Համլետ Մխիթարյան մարդն ու ֆուտբոլիստը. մաս II
«Արարատը» 1980-ականներին ուներ մարտունակ ու պայքարող կազմ: Ինչպես ցանկացած արարատցի, այս թվականների տղաներն էլ անում էին ամեն ինչ, որպեսզի ուրախացնեն բոլոր հայերին:
Համլետ Մխիթարյանը «Հրազդան» ստադիոնում
Համլետ Մխիթարյանը խաղընկերների հետ
Ալբերտ Սարգսյանը
Ալեքսանդր Պոդշիվալով
Լուսանկարը` Վիքիպեդիա
Բաբկեն Մելիքյանը
Սամվել Պողոսյան
Սուրեն Դովլաթյանը
Mediamax Sport-ը շարունակում է պատմել հայկական ֆուտբոլի ամենավառ աստղերից մեկի՝ Համլետ Մխիթարյանի մասին: Հատուկ նախագծի առաջին մասը կարդացեք այստեղ:
Նրա ֆուտբոլային որակները բացահայտելու գործում մեզ օգնել են թիմակից ընկերները՝ Բաբկեն Մելիքյանը, Ալբերտ Սարգսյանը, Սամվել Պողոսյանն ու Ալեքսանդր Պոդշիվալովը, մարզիչ Նիկոլայ Ղազարյանն ու ընկեր Սուրեն Դովլաթյանը:
«Արարատը» տարիներ շարունակ եղել ու մնում է հայ ֆուտբոլասերների ամենասիրելի ակումբը: Ժամանակին բոլորը մի մարդու նման գնացել են ոչ միայն «Հրազդան» կամ Հանրապետական ստադիոններ, այլեւ շրջել են ողջ Սովետական Միությունով, որպեսզի սատարեին իրենց թիմին նաեւ մրցակցի հարկի տակ:
«Արարատի» իսկական երկրպագու է եղել նաեւ Համլետ Մխիթարյանը: Նա միշտ եղել է իր սիրելի թիմի հետ ու տպավորվել է հատկապես 1973-ի ելույթներով: «Արարատի» մասին նա մի անգամ ասել է. «Ցանկացած ֆուտբոլիստ երազում է խաղալ «Արարատում, ու եթե բախտ է վիճակվել հանդես գալ այնտեղ, ապա պետք է տրվել ամբողջությամբ»:
Բաբկեն Մելիքյան. Պատահական չէ, որ 1984-ին Համլետը 18 գոլ խփեց
Բաբկեն Մելիքյանը հիշում է. «Ճիշտ է, չեմպիոն չդարձանք ու մեր լավագույն արդյունքը ԽՍՀՄ առաջնությունում 5-րդ տեղ գրավելն էր, բայց մենք շատ ուժեղ թիմ ունեինք: Շատ մեծ էր մրցակցությունը, բայց տաղանդավոր ֆուտբոլիստը չի կարող աչքի չընկնել, ու Համլետն էլ այդ տաղանդներից էր: Պատահական չէ, որ 1984-ին 18 գոլ խփեց ու ընդամենը մեկ գնդակ խանգարեց, որպեսզի ճանաչվի լավագույն ռմբարկու»:
Մելիքյանը նշել է, որ 1984 թվականի առաջնությունում ռմբարկուների ցուցակը վստահ գլխավորում էր Համլետ Մխիթարյանը, ինչին շատ էր օգնում Խորեն Հովհաննիսյանը: Մխիթարյան-Հովհաննիսյան զույգն էլ հատկապես այդ տարի շատ լավ էր համագործակցում:
Տեսագրությունը տրամադրվել է Մ. Թաշչյանի կողմից` հատուկ Sport.Mediamax.am կայքի համար
«ԽՍՀՄ առաջնությունում լավագույն 2-րդ ռմբարկուն էլ շատ մեծ նվաճում է: Համլետը միշտ թիմի մասին էր մտածում ու գոլերն էլ հաղթանակ ապահովելու համար էր խփում, ոչ թե որ լավագույնը ճանաչվելու համար: Վերջին խաղերում  Սերգեյ Անդրեեւը կասկածելի արդյունավետություն սկսեց ցուցաբերել՝ մեկ խաղում խփելով 3-4 գնդակ, ինչն էլ նրան օգնեց լավագույն ռմբարկուների պայքարում շրջանցել Համլետին»,- հիշում է Մելիքյանը:
Համլետ Մխիթարյանի ավագ խաղընկերը լավ է հիշում, թե ինչպես այդ ճարպիկ ու ակտիվ երիտասարդը համալրեց «Արարատի» գլխավոր թիմի կազմը:
«Մխիթարյանը երկու տարի փոքր էր ինձնից` ես արդեն գլխավոր թիմում էի, երբ նա միացավ մեզ: Մինչ այդ արդեն ճանաչում էին նրան երիտասարդական թիմից: Ֆուտբոլային շատ լավ հատկանիշներ ուներ, որոնց շնորհիվ էլ միանգամից ընդգրկվեց առաջնակարգ ֆուտբոլիստների ցանկում»,- նշում է Մելիքյանը:
Նիկոլայ Ղազարյան. Համլետի հետ ժամերով զրուցում էինք, նա ուզում էր ֆուտբոլի մասին իմանալ ամեն ինչ
1984 թվականին, երբ «Արարատի» գլխավոր մարզիչ նշանակվեց Նիկիտա Սիմոնյանը, որոշ ժամանակով նրա օգնականը դարձավ 1973 թվականի «Արարատի» լեգենդներից մեկը՝ Նիկոլայ Ղազարյանը:
«Համլետն անվիճելիորեն թիմի առաջատարներից էր, ես շատ էի հավանում նրա խաղը: Նա շատ համեստ, բայց համարձակ խաղացող էր ու դաշտում հիանալի էր կողմնորոշվում: Այդպիսի արագ ֆուտբոլիստները միշտ էլ մրցունակ են»,- հիշում է Ղազարյանը:
Համլետ Մխիթարյանը շատ էր խորհրդակցում Ղազարյանի հետ, փորձում էր ժամանակին իր սիրելի ֆուտբոլիստներից մեկից որքան հնարավոր է շատ բան իմանալ ֆուտբոլի մասին:
«Երբ Սպորտկոմիտեում ֆուտբոլի հրահանգիչ էի աշխատում, Համլետը հաճախ գալիս էր մոտս, ու մենք ժամերով զրուցում էինք: Նա ուզում էր իմանալ, թե ձախ եզրում ինչպես պետք է լավ ու արդյունավետ գործել: Միշտ շատ ուշադիր լսում էր, ու պատկերացրեք, որ խաղադաշտում կատարում էր այդ ամենը»,- շարունակում է վետերանը:
Այդ զրույցներից մեկի ժամանակ էլ Ղազարյանը խորհուրդ է տվել երիտասարդ ֆուտբոլիստին գնդակը կորցնելու ժամանակ չնահանջել ու հետապնդել մրցակցին.
«Համլետը պայթունավտանգ խաղացող էր ու չափազանց արագ, նա պետք է ուժերը խնայեր  ու ավելի ակտիվանար գրոհների ժամանակ: Նա համաձայնեց ինձ հետ ու սկսեց այդպես գործել: Երկրպագուները գիտեին, որ եթե Համլետը խաղում է, ապա մի բան անելու է՝ կամ 11-մետրանոց կվաստակի, կամ գոլային փոխանցում կկատարի, կամ էլ հենց ինքը գոլ կխփի: Այդպիսի ֆուտբոլիստ էր նա»,- հիշում է Նիկոլայ Ղազարյանը:
Ալբերտ Սարգսյան. Հրաշալի ֆուտբոլիստ ու մարդ էր Համոն, ափսոս…
Ալբերտ Սարգսյանը Համլետ Մխիթարյանին ճանաչում էր 12-13 տարեկան հասակից, երբ դեռ բակային ֆուտբոլ էին խաղում: Այդ տարիքից սկսած նրանք ընկերներ էին, հանդես էին գալիս պատանեկան, ապա երիտասարդական թիմերում:
«Մենք միասին շատ երկար, ուրախ ու հետաքրքիր ճանապարհ ենք անցել: Միասին սովորել ենք ֆուտբոլային դպրոցում: Պատանեկան ու երիտասարդական թիմերից հետո դարձանք մեր սիրելի «Արարատի» հիմնական կազմի խաղացողներ: Հրաշալի ֆուտբոլիստ ու մարդ էր Համոն, ափսոս…»,- հիշում է Սարգսյանը:
«Արարատի» նախկին ֆուտբոլիստը հիշեց, որ Մխիթարյանը շատ լավ դրիբլինգ ուներ, կարողանում էր տեղից շատ արագ «պոկվել» ու հետ թողնել մրցակցի պաշտպաններին:
«Ես կարողանում էի երկար փոխանցումներ կատարել: Համոյի հետ պայմանավորվում էինք, որ խաղի ժամանակ ես նրան այսինչ դիրքից այսպիսի փոխանցում կանեմ: Հենց ազատ տարածություն էր բացվում, ես 30-40 մետր գցում էի գնդակը, ինքն էլ արագ «պոկվում» էր պաշտպանից ու հասնում գնդակին»,- պատմում է Սարգսյանը:
Ալեքսանդր Պոդշիվալով. Համլետն իմ կարիերայում հանդիպած միակ ֆուտբոլիստն էր, որը պարտություններից հետո չէր տխրում
«Արարատի» դարպասապահ Ալեքսանդր Պոդշիվալովը Համլետ Մխիթարյանին հիշում է երբեք չհանձնվելու հատկանիշով:
«Երբ ես միացա «Արարատին», բոլորն էլ ինձ լավ դիմավորեցին: Տղաներն այնպես էին արել, որ հերթով ինձ հետ ժամանակ անցկացնեն, որ չձանձրանամ: Համլետի հետ էլ այդպես սկսվեց մեր շփումը: Հայ ժողովուրդը շատ հյուրասեր է, ու Համլետն էլ բացառություն չէր: Մենք շատ լավ ժամանակ էինք անցկանցում իրար հետ դաշտից դուրս, ինչն էլ օգնում էր իրար լավ ճանաչել ու համագործակցել խաղի ժամանակ»,- ասաց Պոդշիվալովը:
Ըստ նրա, Համլետն իր կարիերայում հանդիպած միակ ֆուտբոլիստն էր, որը պարտություններից հետո չէր տխրում, քիթը չէր կախում: Հակառակը, միշտ լավ տրամադրություն էր ունենում ու թիմակիցներին էլ ոգեւորում ու քաջալերում էր.
«Համլետն ասում էր, որ ֆուտբոլն ընդամենը խաղ է ու պարտված խաղից հետո այլեւս ոչինչ հնարավոր չէ փոխել, այդ պատճառով էլ անիմաստ է մռայլ ու տխուր լինել: Նրա կյանքի փիլիսոփայությունն էր այդպիսին»:
Սամվել Պողոսյան. Համոն միայն ֆուտբոլով չէր ապրում, նա ամեն ինչի մասին էլ մտածում էր
Համլետ Մխիթարյանի մտերիմ ընկերներից է եղել նաեւ Սամվել Պողոսյանը, որին չնայած ճանաչել է մինչեւ «Արարատի» գլխավոր թիմ տեղափոխվելը, բայց մտերմացել են հենց այնտեղ:
«Արարատում» նա հարմարվելու խնդիրեր չունեցավ, քանի որ ֆուտբոլային ընտանիքից էր ու տեղյակ էր ամեն ինչից: Հետո էլ «Արարատում» յուրահատուկ դրվածք կար՝ միշտ էլ հարգանք ու լավ հարաբերություններ էին խաղացողների միջեւ: Հավաքների կամ մրցումների ժամանակ շատ էին դեպքեր լինում, երբ ես ու Համոն մի սենյակում էինք մնում: Ու այդպես սկսվեց մեր մտերմությունը»,- նշեց Սամվել Պողոսյանը:
Ըստ Պողոսյանի, Համլետ Մխիթարյանը 1984-ին Սովետական Միությունում պետք է լավագույն արդյունքը ցույց տար ու դառնար լավագույն ռմբարկուն: Սակայն Սերգեյ Անդրեեւի թիմակիցներն այնպես արեցին, որ վերջինս մի խաղում 4 գնդակ խփեց ու առաջ անցավ հայ ֆուտբոլիստից.
«Համլետի համար դա սովորական արդյունք էր, իհարկե, շատ էր ուզում լինել առաջինը, բայց դա գերնպատակ չէր: Համոն միայն ֆուտբոլով չէր ապրում, նա ամեն ինչի մասին էլ մտածում էր»:
Սուրեն Դովլաթյան. Համլետը շատ նվիրված ու հայրենասեր մարդ էր
Համլետ Մխիթարյանի ու նրա ընտանիքի լավագույն բարեկամներից Սուրեն Դովլաթյանը, որը աշխատել է Մխիթարյանի մայրիկի հետ ու դեռ պատանեկան տարիքից ճանաչել է նրան, հիշում է, որ նա շատ կարգապահ է եղել ու մարզումներից 2-3 ժամ առաջ արդեն մարզադաշտում էր:
«Համլետի մայրը՝ Ամալյան, ֆուտբոլ շատ էր սիրում ու միշտ ոգեւորում էր տղային: Եթե հանկարծ մարզիչը Համլետին չէր խաղացնում, չէր հանդուրժում այդ փաստը: Իսկ Համոն ամեն ինչ ավելի հանգիստ էր տանում»,- ասաց Դովլաթյանը:
Նա միշտ ներկա է եղել «Արարատի» խաղերին ու հիշում է, որ Մխիթարյանի լավ որակները հաշվի առնելով, շատ ակումբներ նրան ուզում էին տեսնել իրենց կազմում. «Սակայն Համլետը չէր համաձայնվում թողնել «Արարատը», նա շատ նվիրված ու հայրենասեր մարդ էր: Հիշում եմ, «Տորպեդոյի» դեմ խաղում, երբ ընդամենը 18 տարեկան էր, նա դաշտի կենտրոնում գնդակն ընդունեց ու մեծ արագությամբ դեպի դարպասը սլացավ: Պաշտպանները, որոնք նրանից առաջ էին կանգնած, հասնել չկարողացան, ու նա մեն-մենակ դուրս եկավ դարպասապահի դեմ»:

Гамлет Мхитарян - человек и футболист: часть II
В 1980-е годы у «Арарата» был боеспособный состав. Как и все араратовцы, эти ребята делали все, чтобы радовать армянских болельщиков.
