Լուսանկարը` Մարինա Թաշչյանի արխիվից:
Այսօր Հայաստանում շատ-շատերը ապրում են Հենրիխ Մխիթարյանով` ուրախանալով նրա հաջողությունների, գեղեցիկ գոլերի եւ փոխանցումների համար ու տխրելով ժամանակավոր անհաջողությունների դեպքում: Ֆուտբոլասերները եւ մարզական մեկնաբանները հաճախ են խոսում այն մասին, որ Հենրիխը իր հոր` Համլետ Մխիթարյանի, լավագույն ավանդույթների շարունակողն է: Սակայն ունենք մի սերունդ, որը թեեւ լսել է Համլետ Մխիթարյանի մասին, շատ քիչ բան գիտի այդ մարդու ու ֆուտբոլիստի մասին:
Mediamax Sport-ը որոշեց 5 մասերից բաղկացած հատուկ նախագիծ պատրաստել` նվիրված Համլետ Մխիթարյանին:
Գոլեր խփել միշտ սիրել եմ, եթե անկեղծ, հենց դա էլ ինձ գրավել ու բերել է ֆուտբոլ
Ապագա ֆուտբոլիստն առաջին քայլերն արել է մարմնամարզությունում, այն էլ օլիմպիական չեմպիոն Ալբերտ Ազարյանի մոտ: Սակայն Մխիթարյանը չէր կարող մարմնամարզիկ դառնալ, նրա ճանապարհն ու ապագան ֆուտբոլն էր:
Բակում թիմեր կազմելով ու իր հասակակիցների հետ ֆուտբոլ խաղալով, սակայն, Համլետը մտադիր չէր ավարտել ֆուտբոլային «կարիերան»: Ամեն ինչ սկսվեց այն օրը, երբ 13-ամյա Համլետին բակում ֆուտբոլ խաղալիս նկատեց «Արարատի» ֆուտբոլիստ Աշոտ Սահակյանը: Այդ տարիներին ֆուտբոլիստներին հանձնարարված էր աշխույժ ու լավ երեխաներ նկատելու դեպքում նրանց տանել ֆուտբոլի դպրոցներ: Աշոտ Սահակյանի թեթեւ ձեռքով պատանի Համլետը գայթակղվում է ֆուտբոլով, որն ամբողջովին կլանում է նրան:
«Գոլեր խփել միշտ սիրել եմ, եթե անկեղծ, հենց դա էլ ինձ գրավել ու բերել է ֆուտբոլ: Պատանի տարիքում ես շատ էի գոլեր խփում: Հիշում եմ, որ «Պատանեկության Գավաթ» մրցաշարի ժամանակ Ադրբեջանի հավաքականի հետ խաղում առաջին կեսում 7 գոլ խփեցի: Իսկ արդեն 1978-ին Հայաստանի պատանեկան հավաքականի կազմում Համամիութենական սպարտակիադայում մենք գրավեցինք 3-րդ տեղը: Այդ տարի էլ ինձ հրավիրեցին ԽՍՀՄ պատանեկան ընտրանու կազմ»,- ժամանակին խոստովանել է Համլետ Մխիթարյանը:
Համլետ Մխիթարյանը պատանի խաղընկերների հետ:
Լուսանկարը` Ալբերտ Սարգսյանի արխիվից:
1979 թվականին Արկադի Անդրեասյանը Մխիթարյանին հրավիրում է ԽՍՀՄ երկրորդ լիգայում հանդես եկող «Կոտայք», իսկ արդեն 7 ամիս անց նա դառնում է «Արարատի» երկրորդ կազմի խաղացող: Ֆուտբոլիստին ընդամենը մեկ մրցաշրջան էր անհրաժեշտ, որպեսզի համալրի երեւանյան ակումբի գլխավոր թիմն ու հանդես գա ԽՍՀՄ առաջնության բարձրագույն խմբում:
1983-ից Մխիթարյանը, հիմնականում փոխարինման դուրս գալով, կարողանում է տարբեր խաղերում աչքի ընկնել ակտիվությամբ, նպատակասլացությամբ ու հարձակվողին հատուկ որակներով: Այդ թվականին մրցաշրջանը դեռ չմեկնարկած գլխավոր մարզիչ Արկադի Անդրեասյանն ասել է, որ փորձարկում են երիտասարդ ֆուտբոլիստների, «այդ թվում նաեւ եզրային հարձակվող Համլետ Մխիթարյանին, որը համարձակորեն մտնում է պայքարի մեջ եւ պատեհ առիթը բաց չի թողնում դարպասին հարվածելու համար»:
Մեկ մրցաշրջանում խփած գոլերի քանակով Մխիթարյանը դարձել է «Արարատի» ռեկորդակիր
1984-ին «Արարատ» է վերադառնում Նիկիտա Սիմոնյանը, որի ղեկավարությամբ 1973-ին երեւանյան թիմը դարձել էր ԽՍՀՄ չեմպիոն ու Գավաթակիր:
«Ես միշտ երկրպագել եմ «Արարատին»: 1973 թվականը շատ լավ տարի էր, բայց ես երկար կհիշեմ առաջնության վերջին խաղը, երբ մերոնք հաղթեցին «Զենիթին» 3:2 հաշվով ու չեմպիոններ դարձան: Երկու գնդակ խփեց իմ սիրելի խաղացողը՝ Էդուարդ Մարկարովը: Պատկերացրեք իմ երջանկության չափը, երբ խաղի ավարտից հետո ֆուտբոլային դպրոցի մի քանի երեխաների, այդ թվում եւ ինձ ասացին, որ պետք է արարատցիներին ծաղիկներ փոխանցենք: Ու ես ծաղիկները հանձնեցի հենց  Մարկարովին»,- պատմում էր Համլետ Մխիթարյանը:
Համլետ Մխիթարյանը «Արարատի» կազմում, ձախից` Լեւոն Իշտոնյանը:
Լեգենդար թիմի լեգենդար մարզիչն էլ սկսեց ավելի վստահել Մխիթարյանին, ով 1984 թվականից սկսած խաղադաշտ էր դուրս գալիս մեկնարկային կազմում:
Մրցաշրջանի առաջին տնային խաղում «Արարատը» «Հրազդան» ստադիոնում հյուրընկալել էր Մոսկվայի «Դինամոյին» ու ջախջախել 5:2 հաշվով: Հանդիպման հերոսը Մխիթարյանն էր, ով այդ օրը խփել էր 4 գնդակ ու դարձել առաջնության լավագույն ռմբարկուն:
«Պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլում միայն արագության ու ուժեղ հարվածների հաշվին ոչնչի չես հասնի, պետք է տեխնիկական խորամանկություն, վստահություն ու ժամանակ, որպեսզի հասկանաս թիմակիցներիդ: Այդ չորս գոլերը թիմի կատարած աշխատանքի ու լավ փոխանցումների արդյունք էին: Կուզեմ, որ խաղաշրջանի ավարտից հետո էլ լինեմ լավագույն ռմբարկուն»,- խաղից հետո խոստովանել էր ֆուտբոլիստը:
Մասնագետներն ու ֆուտբոլասերները վաղուց էին սպասում, թե երբ ողջ ձայնով կխոսի երիտասարդ խաղացողը: Ու այդ օրը սկիզբ դրվեց Մխիթարյանի հաջողություններին:
1984 թվականի մրցաշրջանում այս ֆուտբոլիստը գրեթե ամեն խաղում կարողանում էր գոլեր խփել ու մինչեւ վերջին տուրը պայքարում էր լավագույն ռմբարկուի կոչման համար: Ինչպես փաստում են այդ թվականներին լույս տեսնող թերթերը, Մխիթարյանը միանգամից սիրվել է երկրպագուների կողմից ոչ միայն համարձակության, արագության, արագ կողմնորոշվելու, այլ նաեւ մրցակցի դարպասը անհագ գրավելու ցանկության շնորհիվ: Մխիթարյանը տիրապետում էր կտրուկ անցումների, լավ դրիբլինգի, հուժկու հարվածների, անհատական նուրբ վարպետության:
Գրոհում է Համլետ Մխիթարյանը:
Դեռ այն ժամանակ մասնագետները կրկնում էին, որ Համլետ Մխիթարյանի խաղային դիրքը որոշելը դժվար է. «Համլետը մեկ ակտիվություն է մտցնում ձախ եզրում, ապա աջում, հետո արագ տեղափոխվում է կենտրոն: Նա հատկապես վտանգավոր է հակագրոհների ժամանակ: Շատ արագ է, կարողանում է առաջ պոկվել պաշտպաններից ու ընթացքից դիպուկ հարվածներ կատարել: Ստանալով գնդակը՝ միանգամից հարվածում է: Քիչ չեն գնդակները, որոնք նա խփել է 25-30 մետրից»:
ԽՍՀՄ-ի 47-րդ առաջնության ռմբարկուների մրցավազքում առաջատարները Համլետ Մխիթարյանն ու Սերգեյ Անդրեւն էին: Մրցաշրջանի ավարտին, սակայն, Անդրեւը ընդամենը մեկ գնդակի առավելությամբ առաջ անցավ հայ ֆուտբոլիստից ու գրավեց առաջին տեղը: 18 գնդակով Մխիթարյանը երկրորդն էր: Համլետն առաջինն է, որ մեկ մրցաշրջանում խփած գոլերի քանակով դարձավ «Արարատի» ռմբարկու, միաժամանակ նաեւ թիմի ռեկորդակիր:
Խաղում շատ բան որոշում են փոխադարձ ըմբռնումն ու ներդաշնակ համագործակցությունը
Ըստ Համլետ Մխիթարյանի, 1984-ի պես գոլառատ ու հաջող տարին պայմանավորված է եղել երկու հանգամանքով.
«Մինչ 1984-ը ես հիմնականում մասնակցում էի պատանեկան, ապա նաեւ երիտասարդական հավաքականների խաղերին ու մարզումներին ու քիչ ժամանակ էի անցկացնում «Արարատի» հետ: Երկրորդ պատճառն էլ այն է, որ արդյունավետությունը բարձրացնելու համար հարկավոր է ոչ միայն թիմակիցների հետ խաղացվածություն ունենալ, այլեւ սովորել կիրառել տարբեր տակտիկական հնարքներ: Այս տարի ինձ այդ հարցերում շատ օգնեցին մարզիչներս ու թիմակիցներս, ու ես էլ կարողացա գոլեր խփել»:
«Սովետսկի վոյին» ամսագիրը «Հարձակման ասպետ» մրցանակը հանձնել է Մխիթարյանին, որն այդ տարվա առաջնությունում երեք անգամ դարձել է հեթ-տրիկի ու մեկ անգամ էլ պոկերի հեղինակ:
Մխիթարյանը խոստովանել է, որ թիմակիցներից յուրաքանչյուրի հետ էլ կարողանում է լեզու գտնել ու հասկանալ դաշտում: Ըստ նրա, խաղում շատ բան որոշում են փոխադարձ ըմբռնումն ու ներդաշնակ համագործակցությունը:
«Բայց ավելի համարձակ ու նպատակադրված ես խաղում, երբ փոխանցումը կատարում է Խորեն Հովհաննիսյանը: Նրա փոխանցումները, որպես կանոն, սուր են ու խիստ հաշվենկատ, այնպես որ մնում է գոլի վերածել»,- նշել էր ֆուտբոլիստը:
Իսկ ահա թիմի գլխավոր մարզիչ Նիկիտա Սիմոնյանը պատմում էր, որ Համլետ Մխիթարյանը մարզումների ու լավ խաղ ցուցադրելու վերաբերմունքով օրինակ պետք է ծառայի շատ ֆուտբոլիստների համար:
