Ջբեյլի որբանոցի սաները 1920 թ.
Mediamax Sport-ը 100-ամյակին ընդառաջ երկու մասից բաղկացած շարք է պատրաստել, որտեղ, ուսումնասիրելով բազմաթիվ գրքեր ու վկայություններ, ներկայացնելու է ՀՀ-ի սպորտային կյանքը:
Առաջին մասում անդրադառնում ենք նախարարության աշխատանքին, սպորտային ընկերությունների ստեղծմանն ու միջազգային Օլիմպիական կոմիտեում Հայաստանի չընդգրկվելուն:
ՀՄԸՄ 1-ին թիմերից մեկը 1918 թ. ՀՄԸՄ 1-ին թիմերից մեկը 1918 թ.
Լուսանկարը` «Հայկական սպորտը եւ մարմնակրթությունը Օսմանյան կայսրությունում»
Գաղթականները, պատերազմն ու սպորտի զարգացման հեռանկարները
1918 թվականին Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի եւ Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերից հետո մայիսի 28-ին հռչակվեց Հայաստանի Հանրապետությունը:
Առաջին հանրապետության գոյատեւման երկու տարվա ընթացքը դժվար էր. գաղթականները, սովը, շրջափակումները, անընդհատ շարունակվող բախումները թշնամիների հետ, Խորհրդային Ռուսաստանի նվաճողական քաղաքականությունը հնարավորություն չէին ընձեռում ստեղծել կայուն պետություն։
Այս ամենը ծանր է անդրադառնում նաեւ ֆիզիկական կուլտուրայի վրա, հատկապես դպրոցներում: Հայաստանում գործող 459 դպրոցներից 235-ը փակվում են: Զգացվում էր ֆիզիկական կուլտուրայի ուսուցիչների սուր պակաս, որոնք նյութական ծանր դրության պատճառով թողել էին աշխատանքը:
Սակայն այն ժամանակվա կառավարությունը որոշակի քայլեր էր ձեռնարկում երկիրը դեպի կայունացում տանելու համար: Հայաստանի Հանրապետությունը ձեռնամուխ եղավ նաեւ ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի աշխատանքների կազմակերպմանը, որն իրականացնում էր Հանրային կրթության եւ արվեստի նախարարության բժշկա-սանիտարական բաժինը:
ՀՄԸՄ Սկութարի ֆուտբոլի թիմերից ՀՄԸՄ Սկութարի ֆուտբոլի թիմերից
Որոշվում է, որ բացի կրթական ոլորտում բարեփոխումներ անելուց պետք է ծրագրեր մշակել նաեւ ֆիզիկական դաստիարակության գործը բարելավելու համար:
«Մայիսի 28-ը հայտարարեց անկախությունը: Զարթոնքը բնական էր, որ ազդեցություն տվեց նաեւ ֆիզիկական զարգացմանը»,- «Կեանքի ուղիներով» գրքում գրել է Սիմոն Վրացյանը:
Հայ ազգի ֆիզիկական ու բարոյական վերածննդի նպատակով
1918-ին դպրոցներում նախապատրաստական աշխատանքներ էին տարվում մարմնակրթության հիմնավորման ու զարգացման համար: Սակայն մասնագետների պակասը նախարարությանը հնարավորություն չէր տալիս կատարել ընդգրկուն աշխատանքներ: Առավել գործնական քայլեր ձեռնարկվեցին 1919-ին, նախարարությունը դիմեց տարբեր երկրներում գտնվող հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցիչներին՝ խնդրելով տեղեկություններ հաղորդել մարմնակրթական ուսուցման վերաբերյալ:
Վրաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչին ուղղված նամակում կրթության նախարարը գրում էր.
