Ընտրանու հանդերձանքի էվոլյուցիան. Գույնզգույն շապիկներից մինչեւ Macron
Այս տարի մեկնարկող Ազգերի Լիգայում Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականը նոր մարզահագուստով հանդես կգա:
Փոքր երկրների հավաքականների, այդ թվում եւ մեր ընտրանու համար մարզահագուստ կպատրաստի իտալական Macron ընկերությունը: Adidas-ի ծառայություններից հավաքականն այլեւս չի օգտվի:
Նոր մարզահագուստին ծանոթանալուց առաջ Mediamax Sport-ը ձեզ կներկայացնի տարբեր տարիներին մեր ընտրանու կրած հանդերձանքը:
1-ին խաղն ու փոփոխվող մարզահագուստը
Հայաստանի հավաքականն իր առաջին հանդիպումն անցկացրել է 1992 թվականի հոկտեմբերի 14-ին «Հրազդան» մարզադաշտում: Մոլդովայի հետ ընկերական հանդիպումը գոլազուրկ ոչ-ոքիով է ավարտվել: Ընտրանին գլխավորում էր «Արարատ 73-ի» լեգենդար հարձակվող Էդուարդ Մարկարովը:
Այդ ընթացքում Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան ծանր վիճակում էր գտնվում, գումար, գրեթե, չուներ, Մարկարովն էլ սիմվոլիկ աշխատավարձ էր ստանում, 1 ամսում՝ 2 դոլար: Սակայն, չնայած բոլոր դժվարություններին, իր գործը մեծ նվիրվածությամբ էր կատարում: Ոչ միայն մարզչական գործով էր զբաղվում, այլ նաեւ գնդակներ ու մարզահագուստ, կանաչ խոտածածկով ու տաք ջրով լոգարաններով դաշտ գտնում, հովանավորներ փնտրում: Համարյա ամեն խաղում հավաքականը հանդես էր գալիս տարբեր գույնի ու դիզայնի մարզահագուստով:
Հայաստանի հավաքականի մարզաշապիկով առաջինը խաղացել են Հարություն Աբրահամյանը, Արմեն Շահգելդյանը, Երվանդ Կրբաշյանը, Սարգիս Կարապետյանը, Սարգիս Հովսեփյանը, Արտաշես Ադամյանը, Արամայիս Տոնոյանը, Արսեն Ավետիսյանը, Սամվել Կոստանդյանը, Մկրտիչ Հովհաննիսյանը: Թիմի ավագը Վարդան Խաչատրյանն էր:
Վարդան Խաչատրյան. 1992-2000 թթ, 30 խաղ, 1 գոլ
Առաջին խաղում բաց գույնի մարզահագուստով էինք, թեւերի վրա մեծ ու լայն գծեր էին, շատ վատ տեսք ունեինք: Իրականում կարեւորը ոչ թե հագուստն էր, այլ թե որքանով էին ֆուտբոլիստներն իրենց հարմար զգում դրանով: Չպետք է հակառակորդից ամաչես ու այդ առումով զիջես նրան:
1990-ականներին ամեն տարի ԱՄՆ էինք մեկնում ու ընկերական հանդիպումներ անցկացնում: Այնտեղ հագուստ էինք նվեր ստանում, որով էլ հետո հանդես էինք գալիս, թեեւ դրանք այդքան էլ որակով չէին ու նախատեսված չէին պաշտոնական հանդիպումների համար:
2002 թ. Աշխարհի առաջնության ընտրական փուլում Հայաստանի հավաքականը Վարուժան Սուքիասյանի գլխավորությամբ մասնակցեց Lotto ֆիրմայի մարզահագուստով:
Այդ ընտրական փուլն իսկական մղձավանջ դարձավ հավաքականի համար, հայ ֆուտբոլիստները ոչ մի հաղթանակ չկարողացան տանել: 2002-ին էլ ՀՖՖ-ի նախագահ ընտրվեց Ռուբեն Հայրապետյանը, իսկ հավաքականի գլխավոր մարզչի պաշտոնն առաջին անգամ ստանձնեց արտասահմանցի մասնագետ` արգենտինացի Օսկար Լոպեսը, որը երկար չմնաց թիմի ղեկին:
Hummel-ի ժամանակաշրջանը
2004-ին մեր ընտրանու պաշտոնական գործընկեր դարձավ դանիական Hummel-ը: Այդ ընկերության մարզահագուստով հայ ֆուտբոլիստները մասնակցեցին ԱԱ-2006-ի, ԵԱ-2008-ի ու ԱԱ-2010-ի ընտրական փուլերին:
Լեւոն Պաչաջյան . 2004-2011 թթ, 37 խաղ, 2 գոլ
Ես ազգային հավաքականում կրել եմ Hummel-ի մարզահագուստը, այն իսկապես շատ լավն էր, դուր էր գալիս խաղացողներին: Սակայն հավաքականում խաղալիս ոչ ոք մարզահագուստի վրա չի կենտրոնանում, կարեւորն արժանի հանդես գալն է, իսկ թե ինչ բրենդով ներկայացված կլինես՝ ամենավերջինն է մտքովդ անցնում:
Ես սիրում էի խաղալ մեր ավանդական կարմիր-կապույտ մարզահագուստով՝ գազարագույն գուլպաներով։
Առհասարակ սնահավատ չեմ ու չեմ հավատում, որ այս կամ այն հագուստը հաջողություն է բերում, բայց  Hummel-ով հանդես գալու տարիներին հավաքականը մեծ հաջողությունների հասավ: Սակայն չեմ համարում, որ դա մարզահագուստով էր պայմանավորված:
Adidas-ի միանման հագուստը
2012 թվականի մայիսին Հունաստանի հավաքականի հետ մրցավեճում Հայաստանի հավաքականն առաջին անգամ հանդես եկավ Adidas-ի մարզահագուստով: Այդ համագործակցությունն էլ 5 տարի տեւեց: Adidas-ի հետ պայմանագիրը չեղարկվեց այն բանից հետո, երբ այն մի շարք թույլ հավաքականների, այդ թվում Հայաստանին, սկսեց տրամադրել միանման հագուստ:
Դավիթ Մանոյան. 2009-ից է հանդես գալիս, 25 խաղ
Adidas-ի մարզահագուստն ավելի որակով էր, սակայն Hummel-ն ավելի հաջողակ էր մեր ընտրանու համար: Եթե հնարավորություն լիներ որեւէ բան փոխել, առաջին հերթին կցանկանայի, որ մեր հավաքականի մարզահագուստը ստանդարտ չլիներ ու տարբերվեր մյուս ընտրանիների կրածից:
Ինձ համար միշտ առաջին տեղում հագուստի հարմարավետությունն է եղել, որ խաղալիս չխանգարի, իսկ տեսքն ու դիզայնն այնքանով են կարեւոր, որ մեր երկիրն են ներկայացնում: Միշտ էլ հաճելի է, երբ ազգային ընտրանին գեղեցիկ հանդերձանքով է լինում:
Այս մրցաշրջանից Macron-ն ընկերությունն է հագուստ տրամադրելու մեր հավաքականին, նոր բրենդին վաղուց ծանոթ ենք, շատ թիմեր են կրում նրա մարզահագուստը:
Նոր համագործակցություն Macron-ի հետ
2017-հուլիսին ՈւԵՖԱ-ն ու իտալական Macron ընկերությունը հայտարարեցին համագործակցության մասին: Ընկերությունը Kit Assistance Scheme ծրագրի շրջանակներում փոքր ֆեդերացիաների հավաքականներին տրամադրելու է մարզահագուստ:
Եվրոպական 8 թիմեր՝ Հայաստանը, Անդորրան, Բելառուսը, Կիպրոսը, Ֆարերյան Կղզիները, Լիխտեյնշտեյնը, Լյուքսեմբուրգը եւ Սան Մարինոն, այսուհետ կկրեն Macron-ի մարզահագուստ: Ընկերությունում վստահեցրել են, որ յուրաքանչյուր հավաքական խաղադաշտ դուրս կգա տարբեր դիզայներական լուծումներ ունեցող շապիկներով:
Macron-ի հետ պայմանագիրը նախատեսված է 2018-2020 եւ 2020-2022 թվականների մրցաշրջանների համար: Այդ մարզահագուստով հանդես են գալու նաեւ մինչեւ 21 տարեկանների հավաքականները: Դրանք ֆեդերացիաներին տրամադրվելու են 2018 թվականի ապրիլին:

Эволюция одежды сборной: От разноцветных маек до Macron
В Лиге Наций, которая стартует в этом году, национальная сборная Армении по футболу сыграет в новой спортивной форме.
