Թորոսյան. 2017-ը արդյունավետ է եղել հայկական բռնցքամարտի համար
Հայաստանի բռնցքամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Դավիթ Թորոսյանը համարում է, որ 2017 թվականը բավականին արդյունավետ է եղել, նվաճումներ են արձանագրվել սիրողական ու պրոֆեսիոնալ ռինգերում:
Հովհաննես Բաչկովն Եվրոպայի չեմպիոն է դարձել, իսկ Աշխարհի առաջնությունում բրոնզե մեդալ նվաճել: Արթուր Հովհաննիսյանն ու Նարեկ Մանասյանն էլ Մ-23 տ. ԵԱ-ում են 3-րդ տեղը գրավել:
«Այս տարվա ապրիլից մեր 3 բռնցքամարտիկները՝ Արամ Ավագյանը, Գոռ Երիցյանն ու Նարեկ Աբգարյանը հանդես են եկել պրոֆեսիոնալ ռինգում: Միասին նրանք 17 մենամարտ են անցկացրել ու բոլորում էլ հաղթանակ տարել մեծ առավելությամբ: Նրանք լուրջ քայլեր են կատարում պրոֆեսիոնալ ռինգում»,- նշել է մարզիչը:
Ըստ Թորոսյանի՝ բոլորի գերնպատակն էլ 2020 թվականին Ճապոնիայում կայանալիք Օլիմպիական խաղերի ուղեգրեր նվաճելն է, ինչի ուղղությամբ սկսելու են աշխատել հաջորդ տարվանից:
Սակայն մարզիչը չափազանց դժգոհ է սիրողական բռնցքամարտի վիճակից, հատկապես դա ակնհայտ կերպով երեւաց Հայաստանի առաջնությունից հետո:
«Առաջնությունը չափազանց թույլ էր, շատ բացեր կային: Հայաստանի չեմպիոն դառնալը դեռ ոչինչ չի նշանակում: Միջազգային ասպարեզում նրանք մրցունակ չեն: Մրցակիցների համար հայ բռնցաքմարտիկները հեշտ թիրախ են համարվում: Մինչդեռ մենք շատ ենք ցանկանում վերականգնել  հին ավանդույթները»,- ավելացրել է մարզիչը:

Торосян: 2017-й год был продуктивным для армянского бокса
Главный тренер сборной Армении по боксу Давид Торосян считает, что 2017-й год был достаточно продуктивным, поскольку были достигнуты успехи как на любительском, так и на профессиональном рингах.
Ованнес Бачков стал чемпионом Европы, а на чемпионате мира завоевал бронзовую медаль. Артур Ованнисян и Нарек Манасян завоевали 3-е место на чемпионате Европы до 23 лет.
«Трое наших боксеров, Арам Авагян, Гор Ерицян и Нарек Абгарян, с апреля этого года выступают на профессиональном ринге. В общей сложности они провели 17 поединков и с большим преимуществом одержали победы в каждом из них. Они делают серьезные шаги на профессиональном ринге»,- отметил тренер.
По мнению Торосяна, главная цель для всех – завоевать право на участие в Олимпийских играх 2020 года в Японии, и со следующего года в этом направлении будет проводиться активная работа.
Однако тренер крайне недоволен состоянием любительского бокса. Особенно ярко это выразилось после чемпионата Армении.
«Чемпионат был крайне слабым, было много недочетов. Стать чемпионом Армении еще ничего не значит. На международной арене они не конкурентоспосбны. Для соперников армянские боксеры – легкая мишень. Мы очень хотим восстановить старые традиции»,- добавил тренер.