Ֆուտբոլը բարեկամության համար. Հայաստանի ներկայացուցիչները
Ֆուտբոլը բարեկամության համար ծրագիրն այս տարի ընթանալու է Սանկտ-Պետերբուրգում հունիսի 26-ից հուլիսի 3-ը: 64 երկրի ֆուտբոլիստներ բաժանվելու են 8 թիմի, ամեն երկրից մասնակցելու է մինչեւ 12 տարեկան մեկ ֆուտբոլիստ, մեկ երիտասարդ մարզիչ ու մեկ պատանի լրագրող:
Mediamax Sport-ը հանդիպել է Պետերբուրգ մեկնող ֆուտբոլիստ Էդգար Ասլանյանի եւ նրա մարզիչ Լեւոն Ղասաբօղլյանի հետ: Նշենք, որ Էդգարը ընդգրկվել է վենեսուելացի, իսլանդացի, պակիստանցի, սլովենացի, հարավաֆրիկացի, հարավկորեացի եւ հնդիկ ֆուտբոլիստներից կազմված թիմում:
Ակադեմիա 1-05 թիմի մարզիչ Լեւոն Ղասաբօղլյան
Շատ ուրախացա, երբ մեր ֆեդերացիայից հայտնեցին, որ այս մրցաշարում հանդես է գալու հենց իմ թիմի երեխաներից մեկը: Ըստ վիճակահանության՝ Հայաստանի ներկայացուցիչը պետք է հանդես գա հարձակման գծում, բացի ֆուտբոլային հատկություններից պետք է վարժ տիրապետի նաեւ անգլերենին: Ասեմ, որ Էդգարը մրցակցությունից դուրս չէր եւ միայն վերջին պահին իմ եւ ֆեդերացիայի աշխատակիցների ընտրությունը կանգ առավ նրա վրա: Ես շատ հպարտ եմ, որ իմ թիմում մրցակցություն կա ու վստահ եմ, որ միայն դրա դեպքում մենք կունենանք լավ ֆուտբոլ:
Արդեն 3-րդ ամիսն է մենք պատրաստվում ենք Ֆուտբոլը բարեկամության համար ծրագրին: Էդգարի հետ ոչ միայն զուտ ֆուտբոլային մարզումներ ենք անցկացնում: Ընդհանրապես, իմ բոլոր սաների հետ ես փորձում եմ ավագ ընկեր լինել, ազատ մթնոլորտ ստեղծել, որպեսզի երեխաները իրենց լարված չզգան:
Էդգարին ես նաեւ հոգեբանորեն եմ պատրաստում, նա ընդամենը 12 տարեկան է ու առաջին անգամն է միջազգային մրցաշարի մասնակցելու: Նա պետք է հանգիստ լինի, քանի որ ավելորդ լարվածությունը հաստատ կխանգարի:
Ինձ համար կարեւոր է, որ երեխաները նախ մարդկային բարձր որակներ ունենան: Էդգարը հենց այդպիսինն է. դաստիարակված, ֆուտբոլային հետաքրքիր ու ոչ ստանդարտ ունակություններով երեխա է, որը, իհարկե, դեռ շատ աշխատելու տեղ ունի: Կարծում եմ, ճիշտ մոտեցման դեպքում նա կարող է աճող ֆուտբոլիստ դառնալ:
Մրցաշարում ես էլ հանդես եմ գալու որպես մարզիչ, սակայն Էդգարն իմ թիմում ընդգրկված չի լինի: Հաճելի զգացողություններ ունեմ, ես վստահ եմ, որ անլուծելի խնդիրներ չկան ու պատրաստ եմ ցանկացած փորձության:
Հագեցած առօրյա է սպասվում, սակայն սա բարեկամություն հաստատելու համար է, վստահ եմ, որ ամեն ինչ հետաքրքիր է անցնելու: Լավ տպավորություններով ու շատ բան քաղած հետ կգանք:
12-ամյա հարձակվող Էդգար Ասլանյան
6 տարեկան էի, որ առաջին անգամ գնացի ՀՖՖ Տեխնիկական կենտրոն: Ես ֆուտբոլ շատ էի սիրում, միշտ հեռուստացույցով նայում էի, ու հայրիկիս ասացի, որ ուզում եմ ֆուտբոլիստ դառնալ: Հայրիկս էլ դարպասապահների մարզիչ է, նա էլ ինձ տարավ մարզումների:
Ֆուտբոլում շատ եմ սիրում անընդհատ փոխանցումներ անելն ու գոլ խփելը: Սկզբում ես ձախ կիսապաշտպան էի, բայց մեր հարձակվողը գնաց ու մարզիչը որոշեց, որ ես պետք է այդ գծում խաղամ:
Ես շատ ուրախացա, երբ իմացա, որ մասնակցելու եմ Ֆուտբոլը բարեկամության համար ծրագրին: Հիմա ընկեր Ղասաբօղլյանի հետ պարապում ենք, որ ես այնտեղ լավ կարողանամ մասնակցել:  Երեւի հեշտ չի լինի, որովհետեւ ուրիշ երկրների երեխաների հետ եմ խաղալու: Բայց հաստատ շատ բաներ կսովորեմ, ընկերներ ձեռք կբերեմ ու լավ հանդիպումներ կունենամ:
Ես նրանց կպատմեմ մեր երկրի մասին, կհրավիրեմ Հայաստան, եթե գան՝ կտանեմ Ծիծեռնակաբերդ: Հա, Սեւան էլ կգնանք, չէ՞ որ ամառ է:
Պետերբուրգում մենք ներկա ենք լինելու Կոնֆեդերացիաների գավաթի եզրափակչին: Ուզում եմ այնտեղ հանդիպեն Գերմանիան ու Պորտուգալիան, իսկ չեմպիոն դառնա Գերմանիան:

Футбол для дружбы: Представители Армении
Проект «Футбол для дружбы» в этом году пройдет в Санкт-Петербурге с 26 июня по 3 июля. Футболисты из 64 стран разделятся на 8 команд, от каждой страны будут участвовать футболисты до 12 лет, один молодой тренер и один юный журналист.
Mediamax Sport встретился с представителями Армении Эдгаром Асланяном и его тренером Левоном Гасабогляном. Отметим, что Эдгар выступит в команде с футболистами из Венесуэлы, Исландии, Пакистана, Словении, Южной Африки, Южной Кореи и Индии.
Тренер команды «Академия 1-05» Левон Гасабоглян
Очень обрадовался, когда от нашей федерации сообщили, что в этом турнире будет выступать именно один из ребят моей команды. По статистике, представитель Армении должен играть в нападении, кроме футбольных качеств должен владеть также английским. Скажу, что Эдгар не был вне конкуренции и только в последний момент мой выбор и выбор сотрудников федерации пал на него. Я очень горд, что в моей команде есть конкуренция, и уверен, что только в этом случае у нас будет хороший футбол.
Уже 3 месяц мы готовимся к проекту «Футбол для дружбы». С Эдгаром мы проводим не только сугубо футбольные тренировки. Вообще, я стараюсь быть старшим другом для всех своих подопечных, создать свободную атмосферу, чтобы дети не чувствовали себя напряженными. Эдгара я также готовлю психологически, ему всего 12 лет, и он впервые будет участвовать в международном турнире. Он должен быть спокоен, потому что лишнее волнение наверняка помешает.
Для меня важно, чтобы у детей были в первую очередь высокие человеческие качества. Эдгар именно такой: воспитанный, ребенок с интересными и нестандартными футбольными способностями, которому, безусловно, есть еще над чем работать. Считаю, что при правильном подходе он может стать растущим футболистом.
В турнире я также буду выступать в качестве тренера, однако Эдгар не будет включен в состав моей команды. У меня приятные ощущения, я уверен, что нет неразрешимых проблем и готов к любым испытаниям.
Ждет насыщенный график, однако, это для установления дружбы. Уверен, что все пройдет интересно. С хорошими впечатлениями и познав многое, вернемся обратно.
12 летний нападающий Эдгар Асланян
Мне было 6 лет, когда впервые пошел в Технический центр ФФА. Я очень любил футбол, всегда смотрел по телевизору и сказал моему отцу, что хочу стать футболистом. Мой отец – тренер вратарей, он же отвел меня на тренировки.
В футболе очень люблю делать постоянные подачи и  забивать гол. Сначала я был левым полузащитником, но наш нападающий ушел и тренер решил, что я должен играть на этой линии.
Я очень обрадовался, когда узнал, что буду участвовать в проекте «Футбол для дружбы». Сейчас тренируемся с господином Гасабогляном, чтобы я там мог хорошо выступить. Наверное, будет нелегко, потому что буду играть с ребятами из других стран. Но однозначно многому научусь, обрету друзей и сыграю хорошие матчи.
Я им расскажу о нашей стране, приглашу в Армению, если приедут, отведу в Цицернакаберд. Да, в Севан тоже поедем, ведь сейчас лето.
В Петербурге мы будем присутствовать на финале Кубка конфедераций. Хочу, чтобы в финале встретились Германия и Португалия, а чемпионом стала Германия.