Гамлет Мхитарян на стадионе «Раздан»
Фото: Из архива Марины Ташчян
Гамлет Мхитарян с товарищами по команде
Альберт Саргсян
Александр Подшивалов
Фото: Википедия
Бабкен Меликян
Самвел Погосян
Сурен Довлатян
Mediamax Sport продолжает специальный проект об одном из самых ярких армянских футболистов - о Гамлете Мхитаряне. Первую часть читайте здесь.
Рассказать о футбольном мастерстве Мхитараяна нам помогли его товарищи по команде - Бабкен Меликян, Альберт Саргсян, Самвел Погосян и Александр Подшивалов, тренер Николай Казарян и друг Сурен Довлатян.
«Арарат» был и остается самым любимым клубом армянских болельщиков. В свое время многие не только ходили на стадион «Раздан», но и путешествовали по всему Советскому Союзу, чтобы поддержать любимую команду.
Настоящим поклонником «Арарата» был и Гамлет Мхитарян. Однажды он сказал об «Арарате»: «Каждый футболист мечтает играть в «Арарате», и если тебе посчастливилось там выступать, нужно отдаваться полностью».
Бабкен Меликян: Гамлет не случайно забил 18 голов в 1984 году
Бабкен Меликян вспоминает: «Конечно, чемпионами мы не стали, и нашим лучшим достижением было 5-е место в Чемпионате СССР, но у нас была очень сильная команда. В составе была очень сильная конкуренция, но талантливые футболисты всегда выделяются, и одним из этих талантов был Гамлет. Не случайно в 1984 году он забил 18 голов, и не хватило всего одного мяча, чтобы он стал лучшим бомбардиром».
Бабкен Меликян отмечает, что в Чемпионате СССР 1984 года список бомбардиров уверенно возглавлял Гамлет Мхитарян, чему очень содействовал Хорен Оганесян. Пара Мхитарян-Оганесян особенно хорошо взаимодействовала именно в том году.
«2-й лучший бомбардир Чемпионата СССР - тоже большое достижение. Гамлет всегда думал о команде и забивал голы для победы, а не для звания лучшего. В последних играх Сергей Андреев начал демонстрировать сомнительную результативность, забивая по 3-4 мяча, и это помогло ему обойти Гамлета»,- рассказывает Бабкен Меликян.
Старший товарищ по команде Гамлета Мхитаряна хорошо помнит, как этот ловкий и активный молодой человек пополнил главный состав «Арарата».
«Мхитарян был на 2 года младше меня, я уже был в главной команде, когда он присоединился к нам. Мы знали его из молодежного состава. У него были очень хорошие футбольные навыки, благодаря которым он сразу вошел в число первоклассных фулболистов»,- отмечает Меликян.
Николай Казарян: Мы часами беседовали с Гамлетом, он хотел знать о футболе все
В 1984 году, когда главным тренером «Арарата» был назначен Никита Симонян, его временным помощником стал один из легендарных футболистов «Арарата-73» - Николай Казарян.
«Гамлет, бесспорно, был одним из лидеров команды, мне очень нравилась его игра. Он был скромным, но смелым игроком и отлично ориентировался на поле. Такие быстрые футболисты всегда конкурентоспособны»,- вспоминает Казарян.
Гамлет Мхитарян много советовался с Казаряном, стремился узнать от одного из своих самых любимых футболистов как можно больше о футболе.
«Когда я работал футбольным инструктором в Спорткомитете, Гамлет часто приходил ко мне, и мы часами беседовали. Он хотел знать - как хорошо и эффективно играть на левом фланге. Всегда внимательно слушал и, представьте, потом выполнял все это на поле»,- продолжает ветеран.