Հաջող մրցաշրջանի ավարտից հետո, երբ թիմը մեկնել էր Բուլղարիա հանգստանալու, Մխիթարյանը մնացել էր Երեւանում ու բուժում էր վնասվածքը: Իսկ մեկ տարի անց մրցակիցների պաշտպաններն արդեն ավելի զգոն էին խաղում Մխիթարյանի դեմ: Այդ ժամանակ էլ «Արարատի» ֆուտբոլիստն իր խաղում բազմազանություն մտցրեց: Ցածրահասակ ու նիհար Համլետը հասկանում էր, որ ուժային պայքարի մեջ մեծ հաջողությունների չի հասնի ու, հնարավորության դեպքում, խուսափում էր դրանից՝ հենվելով տեխնիկայի ու արագության վրա:
«Նախորդ տարի Համլետը լավագույն ռմբարկուների ցուցակում երկրորդն էր, ինչից հետո մրցակիցների պաշտպաններն ավելի ուշադիր են հսկում, դրա համար էլ նրա խաղաոճում որոշակի փոփոխություններ կան: Այժմ նա ստիպված է ավելի շատ պայքարել գնդակի համար»,- ասել էր Նիկիտա Սիմոնյանը:
7 տարի հանդես գալով «Արարատի» կազմում (168 հանդիպում ու 46 գոլ)՝ 1988-ին Համլետ Մխիթարյանը տեղափոխվում է Աբովյանի «Կոտայք»:
Տեղափոխություն Ֆրանսիա ու անավարտ մնացած նպատակներ
Մեկ տարի անց ֆրանսահայ Աբրահամ Հայրապետյանը, որը հետագայում դարձավ Համլետ Մխիթարյանի ընտանիքի կնքահայրը, «Կոտայքին» հրավիրում է Ֆրանսիա: Ընկերական խաղերի ժամանակ էլ Մխիթարյանի ծառայություններով հետաքրքրվում են «Վալանս» հայկական ակումբի ղեկավարներն ու անում ամեն ինչ, որպեսզի Խորհրդային Միությունից կարողանան ֆուտբոլիստ տեղափոխել եվրոպական երկիր: Մոսկվայի թույլտվությունը ստանալուց հետո, հայ ֆուտբոլիստը դառնում է առաջին լեգիոնականներից մեկը:
Համլետ Մխիթարյանը Ֆրանսիայում:
Լուսանկարը` Սամվել Պողոսյանի արխիվից:
Մեկ տարվա պայմանագիրը երկարաձգվում է ու հասնում 5-ի, քանի որ Մխիթարյանին հաջողվում է ցույց տալ լավ խաղ, օգնել թիմին գոլերով ու հաղթանակներով: Նա «Վալանսում» 112 խաղերում դառնում է 30 գոլի հեղինակ:
1994-1995 թվականներին, երբ հանդես էր գալիս Իսսի-լե Մուլենոյի «Արարատում», ստիպված է լինում թողնել ֆուտբոլիստի կարիերան: 32-ամյա ֆուտբոլիստի մոտ հայտնաբերում են գլխուղեղի քաղցկեղ: Երեք վիրահատությունները ու ընտանիքի գործադրած ջանքերը, ցավոք, չեն փրկում Մխիթարյանի կյանքը: Երեւան վերադառնալուց հետո, 1996 թվականի մայիսի 6-ին, 33 տարեկան հասակում մահանում է հայկական ֆուտբոլի ամենավառ ներկայացուցիչներից մեկը՝ Համլետ Մխիթարյանը:
Համլետ Մխիթարյանի մասին պատմող շարքի հաջորդ հոդվածներում Mediamax Sport-ը կներկայացնի նրա խաղընկերների, ընտանիքի անդամների ու հարազատների հիշողությունները:

Photo: From Marina Tashchyan’s archive.