«Ֆիզիքական կրթութեան գործի կանոնաւոր կազմակերպութեան համար անհրաժեշտ են մանրամասն տեղեկութիւններ ունենալ Վրաստանի հանրապետութեան մեջ գոյութիւն ունեցող մարմնակրթական հիմնարկութիւնների մասին: Ուստի խնդրում եմ բարեհաճէք հնարաւորին չափ մանրամասն տեղեկութիւններ հաղորդել ինձ թէ դպրոցական եւ թէ արտադպրոցական սերոնդների կրթութեան սիստեմի եւ կազմի մասին:
1.    Ո՞վ է կանգնած այդ գործի գլուխը:
2.    Ի՞նչ մարմնամարզական ընկերութիւններ կան Վրաստանի մէջ
3.    Ի՞նչ պիւտճէից են հոգում ծախսերը»:
Գուլելի կեդրոնական որբանոցի սկաուտների սաները Գուլելի կեդրոնական որբանոցի սկաուտների սաները
Նույն բովանդակությամբ դիմումներ հղվել են նաեւ այլ երկրներ: Շուտով եղան առաջին արձագանքները: Պոլսից ստացվեց «Հայ Սկաուտ» թերթի 10 օրինակ, Փարիզից նույն թերթի առաջին համարը, ծրագրեր, գրականություն:
Բայց այդ ամենը չէր բավարարում նախարարությանը, որոշվում է դիմել Ամերիկայի հայոց Ազգային խորհրդին. «Մեր մատաղ անկախութեան եւ յարատեւութեան միակ գրաւականը մեր ազգի ֆիզիքական ու բարոյական վերածնութիւնն է»:
ՀՀ-ում սպորտային ընկերությունների ստեղծումը
Հանրային կրթության եւ արվեստի նախարար Գեւորգ Մելիք-Ղարագյոզյանը լուրջ մտահոգություն է արտահայտել Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի վիճակի եւ դրա բարելավման վերաբերյալ՝ 1919-ին հունիսի 19-ին նա դիմում է հանրապետության նախարարների խորհուրդ. «Իմ կողմից հանձնարարված է Երեւանի տղայոց գիմնազիայի ուսուցիչ Վ. Մ. Սիդորովիչին եւ պրապորշչիկ Առաքելյանին կազմակերպել Երեւանում սպորտային ընկերություն: Վերոհիշյալ անձինք լավ տեղյակ են սպորտին, սպորտային ընկերությունների անդամ են եւ պատրաստակամութիւն են հայտնել ակտիւ մասնակցութիւն ցույց տալ Երեւանում կազմակերպվելիք սպորտին: Նրանց կողմից ներկայացուցած է նախահաշիւ 317 հազ. ր. ընդանուր գումար, ուստի խնդրում եմ Մինիստրների Խորհրդին բաց թողնել յիշեալ գումարը հանրային կրթութեան ու արուեստի մինիստրի անունով 317 հազ. ր Երեւան քաղաքում սպորտային ընկերութիւնը կազմակերպելու համար»:
Շանթ մարմնակրթական միության սաները 1919 թ. Շանթ մարմնակրթական միության սաները 1919 թ.
Մեկ տարի անց Առաքելյանը Հանրային կրթության եւ արվեստի նախարարությանն ուղղված նամակում առաջարկում է կազմակերպել համահայաստանյան մարզական տոն եւ անցկացնել մրցումներ ֆուտբոլից, թեթեւ ատլետիկայից եւ խաղային մարզաձեւերից:
«Մեր օլիմպիադայի հաղթողներին պետք է ուղարկել ազգի անունից Եվրոպա՝ համաշխարհային օլիմպիադաների»,-գրում է նա:
1919-20 թվականներին հիմնադրվում են Հայաստանի մարմնամարզական ընդհանուր միությունը, Հայաստանի շախմատիստների ընկերությունը, Երեւանի «Դյուցազն» մարզական ակումբը, Ալեքսանդրապոլի «Բազե» մարմնամարզական ընկերությունը եւ այլն:
Փարիզում ուսանած բաժնի վարիչի առաջարկությունները
Ֆիզիկական կուլտուրայի բնագավառում դրական տեղաշարժեր նկատվեցին 1919-ի սեպտեմբերի 1-ից, երբ նախարարության բժշկա-սանիտարական բաժնի վարիչ նշանակվեց Փարիզի համալսարանի շրջանավարտ Վահան Արծրունին: Նրա նախաձեռնությամբ 1920-ի հունվարից բժշկա-սանիտարական բաժնին կից ստեղծվեց դպրոցական առողջապահական խորհուրդ, որի նպատակն էր ուսումնասիրել դպրոցական առողջապահության վերաբերյալ խնդիրները: Խորհրդի կազմում ընդգրկվեցին նաեւ մարմնամարզության ուսուցիչներ:
«Հանրային կրթության մինիստրությունը յանձնելով ինձ Հայաստանի հանրային ֆիզիքական կրթութեան  պատասխանատու գործը, պարտք է դրել ինձ վրա բարձրացնել մեր ազգաբնակչութեան ֆիզիքական կորովը եւ հոգալ նրա ֆիզիքական-բարոյական վերածնութեան մասին: Ազգի բոլոր բանիմաց սրտացաւ որդիք պիտի իրենց աջակցութիւնը ասպարէզ բերեն ազգի վերածնութեան գործը ամբողջությամբ պսակելու: Եվ մենք վստահ մեր ամերիկացի ազգայինների բուռն հայրենասիրութեան վրայ, որի համար այնքան ապացոյցներ ունենք, դիմում ենք Ձեզ՝ խնդրելով ընդառաջ գալ հայ ազգի այժմէական հրատապ պահանջին, այն է բոյ-սկաուտեության լայնօրէն տարածման Հայաստանում, քանի որ կրթութեան այդ ձեւը մեծապէս եվրոպական երկրների ու Ամերիկայի մէջ համարւում է լավագոյն կրթական սիստեմը»,- գրում է Արծրունին:
Այս ընթացքում է, որ նախարարությունից ուսումնական հաստատությունների ղեկավարներից պահանջում են, որպեսզի վերջիններս ներկայացնեն ֆիզիկական կուլտուրայի բարելավման իրենց ծրագրերը: Նրանք փաստում են, որ մարմնամարզական ծրագրերը պետք է բազմատեսակ լինեն, պետք է հիմնել հանրությանը մատչելի մարմնակրթություն:
Համահայկական խաղերից մինչեւ ՄՕԿ-ի անդամ լինելու չլուծված հարց
Սպորտային կյանքը, ինչպես մինչեւ 1915-ի Ցեղասպանությունը, հայաշատ վայրերում փորձում է կրկին ակտիվանալ: Հ.Մ.Ը.Մ.-ն աստիճանաբար տարածվում էր մեծ ու փոքր քաղաքներում: Տարբեր մրցումներ էին անում ֆուտբոլից, բասկետբոլից եւ աթլետիկայից:
Պատերազմից հետո վերականգնվում է համահայկական Օլիմպիական խաղերի ավանդույթը, որն անցկացվում էր արդեն Հ.Մ.Ը.Մ.-ի հովանու ներքո: 1919-ին առաջին խաղերը տեղի են ունենում Պոլսի Գատըգյուղի «Յունիոն» մարզադաշտում: Մեկ տարի անց այդ խաղերում ելույթ է ունենում նաեւ Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչ Արմեն Թախթաջյանը: Նա մասնակցում է հաղթողների պարգեւատրմանն ու շնորհավորում «Հայաստանի ապագայ քաղաքացիները»:
Ջբեյլի որբանոցի սաները 1920 թ. Ջբեյլի որբանոցի սաները 1920 թ.
Այս ընթացքում աստիճանաբար հիմքեր են ստեղծվում նաեւ պրոֆեսիոնալ սպորտում ներկայանալու համար: 1919-ին Լոզանում, ապա 1920-ին Ամստերդամում ՄՕԿ-ի նստաշրջանում Հայաստանի եւ հայ մարզիկների շահերը պաշտպանելու, 1920-ի Անտվերպենում Օլիմպիական խաղերի մասնակցության ապահովման հարցը դրական լուծելու համար մեծ ջանքեր է գործադրում  Ռուսաստանի ներկայացուցիչ, ՄՕԿ-ի անդամ հայազգի Լեւոն Ուռուսովը: Թեեւ անդամների համակրանքը Հայաստանի կողմն էր, սակայն նախագահ Պիեռ դե Կուբերտենի առաջարկությամբ որոշվում է հարցին անդրադառնալ ՀՀ կառավարության պաշտոնական միջնորդությունը ստանալուց հետո:
Հայաստանի ՄՕԿ-ի անդամ ընտրվելու հարցն այդպես էլ մնում է չլուծված: Իսկ պատճառը 1920-ի նոյեմբերի 29-ին Հայաստանում հաստատված Խորհրդային կարգերն էին:

Спорт в Первой Республике Армении: Часть 1
В преддверии 100-летия Mediamax Sport подготовил рубрику из двух частей, в которой, изучив множество книг и свидетельств, представит спортивную жизнь Армении.
В первой части мы рассмотрим работу министерства, создание спортивных обществ и вопрос членства Армении в Международном олимпийском комитете.
Беженцы, война и перспективы развития спорта
В 1918 году после героических сражений в Сардарапате, Баш-Апаране и Каракилисе 28 мая была провозглашена Республика Армения.
Первые годы существования первой республики были сложными: беженцы, голод, блокады, непрерывные столкновения с врагами, захватническая политика Советской России не давали шансов на создание стабильного государства.
