Երեւանում մեկնարկել է Ալբերտ Գրիգորյանի անվան միջազգային մրցաշարը
Այսօր ընթանում են ճկասուսերի մրցումները, որին մասնակցում են 28 տղա ու 22 աղջիկ Հայաստանից, Վրաստանից, ԱՄՆ-ից, Իրանից եւ Ռուսաստանից:
Բացման արարողության ժամանակ ներկա են եղել Եվրոպայի սուսերամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Ֆրենտիշեկ Յանդան, Հայաստանի սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Գաբրիել Ղազարյանը, Հայաստանի սուսերամարտի նախագահ Արմեն Գրիգորյանը:
«Շատ ուրախ եմ, որ այս մրցաշարն արդեն ավանդական է դարձել: Այստեղ հավաքվել են երիտասարդ սուսերամարտիկներ, ովքեր ապագայում դառնալու են մրցունակ մարզիկներ»,- բացման ժամանակ ասել է Յանդան:
Գաբրիել Ղազարյանն էլ ողջունել է բոլոր ներկաներին, հաջողություն մաղթել նրանց ու նշել, որ նախարարության ու ֆեդերացիայի համատեղ ջանքերով փորձում են սուսերամարտը զարգացնել մեր երկրում:
«Ալբերտ Գրիգորյանը շատ հայտնի մարզիկ էր, մարդ, որը կարողացավ բարձր մակարդակի հասցնել սուսերամարտն ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ նախկին ԽՍՀՄ-ի մի շարք երկրներում: Անչափ հաճելի է, որ նրա անունով մրցաշարը դարձել է ավանդական»,- ընդգծել է Արմեն Գրիգորյանը:

В Ереване стартовал международный турнир им. Альберта Григоряна
Сегодня проходят соревнования в виде рапира, в которых участвуют 28 юношей и 22 девушек из Армении, Грузии, США, Ирана и России.
На церемонии открытия присутствовали глава Европейской федерации фехтования Франтишек Янда, министр спорта и по делам молодежи Армении Габриел Казарян, глава Федерации фехтования Армении Армен Григорян.
«Я очень рад, что этот турнир уже стал традиционным. Здесь собрались молодые фехтовальщики, которые в будущем станут сильными спортсменами», - сказал Франтишек Янда.
Габриел Казарян приветствовал присутствующих, пожелал им удачи и отметил, что федерация и министерство общими усилиями стараются развить этот вид спорта в Армении.
«Альберт Григорян был очень известным спортсменом, который поднял фехтование на высокий уровень, как в Армении, так и во многих странах бывшего СССР. Очень приятно, что турнир его имени стал традиционным», - подчеркнул Армен Григорян.