Մեծ սպորտի ապագա աստղերը. Վահան Բիչախչյան
Վահան Բիչախչյանն ամենախոստումնալից ու տաղանդավոր հայ պատանի ֆուտբոլիստներից է: Նա ընդամենը 17 տարեկան է, սակայն արդեն հասցրել է փորձաշրջան անցնել եվրոպական մի քանի ուժեղ ակումբներում ու լավ տպավորություն թողնել:
Հիմա ֆուտբոլիստը պաշտպանում է Գյումրիի «Շիրակի» գույներն ու խաղում է մեծ նվիրվածությամբ: Բիչախչյանը ֆուտբոլի հետ կապված մեծ պլաններ ունի, որոնց մասին էլ պատմել է Mediamax Sport«Մեծ սպորտի ապագա աստղերը» շարքում:
Տարիքը՝ 17 տարեկան
Բնակվում է՝ Գյումրիում
Մարզական կերպարը՝ Հենրիխ Մխիթարյան
Նպատակը՝  հանդես գալ եվրոպական ուժեղ ակումբում ու օգնել Հայաստանի ազգային հավաքականին
Ֆուտբոլի ընտրությունը. Փոքր տարիքից ֆուտբոլ շատ եմ սիրել, ինձ դուր էր գալիս գնդակի հետ տարբեր հնարքներ կատարել: Բակում ընկերներիս հետ հաճախ էի ֆուտբոլ խաղում: Այդպես էլ 5 տարեկանում սկսել եմ առաջին քայլերս կատարել ու հայտնվել եմ «Շիրակի» մանկապատանեկան թիմում: Այնուհետեւ որոշեցի շարունակել պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլիստի կարիերան:
Այն հանգամանքը, որ հայրս ֆուտբոլի մարզիչ է, այդքան էլ մեծ դերակատարում չունեցավ: Պետք է կարողանաս ֆուտբոլ խաղալ, ազգանունը ոչինչ էլ չի որոշում: Պարզապես եթե նպատակ ունես, պետք է հասնես դրան:
Սպորտային ընտանիք. Ընտանիքս անմիջականորեն կապ ունի սպորտի հետ: Պապիկս ծանրամարտի մարզիչ է արդեն երկար տարիներ, հայրս էլ մարզում է «Շիրակը»: Ծանրամարտի մարզումների եղել եմ, հետեւել եմ պապիկի աշխատանքին:
Չընտրեցի ծանրամարտը, որովհետեւ ֆուտբոլն է իմը, այն ավելի հոգեհարազատ է ինձ: Սիրում եմ գոլեր խփել, աչքի ընկնել ու օգնել թիմիս:
Նրանք երկուսն էլ ինձ միշտ ասել են, որ եթե աշխատանքիդ լուրջ վերաբերվես, կկարողանաս արդյունքի հասնել ու եթե մի բան սիրում ես, պետք է ամբողջությամբ նվիրվես:
Մարզիչ հայրիկը. Հայրիկի գլխավորությամբ մարզվելը չի խանգարում, հակառակը, շատ դեպքերում նույնիսկ օգնում է: Ինձ դուր է գալիս նրա հետ աշխատել, քանի որ իր խորհուրդները միշտ պետքական ու տեղին են լինում:
Մարզումների ժամանակ, ինչպես բոլորի, այնպես էլ իմ նկատմամբ խիստ է, հայր-որդի հարաբերություններ սպորտում չպետք է լինեն: Թիմակիցներիս պես ես էլ նրան մարզիչ եմ դիմում:
Փորձաշրջան.  Արդեն հասցրել եմ մի քանի ակումբերում ուժերս փորձել, եղել եմ իտալական «Ֆիորենտինայում», բելգիական «Գենտում» ու մոսկովյան ԲԿՄԱ-ում: Հետագայում կցանկանամ Իտալիայում հանդես գալ, այդ ակումբներից ամենաշատը հենց այնտեղ ինձ դուր եկավ:
Փորձաշրջանն ինձ շատ է օգնել, նման ակումբներում խաղալը մեծ փորձ ու վստահություն է տվել, ինչպես նաեւ օգնել հոգեբանորեն պատրաստ լինել: Հիմնական տարբերությունը հայկական ու արտասահմանյան ակումբների միջեւ արագության մեջ է: Իսկ մարզումներն իրարից այդքան էլ չեն տարբերվում:
Ուշադրության կենտրոնում. Ճիշտ է երիտասարդ տարքիում եմ ուշադրության կենտրոնում հայտնվել, բայց նման բաների վրա չեմ կենտրոնանում, քանի որ խանգարում է: Ամբողջ ուժերը պետք է մարզումներին ու խաղերին տրամադրել, որ կարողանաս օր օրի կատարելագործվել ու ցույց տալ որակներդ:
Լավ ֆուտբոլիստ դառնալու համար աշխատասիրություն է պետք, անմնացորդ նվիրում, ամենօրյա աշխատանք ու ֆուտբոլով ապրելու ցանկություն:
Մխիթարյանի օրինակով. Լսել եմ, որ ինձ համեմատում են Հենրիխ Մխիթարյան հետ, բնականաբար, այդ հանգամանքն ուրախացնում է: Հավանում եմ նրա խաղաոճը, շատ ֆուտբոլիստների պես ցանկանում նմանվել Հենրիխին ու այդպիսի մեծ բարձունքների հասնել:
Ֆուտբոլը արագության խաղ է, ու կուզեի Հենրիխի արագությունը վերցնել, Ռոնալդուի պես տեխնիկապես ուժեղ լինել: Արագ մտածելու հատկությունը բնորոշ է բարձրակարգ ակումբներում հանդես եկող շատ ֆուտբոլիստների, այլապես նրանք բոլորի ուշադրության կենտրոնում չէին լինի: Անպայման այդ որակից էլ պետք է ունենալ:
Հարազատ ակումբ. Բոլորն էլ գիտեն, որ «Շիրակը» շատ հին պատմություն ունի, մինչեւ այսօր էլ մնացած թիմերից ամեն ինչով առանձնացել է: Ինձ համար մեծ պատիվ է այնտեղ խաղալը, հաճույք եմ ստանում խանընկերներիս կողքին: Հիմա էլ պայքարում ենք չեմպիոնության համար ու ամեն ինչ անելու ենք, որ այդ կոչմանն արժանանանք:
Թիմի կազմում գոլեր շատ եմ խփել, բայց առհասարակ իմ կարիերայում ամենահիշարժանն ու անմոռանալին եղել է Եվրոպայի Լիգայում «Դիլայի» դարպասը խփած գնդակը: Մենք հաղթեցինք ու կարողացանք անցնել հաջորդ փուլ:
Երիտասարդական հավաքական.  Այժմ նաեւ մինչեւ 19 տարեկանների թիմում եմ հանդես գալիս: Առաջին անգամ հրավիրվել եմ Իսրայելի դեմ խաղում: Մեծ պատիվ, բայց նաեւ պատասխանատվություն է ազգային ընտրանու խաղաշապիկը կրելը: Երբ շապիկին երկրիդ զինանշանն է, ամեն ինչ անբացատրելի է: Ազգի պատիվը բարձր պահելու համար ուզում ես անհնարինն անել:
Հավաքական հրավիրվելը յուրաքանչյուր ֆուտբոլիստի ցանկությունն է: Դեռ շատ աշխատելու ու պարապելու տեղ ունեմ, որ մեծահասակների թիմում խաղամ: Կարծում եմ ժամանակի հարց է, մեր երկրում էլ ֆուտբոլը զարգացում կունենա ու հաջողություններ կարձանագրվեն:
Գյումրին ու Ռեմարկը. Գյումրին իմ ծննդավայրն է, ուր էլ լինեմ ձգտում եմ վերադառնալ հարազատ քաղաք: Այնտեղ ամեն ինչ այլ է, ընտանիքս ու ընկերներս են ապրում, որոնք շատ կարեւոր են ինձ համար ու փորձում եմ շատ ժամանակ անցկացնել նրանց հետ:
Ազատ ժամանակ նաեւ սիրում եմ հետեւել թենիսի ու ըմբշամարտի մրցումներին, գրքեր կարդալ: Հիմա Ռեմարկի «Հաղթական կամարն» եմ ընթերցում, հաջորդը «3 ընկերն» է լինելու: Անգլերեն եմ պարապում, լեզու իմանալը շատ կարեւոր է, մանավանդ եթե ուզում եմ արտերկրում հանդես գալ:
Այս պահին ինձ համար կարեւորը ֆուտբոլն է: Նպատակս է լավ ֆուտբոլիստ դառնալ, խաղալ արտերկրում ու օգնել մեր հավաքկանին:

Vahan Bichakhchyan is one of Armenia’s most promising young talents in football. He is only 17, but he’s already passed probation periods in several strong European clubs and left a good impression of himself.
