Մեծ սպորտի ապագա աստղերը. Կարուշ Ղուկասյան
Հայկական մարզաշխարհում նոր անունների պակաս չի զգացվում: Մեր երիտասարդ մարզիկները կարողանում են շարունակել իրենցից մեծերի գործերն ու կրկին հաջող ելույթներ ունենալ:
Նրանցից է նաեւ ծանրորդ Կարուշ Ղուկասյանը, որը Mediamax Sport«Մեծ սպորտի ապագա աստղերը» շարքի այս անգամվա հերոսն է:
Հանդես է գալիս՝ 94 կգ քաշային կարգում
Տարիքը՝ 22
Բնակավայրը՝ Գյումրի
Անձնական մարզիչ՝ Վահան Բիչախչյան
Սովորում է՝ Ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտում
Սիրած զբաղմունք՝ ձկնորսություն
Նվաճումները՝ Հայաստանի չեմպիոն, 2015-ի Եվրոպայի մինչեւ 20 տարեկանների առաջնության արծաթե մեդալակիր
Նպատակը՝ դառնալ Օլիմպիական չեմպիոն
Մուտք ծանրամարտ. Ընդհանրապես գաղափար չունեի ծանրամարտի մասին: Դպրոցում ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչս ինձ ուղորդեց, ու ես եկա մարզադահլիճ: Սկզբից պարզապես գալիս էի, իսկ 14 տարեկանից Վահան Բիչախչյանյանի գլխավորությամբ սկսեցի նվիրված աշխատել: Այս ժամանակից էլ անչափ սիրեցի ծանրամարտն ու որոշեցի շարունակել:
Ուժեղ մարդկանց տեղը. Այստեղ թույլ մարդը գործ չունի, իսկ ես ինձ համարում եմ ուժեղ, այսքան ժամանակ ինձ հանդիպած բոլոր դժվարությունները կարողացել եմ հաղթահարել: Այսօր էլ ոչնչից չեմ դժգոհում ու փորձում եմ առաջ գնալ: Երբեք պետք չէ ընկճվել, հանձնվել կամ հաշտվել չստացված իրավիճակի հետ:
Անշունչ առարկայի հետ աշխատելը. Առաջին հայացքից կարող է թվալ, թե մեր մարզաձեւում ծանր քաշ բարձրացնելն է դժվարությունը, բայց ամենեւին էլ այդպես չէ: Ծանրամարտը ոչ թե ուժային մարզաձեւ է, այլ հոգեբանական: Պետք է հոգեբանորեն կոփված լինես, մտածես, գիտելիք ունենաս, որպեսզի կարողանաս անշունչ առարկայի հետ ճիշտ վարվել:
Մինչ ծանրաձողին մոտենալը. Վարժությունը դեռ չսկսած ես իմ ուղեղում պատկերացնում եմ, թե ինչ է ինձ սպասվում, հասկանում եմ, թե ինչպես պետք է բարձրացնեմ այդ քաշը: Եթե այդ պատկերացումը չունենաս, հավատացեք, նույնիսկ դատարկ ձողը չես կարող տեղից պոկել: Պետք է ուղեղդ ընկալի այդ աշխատանքը, հետո նոր մարմինդ:
Միջազգային փորձը. Միջազգային ասպարեզում առաջին անգամ ելույթ եմ ունեցել 2014 թվականին:  Եվրոպայի երիտասարդների առաջնությունն էր ու այդքան էլ ուժեղ չէի, սակայն կարողացա լավ կիլոգրամներ բարձրացնել: Ինձ համար կարեւոր էր այն, որ միջազգային հարթակ եմ բարձրացել, ոգեւորված էի ու հետաքրքիր զգացողություններ ունեի:
Առաջին մեդալը. Մեկ տարի անց կրկին նույն մրցմանը գրավեցի 2-րդ տեղն ու նվաճեցի արծաթե մեդալ: Այս ժամանակ պայքարը թեժ էր, ու երեք ուժեղ ծանրորդներով հավասար էինք ընթանում: Ես զիջեցի իմ սխալի պատճառով՝ անձնական քաշով ծանր էի, բայց չընկճվեցի, որովհետեւ այն առաջին մեդալս էր ու յուրօրինակ նվաճում էր ինձ համար:
Մարզիչն ու դժվարությունները. Մարզիչ լինելուց առաջ Բիչախչյանն ինձ համար ծնող է: Ես շատ եմ կիսվում նրա հետ ու ոչ միայն ծանրամարտի մասին: Ով ճանաչում է նրան, հաստատ շահած է դուրս գալիս: Դժվարությունը չի կարող ինձ հաղթել: Ես շատ եմ աշխատում, թերություններս եմ քչացնում ու ձգտում ավելիին: Իսկ այդ ավելին Օլիմպիական մեդալն է, ես դրա համար եմ քրտինք թափում:
Հանգիստը. Երբ ազատ ժամանակ եմ ունենում պարտադիր գնում եմ ձկնորսության, հանգստանում եմ այնտեղ: Նաեւ ընկերներիս հետ եմ հանդիպում կամ էլ պարզապես տանն եմ մնում: Մարդաշատ վայրեր չեմ սիրում: Ես ինձ շատ բաներից եմ զրկում, որպեսզի ուժերս խնայեմ ծանրամարտի համար:
Նոր մրցաշարին ընդառաջ. Հիմա պատրաստվում եմ հոկտեմբերին կայանալիք Եվրոպայի մինչեւ 23 տարեկանների առաջնությանը: Կամաց-կամաց լավ մարզավիճակ եմ ձեռք բերում, որպեսզի կարողանամ իմ ուզած կիլոգրամները բարձացնել, եթե ստացվի, ապա լավ մեդալ կունենամ: Իսկ գլխավորը նպատակս՝ սպորտում հաջողության հասնելն է, որպեսզի ինքս ինձնից գոհ մնամ:

Будущие звезды большого спорта: Каруш Гукасян
В армянском спортивном мире не чувствуется недостаток новых имен. Нашим молодым спортсменам удается продолжить дела старшего поколения и так же успешно выступать.
