Մեկ կադրում. Տիգրան Պետրոսյանը՝ Մարտիրոս Սարյանի կտավում
1963 թվականին Տիգրան Պետրոսյանը Մոսկվայում անցկացված Աշխարհի չեմպիոնական թագի համար պայքարում 12,5:9,5 հաշվով հաղթեց Միխայիլ Բոտվիննիկին ու առաջին անգամ հռչակվեց Աշխարհի չեմպիոն: Ցնծությունն ու ոգեւորությունն այդ օրերին Հայաստանում անհավանական էին:
Mediamax Sport-ի «Մեկ Կադրում» շարքում ներկայացնում ենք Պետրոսյանի հաղթական վերադարձից հետո նրա ու Մարտիրոս Սարյանի հանդիպման լուսանկարը:
Պատմում է Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանի գլխավոր ֆոնդապահ ու մեծ նկարչի թոռնուհի Սոֆյա Սարյանը:
Լուսանկարն արվել է Սարյանի արվեստանոցում 1963 թվականին: Այդ տարի Պետրոսյանը կարեւոր մրցամարտի պետք է մասնակցեր ու Սարյանն անպայման ուզում էր, որ նա հաղթանակ գրանցի: Պետրոսյանին քաջալերելու համար մինչ մեկնելը նշխար էր ուղարկել նրան հետեւյալ գրությամբ՝ «Հացն ու գինին, տեր կենդանին»:
Տիգրան Պետրոսյանին հաջողվեց մեծ նվաճման հասնել, ու երբ նա վերադարձավ Մոսկվայից, Սարյանը հյուրընկալեց Աշխարհի չեմպիոնին ու նկարեց:
Լուսանկարում աշխատանքային պրոցեսն է, կադրում է հայտնվել նաեւ թանգարանի ներկայիս տնօրեն, Սարյանի թոռնուհի Ռուզան Սարյանը:
Լուսանկարը` «Տիգրան Պետրոսյան» գրքից
Իսկ սա արդեն պատրաստի կտավն է: Վարպետը հիանալի հնարք է կիրառել. Պետրոսյանի հոնքերը հիշեցնում են մեծ ու փոքր Մասիսները, որոնք պատկերված են վերին աջ անկյունում:

In One Shot: Tigran Petrosyan in Martiros Sarian’s canvas
In 1963 Tigran Petrosyan became world champion for the first time after winning 12.5:9.5 the competition with Mikhail Botvinnik. The joy and enthusiasm in Armenia back those days was unbelievable.
This edition of Mediamax Sport’s In One Shot series is dedicated to the picture of Martiros Sarian and Tigran Petrosyan, taken after the latter’s victorious return.
Sophie Sarian, Chief Curator of Martiros Sarian House-Museum and granddaughter of the artists, told us the story.
The picture was taken at Sarian’s workshop in 1963. Petrosyan was supposed to participate in an important tournament that year and Sarian wanted him to win, so he sent a piece of consecrated bread to encourage Petrosyan.
Tigran Petrosyan was able to achieve a great success, and when he returned from Moscow, Sarian received the world champion and painted a portrait of him.
This photo illustrates his working process. His granddaughter, current Director of the museum Rusan Sarian is also in the picture.
Photo: From the book "Tigran Petrosyan"
This is the ready-made canvas. The master applied a great trick: Petrosyan’s eyebrows resemble Mount Ararat (Sis and Masis), which are pictured at the upper right corner.