Լուսանկարը` Մարինա Թաշչյանի արխիվից:
Այսօր Հայաստանում շատ-շատերը ապրում են Հենրիխ Մխիթարյանով` ուրախանալով նրա հաջողությունների, գեղեցիկ գոլերի եւ փոխանցումների համար ու տխրելով ժամանակավոր անհաջողությունների դեպքում: Ֆուտբոլասերները եւ մարզական մեկնաբանները հաճախ են խոսում այն մասին, որ Հենրիխը իր հոր` Համլետ Մխիթարյանի, լավագույն ավանդույթների շարունակողն է: Սակայն ունենք մի սերունդ, որը թեեւ լսել է Համլետ Մխիթարյանի մասին, շատ քիչ բան գիտի այդ մարդու ու ֆուտբոլիստի մասին:
Mediamax Sport-ը որոշեց 5 մասերից բաղկացած հատուկ նախագիծ պատրաստել` նվիրված Համլետ Մխիթարյանին:
Գոլեր խփել միշտ սիրել եմ, եթե անկեղծ, հենց դա էլ ինձ գրավել ու բերել է ֆուտբոլ
Ապագա ֆուտբոլիստն առաջին քայլերն արել է մարմնամարզությունում, այն էլ օլիմպիական չեմպիոն Ալբերտ Ազարյանի մոտ: Սակայն Մխիթարյանը չէր կարող մարմնամարզիկ դառնալ, նրա ճանապարհն ու ապագան ֆուտբոլն էր:
Բակում թիմեր կազմելով ու իր հասակակիցների հետ ֆուտբոլ խաղալով, սակայն, Համլետը մտադիր չէր ավարտել ֆուտբոլային «կարիերան»: Ամեն ինչ սկսվեց այն օրը, երբ 13-ամյա Համլետին բակում ֆուտբոլ խաղալիս նկատեց «Արարատի» ֆուտբոլիստ Աշոտ Սահակյանը: Այդ տարիներին ֆուտբոլիստներին հանձնարարված էր աշխույժ ու լավ երեխաներ նկատելու դեպքում նրանց տանել ֆուտբոլի դպրոցներ: Աշոտ Սահակյանի թեթեւ ձեռքով պատանի Համլետը գայթակղվում է ֆուտբոլով, որն ամբողջովին կլանում է նրան:
«Գոլեր խփել միշտ սիրել եմ, եթե անկեղծ, հենց դա էլ ինձ գրավել ու բերել է ֆուտբոլ: Պատանի տարիքում ես շատ էի գոլեր խփում: Հիշում եմ, որ «Պատանեկության Գավաթ» մրցաշարի ժամանակ Ադրբեջանի հավաքականի հետ խաղում առաջին կեսում 7 գոլ խփեցի: Իսկ արդեն 1978-ին Հայաստանի պատանեկան հավաքականի կազմում Համամիութենական սպարտակիադայում մենք գրավեցինք 3-րդ տեղը: Այդ տարի էլ ինձ հրավիրեցին ԽՍՀՄ պատանեկան ընտրանու կազմ»,- ժամանակին խոստովանել է Համլետ Մխիթարյանը:
Համլետ Մխիթարյանը պատանի խաղընկերների հետ:
Լուսանկարը` Ալբերտ Սարգսյանի արխիվից:
1979 թվականին Արկադի Անդրեասյանը Մխիթարյանին հրավիրում է ԽՍՀՄ երկրորդ լիգայում հանդես եկող «Կոտայք», իսկ արդեն 7 ամիս անց նա դառնում է «Արարատի» երկրորդ կազմի խաղացող: Ֆուտբոլիստին ընդամենը մեկ մրցաշրջան էր անհրաժեշտ, որպեսզի համալրի երեւանյան ակումբի գլխավոր թիմն ու հանդես գա ԽՍՀՄ առաջնության բարձրագույն խմբում:
1983-ից Մխիթարյանը, հիմնականում փոխարինման դուրս գալով, կարողանում է տարբեր խաղերում աչքի ընկնել ակտիվությամբ, նպատակասլացությամբ ու հարձակվողին հատուկ որակներով: Այդ թվականին մրցաշրջանը դեռ չմեկնարկած գլխավոր մարզիչ Արկադի Անդրեասյանն ասել է, որ փորձարկում են երիտասարդ ֆուտբոլիստների, «այդ թվում նաեւ եզրային հարձակվող Համլետ Մխիթարյանին, որը համարձակորեն մտնում է պայքարի մեջ եւ պատեհ առիթը բաց չի թողնում դարպասին հարվածելու համար»:
Մեկ մրցաշրջանում խփած գոլերի քանակով Մխիթարյանը դարձել է «Արարատի» ռեկորդակիր
1984-ին «Արարատ» է վերադառնում Նիկիտա Սիմոնյանը, որի ղեկավարությամբ 1973-ին երեւանյան թիմը դարձել էր ԽՍՀՄ չեմպիոն ու Գավաթակիր:
«Ես միշտ երկրպագել եմ «Արարատին»: 1973 թվականը շատ լավ տարի էր, բայց ես երկար կհիշեմ առաջնության վերջին խաղը, երբ մերոնք հաղթեցին «Զենիթին» 3:2 հաշվով ու չեմպիոններ դարձան: Երկու գնդակ խփեց իմ սիրելի խաղացողը՝ Էդուարդ Մարկարովը: Պատկերացրեք իմ երջանկության չափը, երբ խաղի ավարտից հետո ֆուտբոլային դպրոցի մի քանի երեխաների, այդ թվում եւ ինձ ասացին, որ պետք է արարատցիներին ծաղիկներ փոխանցենք: Ու ես ծաղիկները հանձնեցի հենց  Մարկարովին»,- պատմում էր Համլետ Մխիթարյանը:
Համլետ Մխիթարյանը «Արարատի» կազմում, ձախից` Լեւոն Իշտոնյանը:
Լեգենդար թիմի լեգենդար մարզիչն էլ սկսեց ավելի վստահել Մխիթարյանին, ով 1984 թվականից սկսած խաղադաշտ էր դուրս գալիս մեկնարկային կազմում:
Մրցաշրջանի առաջին տնային խաղում «Արարատը» «Հրազդան» ստադիոնում հյուրընկալել էր Մոսկվայի «Դինամոյին» ու ջախջախել 5:2 հաշվով: Հանդիպման հերոսը Մխիթարյանն էր, ով այդ օրը խփել էր 4 գնդակ ու դարձել առաջնության լավագույն ռմբարկուն:
«Պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլում միայն արագության ու ուժեղ հարվածների հաշվին ոչնչի չես հասնի, պետք է տեխնիկական խորամանկություն, վստահություն ու ժամանակ, որպեսզի հասկանաս թիմակիցներիդ: Այդ չորս գոլերը թիմի կատարած աշխատանքի ու լավ փոխանցումների արդյունք էին: Կուզեմ, որ խաղաշրջանի ավարտից հետո էլ լինեմ լավագույն ռմբարկուն»,- խաղից հետո խոստովանել էր ֆուտբոլիստը:
Մասնագետներն ու ֆուտբոլասերները վաղուց էին սպասում, թե երբ ողջ ձայնով կխոսի երիտասարդ խաղացողը: Ու այդ օրը սկիզբ դրվեց Մխիթարյանի հաջողություններին:
1984 թվականի մրցաշրջանում այս ֆուտբոլիստը գրեթե ամեն խաղում կարողանում էր գոլեր խփել ու մինչեւ վերջին տուրը պայքարում էր լավագույն ռմբարկուի կոչման համար: Ինչպես փաստում են այդ թվականներին լույս տեսնող թերթերը, Մխիթարյանը միանգամից սիրվել է երկրպագուների կողմից ոչ միայն համարձակության, արագության, արագ կողմնորոշվելու, այլ նաեւ մրցակցի դարպասը անհագ գրավելու ցանկության շնորհիվ: Մխիթարյանը տիրապետում էր կտրուկ անցումների, լավ դրիբլինգի, հուժկու հարվածների, անհատական նուրբ վարպետության:
Գրոհում է Համլետ Մխիթարյանը:
Դեռ այն ժամանակ մասնագետները կրկնում էին, որ Համլետ Մխիթարյանի խաղային դիրքը որոշելը դժվար է. «Համլետը մեկ ակտիվություն է մտցնում ձախ եզրում, ապա աջում, հետո արագ տեղափոխվում է կենտրոն: Նա հատկապես վտանգավոր է հակագրոհների ժամանակ: Շատ արագ է, կարողանում է առաջ պոկվել պաշտպաններից ու ընթացքից դիպուկ հարվածներ կատարել: Ստանալով գնդակը՝ միանգամից հարվածում է: Քիչ չեն գնդակները, որոնք նա խփել է 25-30 մետրից»:
ԽՍՀՄ-ի 47-րդ առաջնության ռմբարկուների մրցավազքում առաջատարները Համլետ Մխիթարյանն ու Սերգեյ Անդրեւն էին: Մրցաշրջանի ավարտին, սակայն, Անդրեւը ընդամենը մեկ գնդակի առավելությամբ առաջ անցավ հայ ֆուտբոլիստից ու գրավեց առաջին տեղը: 18 գնդակով Մխիթարյանը երկրորդն էր: Համլետն առաջինն է, որ մեկ մրցաշրջանում խփած գոլերի քանակով դարձավ «Արարատի» ռմբարկու, միաժամանակ նաեւ թիմի ռեկորդակիր:
Խաղում շատ բան որոշում են փոխադարձ ըմբռնումն ու ներդաշնակ համագործակցությունը
Ըստ Համլետ Մխիթարյանի, 1984-ի պես գոլառատ ու հաջող տարին պայմանավորված է եղել երկու հանգամանքով.
«Մինչ 1984-ը ես հիմնականում մասնակցում էի պատանեկան, ապա նաեւ երիտասարդական հավաքականների խաղերին ու մարզումներին ու քիչ ժամանակ էի անցկացնում «Արարատի» հետ: Երկրորդ պատճառն էլ այն է, որ արդյունավետությունը բարձրացնելու համար հարկավոր է ոչ միայն թիմակիցների հետ խաղացվածություն ունենալ, այլեւ սովորել կիրառել տարբեր տակտիկական հնարքներ: Այս տարի ինձ այդ հարցերում շատ օգնեցին մարզիչներս ու թիմակիցներս, ու ես էլ կարողացա գոլեր խփել»:
«Սովետսկի վոյին» ամսագիրը «Հարձակման ասպետ» մրցանակը հանձնել է Մխիթարյանին, որն այդ տարվա առաջնությունում երեք անգամ դարձել է հեթ-տրիկի ու մեկ անգամ էլ պոկերի հեղինակ:
Մխիթարյանը խոստովանել է, որ թիմակիցներից յուրաքանչյուրի հետ էլ կարողանում է լեզու գտնել ու հասկանալ դաշտում: Ըստ նրա, խաղում շատ բան որոշում են փոխադարձ ըմբռնումն ու ներդաշնակ համագործակցությունը:
«Բայց ավելի համարձակ ու նպատակադրված ես խաղում, երբ փոխանցումը կատարում է Խորեն Հովհաննիսյանը: Նրա փոխանցումները, որպես կանոն, սուր են ու խիստ հաշվենկատ, այնպես որ մնում է գոլի վերածել»,- նշել էր ֆուտբոլիստը:
Իսկ ահա թիմի գլխավոր մարզիչ Նիկիտա Սիմոնյանը պատմում էր, որ Համլետ Մխիթարյանը մարզումների ու լավ խաղ ցուցադրելու վերաբերմունքով օրինակ պետք է ծառայի շատ ֆուտբոլիստների համար:
Հաջող մրցաշրջանի ավարտից հետո, երբ թիմը մեկնել էր Բուլղարիա հանգստանալու, Մխիթարյանը մնացել էր Երեւանում ու բուժում էր վնասվածքը: Իսկ մեկ տարի անց մրցակիցների պաշտպաններն արդեն ավելի զգոն էին խաղում Մխիթարյանի դեմ: Այդ ժամանակ էլ «Արարատի» ֆուտբոլիստն իր խաղում բազմազանություն մտցրեց: Ցածրահասակ ու նիհար Համլետը հասկանում էր, որ ուժային պայքարի մեջ մեծ հաջողությունների չի հասնի ու, հնարավորության դեպքում, խուսափում էր դրանից՝ հենվելով տեխնիկայի ու արագության վրա:
«Նախորդ տարի Համլետը լավագույն ռմբարկուների ցուցակում երկրորդն էր, ինչից հետո մրցակիցների պաշտպաններն ավելի ուշադիր են հսկում, դրա համար էլ նրա խաղաոճում որոշակի փոփոխություններ կան: Այժմ նա ստիպված է ավելի շատ պայքարել գնդակի համար»,- ասել էր Նիկիտա Սիմոնյանը:
7 տարի հանդես գալով «Արարատի» կազմում (168 հանդիպում ու 46 գոլ)՝ 1988-ին Համլետ Մխիթարյանը տեղափոխվում է Աբովյանի «Կոտայք»:
Տեղափոխություն Ֆրանսիա ու անավարտ մնացած նպատակներ
Մեկ տարի անց ֆրանսահայ Աբրահամ Հայրապետյանը, որը հետագայում դարձավ Համլետ Մխիթարյանի ընտանիքի կնքահայրը, «Կոտայքին» հրավիրում է Ֆրանսիա: Ընկերական խաղերի ժամանակ էլ Մխիթարյանի ծառայություններով հետաքրքրվում են «Վալանս» հայկական ակումբի ղեկավարներն ու անում ամեն ինչ, որպեսզի Խորհրդային Միությունից կարողանան ֆուտբոլիստ տեղափոխել եվրոպական երկիր: Մոսկվայի թույլտվությունը ստանալուց հետո, հայ ֆուտբոլիստը դառնում է առաջին լեգիոնականներից մեկը:
Համլետ Մխիթարյանը Ֆրանսիայում:
Լուսանկարը` Սամվել Պողոսյանի արխիվից:
Մեկ տարվա պայմանագիրը երկարաձգվում է ու հասնում 5-ի, քանի որ Մխիթարյանին հաջողվում է ցույց տալ լավ խաղ, օգնել թիմին գոլերով ու հաղթանակներով: Նա «Վալանսում» 112 խաղերում դառնում է 30 գոլի հեղինակ:
1994-1995 թվականներին, երբ հանդես էր գալիս Իսսի-լե Մուլենոյի «Արարատում», ստիպված է լինում թողնել ֆուտբոլիստի կարիերան: 32-ամյա ֆուտբոլիստի մոտ հայտնաբերում են գլխուղեղի քաղցկեղ: Երեք վիրահատությունները ու ընտանիքի գործադրած ջանքերը, ցավոք, չեն փրկում Մխիթարյանի կյանքը: Երեւան վերադառնալուց հետո, 1996 թվականի մայիսի 6-ին, 33 տարեկան հասակում մահանում է հայկական ֆուտբոլի ամենավառ ներկայացուցիչներից մեկը՝ Համլետ Մխիթարյանը:
Համլետ Մխիթարյանի մասին պատմող շարքի հաջորդ հոդվածներում Mediamax Sport-ը կներկայացնի նրա խաղընկերների, ընտանիքի անդամների ու հարազատների հիշողությունները:

Гамлет Мхитарян в нападении.
Сегодня в Армении многие «живут» Генрихом Мхитаряном, радуясь его успехам, красивым голам и эффектным передачам. Любители футбола и спортивные комментаторы часто говорят о том, что Генрих  является продолжателем лучших традиций своего отца - Гамлета Мхитаряна. Но новое поколение, если и слышало о Гамлете Мхитаряне, знает немного об этом человеке и футболисте.
Mediamax Sport решил подготовить специальный проект из 5 частей, посвященный Гамлету Мхитаряну. Почему сейчас? Потому что 30 лет назад - в 1984 году - Гамлет Мхитарян забил в Чемпионате СССР 18 голов и занял второе место в рейтинге бомбардиров, уступив Сергею Андрееву лишь один мяч.
