Մխիթարյան. Հայաստանի գլխավոր դեսպանը Ազնավուրն է, ոչ թե ես
Մինչ Հենրիխ Մխիթարյանը շարունակում է դուրս մնալ «Մանչեսթեր Յունայթեդի» հայտացուցակից, նրա մասին նոր ֆիլմեր են ներկայացվում:
«Միկին` հայ հերոսը» ֆիլմի շնորհանդեսից հետո հայ կիսապաշտպանի մասին պատմել է նաեւ matchtv-ն: Մխիթարյանը ֆիլմում խոսել է իր ընտանիքի, կարիերայի, Զլատան Իբրահիմովիչի հետ ընկերության ու շատ այլ բաների մասին:
Հայաստանի գլխավոր դեսպանը
Հայաստանի գլխավոր դեսպանը Շառլ Ազնավուրն է: Այն ինչ նա անում է Հայաստանի համար, շատ ավելին է, քան իմ արածը: Կան մարդիկ, որոնք ֆուտբոլով չեն հետաքրքրվում, բայց նրանց ուշադրության կենտրոնում մշակույթն է ու Ազնավուրը:
Ֆուտբոլային նպատակները
Ինձ համար կարեւորը տիտղոսներ նվաճելն է, քանի որ կարիերայի վերջում դրանք են հիշում, եթե անուն վաստակես, հետո այն քո օգտին կաշխատի: Փորձում եմ հենց դրա համար էլ խաղալ, որ մարդիկ ինձ հիշեն:
Ամենագլխավոր նպատակս Չեմպիոնների Լիգան հաղթելն է: Իսկ հավաքականների մակարդակով, բնականաբար, կցանկանամ խաղալ Եվրոպայի ու Աշխարհի առաջնությունների եզրափակիչ փուլերում:
«Սպարտակի» ու «Անժիի» առաջարկների մասին
Ես հետեւում էի ոչ միայն Ռուսաստանի, այլեւ Անգլիայի, Ֆրանսիայի, Իտալիայի ու Իսպանիայի առաջնություններին: Ինձ համար իսկական օրինակը Զիդանն էր: Նրանից շատ բան եմ սովորել՝ ինչպես ինձ պահել, մարզվել:
Ժամանակին «Սպարտակն» էր հետարքրված ինձնով, այնուհետեւ առաջարկ եղավ նաեւ «Անժիից», բայց չէի ուզում հեռանալ «Շախտյորից», դա հետընթաց կլիներ,  մինչդեռ ես լրիվ հակառակն էի ուզում՝ տեղափոխվել ավելի ուժեղ ակումբ:
Փողի կարեւորությունը
Երբեք ուշադրություն չեմ դարձրել ֆինանսական պայմաններին, եթե այդ մասին մտածես, ֆուտբոլը 2-րդ պլան կմղվի: Միշտ կարծել եմ, որ ուժեղ ակումբներում հանդես գալու դեպքում գումարն էլ ինքնըստինքյան կլինի: Մինչեւ հիմա էլ հստակ չգիտեմ, թե ինչքան գումար եմ վաստակում:
Իհարկե, պայմանագրի արժեքը գիտեմ, բայց ամսական աշխատավարձիս մասին պատկերացում չունեմ: Ինձ համար կարեւորը խաղալն ու հաճույք ստանալն է: Դեռ 28 տարեկան եմ, մի քանի տարի էլ եմ ուզում բարձրակարգ ֆուտբոլ ցույց տալ, հետո նոր մտածել գումար աշխատելու մասին:
Կյանքը Մանչեսթերում
Հաճախ եմ քաղաքում ընթրում: Ինձ շատ դուր է գալիս Մանչեսթերը, ձմռանն Ամանորի տոնավաճառներ են անցկացվում, շատ հետաքրքիր է լինում: Շոկոլադե միջուկով նրբաբլիթներ են վաճառում, գինի, ամեն ինչ տոնական է լինում:
Հայկական ռեստորանն առաջին տեղերից էր, որ այցելել եմ: Ծանոթացել եմ տիրոջ հետ, ու հիմա մենք ընկերություն ենք անում: Վերջինն այնտեղ Զլատանին եմ հրավիրել՝ «Սենթ Էթյենի» հետ խաղի նախօրեին: Հայկական ուտելիքները համտեսելուց հետո Զլատանը հեթ-տրիկ ձեւակերպեց: Լավ հիշողություններ են մնացել:
Աստվածային Զլատանը
Զլատանը շատ ծանր բնավորություն ունի, ու մարդիկ չեն հասկանում նրա կատակները: Բայց մենք հենց առաջին օրվանից լավ հարաբերություններ ենք ունեցել:
Անգամ երբ նա վնասվածք էր ստացել ու թիմի հետ չէր, մենք շարունակում էինք շփվել: Բոլորը գիտեն, որ նա իրեն Աստված է համարում: Բայց երբ Ռոստովի հետ խաղին ժամանեցինք, ասացի. «Տեսնում ես, ո՞վ է այստեղ Աստված»: Նա հասկացավ, որ այլ Աստված էլ կա: Կատակում եմ, պարզապես շատ հայ երկրպագուներ էին մեզ դիմավորում ու իմ անունը տալիս:

Мхитарян: Главный посол Армении – Азнавур, а не я
Пока Генрих Мхитарян продолжает отсутствовать в заявках матчей «Манчестер Юнайтед», о нем представляют новые фильмы.
