Թորոսյան. 2017-ը արդյունավետ է եղել հայկական բռնցքամարտի համար
Հայաստանի բռնցքամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Դավիթ Թորոսյանը համարում է, որ 2017 թվականը բավականին արդյունավետ է եղել, նվաճումներ են արձանագրվել սիրողական ու պրոֆեսիոնալ ռինգերում:
Հովհաննես Բաչկովն Եվրոպայի չեմպիոն է դարձել, իսկ Աշխարհի առաջնությունում բրոնզե մեդալ նվաճել: Արթուր Հովհաննիսյանն ու Նարեկ Մանասյանն էլ Մ-23 տ. ԵԱ-ում են 3-րդ տեղը գրավել:
«Այս տարվա ապրիլից մեր 3 բռնցքամարտիկները՝ Արամ Ավագյանը, Գոռ Երիցյանն ու Նարեկ Աբգարյանը հանդես են եկել պրոֆեսիոնալ ռինգում: Միասին նրանք 17 մենամարտ են անցկացրել ու բոլորում էլ հաղթանակ տարել մեծ առավելությամբ: Նրանք լուրջ քայլեր են կատարում պրոֆեսիոնալ ռինգում»,- նշել է մարզիչը:
Ըստ Թորոսյանի՝ բոլորի գերնպատակն էլ 2020 թվականին Ճապոնիայում կայանալիք Օլիմպիական խաղերի ուղեգրեր նվաճելն է, ինչի ուղղությամբ սկսելու են աշխատել հաջորդ տարվանից:
Սակայն մարզիչը չափազանց դժգոհ է սիրողական բռնցքամարտի վիճակից, հատկապես դա ակնհայտ կերպով երեւաց Հայաստանի առաջնությունից հետո:
«Առաջնությունը չափազանց թույլ էր, շատ բացեր կային: Հայաստանի չեմպիոն դառնալը դեռ ոչինչ չի նշանակում: Միջազգային ասպարեզում նրանք մրցունակ չեն: Մրցակիցների համար հայ բռնցաքմարտիկները հեշտ թիրախ են համարվում: Մինչդեռ մենք շատ ենք ցանկանում վերականգնել  հին ավանդույթները»,- ավելացրել է մարզիչը:

Torosyan: 2017 was a successful year for Armenian boxing
Head coach of the Armenia national boxing team Davit Torosyan said that 2017 was quite an efficient year with a number of achievements both in amateur and professional boxing.
Hovhannes Bachkov became European champion and won the bronze medal in the World Championship. Artur Hovhannisyan and Narek Manasyan took the 3rd place in U23 European Championship.
“Aram Avagyan, Narek Abgaryan and Gor Yeritsyan started their performance on professional ring from April this year. They had 17 pairings altogether and registered victories with great advantage in all of them. Currently they are making success on professional ring,” the Head Coach noted.
According to Torosyan, all of them aim at qualifying for the 2020 Olympic Games in Japan, so they are going to work in that direction from the coming year.
Nevertheless, the coach expressed his discontent over the situation in amateur boxing, which was evident especially after the Armenian Boxing Championship.
“The championship was rather weak, and there were many gaps. Becoming a champion in Armenia does not actually mean a lot. They are not competitive on international arena. Armenian boxers make easy targets for the competitors, while we would like to restore the old traditions,” Davit Torosyan said.