«Я всегда любил забивать голы, если честно, именно это привлекло меня в футбол»
Первые спортивные шаги будущий футболист делал в гимнастике, к тому же у олимпийского чемпиона Альберта Азаряна. Но будущим Мхитаряна стал именно футбол.
Гамлет не собирался завершать свою футбольную «карьеру» во дворе, играя в футбол со сверстниками. Все началось в тот день, когда 13-летнего Гамлета, играющего футбол во дворе, приметил футболист «Арарата» Ашот Саакян. В те годы футболистам поручали следить за активными и талантливыми детьми и привлекать их в футбольные школы.
«Я всегда любил забивать голы - если честно, то именно это очаровало и привлекло меня в футбол. В юном возрасте я забивал много голов. Помню, во время турнира «Кубок юности» в матче со сборной Азербайджана в первом тайме я забил 7 голов. А в 1978 году в составе молодежной сборной Армении на Всесоюзной спартакиаде мы заняли 3 место. И в том году меня пригласили в состав молодежной сборной СССР»,-  рассказывал Гамлет Мхитарян.
Гамлет Мхитарян с товарищами по команде.
Фото: из архива Альберта Саргсяна.
В 1979 году Аркадий Андреасян пригласил Мхитаряна в «Котайк», который выступал во второй лиге СССР, а уже через 7 месяцев он стал игроком второго состава «Арарата». Футболисту потребовался всего один сезон, чтобы пополнить главную команду ереванского клуба и выступать в Высшей лиге Чемпионата СССР.
С 1983 года Мхитарян, в основном выходя на замену, отличался активностью и целеустремленностью. В том же году, перед началом сезона, главный тренер Аркадий Андреасян говорил, что проверяют молодых футболистов, «в том числе, флангового нападающего Гамлета Мхитаряна, который смело вступает в борьбу и не упускает удобной возможности бить по воротам».
Мхитарян установил рекорд «Арарата» по количеству голов, забитых за один сезон
В 1984 году в «Арарат» возвращается Никита Симонян, под руководством которого в 1973 году ереванская команда стала чемпионом и обладателем Кубка СССР.
«Я всегда болел за «Арарат». 1973 был очень хорошим годом, и я навсегда запомнил последнюю игру сезона, когда наши победили «Зенит» со счетом 3:2 и стали чемпионом. 2 мяча забил мой любимый игрок - Эдуард Маркаров. Представьте себе, как я был счастлив, когда после игры нам, воспитанникам футбольной школы, сказали, что именно мы должны преподнести цветы араратовцам. И я подарил цветы именно Маркарову»,- рассказывал Гамлет Мхитарян.
Гамлет Мхитаряна в составе «Арарата», слева стоит Левон Иштоян.
Фото: из архива Марины Ташчян.
Именно легендарный тренер легендарной команды начал больше доверять Мхитаряну, и начиная с 1984 года, он стал выходить на поле в основном составе.
В первой встрече сезона «Арарат» принимал московского «Динамо» на стадионе «Раздан» и разгромил его со счетом 5:2. Героем встречи стал Мхитарян, забив 4 мяча и сразу став лучшим бомбардиром чемпионата.
Видеозапись предоставлена М. Ташчян специально для сайта Sport.Mediamax.am.
«В профессиональном футболе только скоростью и сильными ударами ничего не добьешься, нужна техническая хитрость, доверие и время, чтобы понять товарищей по команде. Эти 4 гола были результатом работы и передач команды. Я хотел бы остаться лучшим бомбардиром и в конце сезона»,- признался после игры  футболист.
Специалисты и любители футбола давно ждали, когда же молодой футболист «заговорит» во весь голос. И этот день был началом успехов Мхитаряна.
В чемпионате 1984 года этот футболист забивал голы почти во всех матчах и до последнего тура боролся за звание лучшего бомбардира. Как свидетельствуют газеты тех времен, болельщики сразу полюбили Мхитаряна не только за смелость, скорость, быструю ориентацию, но и за ненасытное желание поражать ворота противника. Мхитарян делал резкие проходы, обладал хорошим дриблингом, мощными ударами, изысканной техникой.
