тренер Геворк Алексанян сегодня в Ереване подвели итоги РИО-2016.
Олимпийский чемпион Артур Алексанян:  Я горжусь тем, что стал 14-м чемпионом Армении и после 20-летней паузы  завоевал медаль для своей страны. Когда меня поздравляют на улице, я чувствую, как люди радуются моему успеху. Я считаю это своей самой большой победой. Но это еще начало, я буду стараться увеличить количество медалей, как с чемпионатов мира и Европы, так и с Олимпийских игр.
На церемонии награждения в Рио я надел футболку с портретом Роберта Абаджяна. Я хотел показать нашего героя всему миру. В аэропорту, когда я проходил между встречающими нас, кто-то поцеловал меня и сказал, что он – отец Роберта. Это было очень трогательно. Было очень много людей, и нам не удалось поговорить. Но я обязательно ближе познакомлюсь с ним.
Тренер Геворк Алексанян: Мы благодарны всему народу за то, что разделили нашу радость, что были рядом, и за теплое отношение. Артур долгие годы шел к этой золотой медали. На лондонских играх он был молод и ограничился только бронзой. За эти четыре года он проделал огромную работу. Команда чувствовала, что Артур готов и может стать Олимпийским чемпионом. Он очень уверенно прошел всю Олимпиаду, победил всех соперников, не оставив им и шанса, и наконец, добился своей цели.
На пресс-конференции обсуждался также вопрос условий спортшколы Гюмри, где тренируется Артур Алексанян. Тяжелые условия, естественно, не могут удовлетворить никого, но выбора нет.
Геворк Алексанян: Я директор спортивной школы, и с 2008 года я обращался к ответственным лицам и получал ответ, что в школе сделают ремонт, как только будут средства. В 2014 году Артур стал чемпионом мира, и тогда говорили, что, наверно, что-то изменится. То же в 2015 году, когда он снова получил золото на ЧМ. Сейчас 2016 год, Артур – олимпийский чемпион. Посмотрим, изменится что-нибудь или нет. Я уверен, что, чем лучше будут условия в школе, тем больше будет результатов. Там тренируется не только Артур – у нас много талантливых детей.