Форму сборных нескольких малых стран, в том числе для нашей сборной, обеспечит итальянская компания Macron. Услугами Adidas сборная больше не воспользуется.
Перед тем, как ознакомиться с новой формой, Mediamax Sport расскажет вам об одежде нашей сборной разных лет.
Первый матч и меняющаяся форма
14 октября 1992 года сборная Армении провела свой первый матч на стадионе «Раздан». Товарищеский матч с Молдовой завершился безголевой ничьей. Сборную возглавлял легендарный нападающий «Арарата 73» Эдуард Маркаров.
Почти в каждом матче сборная выступала в форме разного цвета и дизайна. Капитаном команды был Вардан Хачатрян.
Вардан Хачатрян: 1992-2000 гг., 30 матчей, 1 гол
Форма, в которой мы выступали в первом матче, была в светлых тонах, на рукавах были большие и широкие полосы, мы выглядели ужасно. В сущности, дело было не в самой одежде, а в том, насколько комфортно было футболистам выступать в ней. Нельзя стесняться соперника и уступать ему в вопросе одежды.
В 1990-ые мы ежегодно уезжали в США, где проводили товарищеские матчи. В Штатах мы получали в подарок форму, в которой выступали,  несмотря на то, что она уступала по качеству и не была предназначена для официальных матчей.
В 2002 году в отборочном турнире чемпионата мира сборная Армении во главе с Варужаном Сукиасяном участвовала  в одежде фирмы Lotto. Турнир стал для сборной настоящим кошмаром. Армянским футболистам не удалось одержать ни одной победы.
Эпоха Hummel
В 2004 году официальным спонсором нашей сборной стала датская компания Hummel. В форме этого бренда армянские футболисты участвовали в отборочных турнирах ЧМ-2006, ЧЕ-2008 и ЧМ-2010.
Левон Пачаджян: 2004-2011 гг.,  37 матчей, 2 гола
В составе сборной я выступал в форме Hummel, которая была действительно хорошей и нравилась игрокам. Однако, играя за сборную, никто не зацикливается на форме: главное – достойно выступить. Последнее, что волнует футболиста, - это бренд одежды, которую он носит.
Я любил играть в нашей традиционной красно-синей форме с оранжевыми гетрами. Сборная достигла больших успехов в годы, когда выступала в форме Hummel. Не думаю, однако, что наши успехи были обусловлены формой.
Одинаковая одежда Adidas
В мае 2012 года в матче против сборной Греции сборная Армении впервые выступила в форме Adidas. Сотрудничество продлилось 5 лет. Договор с Adidas был расторгнут когда, как выяснилось, что компания предоставляет одинаковую одежду нескольким слабым сборным, в том числе сборной Армении.
Давид Маноян: выступает с 2009 года, 25 матчей
Форма Adidas была качественнее, но Hummel принес нашей сборной больше успеха. Если бы была возможность что-нибудь изменить, в первую очередь мне бы хотелось, чтобы спортивная форма нашей сборной не была стандартной и отличалась от той, которую носят другие сборные.
Для меня на первом месте комфортность одежды, чтобы в ней было удобно играть, а вид и дизайн важны постольку, поскольку представляют нашу страну. Всегда приятно, когда национальная сборная выступает в красивой одежде.
Новое сотрудничество с Macron
В июле 2017 года УЕФА и итальянская компания Macron объявили о сотрудничестве. В рамках программы Kit Assistance Scheme компания предоставит спортивную одежду сборным маленьких федераций.
8 европейских команд – Армения, Андорра, Беларусь, Кипр, Фарерские Острова, Лихтенштейн, Люксембург и Сан-Марино, отныне будут выступать в форме Macron. В компании заверили, что каждая сборная выйдет на поле в футболках с разными дизайнерскими решениями.
Договор с Macron предназначен  для сезонов 2018-2020 и 2020-2022. В этой форме будут выступать также сборные до 21 года. Формы будут переданы федерациям в апреле 2018 года.