В одной из этих бесед Казарян посоветовал молодому футболисту не преследовать соперника после потеря мяча.
«Гамлет был «взрывоопасным» и очень быстрым игроком: ему следовало экономить силы и становиться более активным во время атак. Он согласился со мной и начал действовать так. Поклонники знали, что если Гамлет играет, то обязательно обеспечит результат: заработает пенальти, сделает голевую передачу, или сам забьет гол. Таким он был футболистом»,- вспоминает Николай Казарян.
Альберт Саргсян: Амо был замечательным футболистом и человеком
Альберт Саргсян знал Гамлета Мхитаряна с 12-13-летнего возраста, когда они вместе играли футбол во дворе. С тех пор они были друзьями, выступали в юношеских, потом молодежных командах.
«Мы прошли вместе очень длинный, веселый и интересный путь. Вместе учились в футбольной школе. После юношеских и молодежных команд стали футболистами основного состава нашего любимого «Арарата». Амо был замечательным футболистом и человеком»,- говорит Саргсян.
Альберт Саргсян.
Фото: Медиамакс.
Бывший футболист «Арарата» вспоминает, что Мхитарян обладал очень хорошим дриблингом и высокой стартовой скоростью.
«Я делал длинные передачи. Мы договаривались с ним, что во время игры я сделаю передачу с такой-то позиции. Когда появлялось свободное пространство, я делал передачу на 30-40 метров, а он отрывался от защитников и быстро доходил до мяча»,- рассказывает Саргсян.
Александр Подшивалов: Гамлет не мрачнел после поражений
Вратать «Арарата» Александр Подшивалов вспоминает, что Гамлет Мхитарян никогда не сдавался.
«Когда я пришел в «Арарат», все меня хорошо встретили. Ребята проводили со мной время по очереди, чтобы я не скучал. Наше общение с Гамлетом началось именно так. Армяне очень гостеприимные люди, и Гамлет не был исключением. Мы вместе хорошо проводили время вне поля, что помогало лучше узнавать друг друга и взаимодействовать во время игры»,- говорит Подшивалов.
По его словам, Гамлет - единственный футболист в его карьере, который не вешал нос после поражений. Наоборот, у него всегда было хорошее настроение, и он подбадривал и настраивал товарищей по команде.
«Гамлет говорил, что футбол - это просто игра, и после поражения ничего нельзя изменить, поэтому быть мрачным и печальным бесполезно. Такова была его философия», - вспоминает Александр Подшивалов.
Самвел Погосян: Амо жил не только футболом, он думал обо всем
Близким другом Гамлета Мхитаряна был Самвел Погосян, которого он знал еще до перехода в главную команду «Арарата», но подружились они именно там.
«В «Арарате» у него не возникло проблем с адаптацией, так как он был из футбольной семьи. И потом, в «Арарате» всегда были хорошие отношения между футболистами. Во время сборов или соревнований мы с Амо много раз жили в одной комнате. Так и началась наша дружба»,- отметил Самвел Погосян.
По словам Погосяна, в 1984 году Гамлет Мхитарян должен был показать лучший результат в Советском Союзе и стать лучшим бомбардиром. Но команда Сергея Андреева сделала так, что он забил 4 гола в одной игре и превзошел армянского футболиста:
«Для Гамлета это было обычным результатом. Конечно, он хотел быть первым, но это не было для него сверхцелью. Амо жил не только футболом, он думал обо всем».
Сурен Довлатян: Гамлет был очень преданным человеком и патриотом
Сурен Довлатян - один из лучших друзей Гамлета Мхитаряна и его семьи, который работал с матерью Мхитаряна и знал его с юношеских лет. Он вспоминает, что Гамлет был очень дисциплинированным и приходил на стадион за 2-3 часа до начала тренировки.
«Мать Гамлета - Амалия - очень любила футбол и всегда поддерживала сына. Если вдруг тренер не включал Гамлета в состав, она с трудом мирилась с этим. А Гамлет все воспринимал более спокойно»,- говорит Довлатян.
Он рассказывает, что увидев хорошие качества Мхитаряна, многие клубы хотели видеть его в своем составе: «Но Гамлет не соглашался оставлять «Арарат», он был очень преданным человеком и патриотом».
«Помню, в игре против «Торпедо», когда ему было всего 18 лет, он взял мяч в центре поля и с большой скоростью помчался к воротам противника. Защитники никак не смогли догнать его, и он вышел один на один с вратарем», - вспоминает Сурен Довлатян.