Все это тяжело сказалось также на физической культуре, особенно в школах. Из функционирующих в Армении 459 школ 235 были закрыты. Чувствовалась острая нехватка преподавателей физической культуры, которые из-за тяжелого материального положения оставляли работу.
Республика Армения взялась также за организацию работ по физической культуре и спорту, которую осуществлял медико-санитарный отдел министерства Общественного образования и искусства.
Во имя физического и морального возрождения армянского народа
В 1918 году в школах проводились подготовительные работы по развитию физвоспитания. Однако нехватка специалистов не разрешала министерству проводить комплексные работы. Более практические шаги проводились в 1919 году, министерство обратилось к дипломатическим представительствам разных стран, попросив сообщить сведения об организации физвоспитания.
В письме дипломатическому представителю Грузии министр образования пишет:
«С целью организации регулярного физвоспитания необходимы  подробные сведения об организациях, занимающихся физвоспитанием в Республике Грузия
1. Кто стоит во главе процесса?
2. Какие организации по физвоспитанию есть в Грузии?
3. Из какого бюджета покрываются расходы?».
Обращения с тем же содержанием были направлены также в другие страны. В скором времени стали поступать первые ответы. Из Константинополя было получено 10 экземпляров газеты «Ай Скаут», из Парижа – первый номер той же газеты, программы и литература.
Создание спортивных обществ в Армении
Министр общественного образования и культуры Геворг Мелик-Карагезян выразил серьезную обеспокоенность в связи с состоянием фзической культуры и спорта и с этой целью 19 июня 1919 года обращается в совет министров: «Я поручил учителю мужской гимназии Еревана В.М Сидоровичу и прапорщику Аракеляну организовать в Армении спортивное предприятие. Вышеупомянутые лица хорошо знакомы со спортом, являются членами спортивных обществ и выразили готовность принять активное участие в организации спорта в Ерване».
Спустя год Аракелян в письме в министерство общественного образования и культуры предлагает организовать всеармянский спортивный праздник и провести турниры по футболу, легкой атлетике и игровым видам спорта.
«Победителей нашей олимпиады необходимо отправить от имени нации в Европу – на международные  олимпиады»,- пишет он.
В 1919-20 гг. было основано Армянский всеобщий гимнастический союз, Общество армянских шахматистов, ереванский спортивный клуб «Дюцазн», гимнастическое общество «Базе» в Александраполе.
Предложения руководителя отдела, учившегося в Париже
Положительные сдвиги в сфере физической культуры стали заметны с 1 сентября 1919 года когда руководителем медико-санитарного отдела министерства был назначен выпускник Парижского университета Ваан Арцруни. По его инициативе с января 1920 года при медико-санитарном отделе был создан совет по школьному здравоохранению, целью которого было изучение вопросов здравоохранения в школах.
В этот период министерство начинает требовать от руководителей учебных заведений, чтобы те представили свои программы по улучшению физической культуры. Они заявляют, что спортивные программы должны быть разнообразными, необходимо ввести физвоспитание, доступное для общества.
От всеармянских игр до нерешенного вопроса членства в МОК
Как и до Геноцида 1915 года, совершаются попытки по активизации спортивной жизни в армянонаселенных пунктах. AGBU (Всеармянский Благотворительный Союз) расширял свою деятельность в больших и малых городах. Проводились соревнования по футболу, баскетболу и атлетике.
После войны была восстановлена традиция всеяармянских олимпийских игр, которые уже проводились при поддержке AGBU. Первые игры 1919 года проходят на поле «Юнион» в Гатгюге (К.Поль). Спустя год в этих играх выступает также представитель Республики Армения Армен Тахтаджян, который участвовал в церемонии награждения
За это время постепенно закладываются основы также для выступлений в профессиональном спорте. В 1919 году в Лозанне, затем в 1920 году в Амстердаме на сессии МОК представитель  России, член МОК, армянин Левон Урусов были приложены огромные усилия для защиты интересов Армении и армянских спортсменов, для положительного исхода вопроса участия Армении в Олимпийских играх 1920 года в Антверпене.  Хотя симпатия членов была на стороне Армении, однако по предложению президента МОК Пьера де Кубертена было решено вернуться к вопросу, когда правительство Армении предъявит официальное ходатайство.
Вопрос членства Армении в МОК так и остается нерешенным. Причиной была советская власть, установленная в Армении 29 октября 1920 года.