Մեկ կադրում. Պելեի ու Ալիի հանդիպումը ֆուտբոլի Արքայի հրաժեշտի խաղին
Ֆուտբոլի Արքա Պելեի հրաժեշտի խաղին ներկա են եղել ամենահայտնի մարդիկ: Հազարավոր երկրպագուներ ականատես են եղել գեղեցիկ ֆուտբոլային ներկայացման, իսկ ԱՄՆ-ի մի շարք հեռուստաընկերություններ ուղիղ եթերով հեռարձակել են այն:
Mediamax Sport«Մեկ կադրում» շարքում այս անգամ պատմում ենք մի պատմական նկարի մասին, որն արվել է այդ օրը:
Պելեի հրաժեշտի խաղը կայացել է 1977 թվականի հոկտեմբերի 1-ին: Նյու Ջերսիի «Giants Stadium»-ում այդ օրը մրցել են նրա երկու թիմերը՝ «Նյու Յորք Կոսմոսն» ու «Սանթոսը»: Պելեն առաջին խաղակեսն անցկացրել է ամերիկյան, երկրորդը՝ բրազիլական թիմի կազմում: Առաջին կեսում նա գրավել է «Սանթոսի» դարպասը՝ դառնալով պրոֆեսիոնալ կարիերայում իր վերջին գոլի հեղինակը:
77 հազար հանդիսականների մեջ են եղել Պելեի ընտանիքը, ԱՄՆ-ի նախագահ Ջիմի Քարթերը, Բոբի Մուրը, Միք Ջագերը, Էլթոն Ջոնը, Ռոբերտ Ռեդֆորդը եւ, իհարկե, բռնցքամարտի լեգենդ Մուհամեդ Ալին:
Այդ պահին Պելեն ու Ալին ամենաճանաչված մարզիկներն էին: Ներկաները նշել են, որ երկրպագուները ձեռքով էին անում Ալիին, համբույրներ ուղարկում: Ալին, սակայն, երեխայի պես նայում էր դեպի Պելեն:
Հանդիպումից հետո Պելեն դաշտում հանդիպել է Ալիին, որի ժամանակ է արվել է այս պատմական սեւ ու սպիտակ լուսանկարը:
Տարիներ անց Պելեն խոստովանել է. «Ալին իմ ընկերն էր, իդեալը, հերոսը: Մենք շատ անմոռանալի օրեր ենք անցկացրել միասին ու միշտ լավ հարաբերություններ ունեցել: Նա շատ ուրախ ու կատակասեր մարդ էր: Միշտ հոգուս հետ խաղում էր, թե ինձնից ավելի հայտնի է: UNICEF-ի հետ համատեղ մենք աշխատում էինք երեխաների հետ: Մի անգամ Ալին ինձ ասաց, որ ֆուտբոլը բռնցքամարտից գեղեցիկ է, ապա ավելացրեց. «սակայն ես էլ քեզնից եմ գեղեցիկ»:

In One Shot: Pele and Ali’s meeting at Football King’s farewell game
Pele’s farewell game was attended by the most famous people in the world. Thousands of fans were present during the glorious match, performed by the King of Football, while a number of American TV stations broadcasted it live.
This edition of Mediamax Sport’s In One Shot series is dedicated to the historic picture, which was taken on that day.
Pele’s last game took place on October 1 of 1977. The Giants Stadium of New Jersey hosted his two teams: New York Cosmos and Santos. The King of Football played the first half in the composition of the American team and the second one with the Brazilian team. He scored his last goal in professional career in favor of New York Cosmos.
77 thousands of viewers included Pele’s family, U.S. President Jimmy Carter, Bobby Moore, Mick Jagger, Elton John, Robert Redford and, of course, boxing legend Muhammad Ali.
Pele and Ali were the most renowned athletes at the time. People noted that fans were welcoming Ali and sending kisses, but he was focused on Pele like an excited child.
After the match Pele met Ali on the field, when this historic black and white picture was taken.
Years later Pele told: “Ali was my friend, my ideal and hero. We spent a lot of unforgettable days together and were always in great relations. He was a very joyful person who liked jokes. He used to tease me, telling that he was more famous than me. In cooperation with UNICEF, we worked with children as well. Once Ali said that football is more beautiful than boxing and then added: “I am more handsome than you.”