Համլետ Մխիթարյան մարդն ու ֆուտբոլիստը. մաս II
«Արարատը» 1980-ականներին ուներ մարտունակ ու պայքարող կազմ: Ինչպես ցանկացած արարատցի, այս թվականների տղաներն էլ անում էին ամեն ինչ, որպեսզի ուրախացնեն բոլոր հայերին:
Համլետ Մխիթարյանը «Հրազդան» ստադիոնում
Համլետ Մխիթարյանը խաղընկերների հետ
Ալբերտ Սարգսյանը
Ալեքսանդր Պոդշիվալով
Լուսանկարը` Վիքիպեդիա
Բաբկեն Մելիքյանը
Սամվել Պողոսյան
Սուրեն Դովլաթյանը
Mediamax Sport-ը շարունակում է պատմել հայկական ֆուտբոլի ամենավառ աստղերից մեկի՝ Համլետ Մխիթարյանի մասին: Հատուկ նախագծի առաջին մասը կարդացեք այստեղ:
Նրա ֆուտբոլային որակները բացահայտելու գործում մեզ օգնել են թիմակից ընկերները՝ Բաբկեն Մելիքյանը, Ալբերտ Սարգսյանը, Սամվել Պողոսյանն ու Ալեքսանդր Պոդշիվալովը, մարզիչ Նիկոլայ Ղազարյանն ու ընկեր Սուրեն Դովլաթյանը:
«Արարատը» տարիներ շարունակ եղել ու մնում է հայ ֆուտբոլասերների ամենասիրելի ակումբը: Ժամանակին բոլորը մի մարդու նման գնացել են ոչ միայն «Հրազդան» կամ Հանրապետական ստադիոններ, այլեւ շրջել են ողջ Սովետական Միությունով, որպեսզի սատարեին իրենց թիմին նաեւ մրցակցի հարկի տակ:
«Արարատի» իսկական երկրպագու է եղել նաեւ Համլետ Մխիթարյանը: Նա միշտ եղել է իր սիրելի թիմի հետ ու տպավորվել է հատկապես 1973-ի ելույթներով: «Արարատի» մասին նա մի անգամ ասել է. «Ցանկացած ֆուտբոլիստ երազում է խաղալ «Արարատում, ու եթե բախտ է վիճակվել հանդես գալ այնտեղ, ապա պետք է տրվել ամբողջությամբ»:
Բաբկեն Մելիքյան. Պատահական չէ, որ 1984-ին Համլետը 18 գոլ խփեց
Բաբկեն Մելիքյանը հիշում է. «Ճիշտ է, չեմպիոն չդարձանք ու մեր լավագույն արդյունքը ԽՍՀՄ առաջնությունում 5-րդ տեղ գրավելն էր, բայց մենք շատ ուժեղ թիմ ունեինք: Շատ մեծ էր մրցակցությունը, բայց տաղանդավոր ֆուտբոլիստը չի կարող աչքի չընկնել, ու Համլետն էլ այդ տաղանդներից էր: Պատահական չէ, որ 1984-ին 18 գոլ խփեց ու ընդամենը մեկ գնդակ խանգարեց, որպեսզի ճանաչվի լավագույն ռմբարկու»:
Մելիքյանը նշել է, որ 1984 թվականի առաջնությունում ռմբարկուների ցուցակը վստահ գլխավորում էր Համլետ Մխիթարյանը, ինչին շատ էր օգնում Խորեն Հովհաննիսյանը: Մխիթարյան-Հովհաննիսյան զույգն էլ հատկապես այդ տարի շատ լավ էր համագործակցում:
Տեսագրությունը տրամադրվել է Մ. Թաշչյանի կողմից` հատուկ Sport.Mediamax.am կայքի համար
«ԽՍՀՄ առաջնությունում լավագույն 2-րդ ռմբարկուն էլ շատ մեծ նվաճում է: Համլետը միշտ թիմի մասին էր մտածում ու գոլերն էլ հաղթանակ ապահովելու համար էր խփում, ոչ թե որ լավագույնը ճանաչվելու համար: Վերջին խաղերում  Սերգեյ Անդրեեւը կասկածելի արդյունավետություն սկսեց ցուցաբերել՝ մեկ խաղում խփելով 3-4 գնդակ, ինչն էլ նրան օգնեց լավագույն ռմբարկուների պայքարում շրջանցել Համլետին»,- հիշում է Մելիքյանը:
