Արթուր Սողոմոնյան. «Փյունիկը» 3-5 տարվա ընթացքում կփորձի անցնել ԵԼ-ի խմբային փուլ
Երեկ հայտնի դարձավ հայկական ֆուտբոլային ամենամեծ գործարքներից մեկի մասին: Տարիներ շարունակ Երեւանի «Փյունիկի» սեփականատեր համարվող Ռուբեն Հայրապետյանը վաճառել է ակումբը: Հայաստանի 14-ակի չեմպիոնի ու 8-ակի գավաթակրի նոր սեփականատերն Արթուր Սողոմոնյանն է:
Mediamax Sport-ի հետ զրույցում նա պատմել է առաջիկայում ակումբում կատարվելիք փոփոխությունների ու մեծ նպատակների մասին:
-Պարոն Սողոմոնյան, երբվանի՞ց եք սկսել բանակցել ակումբի ձեռքբերման համար ու ինչո՞ւ եք որոշել այն գնել:
-Առաջարկը Ռուբեն Հայրապետյանից եմ ստացել: Բանակցությունները մարտից ենք սկսել, մի քանի անգամ հանդիպել ու քննարկել ենք այդ հարցը: Երկամսյա քննարկումներից հետո որոշել եմ այն գնել: Ես շատ մեծ ֆուտբոլային շրջապատ ունեմ Եվրոպայում, Ռուսաստանում ու Հայաստանում, նրանք էլ կմիանան ու կօգնեն ինձ: Հենրիխ Մխիթարյանն էլ է կարեւոր խորհուրդներ տվել կադրային քաղաքականության հետ կապված:  Նա ասել է, թե ինչ մասանագետների է կարելի հրավիրել աշխատանքի:
- Իսկ ի՞նչ փոփոխություններ կլինեն ակումբում, կշարունակե՞ք վարել նույն քաղաքականությունը:
- Մենք եղածի վրա ենք աշխատելու, ոչ թե փորձելու ենք ամեն ինչ քանդել ու նորից զրոյից սկսել: Սկզբնական շրջանում ֆուտբոլիստներ ձեռք չենք բերի: Ավելի լավ է դպրոցի սաներին աճելու ու զարգանալու հնարավորություն տալ: Մի քանի առաջատարներ դրսից ամեն դեպքում կհրավիրենք: Առաջիկայում  կուսումնասիրենք թիմի խաղն ու կորոշենք մեր հստակ անելիքները: Առաջնության վերջին տուրից հետո կհայտարարենք ակումբի ղեկավարության փոփոխման մասին:
Լուսանկարը` Football Federation of Armenia/Հակոբ Բերբերյան
-Կոնկրետ ի՞նչ նպատակներ եք դնելու ձեր թիմի առջեւ:
-Սկզբնական շրջանում շատ ենք ցանկանում Եվրոպայի Լիգայում մի 2 փուլ անցնել: Հետո կփորձենք կազմն ուժեղացնել, ամուր թիմ կազմել ու առաջին հերթին առաջնությունում ձգտել չեմպիոնության կամ 2-րդ մրցանակին: Իսկ մեր առաջնային նպատակը 3-5 տարում Եվրոպայի Լիգայի խմբային փուլ անցնելն է, Հայաստան հետաքրքիր խաղեր ու մրցակիցներ բերելը:
-Հայաստանում ֆուտբոլային բիզնեսն այդքան էլ զարգացած չէ, ռիսկային չէ՞ արդյոք այս ձեռքբերումը:
-Գիտենք, որ ներդրված գումարները հետ բերել չի ստացվելու: Բայց հույս ունեմ, որ իմ օրինակին արտերկրից այլ բիզնեսմեններ էլ կհետեւեն, ակտիվորեն կներգրավվեն այս գործում ու ներդրումներ կկատարեն: Պետք է ձգտենք, որ 2-3 տարի անց Բարձրագույն խմբի առաջնությանը գոնե 10 թիմեր մասնակցեն, դիտարժան պայքար ծավալվի, երկրպագուների շրջանում էլ հետաքրքությունը մեծանա: Ի վերջո ֆուտբոլում ամեն ինչ երկրպագուների համար է արվում, եթե նրանք չեն գալիս տրիբունաներ, ապա ամեն ինչ իզուր է:

Артур Согомонян: В течение 3-5 лет «Пюник» постарается попасть в групповой этап ЛЕ
Вчера было объявлено об одной из крупнейших футбольных сделок в армянском футболе. Многолетний владелец «Пюника» Рубен Айрапетян продал клуб. 14-икратный чемпион Армении и 8-икратный обладатель Кубка теперь принадлежит российскому предпринимателю Артуру Согомоняну.
В беседе с Mediamax Sport он рассказал о задуманных изменениях и больших планах на будущее.
- Г-н Согомонян, когда начались переговоры о продаже клуба и почему Вы решили купить его?
- Я получил предложение от Рубена Айрапетяна. Переговоры идут с марта. Мы несколько раз встречались и обсуждали этот вопрос. После двух месяцев переговоров я решил купить клуб. У меня большое футбольное окружение в Европе, России и Армении, и мои знакомые помогут мне. Генрих Мхитарян тоже дал мне несколько важных советов в плане кадровой политики. Он подсказал, каких специалистов можно пригласить.
- А какие изменения произойдут в клубе, Вы продолжите прежнюю политику?
- Мы будем работать над тем, что есть, и не будем пытаться все разрушить и начать с нуля. В первое время мы не будем покупать футболистов. Лучше дать возможность расти и развиваться воспитанникам школы. Несколько лидеров, в любом случае, мы пригласим из-за рубежа. Пока что будем изучать игру команды, определим наши действия. После последнего тура первенства объявим о смене руководства клуба.
Фото: Football Federation of Armenia
- Какие конкретные задачи будут стоять перед командой?
- Для начала мы очень хотим попасть во второй тур Лиги Европы. Потом постараемся усилить состав, сформировать сильную команду и, в первую очередь, будем стремиться к чемпионству или второму месту в чемпионате. А наша первостепенная цель – выйти в групповой этап Лиги Европы в ближайшие 3-5 лет, а также приводить в Армению интересные матчи и сильных соперников.
- Футбольный бизнес не очень развит в Армении, Вы не считаете свою покупку рискованной?
- Мы понимаем, что вернуть вложенные средства не получится. Но я надеюсь, что другие предприниматели из-за рубежа последуют моему примеру, будут активно участвовать в этом процессе и делать инвестиции. Нужно постараться, чтобы через 2-3 года в чемпионате высшей лиги участвовали хотя бы 10 команд, чтобы проходила зрелищная борьба, которая вызывала бы интерес болельщиков. В конце концов, в футболе все делается для болельщиков: если они не приходят на трибуны, значит, все напрасно.