Ջբեյլի որբանոցի սաները 1920 թ.
Mediamax Sport-ը 100-ամյակին ընդառաջ երկու մասից բաղկացած շարք է պատրաստել, որտեղ, ուսումնասիրելով բազմաթիվ գրքեր ու վկայություններ, ներկայացնելու է ՀՀ-ի սպորտային կյանքը:
Առաջին մասում անդրադառնում ենք նախարարության աշխատանքին, սպորտային ընկերությունների ստեղծմանն ու միջազգային Օլիմպիական կոմիտեում Հայաստանի չընդգրկվելուն:
ՀՄԸՄ 1-ին թիմերից մեկը 1918 թ. ՀՄԸՄ 1-ին թիմերից մեկը 1918 թ.
Լուսանկարը` «Հայկական սպորտը եւ մարմնակրթությունը Օսմանյան կայսրությունում»
Գաղթականները, պատերազմն ու սպորտի զարգացման հեռանկարները
1918 թվականին Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի եւ Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերից հետո մայիսի 28-ին հռչակվեց Հայաստանի Հանրապետությունը:
Առաջին հանրապետության գոյատեւման երկու տարվա ընթացքը դժվար էր. գաղթականները, սովը, շրջափակումները, անընդհատ շարունակվող բախումները թշնամիների հետ, Խորհրդային Ռուսաստանի նվաճողական քաղաքականությունը հնարավորություն չէին ընձեռում ստեղծել կայուն պետություն։
Այս ամենը ծանր է անդրադառնում նաեւ ֆիզիկական կուլտուրայի վրա, հատկապես դպրոցներում: Հայաստանում գործող 459 դպրոցներից 235-ը փակվում են: Զգացվում էր ֆիզիկական կուլտուրայի ուսուցիչների սուր պակաս, որոնք նյութական ծանր դրության պատճառով թողել էին աշխատանքը:
Սակայն այն ժամանակվա կառավարությունը որոշակի քայլեր էր ձեռնարկում երկիրը դեպի կայունացում տանելու համար: Հայաստանի Հանրապետությունը ձեռնամուխ եղավ նաեւ ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի աշխատանքների կազմակերպմանը, որն իրականացնում էր Հանրային կրթության եւ արվեստի նախարարության բժշկա-սանիտարական բաժինը:
ՀՄԸՄ Սկութարի ֆուտբոլի թիմերից ՀՄԸՄ Սկութարի ֆուտբոլի թիմերից
Որոշվում է, որ բացի կրթական ոլորտում բարեփոխումներ անելուց պետք է ծրագրեր մշակել նաեւ ֆիզիկական դաստիարակության գործը բարելավելու համար:
«Մայիսի 28-ը հայտարարեց անկախությունը: Զարթոնքը բնական էր, որ ազդեցություն տվեց նաեւ ֆիզիկական զարգացմանը»,- «Կեանքի ուղիներով» գրքում գրել է Սիմոն Վրացյանը:
Հայ ազգի ֆիզիկական ու բարոյական վերածննդի նպատակով
1918-ին դպրոցներում նախապատրաստական աշխատանքներ էին տարվում մարմնակրթության հիմնավորման ու զարգացման համար: Սակայն մասնագետների պակասը նախարարությանը հնարավորություն չէր տալիս կատարել ընդգրկուն աշխատանքներ: Առավել գործնական քայլեր ձեռնարկվեցին 1919-ին, նախարարությունը դիմեց տարբեր երկրներում գտնվող հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցիչներին՝ խնդրելով տեղեկություններ հաղորդել մարմնակրթական ուսուցման վերաբերյալ:
Վրաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչին ուղղված նամակում կրթության նախարարը գրում էր.