Специалисты говорили, что трудно определить игровое положение Гамлета Мхитаряна: «Гамлет сперва активен на левом фланге, потом на правом, затем быстро перемещается в центр. Он особенно опасен во время контратак - может «оторваться» от защитников и точно ударить с ходу. Получив мяч, он сразу бьет. Немало мячей он забил с расстояния в 25-30 метров».
В 47-м чемпионате СССР в гонке бомбардиров лидерами были Гамлет Мхитарян и Сергей Андреев. Но к концу сезона Андреев превзошел армянского футболиста на один мяч и занял первое место в рейтинге. С 18 мячами Мхитарян стал вторым.
В игре многое решают взаимопонимание и гармоничное сотрудничество
По словам Гамлета Мхитаряна, изобилие голов в 1984 году было обусловлены двумя факторами:
«До 1984 года я в основном участвовал в тренировках и играх юношеской и молодежной сборных и мало времени проводил с «Араратом». Второй причиной было то, что для эффективности нужно играть не только с командой, но и учиться применять разные тактические приемы. В этом году мне в этом вопросе очень помогли мои тренеры и товарищи по команде, и я смог забить много голов».
Журнал «Советский воин» вручил премию «Рыцарь атаки» Мхитаряну, который трижды в чемпионате 1984 года становился автором хет-триков и один раз сделал покер.
Мхитарян признавался, что на поле может найти общий язык и понять каждого товарища по команде. По его словам, в игре многое определяется взаимопониманием и гармоничным сотрудничеством.
«Играешь более смело и целеустремленно, когда передачу делает Хорен Ованнисян. Его передачи, как правило, остры и очень рассчетливы, так что, остается превратить их в голы»,- отмечал футболист.
Главный тренер команды Никита Симонян признавался, что Гамлет Мхитарян своим отношением к тренировкам и хорошей игрой должен служить примером для многих футболистов.
После успешного сезона, когда команда отправилась в Болгарию отдохнуть, Мхитарян остался в Ереване, чтобы залечить травму. Через год защитники противников уже играли против Мхитаряна более бдительно. И тогда футболист «Арарата» внес разнообразие в свою игру. Худой и невысокий Гамлет понимал, что не может достичь больших успехов в силовой борьбе и при возможности избегал ее, делая ставку на на технику и скорость.
«В прошлом году Гамлет был вторым в списке бомбардиров, после чего защитники соперников стали внимательнее следить за ним, поэтому его стиль игры претерпел определенные изменения»,- говорил Никита Симонян.
После 7 лет выступлений в составе «Арарата» (168 встреч и 46 голов), в 1988 году Гамлет Мхитарян перешел в абовянский «Котайк».
Переезд во Францию и незавершенные цели
Через год армянин из Франции Абраам Айрапетян, позднее ставший крестным семьи Гамлета Мхитаряна, пригласил «Котайк» во Францию. После товарищеских встреч услугами Мхитаряна заинтересовались руководители армянского клуба «Валанс» и сделали все возможное, чтобы футболист переехал в Европу из Советского Союза. Таким образом, армянский футболист стал одним из первых советских «легионеров».
Гамлет Мхитарян во Франции.
Фото` из архива Самвела Погосяна.
Годовой контракт был продлен до 5 лет, поскольку Мхитаряну удавалось показывать хорошую игру. За «Валанс» он провел 112 матчей и забил 30 голов.
В 1994-1995 гг. Мхитарян, выступавший в команде «Арарате» из Исси-ле Мулино, вынужденно оставил карьеру футболиста. У 32-летнего Гамлета обнаружили опухоль мозга. Три операции и усилия семьи, к сожалению, не спасли жизнь Мхитаряна. После возвращения в Ереван, 6 мая 1996 года, в возрасте 33 лет, ушел из жизни один из самых ярких представителей армянского футбола - Гамлет Мхитарян.
В следующих статьях проекта о Гамлете Мхитаряне Mediamax Sport представит воспоминания его товарищей по команде, членов семьи и родных.