Համլետ Մխիթարյանի ավագ խաղընկերը լավ է հիշում, թե ինչպես այդ ճարպիկ ու ակտիվ երիտասարդը համալրեց «Արարատի» գլխավոր թիմի կազմը:
«Մխիթարյանը երկու տարի փոքր էր ինձնից` ես արդեն գլխավոր թիմում էի, երբ նա միացավ մեզ: Մինչ այդ արդեն ճանաչում էին նրան երիտասարդական թիմից: Ֆուտբոլային շատ լավ հատկանիշներ ուներ, որոնց շնորհիվ էլ միանգամից ընդգրկվեց առաջնակարգ ֆուտբոլիստների ցանկում»,- նշում է Մելիքյանը:
Նիկոլայ Ղազարյան. Համլետի հետ ժամերով զրուցում էինք, նա ուզում էր ֆուտբոլի մասին իմանալ ամեն ինչ
1984 թվականին, երբ «Արարատի» գլխավոր մարզիչ նշանակվեց Նիկիտա Սիմոնյանը, որոշ ժամանակով նրա օգնականը դարձավ 1973 թվականի «Արարատի» լեգենդներից մեկը՝ Նիկոլայ Ղազարյանը:
«Համլետն անվիճելիորեն թիմի առաջատարներից էր, ես շատ էի հավանում նրա խաղը: Նա շատ համեստ, բայց համարձակ խաղացող էր ու դաշտում հիանալի էր կողմնորոշվում: Այդպիսի արագ ֆուտբոլիստները միշտ էլ մրցունակ են»,- հիշում է Ղազարյանը:
Համլետ Մխիթարյանը շատ էր խորհրդակցում Ղազարյանի հետ, փորձում էր ժամանակին իր սիրելի ֆուտբոլիստներից մեկից որքան հնարավոր է շատ բան իմանալ ֆուտբոլի մասին:
«Երբ Սպորտկոմիտեում ֆուտբոլի հրահանգիչ էի աշխատում, Համլետը հաճախ գալիս էր մոտս, ու մենք ժամերով զրուցում էինք: Նա ուզում էր իմանալ, թե ձախ եզրում ինչպես պետք է լավ ու արդյունավետ գործել: Միշտ շատ ուշադիր լսում էր, ու պատկերացրեք, որ խաղադաշտում կատարում էր այդ ամենը»,- շարունակում է վետերանը:
Այդ զրույցներից մեկի ժամանակ էլ Ղազարյանը խորհուրդ է տվել երիտասարդ ֆուտբոլիստին գնդակը կորցնելու ժամանակ չնահանջել ու հետապնդել մրցակցին.
«Համլետը պայթունավտանգ խաղացող էր ու չափազանց արագ, նա պետք է ուժերը խնայեր  ու ավելի ակտիվանար գրոհների ժամանակ: Նա համաձայնեց ինձ հետ ու սկսեց այդպես գործել: Երկրպագուները գիտեին, որ եթե Համլետը խաղում է, ապա մի բան անելու է՝ կամ 11-մետրանոց կվաստակի, կամ գոլային փոխանցում կկատարի, կամ էլ հենց ինքը գոլ կխփի: Այդպիսի ֆուտբոլիստ էր նա»,- հիշում է Նիկոլայ Ղազարյանը:
Ալբերտ Սարգսյան. Հրաշալի ֆուտբոլիստ ու մարդ էր Համոն, ափսոս…
Ալբերտ Սարգսյանը Համլետ Մխիթարյանին ճանաչում էր 12-13 տարեկան հասակից, երբ դեռ բակային ֆուտբոլ էին խաղում: Այդ տարիքից սկսած նրանք ընկերներ էին, հանդես էին գալիս պատանեկան, ապա երիտասարդական թիմերում:
«Մենք միասին շատ երկար, ուրախ ու հետաքրքիր ճանապարհ ենք անցել: Միասին սովորել ենք ֆուտբոլային դպրոցում: Պատանեկան ու երիտասարդական թիմերից հետո դարձանք մեր սիրելի «Արարատի» հիմնական կազմի խաղացողներ: Հրաշալի ֆուտբոլիստ ու մարդ էր Համոն, ափսոս…»,- հիշում է Սարգսյանը:
«Արարատի» նախկին ֆուտբոլիստը հիշեց, որ Մխիթարյանը շատ լավ դրիբլինգ ուներ, կարողանում էր տեղից շատ արագ «պոկվել» ու հետ թողնել մրցակցի պաշտպաններին:
«Ես կարողանում էի երկար փոխանցումներ կատարել: Համոյի հետ պայմանավորվում էինք, որ խաղի ժամանակ ես նրան այսինչ դիրքից այսպիսի փոխանցում կանեմ: Հենց ազատ տարածություն էր բացվում, ես 30-40 մետր գցում էի գնդակը, ինքն էլ արագ «պոկվում» էր պաշտպանից ու հասնում գնդակին»,- պատմում է Սարգսյանը:
Ալեքսանդր Պոդշիվալով. Համլետն իմ կարիերայում հանդիպած միակ ֆուտբոլիստն էր, որը պարտություններից հետո չէր տխրում
«Արարատի» դարպասապահ Ալեքսանդր Պոդշիվալովը Համլետ Մխիթարյանին հիշում է երբեք չհանձնվելու հատկանիշով:
«Երբ ես միացա «Արարատին», բոլորն էլ ինձ լավ դիմավորեցին: Տղաներն այնպես էին արել, որ հերթով ինձ հետ ժամանակ անցկացնեն, որ չձանձրանամ: Համլետի հետ էլ այդպես սկսվեց մեր շփումը: Հայ ժողովուրդը շատ հյուրասեր է, ու Համլետն էլ բացառություն չէր: Մենք շատ լավ ժամանակ էինք անցկանցում իրար հետ դաշտից դուրս, ինչն էլ օգնում էր իրար լավ ճանաչել ու համագործակցել խաղի ժամանակ»,- ասաց Պոդշիվալովը:
Ըստ նրա, Համլետն իր կարիերայում հանդիպած միակ ֆուտբոլիստն էր, որը պարտություններից հետո չէր տխրում, քիթը չէր կախում: Հակառակը, միշտ լավ տրամադրություն էր ունենում ու թիմակիցներին էլ ոգեւորում ու քաջալերում էր.
«Համլետն ասում էր, որ ֆուտբոլն ընդամենը խաղ է ու պարտված խաղից հետո այլեւս ոչինչ հնարավոր չէ փոխել, այդ պատճառով էլ անիմաստ է մռայլ ու տխուր լինել: Նրա կյանքի փիլիսոփայությունն էր այդպիսին»:
Սամվել Պողոսյան. Համոն միայն ֆուտբոլով չէր ապրում, նա ամեն ինչի մասին էլ մտածում էր
Համլետ Մխիթարյանի մտերիմ ընկերներից է եղել նաեւ Սամվել Պողոսյանը, որին չնայած ճանաչել է մինչեւ «Արարատի» գլխավոր թիմ տեղափոխվելը, բայց մտերմացել են հենց այնտեղ:
«Արարատում» նա հարմարվելու խնդիրեր չունեցավ, քանի որ ֆուտբոլային ընտանիքից էր ու տեղյակ էր ամեն ինչից: Հետո էլ «Արարատում» յուրահատուկ դրվածք կար՝ միշտ էլ հարգանք ու լավ հարաբերություններ էին խաղացողների միջեւ: Հավաքների կամ մրցումների ժամանակ շատ էին դեպքեր լինում, երբ ես ու Համոն մի սենյակում էինք մնում: Ու այդպես սկսվեց մեր մտերմությունը»,- նշեց Սամվել Պողոսյանը:
Ըստ Պողոսյանի, Համլետ Մխիթարյանը 1984-ին Սովետական Միությունում պետք է լավագույն արդյունքը ցույց տար ու դառնար լավագույն ռմբարկուն: Սակայն Սերգեյ Անդրեեւի թիմակիցներն այնպես արեցին, որ վերջինս մի խաղում 4 գնդակ խփեց ու առաջ անցավ հայ ֆուտբոլիստից.
