Մեծ սպորտի ապագա աստղերը. Կարուշ Ղուկասյան
Հայկական մարզաշխարհում նոր անունների պակաս չի զգացվում: Մեր երիտասարդ մարզիկները կարողանում են շարունակել իրենցից մեծերի գործերն ու կրկին հաջող ելույթներ ունենալ:
Նրանցից է նաեւ ծանրորդ Կարուշ Ղուկասյանը, որը Mediamax Sport«Մեծ սպորտի ապագա աստղերը» շարքի այս անգամվա հերոսն է:
Հանդես է գալիս՝ 94 կգ քաշային կարգում
Տարիքը՝ 22
Բնակավայրը՝ Գյումրի
Անձնական մարզիչ՝ Վահան Բիչախչյան
Սովորում է՝ Ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտում
Սիրած զբաղմունք՝ ձկնորսություն
Նվաճումները՝ Հայաստանի չեմպիոն, 2015-ի Եվրոպայի մինչեւ 20 տարեկանների առաջնության արծաթե մեդալակիր
Նպատակը՝ դառնալ Օլիմպիական չեմպիոն
Մուտք ծանրամարտ. Ընդհանրապես գաղափար չունեի ծանրամարտի մասին: Դպրոցում ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչս ինձ ուղորդեց, ու ես եկա մարզադահլիճ: Սկզբից պարզապես գալիս էի, իսկ 14 տարեկանից Վահան Բիչախչյանյանի գլխավորությամբ սկսեցի նվիրված աշխատել: Այս ժամանակից էլ անչափ սիրեցի ծանրամարտն ու որոշեցի շարունակել:
Ուժեղ մարդկանց տեղը. Այստեղ թույլ մարդը գործ չունի, իսկ ես ինձ համարում եմ ուժեղ, այսքան ժամանակ ինձ հանդիպած բոլոր դժվարությունները կարողացել եմ հաղթահարել: Այսօր էլ ոչնչից չեմ դժգոհում ու փորձում եմ առաջ գնալ: Երբեք պետք չէ ընկճվել, հանձնվել կամ հաշտվել չստացված իրավիճակի հետ:
Անշունչ առարկայի հետ աշխատելը. Առաջին հայացքից կարող է թվալ, թե մեր մարզաձեւում ծանր քաշ բարձրացնելն է դժվարությունը, բայց ամենեւին էլ այդպես չէ: Ծանրամարտը ոչ թե ուժային մարզաձեւ է, այլ հոգեբանական: Պետք է հոգեբանորեն կոփված լինես, մտածես, գիտելիք ունենաս, որպեսզի կարողանաս անշունչ առարկայի հետ ճիշտ վարվել:
Մինչ ծանրաձողին մոտենալը. Վարժությունը դեռ չսկսած ես իմ ուղեղում պատկերացնում եմ, թե ինչ է ինձ սպասվում, հասկանում եմ, թե ինչպես պետք է բարձրացնեմ այդ քաշը: Եթե այդ պատկերացումը չունենաս, հավատացեք, նույնիսկ դատարկ ձողը չես կարող տեղից պոկել: Պետք է ուղեղդ ընկալի այդ աշխատանքը, հետո նոր մարմինդ:
Միջազգային փորձը. Միջազգային ասպարեզում առաջին անգամ ելույթ եմ ունեցել 2014 թվականին:  Եվրոպայի երիտասարդների առաջնությունն էր ու այդքան էլ ուժեղ չէի, սակայն կարողացա լավ կիլոգրամներ բարձրացնել: Ինձ համար կարեւոր էր այն, որ միջազգային հարթակ եմ բարձրացել, ոգեւորված էի ու հետաքրքիր զգացողություններ ունեի:
Առաջին մեդալը. Մեկ տարի անց կրկին նույն մրցմանը գրավեցի 2-րդ տեղն ու նվաճեցի արծաթե մեդալ: Այս ժամանակ պայքարը թեժ էր, ու երեք ուժեղ ծանրորդներով հավասար էինք ընթանում: Ես զիջեցի իմ սխալի պատճառով՝ անձնական քաշով ծանր էի, բայց չընկճվեցի, որովհետեւ այն առաջին մեդալս էր ու յուրօրինակ նվաճում էր ինձ համար:
Մարզիչն ու դժվարությունները. Մարզիչ լինելուց առաջ Բիչախչյանն ինձ համար ծնող է: Ես շատ եմ կիսվում նրա հետ ու ոչ միայն ծանրամարտի մասին: Ով ճանաչում է նրան, հաստատ շահած է դուրս գալիս: Դժվարությունը չի կարող ինձ հաղթել: Ես շատ եմ աշխատում, թերություններս եմ քչացնում ու ձգտում ավելիին: Իսկ այդ ավելին Օլիմպիական մեդալն է, ես դրա համար եմ քրտինք թափում:
Հանգիստը. Երբ ազատ ժամանակ եմ ունենում պարտադիր գնում եմ ձկնորսության, հանգստանում եմ այնտեղ: Նաեւ ընկերներիս հետ եմ հանդիպում կամ էլ պարզապես տանն եմ մնում: Մարդաշատ վայրեր չեմ սիրում: Ես ինձ շատ բաներից եմ զրկում, որպեսզի ուժերս խնայեմ ծանրամարտի համար:
Նոր մրցաշարին ընդառաջ. Հիմա պատրաստվում եմ հոկտեմբերին կայանալիք Եվրոպայի մինչեւ 23 տարեկանների առաջնությանը: Կամաց-կամաց լավ մարզավիճակ եմ ձեռք բերում, որպեսզի կարողանամ իմ ուզած կիլոգրամները բարձացնել, եթե ստացվի, ապա լավ մեդալ կունենամ: Իսկ գլխավորը նպատակս՝ սպորտում հաջողության հասնելն է, որպեսզի ինքս ինձնից գոհ մնամ:

Armenia’s sport world has no shortage of new names. Our young athletes follow in the steps of great sportsmen and women who came before them and provide quality performance.
One of those talented youngsters is Karush Ghukasyan, the focus of attention in this edition of Mediamax Sport’s Future stars of big-time sports series.
Category: 94kg
Age: 22
Place of residence: Gyumri, Armenia
Personal coach: Vahan Bichakhchyan
Hobby: fishing
Achievements: Champion of Armenia, silver medalist of U20 European Championship of 2015
Goal: to become Olympic champion
Start of career: I knew nothing about weightlifting. I got recommendation from the physical culture teacher at school and went to the training hall. I would go there just for fun first, but at 14 I began training for real with Vahan Bichakhchyan. I started to love weightlifting at that time and decided to make a career of it.
A place for strong people: Weak people have nothing to do here. I believe I’m strong. I managed to beat every challenge I’ve encountered so far. I have no complaints and I keep moving forward. People should never become desperate, give up or be satisfied with a situation they don’t like.
Working with inanimate object: It may seem on the surface that the difficulty of our sport is lifting weights, but it’s not like that. Weightlifting is about mental strength, not physical. You need to be prepared mentally, to think and have knowledge if you want to handle the inanimate object.
Before taking the attempt: I imagine what’s going to happen before beginning the exercise and I envision how to lift the bar. Believe me, you can’t lift the bar even without the weights on if you don’t have that vision in your mind. First your brain imagines the move and then your body carries it out.
International experience: I had my first performance on a global level in 2014. It was Junior European Championship and I wasn’t that strong then, but I got good results. What mattered to me was taking part in an international competition. I was very excited.
The first medal: I took the second place in the same championship in the following year. The competition was tough, and other two athletes and I were proceeding equally. I lost the gold because of my mistake, but I didn’t let that discourage me because it was the first medal and a special achievement for me.
The coach and the challenges: Mr. Bichakhchyan is a parent to me first, a coach second. I tell him a lot about myself, not only weightlifting-related things. Challenges can’t defeat me. I work very hard, I reduce my shortcomings and I strive for more. That “more” is an Olympic medal and that’s what I’m working for.
Resting: I go fishing when I have free time, that’s how I relax. I also meet with friends or just hang out at home. I don’t like crowded places. I turn down many things to save my strength for weightlifting.
Towards the new competition: Now I’m preparing for the U23 European Championship that’s scheduled for October. I’m getting into a good shape so I can lift as much weight as I want to, and if I succeed, I’ll bring home a medal. The main goal is to be successful in sport so I can be proud of myself.