Currently Bichakhchyan wears FC Shirak Gyumri colors, playing with great devotion. He has big plans for his future in football and told Mediamax Sport about them in the Future stars of big-time sports series.
Sport: football
Residence: Gyumri
Sport idol: Henrikh Mkhitaryan
Goal: play for a strong European club and for the Armenia national team
Choice of sport: I loved football since I was very young. I liked to do tricks with the ball. At age 5, I began playing and then got into FC Shirak’s U18 team.
My father’s occupation of a football coach didn’t really play a significant role. Your last name decides nothing. You’ve got to be able to play football.
Sport family: My family is directly liked to sports. My grandfather has been a weightlifting coach for many years now, and my father coaches FC Shirak.
They both always told me that if I take my job seriously I will achieve a lot, and that if I loved something, I should devote myself to that completely.
Coach for a father: Training with my dad doesn’t complicate things. On the contrary, it often helps. I like working with him.
During the training, he is just as strict with me as with other players. And I address him “coach”, just like other players.
The probation period: I already tested my abilities in several clubs, such as Italian Fiorentina, Belgian Ghent and Russian CSKA Moscow. I would like to play for Fiorentina, I liked it the best.
The probation period helped me a lot. Playing for such clubs gives you good experience and confidence, and the ability to be ready mentally for the games.
In the spotlight: True, I found myself in spotlight at a young age, but I don’t focus on that. It is distracting. I want to give all my strength and attention to training and playing.
To be a good footballer, I must work hard, be devoted, train every day and live football, not just play it.
The example of Henrikh Mkhitaryan: I heard some people compared me to Mkhitaryan, and of course, it made me very happy. I like his style, and as many other footballers, I want to be like him.
Football is a game of speed, and I would like to achieve Henrikh’s speed and Ronaldo’s technical readiness.
Home club: Everyone knows FC Shirak has a long history and has always stood out. It is a great honor for me to play here. Now we compete for the Armenian championship.
I scored many goals for the club, but the most memorable goal for me is the one I scored against Dila in the Europa League. We won and qualified for the next stage.
U19 team: I play for the U19 team too now. It is an honor and a responsibility too to wear the national team’s t-shirt. Everything is special when you have you country’s coat of arms on your t-shirt. You’re ready to do the impossible to defend the honor of your nation. I have a large room for improvement in order to get to the main team.
Gyumri and Remarque: Gyumri is my hometown, and wherever I go, I always want to come back.
In the free time, I follow tennis and wrestling competitions, and I read. Now I’m reading Remarque’s Arch of Triumph, then I’ll start Three Comrades. I’m also learning English. It’s very important to speak the language, especially if you want to play abroad.
At this moment, football is the most important thing in my life. My goal is to become a good footballer, to play abroad and for my national team.