«Համլետի համար դա սովորական արդյունք էր, իհարկե, շատ էր ուզում լինել առաջինը, բայց դա գերնպատակ չէր: Համոն միայն ֆուտբոլով չէր ապրում, նա ամեն ինչի մասին էլ մտածում էր»:
Սուրեն Դովլաթյան. Համլետը շատ նվիրված ու հայրենասեր մարդ էր
Համլետ Մխիթարյանի ու նրա ընտանիքի լավագույն բարեկամներից Սուրեն Դովլաթյանը, որը աշխատել է Մխիթարյանի մայրիկի հետ ու դեռ պատանեկան տարիքից ճանաչել է նրան, հիշում է, որ նա շատ կարգապահ է եղել ու մարզումներից 2-3 ժամ առաջ արդեն մարզադաշտում էր:
«Համլետի մայրը՝ Ամալյան, ֆուտբոլ շատ էր սիրում ու միշտ ոգեւորում էր տղային: Եթե հանկարծ մարզիչը Համլետին չէր խաղացնում, չէր հանդուրժում այդ փաստը: Իսկ Համոն ամեն ինչ ավելի հանգիստ էր տանում»,- ասաց Դովլաթյանը:
Նա միշտ ներկա է եղել «Արարատի» խաղերին ու հիշում է, որ Մխիթարյանի լավ որակները հաշվի առնելով, շատ ակումբներ նրան ուզում էին տեսնել իրենց կազմում. «Սակայն Համլետը չէր համաձայնվում թողնել «Արարատը», նա շատ նվիրված ու հայրենասեր մարդ էր: Հիշում եմ, «Տորպեդոյի» դեմ խաղում, երբ ընդամենը 18 տարեկան էր, նա դաշտի կենտրոնում գնդակն ընդունեց ու մեծ արագությամբ դեպի դարպասը սլացավ: Պաշտպանները, որոնք նրանից առաջ էին կանգնած, հասնել չկարողացան, ու նա մեն-մենակ դուրս եկավ դարպասապահի դեմ»:

Hamlet Mkhitaryan’s Life and Career: Part 2
Ararat FC has been and is still one of the most favorite clubs of Armenian fans. Not only did many people go to Hrazdan Stadium but traveled whole Soviet Union to support their favorite team.
Hamlet Mkhitaryan at Hrazdan Stadium in Yerevan
Photo: From Marina Tashchyan’s archive
Hamlet Mkhitaryan with his teammates
Albert Sargsyan
Alexander Podshivalov
Photo: Wikipedia
Babken Melikyan
Samvel Poghosyan
Suren Dovlatyan
Mediamax Sport continues its special project about one of the brightest Armenian football players, Hamlet Mkhitaryan. You can read Part 1 here.
We asked Hamlet Mkhitaryan’s teammates - Babken Melikyan, Albert Sargsyan, Samvel Poghosyan and Alexander Podshivalov, coach Nikolay Kazaryan and friend Suren Dovlatyan - to tell us about Mkhitaryan’s football skills.
Hamlet Mkhitaryan himself was a real Ararat fan. Once he said about Ararat: “Each football player dreams about playing in Ararat and if you’re lucky enough to play there you should do your best”.
Babken Melikyan: It was no mere chance that Hamlet scored 18 goals in 1984
Babken Melikyan recalls: “Of course, we didn’t win the Championship and 5th position in USSR Championship was our best result but we had a very strong team. There was a very tough competition in the first team but talented football players always distinguish themselves, and Hamlet was one of those gifted players. It was no mere chance that he scored 18 goals - only a goal less than the best forward of the season”.
Babken Melikyan notes that the list of the forwards of 1984 USSR Championship was topped by Hamlet Mkhitaryan, and Khoren Hovhannisyan very much supported him. Mkhitaryan and Hovhannisyan cooperated on the field especially well that year.
Video is provided by M. Tashchyan special for Sport.Mediamax.am
“2nd best forward in USSR Championship is also a big achievement. Hamlet always thought about the team and he scored goals only for victory and for being recognized the best. At the last matches, Sergey Andreev started demonstrating suspicious effectiveness scoring 3-4 goals in each game and it helped him leave Hamlet behind on the list”, Babken Melikyan said.
Hamlet Mkhitaryan’s senior teammate very well remembers how this agile and active young man entered the first team of Ararat FC.
“Mkhitaryan was 2 years younger than me and I was already in the first team when he joined us. We knew him from the youth team. He had very good football skills which helped him rank among first-class football players”, notes Melikyan.
