Մեկ կադրում. Պելեի ու Ալիի հանդիպումը ֆուտբոլի Արքայի հրաժեշտի խաղին
Ֆուտբոլի Արքա Պելեի հրաժեշտի խաղին ներկա են եղել ամենահայտնի մարդիկ: Հազարավոր երկրպագուներ ականատես են եղել գեղեցիկ ֆուտբոլային ներկայացման, իսկ ԱՄՆ-ի մի շարք հեռուստաընկերություններ ուղիղ եթերով հեռարձակել են այն:
Mediamax Sport«Մեկ կադրում» շարքում այս անգամ պատմում ենք մի պատմական նկարի մասին, որն արվել է այդ օրը:
Պելեի հրաժեշտի խաղը կայացել է 1977 թվականի հոկտեմբերի 1-ին: Նյու Ջերսիի «Giants Stadium»-ում այդ օրը մրցել են նրա երկու թիմերը՝ «Նյու Յորք Կոսմոսն» ու «Սանթոսը»: Պելեն առաջին խաղակեսն անցկացրել է ամերիկյան, երկրորդը՝ բրազիլական թիմի կազմում: Առաջին կեսում նա գրավել է «Սանթոսի» դարպասը՝ դառնալով պրոֆեսիոնալ կարիերայում իր վերջին գոլի հեղինակը:
77 հազար հանդիսականների մեջ են եղել Պելեի ընտանիքը, ԱՄՆ-ի նախագահ Ջիմի Քարթերը, Բոբի Մուրը, Միք Ջագերը, Էլթոն Ջոնը, Ռոբերտ Ռեդֆորդը եւ, իհարկե, բռնցքամարտի լեգենդ Մուհամեդ Ալին:
Այդ պահին Պելեն ու Ալին ամենաճանաչված մարզիկներն էին: Ներկաները նշել են, որ երկրպագուները ձեռքով էին անում Ալիին, համբույրներ ուղարկում: Ալին, սակայն, երեխայի պես նայում էր դեպի Պելեն:
Հանդիպումից հետո Պելեն դաշտում հանդիպել է Ալիին, որի ժամանակ է արվել է այս պատմական սեւ ու սպիտակ լուսանկարը:
Տարիներ անց Պելեն խոստովանել է. «Ալին իմ ընկերն էր, իդեալը, հերոսը: Մենք շատ անմոռանալի օրեր ենք անցկացրել միասին ու միշտ լավ հարաբերություններ ունեցել: Նա շատ ուրախ ու կատակասեր մարդ էր: Միշտ հոգուս հետ խաղում էր, թե ինձնից ավելի հայտնի է: UNICEF-ի հետ համատեղ մենք աշխատում էինք երեխաների հետ: Մի անգամ Ալին ինձ ասաց, որ ֆուտբոլը բռնցքամարտից գեղեցիկ է, ապա ավելացրեց. «սակայն ես էլ քեզնից եմ գեղեցիկ»:

На прощальном матче Kороля футбола Пете присутствовали многие знаменитости. Тысячи поклонников стали очевидцами красивого футбольного спектакля, а ряд телеканалов США транслировал матч в прямом эфире.
На этот раз в рубрике Mediamax Sport «В одном кадре» мы расскажем об одной исторической фотографии, которая была сделана в этот день.
Прощальный матч Пеле состоялся 1 октября 1977 года. В этот день на «Giants Stadium» Нью-Джерси сыграли команды «Нью-Йорк Космос» и «Сантос». Пеле провел первый тайм в составе американского клуба, а второй – в составе бразильского. В первом тайме он забил в ворота «Сантоса», став автором последнего гола в своей профессиональной карьере.
Среди 77 тысяч зрителей была семья Пеле, президент США Джими Картер, Боби Мур, Мик Джаггер, Элтон Джон, Роберт Редфорд и, конечно, легенда бокса Мохаммед Али.
На тот момент Пеле и Али были самыми знаменитыми спортсменами. Присутствующие отмечали, что болельщики махали рукой Али, посылали воздушные поцелуи. Али, однако, как ребенок смотрел на Пеле.
После матча Пеле встретился с Али на поле. Во время этой встречи был сделан этот исторический черно-белый кадр.
Спустя годы Пеле признался: «Али был моим другом, идеалом и героем. Вместе мы провели много незабываемых дней, и у нас всегда были хорошие отношения. Он был очень веселым и шутливым человеком. Все время подтрунивал надо мной и говорил, что боле знаминит, чем я. Совместно с UNICEF мы работали с детьми. Однажды Али сказал мне, что футбол красивее бокса, а затем добавил «но я красивее тебя».