Մեկ կադրում. Մխիթարյանի գեղեցիկ գոլը Բուֆֆոնի դարպասին
Այսօր Հենրիխ Մխիթարյանը ֆուտբոլային հրաշքներ է գործում ու անհավանական պատմություն կերտում Անգլիայում: Մինչդեռ մեր հավաքականում էլ նա փայլել է իր գեղեցիկ գոլերով ու աչքի ընկել մի շարք կարեւոր հանդիպումներում:
Mediamax Sport«Մեկ կադրում» շարքում այսօր պատմելու ենք ԱԱ-2014-ի ընտրական մրցաշարի Հայաստան-Իտալիա խաղում Մխիթարյանի խփած գնդակի մասին:
2012 թվականի հոկտեմբերի 12-ին «Հրազդան» մարզադաշտում Հայաստանի ընտրանին հյուրընկալեց Իտալիային: Աստղային կազմով՝ Ջանլուիջի Բուֆֆոն, Անդրեա Պիրլո, Սեբաստիան Ջովինկո, Դանիելե դե Ռոսսի, Լեոնարդո Բոնուչի, Երեւան ժամանած իտալացիների հետ խաղի նկատմամբ հետաքրքրությունը մեր երկրում շատ մեծ էր: Հանդիպումն անգամ որոշվեց անցկացնել «Հրազդանում»՝ ավելի շատ երկրպագուներ տեղավորելու համար:
Արդեն 11-րդ րոպեին հյուրերը հաշվի մեջ առաջ անցան, Պիրլոն անվրեպ իրացրեց 11-մետրանոցը: Սակայն առաջին խաղակեսում Վարդան Մինասյանի սաներին հաջողվեց հավասարեցնել հաշիվը:
27-րդ րոպեին դաշտի կենտրոնում Մխիթարյանը գնդակ ստացավ, կարողացավ շրջանցել մրցակցի մի քանի պաշտպանների ու գեղեցիկ հարվածով գրավել Բուֆֆոնի պաշտպանած դարպասը:
Երկրպագուներին անհավանական րոպեներ պարգեւած Մխիթարյանն ինքն էլ ցնծում էր գոլից հետո:
«Ինձ հիանալի էի զգում այդ գոլից հետո: Մեծ ուրախություն է նման գնդակ խփելը: Ափսոսում եմ միայն, որ այն բավական չեղավ մեր երկրագուներին վերջնական հաղթանակ նվիրելու համար: Այդ խաղում պարտվեցինք, բայց արժանի դիմադրություն ցույց տվեցինք ու անգամ կարող էինք հաղթել, եթե օգտագործեինք մեր գոլային պահերը»,- նշել է ֆուտբոլիստը:

В одном кадре: Красивый гол Мхитаряна в ворота Буффона
Сегодня Генрих Мхитарян творит футбольные чудеса в Англии. Однако и в составе сборной он блистал красивыми голами и отличался в ряде важнейших матчей.
В рубрике Mediamax Sport «В одном кадре» сегодня расскажем о голе Мхитаряна, забитом в матче Армения-Италия в рамках отборочного тура ЧМ-2014.
12 октября 2012 года на стадионе «Раздан» сборная Армении принимала команду Италии. В звездном составе Джанлуиджи Буффон, Андреа Пирло, Себастьян Джовинко, Даниэле де Росси, Леонардо Бонуччи. Интерес к прибывшим в Армению итальянцам был огромен. Даже было решено перенести встречи на стадион «Раздан», чтобы вместить больше зрителей.
Уже на 11-й минуте гости вышли вперед: Пирло метко реализовал пенальти. Однако в первом тайме подопечным Вардана Минасяна удалось сравнять счет.
На 27-й минуте Мхитарян получил мяч в центре поля, обошел нескольких защитников и красивым ударом завоевал ворота Буффона.
Подаривший болельщикам невероятные минуты, Мхитарян и сам был счастлив.
«Я был счастлив после этого гола. Забить такой мяч – большая радость. Жаль только, что его не хватило, чтобы подарить нашим болельщикам победу. В этом матче мы проиграли, но оказали достойное сопротивление и могли даже победить, если бы использовали все голевые моменты», - сказал футболист.