Nowadays, many people in Armenia are rooting for Henrikh Mkhitaryan, they’re excited about his success, beautiful goals and effective passes. Football fans and sports commentators often say Henrikh continues the best traditions of his father, Hamlet Mkhitaryan. But the new generation knows very little about him as a person and football player - if it has heard about Hamlet Mkhitaryan at all.
Mediamax Sport decided to start a special project composed of 5 parts devoted to Hamlet Mkhitaryan. Why especially now? 30 years ago, in 1984, Hamlet Mkhitaryan scored 18 goals in Soviet Union Football Championship and ranked the second among forwards having scored only a goal less than Sergey Andreev.
“I have always loved to score a goal and frankly speaking, that was what attracted me in football”
The future football player took his first steps in the sport as a gymnast, at Olympic champion Albert Azaryan’s class. But it was football that became Mkhitaryan’s future.
Hamlet wasn’t going to end his football “career” in the yard playing football with his peers. Everything started on the day when 13-year-old Hamlet was noticed by Ararat football player Ashot Sahakyan when the boy was playing football in the year. At those years, football players were instructed to keep track of active and talented children and enroll them in football schools.
“I have always loved scoring and frankly speaking, that was what attracted and fascinated me in football”. As a teenager, I scored many goals. I remember during Junior Cup, during the match with Azerbaijani team I scored 7 goals in the first half. And in 1978, we took the third prize in the Armenian national youth team at All-Soviet Union  Sports Contest. And I was invited to the USSR youth team that year”, said Hamlet Mkhitaryan.
Hamlet Mkhitaryan with his teammates.
Photo: from Albert Sargsyan’s archive.
In 1979, Arkady Andreasyan invited Mkhitaryan to Kotayk football club which was playing in the second USSR league. Already after 7 months, he started playing in the second team of Ararat football club. It took him only one season to join the first team of the Yerevan club and play in the USSR Premier League.
In 1983, as a substitute playermost of cases, Mkhitaryan distinguished himself as an active and goal-oriented footballer. In the same year before the season kicked off, chief coach Arkady Andreasyan said that they were checking out young football players “including winger Hamlet Mkhitaryan who bravely fights for a ball and doesn’t miss any chance to score”.
Mkhitaryan sets a record in Ararat FC by number of goals scored in a season
In 1984, Nikita Simonyan returned to Ararat: under his leadership, the Yerevan football club became a champion and won USSR Cup in 1973.
“I have always rooted for Ararat. 1973 was an excellent year and I remembered the last game of the season when our players won Zenit football club 3:2 and became champions. 2 goals were scored by my favorite player, Eduard Markarov. Fancy how happy I was when after the game, we as pupils of the football school were told that we were going to give flowers to Ararat football players. And I handed the flowers to Markarov”, Hamlet Mkhitaryan recalled.
Hamlet Mkhitaryan in Ararat FC, Levon Ishtoyan is on left.
Photo: from Marina Tashchyan’s archive.
It was the legendary coach of the legendary team that started trusting Mkhitaryan more and from 1984, he started playing in the first team.
In the first game of the season, Ararat hosted Moscow Dinamo football club at Hrazdan stadium and defeated it with a score 5:2. Mkhitaryan became the hero of the match scoring 4 goals and immediately becoming the best forward of the championship.
Video is provided by M. Tashchyan special for Sport.Mediamax.am.
“In professional football, one can’t achieve anything only with speed and strong kicks, one needs technical acumen, trust and time to understand his teammates. These 4 goals were results of work and passes of the team. I would like to be remain the best forward at the end of the season as well”, confessed the football player after the match.
Football specialists and fans waited for a long time when the young football player will fully demonstrate himself. And that day marked the start of Mkhitaryan’s success.