После презентации фильма «Мики: армянский герой» об армянском полузащитнике рассказал также matchtv. В фильме Мхитарян говорил о своей семье, карьере, дружбе со Златаном Ибрагимовичем и о многом другом.
Главный посол Армении
Самый главный посол Армении – это Шарль Азнавур. Все, что он делает для Армении – намного больше, чем  то, что делаю я. Есть люди, которые не интересуются футболом, а интересуются культурой, и им ближе Азнавур.
Футбольные цели
Для меня самое главное выиграть как можно больше титулов, потому что в конце футбольной карьеры будут вспоминать о том, что ты выиграл. Если сделаешь себе имя, оно потом будет работать на тебя. Я стараюсь играть на благо своего имени, чтобы люди вспоминали обо мне.
Самая важная цель для меня – это победа в Лиге чемпионов. А если говорить о сборной, хотелось бы сыграть на чемпионатах Европы или мира.
О предложениях «Спартака» и «Анжи»
Я следил не только за чемпионатами России, но и Англии, Франции, Италии, Испании. Для меня истинным примером был Зидан. Я научился у него многому: как тренироваться, как себя вести.
Было время, когда «Спартак» интересовался мной. Затем поступило предложение также от «Анжи», но мне не хотелось уходить из «Шахтера». Это был бы шаг назад на тот момент, а мне, наоборот, необходимо было делать шаг вперед и перейти в более сильный клуб.
О значении денег
Я никогда не обращал внимания на финансовые условия. Если будешь думать об этом, футбол уйдет на 2-й план. Я всегда думал, что если будешь играть в топовых командах и показывать хороший футбол, то деньги сами будут на твоем банковском счету. Я даже до сих пор точно не знаю, сколько денег зарабатываю.
Конечно, сумма контракта мне известна, но сколько в месяц получаю – понятия не имею. Для меня главное – играть и получать удовольствие. Мне еще 28 лет, хочется пару лет поиграть на высшем уровне, а потом уже думать, как зарабатывать деньги.
Жизнь в Манчестере
Я часто выбираюсь в город, чтобы поужинать. Мне очень нравится Манчестер. Зимой проводятся Рожественские ярмарки, бывает очень интересно. Продаются блинчики с шоколадной пастой, вино, в общем – все новогоднее.
Армянский ресторан – одно из первых мест, которое я посетил. Я познакомился с хозяином, мы сейчас очень хорошо дружим. Последним игроком, которого я сюда приглашал, был Златан, как раз перед игрой с «Сент-Этьеном». После вкусной армянской еды  Златан оформил хет-трик. Остались прекрасные воспоминания.
Божественный Златан
У Златана очень тяжелый характер. Люди не понимают его шутки и о чем он говорит. Но у меня с первого дня с ним хорошие отношения.
Даже тогда, когда он получил травму и не мог играть с командой, мы продолжали поддерживать связь. Все знают, что он считает себя Богом. Но когда мы приземлились в Ростове, я ему сказал: «Вот видишь, кто тут Бог теперь?» После этого он понял, что там есть и другой Бог. Шучу. Просто было очень много армян, все кричали мое имя.