Սերգեյ Մովսիսյան. Երջանիկ եմ, որ խաղացել եմ Հայաստանի հավաքականում
Գրոսմայստեր Սերգեյ Մովսիսյանը երջանիկ է, որ հանդես է եկել Հայաստանի շախմատի հավաքականում ու թիմի հետ դարձել է Աշխարհի ու Օլիմպիադայի չեմպիոն:
Mediamax Sport-ի թղթակցի հետ զրույցում շախմատիստը նշել է, որ այս տարի հավաքականի կազմում ելույթները դադարացնելը դժվար որոշում է եղել իր համար:
«Ցավոք, բայց վերջին շրջանում խաղս չէր ստացվում, չէի կարողանում օգտակար լինել թիմին: Անհատական մրցաշարերում լավ էի հանդես գալիս, իսկ ահա թիմայինում լրիվ հակառակն էր լինում: Շատ եմ ուզում հավաքականին օգնել, բայց, ցավոք, վատ ելույթների պատճառով այսպիսի որոշում ընդունեցի: Շատ դժվար էր ինձ համար, բայց այսպես ավելի ճիշտ համարեցի»,-ասել է Մովսիսյանը:
Նա խոստովանել է, որ Հայաստանի հավաքականում հանդես գալը մեծ երջանկություն է եղել իր համար, հպարտ է, որ կարողացել է հասնել մեծ հաջողությունների:
«Մեծ պատիվ էր տղաների հետ մի թիմում հանդես գալը, իսկ շախմատային տեսակետից փորձ ձեռք բերեցի: Հուսով եմ, որ նրանք այս տարի Օլիմպիադայում լավ հանդես կգան»,- ավելացրել է նա:
Հավաքականում իր ապագայի մասին դեռ հստակ ոչինչ չի որոշել, եթե մինչ տարեվերջ կարողանա լավ մարզավիճակ ձեռք բերել, հնարավոր է մտածի վերադարձի մասին. «Տարվա սկզբում կմասնակցեմ տարբեր մրցաշարերի, ելույթ կունենամ Եվրոպայի անհատական առաջնությունում, իսկ երկրորդ հատվածը դեռ չեմ պլանավորել»:
Հայաստանի շախմատի հավաքականն այս պահին ունի երեք անդամ՝ Լեւոն Արոնյան, Գաբրիել Սարգսյան եւ Հրանտ Մելքումյան: 4-րդի անունը հայտնի կդառնա Հայաստանի առաջնության ավարտից հետո, չեմպիոնը կհամալրի թիմը: Իսկ 5-րդ շախմատիստի ընտրության մասին շախմատի ֆեդերացիան դեռ չի հայտարարել: Ամեն ինչ պարզ կլինի մինչեւ մայիս:

Гроссмейстер Сергей Мовисян счастлив, что играл в сборной Армении по шахматам и в составе команды становился чемпионом мира и Олимпиады.
В беседе с корреспондентом Mediamax Sport шахматист отметил, что решение о прекращении выступлений в составе сборной в этом году далось ему сложно.
«К сожалению, в последнее время игра не получалась, не мог приносить пользу команде. В индивидуальных турнирах я выступал хорошо, однако в командных все складывалось наоборот. Мне очень хочется помочь сборной, но, к сожалению, из-за неудачных выступлений я принял такое решение. Это было сложное решение, но я счел его верным»,- отметил Мовсисян.
Шахматист признался, что для него было большим счастьем выступать в сборной Армении, и гордится тем, что сумел достичь больших успехов.
«Это была большая честь выступать в одной команде вместе с парнями, а с точки зрения шахмат я приобрел опыт. Надеюсь, что они успешно выступят в этом году в Олимпиаде»,- добавил он.
О своем будущем в сборной Мовсисян пока ничего не решил. Если до конца года ему удастся вернуть хорошую спортивную форму, возможно, гроссмейстер задумается о возвращении, «В начале года я приму участие в различных турнирах, буду выступать в индивидуальном чемпионате Европы, а планы на второе полугодие еще неясны».
На данный момент в состав сборной Армении по шахматам включены Левон Аронян, Габриэль Саргсян и Грант Мелкумян. Имя 4-го шахматиста станет известно после чемпионата Армении, чемпион дополнит состав сборной. О выборе 5-го шахматиста федерация шахмат пока не заявила. Все станет известно в мае.