In 1984 Soviet Championship, he scored almost at all the matches and fought for the best forward title till the end of the season. As the newspapers of that time write, the fans at once loved Mkhitaryan not only for his courage, speed and quick orientation but also for his insatiable desire to score to the rival. Mkhitaryan did dramatic moves, used good dribblings, mighty kicks and excellent technique.
Hamlet Mkhitaryan attacking.
Specialists said it was hard to define Hamlet Mkhitaryan’s position: “At first, Hamlet is active on the left wing, and then on the right wing and then he quickly moves to the center. He is especially dangerous during counterattacks - he can get rid of fullbacks and score straight off. He immediately kicks the ball once he gets it. He scored many times from 25-30 meters”.
At the 47th USSR Championship, Hamlet Mkhitaryan and Sergey Andreev were the leaders fighting for the title of the best forward. But by the end of the season, Andreev left the Armenian football player behind with 1 goal and took the leadership in the rating. Mkhitaryan was the second with 18 goals.
Mutual understanding and balanced cooperation are critical in the match
According to Hamlet Mkhitaryan, there were 2 reasons for abundance of goals in 1984:
“Before 1984, I mainly took part in trainings and matches of junior and youth teams and spent little time with Ararat FC. The second reason was that if you want to play effectively you should first of all use various technical tricks. This year, my coach and teammates helped me to do that and I managed to score many goals”.
“Soviet Warrior” magazine awarded “Knight of Attack” prize to Mkhitaryan who scored hat-tricks three times and a poker once during 1984 Championship.
Mkhitaryan admitted that he can agree with and understand each teammate on the field. According to him, mutual understanding and balanced cooperation are critical during the match.
“You play in a more courageous and determined way when Khoren Hovhannisyan makes a pass. His passes as a rule are abrupt and very calculated one thing is left - to turn them into goals”, noted the football player.
Chief coach of the team Nikita Simonyan admitted that Hamlet Mkhitaryan with his approach to trainings and good game should be a role model for many football players.
After the successful season when the team went to Bulgaria on a vacation, Mkhitaryan stayed in Yerevan to recover from trauma. In a year, the fullbacks of competing teams already played against Mkhitaryan more alertly. Shortly afterwards, the Ararat footballer made a change in his playing. Being lean and short, Hamlet understood that he couldn’t be successful in power play and avoided it if possible more focusing on technique and speed.
“Last year, Hamlet was the second on the list of forwards and after that , fullbacks of competitors started following him more attentively that’s why his playing style somehow changed”, said Nikita Simonyan.
After 7 years of playing in Ararat (168 matches and 46 goals), Hamlet Mkhitaryan moved to Abovyan Kotayk football club in 1988.
Leaving for France and unfulfilled goals
In a year, an Armenian from France Abraham Hayrapetyan who later became the godfather of Hamlet Mkhitaryan’s family invited Kotayk to France. After friendly matches, leaders of Armenian Valence football club got interested in Mkhitaryan and they did their best for the footballer to move to Europe from Soviet Union. Thus, the Armenian football player became one of the first Soviet “legionaries”.
Hamlet Mkhitaryan in France.
Photo: from Samvel Poghosyan’s archive.
The yearly contract was extended to 5 years as Mkhitaryan managed to demonstrate himself well. He took part in 112 matches in Valence and scored 30 goals.
In 1994-1995, Mkhitaryan who played in Ararat from Issy-les-Moulineaux had to finish his career of a football player. 32-year-old Hamlet was diagnosed with brain tumor. Unfortunately, three operations and family’s efforts didn’t save Mkhitaryan’s life. After returning to Yerevan on May 6, 1996, one of the brightest representatives of Armenian football, Hamlet Mkhitaryan, passed away at the age of 33.
Mediamax Sport will present the memories of Hamlet Mkhitaryan’s teammates, family members and relatives in the following articles of the project.