К ним относится также Каруш Гукасян, который является героем «Будущие звезды большого спорта».
Весовая категория: 94 кг
Возраст:  22 года
Город:  Гюмри
Личный тренер: Ваан Бичахчян
Учится: в Армянском государственном институте физической культуры
Хобби: рыболовство
Достижения: чемпион Армении, серебряный призер чемпионата Европы 2015 года  до 20 лет.
Цель: стать Олимпийским чемпионом
Приход в тяжелую атлетику: Вообще не имел представления о тяжелой атлетике. Меня направил школьный учитель по физкультуре, и я пришел в спортивный зал. Сначала просто приходил, а с 14 лет под руководством Ваана Бичахчяна начал усердно работать. С того времени очень полюбил тяжелую атлетику и решил продолжить.
Место сильных людей: Здесь нет места для слабого человека, а я себя считаю сильным, все трудности, которые я встречал за это время, смог преодолеть. Сегодня ни на что не жалуюсь и стараюсь двигаться вперед. Никогда нельзя падать духом, сдаваться или мириться с неудавшейся ситуацией.
Работа с неодушевленным предметом: На первый взгляд может показаться, что в нашем виде спорта трудным является подъем тяжелого веса, однако это совсем не так. Тяжелая атлетика является не силовым, а психологическим видом спорта. Ты должен быть психологически закаленным, думать, обладать знаниями, чтобы уметь правильно обращаться с неодушевленным предметом.
До подхода к штанге: Еще не приступив к упражнению, я в уме представляю, что меня ждет, понимаю, как должен поднять этот вес. Если не будешь иметь представления, поверьте, даже пустой стержень не сможешь поднять с места. Эту работу должен усвоить мозг, только потом тело.
Международный опыт: Впервые на международной арене выступал в 2014 году. Это был молодежный чемпионат Европы, и я не был настолько силен, но сумел поднять хорошие килограммы. Для меня было важно то, что я поднялся на международную платформу, был воодушевлен, и у меня были интересные чувства.
Первая медаль: Спустя год снова в том же соревновании занял 2-ое место и завоевал серебряную медаль. В то время борьба была напряженной, и трое сильных штангистов шли на равных. Я уступил из-за моей ошибки – был тяжелым по собственному весу, но не пал духом, потому что это была моя первая медаль и своеобразное достижение для меня.
Тренер и трудности: Прежде чем быть тренером, Бичахчян для меня родитель. Я много делюсь с ним и не только о тяжелой атлетике. Кто знаком с ним, наверняка остается в выигрыше. Трудности не могут меня победить. Я много работаю, уменьшаю свои недостатки и стремлюсь к большему. А это большее – Олимпийская медаль, для нее я проливаю пот.
Отдых: Когда бывает свободное время, обязательно иду на рыбалку, так я отдыхаю. Также встречаюсь со своими друзьями или просто остаюсь дома. Не люблю многолюдные места. Я лишаю себя многого, чтобы сэкономить силы для тяжелой атлетики.
Навстречу новому турниру:  Сейчас готовлюсь к чемпионату Европы до 23 лет, который состоится в октябре. Постепенно приобретаю хорошую спортивную форму, чтобы суметь поднять желаемые килограммы, если получится, то получу хорошую медаль. А главная моя цель – достичь успеха в спорте, чтобы я остался доволен сам собой.