Մեկ կադրում. Տիգրան Պետրոսյանը՝ Մարտիրոս Սարյանի կտավում
1963 թվականին Տիգրան Պետրոսյանը Մոսկվայում անցկացված Աշխարհի չեմպիոնական թագի համար պայքարում 12,5:9,5 հաշվով հաղթեց Միխայիլ Բոտվիննիկին ու առաջին անգամ հռչակվեց Աշխարհի չեմպիոն: Ցնծությունն ու ոգեւորությունն այդ օրերին Հայաստանում անհավանական էին:
Mediamax Sport-ի «Մեկ Կադրում» շարքում ներկայացնում ենք Պետրոսյանի հաղթական վերադարձից հետո նրա ու Մարտիրոս Սարյանի հանդիպման լուսանկարը:
Պատմում է Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանի գլխավոր ֆոնդապահ ու մեծ նկարչի թոռնուհի Սոֆյա Սարյանը:
Լուսանկարն արվել է Սարյանի արվեստանոցում 1963 թվականին: Այդ տարի Պետրոսյանը կարեւոր մրցամարտի պետք է մասնակցեր ու Սարյանն անպայման ուզում էր, որ նա հաղթանակ գրանցի: Պետրոսյանին քաջալերելու համար մինչ մեկնելը նշխար էր ուղարկել նրան հետեւյալ գրությամբ՝ «Հացն ու գինին, տեր կենդանին»:
Տիգրան Պետրոսյանին հաջողվեց մեծ նվաճման հասնել, ու երբ նա վերադարձավ Մոսկվայից, Սարյանը հյուրընկալեց Աշխարհի չեմպիոնին ու նկարեց:
Լուսանկարում աշխատանքային պրոցեսն է, կադրում է հայտնվել նաեւ թանգարանի ներկայիս տնօրեն, Սարյանի թոռնուհի Ռուզան Սարյանը:
Լուսանկարը` «Տիգրան Պետրոսյան» գրքից
Իսկ սա արդեն պատրաստի կտավն է: Վարպետը հիանալի հնարք է կիրառել. Պետրոսյանի հոնքերը հիշեցնում են մեծ ու փոքր Մասիսները, որոնք պատկերված են վերին աջ անկյունում:

В одном кадре: Тигран Петросян на полотне Мартироса Сарьяна
В 1963 году в борьбе за чемпионскую корону мира в Москве Тигран Петросян со счетом 12,5:9,5 одержал победу над Михаилом Ботвинником и впервые был признан чемпионом мира. Воодушевление и радость в эти дни были невероятными.
В рубрике Mediamax Sport «В одном кадре» мы представляем фотографию с его встречи с Мартиросом Сарьяном после победного возвращения Петросяна.
Рассказывает главный куратор фонда дома-музея и внучка великого художника Софья Сарьян.
Фотография была сделана в мастерской Сарьяна, в 1963 году. В этом году Петросян должен был принять участие в важном турнире и Сарьян непременно хотел, чтобы шахматист победил. Для того, чтобы поддержать Петросяна перед отъездом он отправил ему просвиру.
Тиграну Петросяну удалось достичь большого успеха, и когда он вернулся из Москвы, Сарьян принял чемпиона мира и нарисовал.
На фотографии запечатлен рабочий процесс, в кадр попала также директор музея Сарьяна, внучка художника Рузан Сарьян.
Фото: Из книги «Тигран Петросян»
А это уже готовое полотно. Мастер применил прекрасную задумку: брови Петросяна напоминают Малый и Большой Масис, которые изображены в верхнем правом углу.