«Ֆիզիքական կրթութեան գործի կանոնաւոր կազմակերպութեան համար անհրաժեշտ են մանրամասն տեղեկութիւններ ունենալ Վրաստանի հանրապետութեան մեջ գոյութիւն ունեցող մարմնակրթական հիմնարկութիւնների մասին: Ուստի խնդրում եմ բարեհաճէք հնարաւորին չափ մանրամասն տեղեկութիւններ հաղորդել ինձ թէ դպրոցական եւ թէ արտադպրոցական սերոնդների կրթութեան սիստեմի եւ կազմի մասին:
1.    Ո՞վ է կանգնած այդ գործի գլուխը:
2.    Ի՞նչ մարմնամարզական ընկերութիւններ կան Վրաստանի մէջ
3.    Ի՞նչ պիւտճէից են հոգում ծախսերը»:
Գուլելի կեդրոնական որբանոցի սկաուտների սաները Գուլելի կեդրոնական որբանոցի սկաուտների սաները
Նույն բովանդակությամբ դիմումներ հղվել են նաեւ այլ երկրներ: Շուտով եղան առաջին արձագանքները: Պոլսից ստացվեց «Հայ Սկաուտ» թերթի 10 օրինակ, Փարիզից նույն թերթի առաջին համարը, ծրագրեր, գրականություն:
Բայց այդ ամենը չէր բավարարում նախարարությանը, որոշվում է դիմել Ամերիկայի հայոց Ազգային խորհրդին. «Մեր մատաղ անկախութեան եւ յարատեւութեան միակ գրաւականը մեր ազգի ֆիզիքական ու բարոյական վերածնութիւնն է»:
ՀՀ-ում սպորտային ընկերությունների ստեղծումը
Հանրային կրթության եւ արվեստի նախարար Գեւորգ Մելիք-Ղարագյոզյանը լուրջ մտահոգություն է արտահայտել Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի վիճակի եւ դրա բարելավման վերաբերյալ՝ 1919-ին հունիսի 19-ին նա դիմում է հանրապետության նախարարների խորհուրդ. «Իմ կողմից հանձնարարված է Երեւանի տղայոց գիմնազիայի ուսուցիչ Վ. Մ. Սիդորովիչին եւ պրապորշչիկ Առաքելյանին կազմակերպել Երեւանում սպորտային ընկերություն: Վերոհիշյալ անձինք լավ տեղյակ են սպորտին, սպորտային ընկերությունների անդամ են եւ պատրաստակամութիւն են հայտնել ակտիւ մասնակցութիւն ցույց տալ Երեւանում կազմակերպվելիք սպորտին: Նրանց կողմից ներկայացուցած է նախահաշիւ 317 հազ. ր. ընդանուր գումար, ուստի խնդրում եմ Մինիստրների Խորհրդին բաց թողնել յիշեալ գումարը հանրային կրթութեան ու արուեստի մինիստրի անունով 317 հազ. ր Երեւան քաղաքում սպորտային ընկերութիւնը կազմակերպելու համար»:
Շանթ մարմնակրթական միության սաները 1919 թ. Շանթ մարմնակրթական միության սաները 1919 թ.
Մեկ տարի անց Առաքելյանը Հանրային կրթության եւ արվեստի նախարարությանն ուղղված նամակում առաջարկում է կազմակերպել համահայաստանյան մարզական տոն եւ անցկացնել մրցումներ ֆուտբոլից, թեթեւ ատլետիկայից եւ խաղային մարզաձեւերից:
«Մեր օլիմպիադայի հաղթողներին պետք է ուղարկել ազգի անունից Եվրոպա՝ համաշխարհային օլիմպիադաների»,-գրում է նա:
1919-20 թվականներին հիմնադրվում են Հայաստանի մարմնամարզական ընդհանուր միությունը, Հայաստանի շախմատիստների ընկերությունը, Երեւանի «Դյուցազն» մարզական ակումբը, Ալեքսանդրապոլի «Բազե» մարմնամարզական ընկերությունը եւ այլն:
Փարիզում ուսանած բաժնի վարիչի առաջարկությունները
Ֆիզիկական կուլտուրայի բնագավառում դրական տեղաշարժեր նկատվեցին 1919-ի սեպտեմբերի 1-ից, երբ նախարարության բժշկա-սանիտարական բաժնի վարիչ նշանակվեց Փարիզի համալսարանի շրջանավարտ Վահան Արծրունին: Նրա նախաձեռնությամբ 1920-ի հունվարից բժշկա-սանիտարական բաժնին կից ստեղծվեց դպրոցական առողջապահական խորհուրդ, որի նպատակն էր ուսումնասիրել դպրոցական առողջապահության վերաբերյալ խնդիրները: Խորհրդի կազմում ընդգրկվեցին նաեւ մարմնամարզության ուսուցիչներ:
«Հանրային կրթության մինիստրությունը յանձնելով ինձ Հայաստանի հանրային ֆիզիքական կրթութեան  պատասխանատու գործը, պարտք է դրել ինձ վրա բարձրացնել մեր ազգաբնակչութեան ֆիզիքական կորովը եւ հոգալ նրա ֆիզիքական-բարոյական վերածնութեան մասին: Ազգի բոլոր բանիմաց սրտացաւ որդիք պիտի իրենց աջակցութիւնը ասպարէզ բերեն ազգի վերածնութեան գործը ամբողջությամբ պսակելու: Եվ մենք վստահ մեր ամերիկացի ազգայինների բուռն հայրենասիրութեան վրայ, որի համար այնքան ապացոյցներ ունենք, դիմում ենք Ձեզ՝ խնդրելով ընդառաջ գալ հայ ազգի այժմէական հրատապ պահանջին, այն է բոյ-սկաուտեության լայնօրէն տարածման Հայաստանում, քանի որ կրթութեան այդ ձեւը մեծապէս եվրոպական երկրների ու Ամերիկայի մէջ համարւում է լավագոյն կրթական սիստեմը»,- գրում է Արծրունին:
Այս ընթացքում է, որ նախարարությունից ուսումնական հաստատությունների ղեկավարներից պահանջում են, որպեսզի վերջիններս ներկայացնեն ֆիզիկական կուլտուրայի բարելավման իրենց ծրագրերը: Նրանք փաստում են, որ մարմնամարզական ծրագրերը պետք է բազմատեսակ լինեն, պետք է հիմնել հանրությանը մատչելի մարմնակրթություն:
Համահայկական խաղերից մինչեւ ՄՕԿ-ի անդամ լինելու չլուծված հարց
Սպորտային կյանքը, ինչպես մինչեւ 1915-ի Ցեղասպանությունը, հայաշատ վայրերում փորձում է կրկին ակտիվանալ: Հ.Մ.Ը.Մ.-ն աստիճանաբար տարածվում էր մեծ ու փոքր քաղաքներում: Տարբեր մրցումներ էին անում ֆուտբոլից, բասկետբոլից եւ աթլետիկայից:
Պատերազմից հետո վերականգնվում է համահայկական Օլիմպիական խաղերի ավանդույթը, որն անցկացվում էր արդեն Հ.Մ.Ը.Մ.-ի հովանու ներքո: 1919-ին առաջին խաղերը տեղի են ունենում Պոլսի Գատըգյուղի «Յունիոն» մարզադաշտում: Մեկ տարի անց այդ խաղերում ելույթ է ունենում նաեւ Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչ Արմեն Թախթաջյանը: Նա մասնակցում է հաղթողների պարգեւատրմանն ու շնորհավորում «Հայաստանի ապագայ քաղաքացիները»:
Ջբեյլի որբանոցի սաները 1920 թ. Ջբեյլի որբանոցի սաները 1920 թ.
Այս ընթացքում աստիճանաբար հիմքեր են ստեղծվում նաեւ պրոֆեսիոնալ սպորտում ներկայանալու համար: 1919-ին Լոզանում, ապա 1920-ին Ամստերդամում ՄՕԿ-ի նստաշրջանում Հայաստանի եւ հայ մարզիկների շահերը պաշտպանելու, 1920-ի Անտվերպենում Օլիմպիական խաղերի մասնակցության ապահովման հարցը դրական լուծելու համար մեծ ջանքեր է գործադրում  Ռուսաստանի ներկայացուցիչ, ՄՕԿ-ի անդամ հայազգի Լեւոն Ուռուսովը: Թեեւ անդամների համակրանքը Հայաստանի կողմն էր, սակայն նախագահ Պիեռ դե Կուբերտենի առաջարկությամբ որոշվում է հարցին անդրադառնալ ՀՀ կառավարության պաշտոնական միջնորդությունը ստանալուց հետո:
Հայաստանի ՄՕԿ-ի անդամ ընտրվելու հարցն այդպես էլ մնում է չլուծված: Իսկ պատճառը 1920-ի նոյեմբերի 29-ին Հայաստանում հաստատված Խորհրդային կարգերն էին:

Sport in the First Republic of Armenia. Part 1
We have researched multiple sources and prepared a two-part column ahead of the holiday to tell about sport in the First Republic of Armenia.
