Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականն Օլիմպիական խաղերում նվաճեց մեկ ոսկե եւ մեկ արծաթե մեդալ: Օլիմպիական չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանն ու նրա անձնական մարզիչ Գեւորգ Ալեքսանյանն այսօր Երեւանում ամփոփել են Ռիո-2016-ը:
Օլիմպիական չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյան. Ես հպարտ եմ, որ Հայաստանի 14-րդ չեմպիոնն եմ ու 20 տարի անց մեդալ եմ նվաճել իմ երկրի համար: Երբ փողոցում շնորհավորում են, զգում եմ, որ մարդիկ ինչքան են ուրախացել իմ հաջողությամբ: Այդ փաստն իմ ամենամեծ հաղթանակն եմ համարում: Սա դեռ սկիզբն է, ես ձգտելու եմ ավելացնել մեդալներիս քանակը, ինչպես Եվրոպայի ու Աշխարհի առաջնություններից, այնպես էլ Օլիմպիական խաղերից:
Ռիոյում պարգեւատրման արարողության ժամանակ ես հագել էի Ռոբերտ Աբաջյանի նկարով շապիկ, ողջ աշխարհին էի ուզում ցույց տալ մեր հերոսին: Օդանավակայանում, երբ անցնում էի մեզ դիմավորողների շարքերով, մի մարդ ինձ համբուրեց ու ասաց, որ Ռոբերտի հայրն է: Այդ պահին շատ հուզվեցի, այնքան մարդ էր հավաքվել, որ չկարողացա զրուցել, բայց անպայման մոտիկից կծանոթանամ նրա հետ:
Մարզիչ Գեւորգ Ալեքսանյան. Ողջ ազգից շնորհակալ ենք մեր ուրախությունը կիսելու, մեր կողքին լինելու ու ջերմ վերաբերմունքի համար: Արթուրը երկար տարիներ պատրաստվել է այս ոսկե մեդալին: Լոնդոնի խաղերում նա երիտասարդ էր ու բավարարվեց միայն բրոնզե պարգեւով: Այս չորս տարիների ընթացքում հսկայական աշխատանք է կատարվել, թիմում զգում էինք, որ Արթուրը պատրաստ է ու կարող է Օլիմպիական չեմպիոն դառնալ: Նա շատ վստահ անցավ ողջ Օլիմպիադան, առանց հնարավորություն տալու հաղթեց բոլոր մրցակիցներին ու վերջապես հասավ իր նպատակին:
Նրանք խոսել են նաեւ Գյումրիի մարզադպրոցի պայմանների մասին, որտեղ մարզվում է Արթուր Ալեքսանյանը: Անմխիթար պայմանները, բնականաբար, չեն գոհացնում ոչ մեկի, սակայն այլ ընտրություն չունեն:
Գեւորգ Ալեքսանյան. Ես մարզադպրոցի տնօրենն եմ եւ 2008 թվականից դիմել եմ պատասխանատու անձանց ու պատասխան եմ ստացել, որ գումար լինելու դեպքում դպրոցը կվերանորոգվի: 2014 թվականին Արթուրը դարձավ Աշխարհի չեմպիոն, այդ ժամանակ խոսվեց, որ միգուցե ինչ-որ բան կփոխվի: Նույնը եղավ նաեւ 2015-ին, երբ կրկին ԱԱ-ի ոսկե մեդալակիր դարձավ: Հիմա 2016-ն է, ու Արթուրն Օլիմպիական չեմպիոն է, տեսնենք մի բան կփոխվի, թե ոչ: Ես համոզված եմ, որ դպրոցում ինչքան պայմանները լավը լինեն, այնքան ավելի շատ արդյունքներ կլինեն: Այնտեղ միայն Արթուրը չի մարզվում, շատ տաղանդավոր երեխաներ ունենք:

Artur Aleksanyan: I will definitely get to know Robert Abajyan’s father better
Armenian Greco-Roman style team won one gold and one silver medal at the Olympic Games. Olympic champion Artur Aleksanyan and his personal coach Gevorg Aleksanyan summarized today in Yerevan the results of Rio-2016.
Olympic champion Artur Aleksanyan: I am proud to be Armenia’s 14th champion, proud to have won the gold for our country after a 20-year interval. When people congratulate me in the streets, I feel how happy they are for my success. I consider this my greatest victory. This is just the beginning, and I will strive to win more medals in European, World championships and Olympic Games.
I wore t-shirt with Robert Abajyan’s photo at the award ceremony in Rio. I wanted the whole world to see our hero. While I was passing the people who greeted us at Zvartnots Airport, a man kissed me and said he was Robert’s father. That moment made me very emotional. There were so many people there that I didn’t manage to speak with him, but I will definitely get to know him better.
Coach Gevorg Aleksanyan: We are grateful to Armenian nation for sharing our happiness, standing by us and treating us with such warmth. Artur has been working for this gold medal for many years. He was still young at London Olympics and was satisfied with bronze. We worked hard for four years, and the whole team felt that Artur was ready to become an Olympic champion. He performed with confidence throughout the Olympics, defeated all the competitors and finally achieved his goal.
They also talked about the conditions at Gyumri Sport School, where Artur Aleksanyan trains. Naturally, no one is happy with terrible conditions, but they don’t really have another option.
Gevorg Aleksanyan: I am the head of the school. I have been applying to responsible persons since 2008, and I received the answer that the school will be renovated once there is funding. Artur became World champion in 2014, and talks started that something might change. The same took place in 2015, when Artur won World championship again. It’s 2016 now, Artur is an Olympic champion, and we’re waiting to see what will change. I am sure that the better conditions the school provides, the better results the athletes will have. Artur isn’t the only athlete training there, we have many talented children.