Nikolay Kazaryan: We talked to Hamlet for long hours, he wanted to learn everything about football
In 1984, when Nikita Simonyan was appointed the chief coach of Ararat FC, one of the legendary Ararat-1973 football players, Nikolay Kazaryan, became his interim assistant.
“Undoubtedly, Hamlet was one of the leaders of the team and I liked how he played. He was a modest but a brave player and had an excellent orientation on the field. Such fast football players are always competitive”, Kazaryan recalls.
Hamlet Mkhitaryan often asked for Kazaryan’s advice, strived to know as much as possible about football from one of his favorite football players.
“When I was a football instructor in Sports Committee, Hamlet would often come to me and we would talk for long hours. He wanted to know how to effectively play on the left wing. He always attentively listened to me and he always did what I said on the field”, the veteran recalls.
In one of such conversations, Kazaryan advised the young football player not to follow the rival after missing the ball.
“Hamlet was “a dangerously explosive” and very fast player. He’d better save his energy and be more active during attacks. He agreed with me and started playing that way. The fans knew that if Hamlet played, he was sure to achieve a result - get a penalty, make a goal pass or score a goal himself. This is how he played”, recalls Nikolay Kazaryan.
Albert Sargsyan: Hamo was an excellent football player and person
Albert Sargsyan knew Hamlet Mkhitaryan when he was 12-13 years old. They played football together in the yard. They were friends since that time and played in junior and youth teams.
“We passed a very long and interesting path together. We went to football school together. After junior and youth teams, we joined the first team of our favorite Ararat. Hamo was an excellent football player and person”, says Sargsyan.
Former Ararat football player recalls that Mkhitaryan had a very good dribbling and high starting speed.
“I made long passes. We agreed with him that I would make a pass from certain position during the game. When we found free space, I made a pass of 30-40 meters and he got rid of the fullbacks and quickly reached the ball”, Sargsyan says.
Alexander Podshivalov: Hamlet didn’t get gloomy after failures
Ararat goalkeeper Alexander Podshivalov recalls that Hamlet Mkhitaryan never gave up.
“When I came to Ararat, everyone welcomed me warmly. They took turns to spend time with me so as I wouldn't be bored. That was how Hamlet and I started talking. Armenians are very hospitable and Hamlet was no exception. We spent good time outside the field which helped us better know each other and interact during the match”, Podshivalov says.
According to him, Hamlet is the first football player in his career who didn’t lose heart after failures. Vice versa, he was always in high spirits, inspiring and encouraging his teammates.
“Hamlet used to say that football is just a game and nothing can be changed after failures that’s why it’s no use being gloomy and sad. That was his philosophy”, Alexander Podshivalov recalls.
Samvel Poghosyan: Hamo wasn’t only interested in football; he cared about everything
Samvel Poghosyan was Hamlet Mkhitaryan’s close friend whom he used to know long before joining Ararat first team, but it was in Ararat that they made friends with each other.
“Many times we lived in the same room with Hamo during trainings and contests. This is how our friendship started”, noted Samvel Poghosyan.
According to Poghosyan, Hamlet should have shown the best result in the Soviet Union and be the best forward in 1984. But Sergey Andreev’s team arranged it the way that he scored 4 goals in one game and left the Armenian football player behind:
“It was a common result for Hamlet. Of course, he wanted to be the first but it wasn’t a super-goal for him. Hamo wasn’t only interested in football - he thought about everything”.
Suren Dovlatyan: Hamlet was a very faithful person and a patriot
Suren Dovlatyan is one of the best friends of Hamlet Mkhitaryan and his family. He worked with Mkhitaryan’s mother and knew him from adolescence. He remembers Hamlet to be very disciplined. He used to go to the stadium 2-3 hours earlier than the training started.
“Hamlet’s mother, Amalia, loved football very much and always supported her son. She could hardly put up with the idea if a coach didn’t involve Hamlet in the team. And Hamlet took everything easier”, Dovlatyan says.
He says that seeing Mkhitaryan’s good skills, many clubs expressed the willingness to see him in their teams: “But Hamlet didn’t agree to leave Ararat, he was a very loyal man and a patriot”.
“I remember when he was only 18 during the match against Torpedo, he took the ball in the middle of the field and very quickly ran to the gates of the competing team. The fullbacks catch up with him and he faced the goalkeeper tête-à-tête”, recalls Suren Dovlatyan.