In the first part of the column, we cover the activity of the Ministry of Public Education and Art that oversaw physical activities and education, foundation of sport associations, and Armenia’s failed membership in the International Olympic Committee.
Refugees, the war, and prospects of developing sport
The First Republic of Armenia was proclaimed in 1918, after the nation won heroically the battles at Sardarapat, Bash Aparan and Karakilisa.
The two years this young republic existed were tough: refugees, famine, blockade, constant clashes with enemies, Soviet Russia’s conqueror-style policy… That created the impossibility to form a stable state, which affected sport too, especially physical education in schools.
235 out of 459 schools in Armenia closed. Physical education teachers had to leave their jobs because of the economic hardships and the acute lack of instructors was evident.
The republic also had no opportunity to organize efforts and events to improve the state of sport in the country.
For physical and moral revival of Armenian nation
The authorities made attempts at restoring physical education in 1918, but the lack of instructors hindered their efforts. They still took more practical measures next year, asking the republic’s diplomatic missions in other countries for data on physical education.
In particular, Armenia’s Minister of Education wrote to the diplomatic representative in Georgia:
“We need detailed information about physical education institutions in Georgia to organize similar associations and develop sport in Armenia.
1. Who manages the entire process?
2. What such institutions does Georgia have?
3. How do they fund the budget for the process?”
Similar letters were sent to other missions, and soon answers started coming. Constantinople’s Armenian newspaper “Hay Scout” sent 10 editions, and the same newspaper in Paris delivered programs and books on the matter.
Foundation of sport associations in Armenia
Minister of Public Education and Art Gevorg Melik-Gharagyozyan was extremely concerned about the state of sport and physical education in the country and told the ministerial council on 19 June 1919: “I have instructed V.S. Sidorovich, teacher at the boys’ school in Yerevan, and Ensign Arakelyan to found sport associations. The mentioned persons are well-informed members of sport institutions and are willing to participate in organization of sport events in Yerevan.”
A year later, Arakelyan asked the ministry to organize a Pan-Armenian sport holiday and hold football and track and field competitions.
“Winners of our domestic Olympiads should go to Europe and represent Armenia in the international tournaments,” he wrote.
Between 1919 and 1920, Armenia established the gymnastics union, chess association, Dyutsazn Yerevan sports club, Baze Alexandroupolis gymnastics association, etc.
Paris-educated Artsruni pushes forward physical education
Positive changes started from 1 September 1919, when Paris-educated Vahan Artsruni was appointed head of the medical department of the Education Ministry. It was his initiative to form a healthcare council in January 1920, which would study the issues of public health in schools.
“The Ministry of Public Education has given me the responsibility for physical education and thus tasked me with increasing the physical capacities of our population and taking care of the Armenian nation’s physical and moral revival. All concerned, thinking Armenians should support this process of rebirth,” wrote Artsruni.
At that time the ministry started demanding that heads of educational institutions send in their programs for improvement of physical education. There reports show that directors nationwide wanted more gymnastics programs and accessible physical education for the public.
From Pan-Armenian games to unsolved issue of joining IOC
As was before the Genocide in 1915, the sport life in 1919 was showing signs of activity in Armenian-populated areas. The Armenian General Athletic Union was expanding into big and small cities. Football, basketball and track and field competitions took place across the country.
The Pan-Armenian Olympiad renewed after the war, held under the auspices of the union. The first games took place in 1919, at Union Stadium in Gatgyugh, Constantinople. A year later the Armenian republic sent a representative, Armen Takhtajyan, who took part in the award ceremony and congratulated “future citizens of Armenia”.
This period also laid the ground for developing professional athletes. Russian representative, IOC member of Armenian nationality Levon Urusov worked hard to protect the interests of Armenia and Armenian athletes at IOC sessions in 1919, Lausanne and 1920, Amsterdam and to secure Armenia’s participation in the 1920 Olympics in Antwerp. Although IOC members were inclined to decide in Armenia’s favor, President Pierre de Coubertin suggested holding the final discussion after official application from the Armenian government. Nevertheless, the issue remained unsolved, as on 29 November 1920, the Soviet rule established in Armenia.